کاور بدنه خودرو چیست؟

ثبت درخواست " سرامیک خودرو "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
کاور بدنه خودرو چیست؟

برای نگهداری از رنگ و تزیینات خودرو، روش‌های مختلفی وجود دارد، که پرکاربردترین آن‌ها استفاده از کاور بدنه خودرو است. کاور خودرو، هم جنبه تزئینی و فانتزی برای اتومبیل را دارد و هم یک محافظت کننده رنگ و بدنه ماشین است.

اصلی ترین عوامل آسیب به رنگ خودرو، تابش شدید و مستقیم آفتاب، رطوبت، خط و خش، ضربه یا فشار سطحی و باران اسیدی است که کاور محافظ رنگ خودرو بهترین انتخاب برای جلوگیری از اینهاست.

در گذشته، کاور بدنه خودرو، بیشتر برای اتومبیل های گران قیمت و لوکس به کار برده می‌شد، اما این روزها به صرفه بودن قیمت کاور خودرو، تأثیر آن در حفظ زیبایی اتومبیل و هزینه کم اجرای آن، باعث شده تا طرفداران زیادی داشته باشد.

 

هدف اصلی از کاربرد کاور بدنه خودرو، ایجاد پوشش و حایل بین رنگ اصلی خودرو و عوامل طبیعی و ساختگی انسان است. پیشرفت علم و استفاده از تکنولوژی های روز در تولید مواد گلس خودرو و جنس پوشش کاور خودرو، توجه و رضایت افراد علاقمند به خودرو را به خوبی جلب کرده است.

 

کاور خودرو

 

کاور بدنه خودرو چیست؟

کاور بدنه خودرو (Paint Protection Film یا PPF)، نصب روکش رنگی یا بی‌رنگ از جنس پلیمر روی خودرو است؛ که مهمترین کاربرد آن مقاومت بدنه خودرو در برابر عوامل محیطی است.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و استفاده از فناوری به روز در تولید کاور بدنه خودرو، استفاده از کاور بدنه ماشین تا حد بالایی آسیب به بدنه خودرو در اثر ضربات سطحی و همین طور مواد شیمیایی را کاهش داده است.

 

 کاور محافظ رنگ و بدنه خودرو

 

در کنار تمامی فواید کاربردی و پوششی کاور بدنه خودرو می توان به تنوع جذاب طیف رنگ اشاره کرد. استفاده از کاور بدنه خودرو که در رنگ ها و طرح های مختلف تولید و عرضه می‌شود، در بین دوستداران خودرو بسیار طرفدار دارد.

 

گلس خودرو چیست؟

گلس کوتینگ (Glass Coatings) استفاده از ترکیبات شیمیایی روی بدنه خودرو به منظور محافظت در برابر عوامل آسیب زننده شیمیایی است. این ترکیبات حاوی سیلیکون دی اکسید (SiO2) و یک رزین (به عنوان عامل چسبنده به رنگ خودرو) است.

ترکیبات گلس خودرو، با رنگ بدنه اتومبیل واکنش شیمیایی نمی دهند و به رنگ آسیب نمی زنند.

 

گلس خودرو

 

پوشش نانوسرامیک خودرو چیست؟

در سرامیک خودرو هم، مشابه با گلس، از ترکیبات شیمیایی استفاده می شود. اما در پوشش سرامیک ماشین، ترکیب شیمیایی، حاوی سیلیکون کاربید (SiC) است که با رنگ بدنه خودرو واکنش شیمیایی داده و به آن می چسبد.

بنابراین پوشش نانو سرامیک نسبت به گلس خودرو، مقاوم تر است و محافظت بیشتری در مقابل عوامل خورنده و مخرب ایجاد می کند.

 

قیمت کاور بدنه خودرو به چه صورت است؟

کاورهایی که در بدنه خودرو استفاده می‌شوند، دارای طیف وسیعی از رنگ ها، جنس ها و مدل‌های مختلف هستند، به همین دلیل ممکن است قیمت نهایی تعیین شده در جهت اجرای کاور بدنه خودرو کاملا متفاوت باشد. 

علاوه بر نوع و برند کاور، رنگ آن هم روی هزینه کاور بدنه خودرو تاثیر می‌گذارد، به این صورت که بعضی رنگ ها قیمت بیشتری دارند. 

مورد مهم بعدی، اختلاف قیمت مربوط به تفاوت جنس کاورها و کیفیت آنهاست. در واقع محاسبه قیمت کارو بدنه خودرو بر اساس بررسی این موارد مشخص می شود. در ادامه عوامل موثر بر هزینه را به صورت خلاصه بیان می کنیم.

 

عوامل موثر بر هزینه کاور بدنه خودرو

مهمترین مواردی که باعث متفاوت بودن هزینه کاور بدنه خودور می‌شود به شرح زیر است:

  • نوع و جنس کاور انتخابی
  • برند استفاده شده جهت کاور کردن ماشین
  • نوع و بزرگی ماشین، چراکه بدنه به میزان بیشتری کار نیاز دارد.
  • تعداد لایه ها برای سرامیک کردن خودرو، هر چه مشتری لایه های بیشتری درخواست دهد، هزینه کاور خودرو هم بیشتر می شود.

 

خرید اینترنتی کاور بدنه خودرو

برای خرید کاور بدنه خودرو می توانید؛ هم بصورت اینترنتی و هم بصورت حضوری از فروشگاه لوازم جانبی خودرو اقدام نمایید. سایت های زیادی در زمینه خرید و فروش لوازم جانبی خودرو بصورت آنلاین، انواع کاور خودرو را در اختیار شما قرار می دهند.

 نکته‌ای که در این قسمت بسیار اهمیت دارد؛ نصب کاور بدنه خودرو توسط افراد متخصص است. چرا که چسباندن کاور روی انحنای بدنه ماشین، نیاز به ریزبینی، مهارت و ظرافت بالا دارد و چون به ظاهر خودرو بر می گردد توصیه می شود؛ نصب کاور بدنه خودرو، حتماً طبق اصول صورت گیرد.

 

هزینه کاور بدنه خودرو

 

مزایای کاور بدنه خودرو

همان طور که در بخش ابتدایی اشاره شد؛ مزیت مهم انواع پوشش پلیمری، مثل برچسب خودرو، یا شیمیایی، مثل گلس خودرو، محافظت از بدنه خودرو در برابر عوامل بیرونی است.

علاوه بر این، نوع خوب و بهترین برند کاور خودرو، خاصیت آبگریزی در مواقع بارندگی دارد، که موجب سر خوردن آب از روی بدنه و عدم باقی ماندن لکه روی آن می‌شود.

دیگر مزیت کاور بدنه خودرو، استفاده از آن برای تزیین و تغییر ظاهر ماشین جهت تنوع است. هزینه کاور بدنه خودرو نیز نسبت به رنگ کردن ماشین بسیار ارزانتر است. کاوربدنه خودرو ظاهر خودروی شما را بسیار چشم گیر و منحصر به فرد کرده و یک لایه محافظ نیز برای رنگ فابریک بدنه ایجاد می کند.

 

قیمت کاور بدنه خودرو

 

معایب کاور بدنه خودرو

کاور بدنه خودرو به دلیل قرار گرفتن و چسبیدن به رنگ اصلی و فابریک ماشین، در صورت باقی ماندن طولانی مدت روی بدنه ماشین، بسیار چسبنده و سخت شده و هنگام جدا کردن کاور بدنه خودرو، ممکن است به رنگ اصلی آسیب وارد شود.

همین طور اگر فرد متخصصی کاور بدنه خودرو را انجام ندهد و در نصب محافظ بدنه خودرو مهارت نداشته باشد؛ چسب اطراف کاور بدنه خودرو ظاهری نامناسب به خودرو می بخشد.

همچنین در صورت عدم استفاده از کاور بدنه مرغوب برای خودرو، پس از کارواش، لکه های سفید در اطراف و لبه های آن ایجاد میشود؛ که ظاهر چندان خوبی ندارد.

 

معایب کاور بدنه خودرو

 

انواع کاور خودرو

کاور بدنه خودرو متناسب با ظاهر و همین طور کاربردشان در دو دسته تولید و استفاده می شوند:

  1. کاورهای رنگی
  2. کاورهای بی رنگ

کاور‌های بی رنگ برای مواردی است، که تنها محافظت از خودرو در آن اهمیت دارد و تغییری در رنگ خودرو ایجاد نمی کند. این نوع کاور محافظ بدنه خودرو از نظر استحکام بهتر می‌باشد.

کاور‌های رنگی در مقابل نداشتن استحکام به اندازه کاور بیرنگ، به ماشین زیبایی و جذابیت بیشتری می‌بخشد. شما می توانید، با استفاده از کاور رنگی بدنه خودرو در کوتاهترین زمان ممکن، ماشین را به رنگ دلخواه خود درآورید.

 

هزینه کاور بدنه خودرو

 

کاور رنگی بدنه خودرو

زیباسازی و تغییرات ظاهری ماشین در نوع کاور رنگی بدنه ماشین بر خلاف نوع بی رنگ کاور خودرو، یک مزیت محسوب می شود.

محافظ رنگی خودرو در دو نوع مختلف قابل نصب روی بدنه ماشین است:

 

کاور بدنه خودرو مات (matt)

کاور مات، این نوع کاور بدنه خودرو؛ که طرفداران زیادی بین علاقمندان به اتومیبل دارد. منجر به کدر و مات شدن رنگ خودرو می شود.

 اهمیت استفاده از این کاور بدنه اتومبیل در این است، که بدون استفاده از رنگ های شیمیایی و آسیب زدن به رنگ اصلی خودرو می توان مات کردن رنگ خودرو را انجام داد.

 

کاور بدنه خودرو مات (matt)

 

کاور بدنه اتومبیل کاستوم (costum)

این نوع کاور بدنه؛ با انواع رنگ ها، جذابیت و زیبایی خاصی به اتومیبل شما می بخشد. رنگ طلایی این نوع کاور بدنه خودرو، کاور کروم و کاور هفت رنگ خودرو با استقبال بالایی از سمت خریداران و طرفدارن خودرو مواجه شده است.

 

قیمت کاور بدنه خودرو

 

کاور بدنه خودرو بی رنگ

این نوع از کاور خودرو تنها برای محافظت از خودرو می‌باشد و جنبه زیبایی و جذابیت در آن خیلی اهمیت ندارد. البته ظاهر ماشین، با چسباندن کاور بی رنگ خودرو، درخشنده تر خواهد شد.

 

کاور براق بدنه ماشین (glass)

این نوع کاور بدنه خودرو مختص افرادی است؛ که تنها به دنبال استفاده از مزیت محافظت کننده کاور بدنه خودرو بوده و تغییرات ظاهری برایشان اهمیت ندارد؛ و از این پوشش بیشتر برای محافظت از رنگ اصلی خودرو استفاده می کنند.

 

کاور بدنه خودرو بی رنگ

 

 کاور بدنه پلاستیکی خودرو یا روکش pvc

بطور کلی، کاور بدنه خودرو یعنی چسباندن پوشش پلاستیکی برای محافظت و زیبایی رنگ اتومیبل؛ که تحت عنوان برچسب یا بادی استیکر خودرو، استیکرهای وینیل و یا روکش های pvc تولید شده و به فروش می رسد. کاور کردن بدنه اتومبیل این امکان را بوجود آورده که تغییر رنگ ماشین به حالت های مات و براق، بسیار سریع و ساده شود. نصب این نوع روکش قلق خاصی داشته و نیاز به تخصص دارد.

مزیت استفاده از این روکش و کاربرد آن، برای خودروهاییست که رنگشان قدیمی شده و رنگ آمیزی مجدد علاوه بر هزینه بالا و زمان طولانی؛ افت قیمت خودرو را به دنبال دارد. اما با تغییر پوشش خودرو با کاور پلاستیکی بدنه خودرو (کاور pvc بدنه ماشین) به راحتی می توان با هزینه کمتر و بدون ضرر مالی این کار را انجام داد.

 

کاور بدنه پلاستیکی خودرو یا روکش pvc ماشین

 

معایب کاربرد روکش pvc عبارتند از:

  • تغییرات دما و تابش مستقیم نور خورشید روی کاور خودرو منجر به تغییر رنگ و همین طور و از دست دادن کیفیت اولیه کاور بدنه خودرو می‌شود.
  • در برابر اصابت سنگ ریزه و یا عوامل محیطی خیلی مقاومت ندارد؛ بنابراین نمی توان از آن بعنوان یک محافظ بدنه خودرو مطمئن یاد کرد.

 

در این محتوا سعی کردیم که شما را به طور کلی با خدمات کاور خودور و همچنین تفاوت های کاور خودرو، گلس خودرو و پوشش سرامیکی بدنه ماشین آشنا کنیم. انواع کاور پلاستیکی خودرو و عوامل موثر بر قیمت و هزینه کاور بدنه خودرو را هم بیان کردیم.

توجه داشته باشید؛ کاور بدنه خودرو و یا گلس خودرو؛ هنگام یا بعد از نصب و استفاده ممکن است؛ به رنگ اصلی اتومبیل آسیب وارد کند، بنابراین برای نصب کاور بدنه اتومبیل حتما با افراد متخصص در ارتباط باشید.

4.5 امتیاز از 1600 رای


سرامیک خودرو
برای سرویس سرامیک خودرو از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین