مهم ترین اقدامات در هنگام شکستگی بینی چیست؟

مهم ترین اقدامات در هنگام شکستگی بینی چیست؟

چطور بفهمیم شکستگی بینی اتفاق افتاده است؟

شکستگی استخوان بینی یکی از شایع‌ترین آسیب‌های صورت است، زیرا که بینی برجسته‌ترین قسمت صورت است و بیشتر در معرض ضربات قرار دارد. تشخیص شکستگی بینی در خردسال کمی دشوارتر است. و تنها به کمک عکس شکستگی بینی در کودکان قابل تشخیص است. بنابراین می‌توان گفت نحوه تشخیص شکستگی بینی کودک تنها به کمک عکس رادیولوژی شکستگی بینی امکان پذیر است. در صورتی که دچار شکستگی خفیف بینی شده اید و پزشک شما قصد جا انداختن بینی شما را دارد بهتر است فیلم جا انداختن شکستگی بینی را نگاه نکنید. همچنین بهتر است به علم جدید اعتماد نمایید و به سراغ درمان شکستگی بینی در طب سنتی نباشید. 

شکستگی بینی برای هر فردی می‌تواند یکی از بدترین و دردناکترین تجربیات زندگی باشد. در کنار درد و مشکلات تنفسی تغییر ظاهر بینی می‌تواند برای آن شخص آزار دهنده باشد. خوشبختانه امروزه می‌توان با جراحی بینی مشکلات تنفسی و ظاهری را برطرف کرد. در جوانان شکستن بینی بیشتر به دلیل ورزش و مبارزه روی می‌دهد، درحالی‌که در افراد مسن بیشتر در اثر افتادن و زمین خوردن، بینی می‌شکند. هرگونه آسیب‌دیدگی بینی می‌تواند عملکرد و ظاهر بینی را تغییر دهد.

 

علائم شکستگی بینی

علائم و نشانه‌های شکستگی بینی می‌تواند بلافاصله ظاهر شده و یا سه روز طول بکشد تا علائم شکستگی بینی ظاهر شوند.

از علائم شکستگی بینی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خونریزی
 • اختلال در تنفس از بینی
 • کج و یا بدشکل شدن بینی
 • احساس مسدود شدن بینی
 • کبودی در اطراف بینی یا چشم
 • تورم بینی و مناطق اطراف آن
 • تخلیه مخاط از بینی یا آب‌ریزش
 • درد یا حساسیت به لمس، به‌ویژه هنگام لمس بینی

 

تشخیص شکستگی بینی در خردسال کمی دشوارتر است. و تنها به کمک عکس شکستگی بینی در کودکان قابل تشخیص است

 

انحراف تیغه بینی در اثر شکستگی بینی

ممکن است شکستگی بینی منجر به انحراف تیغه بینی شود. در این حالت دیواره نازکی که بینی شما را تقسیم می‌کند، به یک سمت انحراف یافته و باعث باریک شدن مجاری بینی در سمت انحراف یافته می‌شود. داروها می‌توانند در مدیریت انحراف تیغه بینی، به شما کمک نمایند، اما برای اصلاح این وضعیت، عمل جراحی بینی موردنیاز است.

 

تجمع خون (هماتوم سپتوم بینی)

گاهی اوقات، همراه با شکستگی بینی، تجمع و لخته شدن خون نیز اتفاق می‌افتد، به این حالت ”هماتوم سپتوم” می‌گویند. هماتوم سپتوم می‌تواند یک یا هر دو مجرای بینی را مسدود نماید. برای جلوگیری از آسیب رسیدن به غضروف‌ها، هماتوم سپتوم به‌صورت اورژانسی باید تخلیه گردد.

 

شکستگی غضروف

اگر شکستگی بینی به دلیل یک ضربه قوی، مانند تصادف اتومبیل، ایجادشده باشد، ممکن است علاوه بر شکستگی بینی، شکستگی غضروف را نیز تجربه نمایید. اگر آسیب بینی چنان شدید باشد که نیاز به عمل جراحی وجود داشته باشد، عمل جراحی می‌تواند شکستگی بینی و غضروف را توأمان تحت معالجه قرار دهد.

 

بنابراین می توان گفت نحوه تشخیص شکستگی بینی کودک تنها به کمک عکس رادیولوژی شکستگی بینی امکان پذیر است.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

مهم است در اسرع وقت پس از آسیب به یک پزشک متخصص، به‌ویژه یک جراح بینی مراجعه نمایید. هماتوم سپتوم یک عمل اورژانسی است، زیراکه تجمع خون، به سپتوم بینی فشار وارد می‌کند. هماتوم سپتوم می‌تواند منجر به عفونت شود، که در پی آن ممکن است غضروف بینی دچار تحلیل شود و درنتیجه افتادگی بینی اتفاق می‌افتد. بهترین کار این است که به نزد یک جراح پلاستیک بروید، زیرا که هم‌ زمان می‌تواند بیماری را تشخیص و به درمان آن بپردازد. تشخیص معمولاً با معاینه فیزیکی میسر است و اشعه X به‌ندرت لازم می‌شود.

 

عمل جراحی بینی شکسته

اگر استخوان‌ها جابه‌جایی قابل‌توجهی داشته باشند، پزشک جراح اغلب تلاش می‌کند تحت بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی، استخوان‌های بینی را به موقعیت اصلی خود بازگردانند. معمولاً این کار در عرض هفت تا ده روز پس از آسیب انجام می‌شود، استخوان‌ها در موقعیت نامناسب، بهبود نخواهند یافت. از آنجا که بسیاری از شکستگی‌ها نامنظم هستند و به‌ درستی به موقعیت اصلی خود باز نمی‌گردند، تنها نیمی از اصلاح موقعیت استخوان‌ها موفقیت‌آمیز خواهد بود. تغییر موقعیت استخوان‌های بینی به دلیل مصدومیت، اغلب در تنفس اختلال ایجاد می‌کند.

 

عمل جراحی بسته شکستگی بینی

اگر شکستگی بینی باعث تغییر موقعیت استخوان‌ها و غضروف‌های بینی شده باشد، ممکن است پزشک به‌صورت دستی آن‌ها را تراز نمایند، به این روش جراحی ”بسته بینی” می‌گویند. برای دریافت بهترین نتیجه، نباید بیش از ۱۴ روز از شکستگی گذشته باشد. در این روش، با استفاده از یک “اسپکولوم بینی” سوراخ‌های بینی را باز می‌کنند. از ابزارهای ویژه‌ای استفاده می‌شود تا استخوان‌ها و غضروف بینی تراز شده و به موقعیت اصلی خود باز گردند.

 

جراحی برای تسکین درد بینی شکسته

جراحی :رینوپلاستی یا سپتورینوپلاستی

ممکن است عمل جراحی بسته برای شکستگی‌های شدید، شکستگی‌های متعدد یا شکستگی‌ای که ظرف ۱۴ روز درمان نشده است، دیگر مناسب نباشد. در این موارد ممکن است، جراحی تراز استخوان‌ها و تغییر شکل بینی(رینوپلاستی) لازم باشد.

اگر شکستگی بینی باعث آسیب سپتوم بینی شده باشد و تیغه بینی دچار انحراف شده باشد و یا بینی مسدود شده و در تنفس اختلال ایجادشده باشد، ممکن است جراحی ترمیمی “سپتورینوپلاستی” (جراحی زیبایی بینی به‌علاوه جراحی اصلاحی انحراف سپتوم) توصیه گردد.

 

دوره بهبودی شکستگی بینی

 • اگر شما در اثر عوارض هرگونه شکستگی بینی، خونریزی مستمری را تجربه کردید، ممکن است نیاز باشد با گازهای استریل و مرطوب سوراخ‌های بینی خود را ببندید.
 • این گازها حاوی یک پماد آنتی‌بیوتیک هستند تا از عفونت جلوگیری به عمل آید.
 • بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند- به علت کبودی و تورم که از عوارض شایع شکستگی بینی می‌باشد، برای چند روز در خانه بمانند.
 • ناراحتی، تورم و کبودی معمولاً ظرف یک تا دو هفته بعد از عمل جراحی بهبود خواهند یافت.

4.5 امتیاز از 1636 رای


در بازار آنلاین "خدمت از ما" برای تمامی خدمات، از چند متخصص به رایگان قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین