آموزش تنظیم صفحه نمایش ویندوز 10 برای بهترین وضوح تصویر

آموزش تنظیم صفحه نمایش ویندوز 10 برای بهترین وضوح تصویر

تنظیم صفحه نمایش ویندوز 10(مطابق با آخرین آپدیت)

در کامپیوتر یکی از مهم ترین بخش های سخت افزاری، صفحه نمایش است. برای تنظیم صفحه نمایش معمولا کمپانی ها اقدام به کالیبراسیون ساده و پیش فرض آنها می نمایند. عملیات کالیبراسیون یا درجه بندی رنگ به منظور بهینه کردن وضوح تصاویر به حالت دلخواه انجام می شود. این قابلیت ها در ویندوز 7 و ویندوز 8 نیز وجود دارد. قبل از شروع، مطمئن شوید که صفحه نمایش شما حداقل نیم ساعت روشن بوده و به خوبی گرم شده باشد و صفحه نمایش خود را کاملا تمیز کنید. در این مقاله،  تنظیم صفحه نمایش در ویندوز 10 را برای رسیدن به بهترین وضوح تصویر به شما در "خدمت از ما"  آموزش می دهیم.

 


تنظیم صفحه نمایش در ویندوز 10

به طور کلی در اصول فنی 3 مدل کالیبراسیون تعریف شده است:

  • کالیبراسیون کارخانه ای و تنظیمات دستی آنالوگ.
  • کالیبراسیون هایی که از طریق منوی مخفی انجام شده و چندان توصیه نمی شود.
  • کالیبراسیون هایی که از طریق سیستم عامل صورت می گیرد.

ما در اینجا کالیبراسیون از طریق سیستم عامل را انجام می دهیم. ویندوز 10 در بخش کنترل پنل ابزاری برای کالیبره کردن رنگ‌ها تحت عنوان "Calibrate color display" دارد. زمانی که قصد ایجاد تغییرات در این بخش را دارید باید چندین تست را برای تنظیم گاما، روشنی، کنتراست و تراز رنگ‌ها پشت سر بگذارید. این ابزار به شما و پیش از هر تست یک نمونه نشان می‌دهد که می‌تواند به بهتر کردن وضعیت صفحه کمک کند.

 


مراحل تنظیم صفحه نمایش در ویندوز 10

 

1- در مرحله اول بر روی دکمه ویندوز کلیک کنید تا منوی استارت بری شما باز شود.

 

تنظیم صفحه نمایش ویندوز 10

 

2- پس از بازشدن پنجره استارت "Calibrate display color" را تایپ کنید و بر روی گذینه‌ای با همین اسم(Calibrate display color) کلیک کنید. 

 

تنظیمات صفحه نمایش دوم در ویندوز 10

 

3- پس از آن صفحه ای برای ما ظاهر می گردد که ضمن اعلام خوش آمد گویی به صفحه کالیبره رنگ، می تواند ما را با قابلیت های این بخش بیشتر آشنا سازد.بر روی گزینه Next در پایین صفحه کلیک می کنیم، تا درجه بندی رنگ شروع شود.

 

افزایش کیفیت صفحه نمایش لپ تاپ

 

4- در این مرحله پنجره دیگری با عنوان "set basic color setting" برای شما باز می شود، که درست مانند مرحله قبل دکمه next را کلیک می کنیم تا تنظیمات رنگ صفحه نمایش اصلاح شود.

 

تنظیم صفحه نمایش ویندوز 10

 

5- در پنجره باز شده شما قادر به تنظیم گاما خواهید بود . Gamma نه فقط در مانیتورها، بلکه در تلویزیون و دیگر نمایشگرها نیز موجود است. به طور کلی گاما یکی از مهمترین موارد در کالیبراسیون است.

 

افزایش کیفیت صفحه نمایش لپ تاپ

 

6- برای آشنایی بهتر با تنظیمات گاما و تاثیر آن در خروجی، می توانید با تغییر آن وضعیت مورد نظر را انتخاب نمایید. لازم به ذکر است که افزایش گاما سبب بالا رفتن مصرف انرژی و گاها عدم توازن بین بیت های روشن و خاموش می گردد، پس در این زمینه بسیار دقت نمایید.

 

تنظیم گاما در صفحه نمایش ویندوز 10 

 

7- پس از آن برای شما صفحه دیگری بازمی شود که گزینه ای برای رد کردن تنظیمات روشنایی و کنتراست دارد، از این صفحه را با کلیک بر روی "Skip brightness and contrast "adjustment عبور کنید. یا با کلید بر روی Next به مرحله بعد بروید.

 

تنظیم صفحه نمایش ویندوز 10

 

8- تنظیم بعدی به منظور ست کردن روشنایی و کنتراست می باشد. میزان روشنایی که نیازی به توضیح ندارد و همه ما با آن آشنا هستیم. در حال حاضر نمی توان هیچ گزینه ای را برای کالیبراسیون در این بخش پیشنهاد کرد زیرا خروجی مانیتورها با یکدیگر متفاوت است. اما برای این بخش حد تعادل را در نظر گرفته و به مواردی مانند عمق پیکسل های تیره، بالانس کنتراست، شدت روشنایی که در عمر مانیتور تاثیر دارد و نمایش رنگ پوست دقت نمایید.

 

تنظیم رنگ صفحه لپ تاپ در ویندوز 10

 

9- چندین صفحه بر مبنای تغییر کنتراست و روشنایی برای شما باز خواهد شد، که بهتر است با کلیک بر روی next از آنها عبور کنید. در این قسمت به گزینه های تعادل رنگ خواهیم رسید، در این بخش می توانید بالانس کلی رنگ ها را مشخص نمایید.

 

تنظیم رنگ صفحه لپ تاپ در ویندوز 10

 

10- در بین گزینه های موجود در این قسمت، می توانید در صورت لزوم RGB را به صورت مجزا تغییر دهید. اما این تغییر می تواند تاثیرات بسیاری در تصاویر متفاوت ایجاد نماید. به عنوان مثال افزایش ترکیب سرد موجب تمایل رنگ ها به سوی رنگ آبی می شود. در این حالت خستگی چشم ها بسیار زودتر اتفاق افتاده و موجب آزار خواهد شد. از سوی دیگر گرم کردن بیش از حد رنگ ها نیز موجبات تیرگی و کاهش خاصیت رنگ ها را به همراه دارد. توصیه می گردد که برای تست تصاویر پس از تنظیمات، از یک عکس مناسب با دقت 1920×1080  استفاده نمایید.

 

تنظیم کنتراست صفحه نمایش در ویندوز 10

 

11- در پایان نیز با کلیک بر روی گزینه Finish می توانید تمامی تغییرات ذکر شده را بر روی ویندوز 10 ذخیره کرده و خارج شوید. در اینجا تنظیم صفحه نمایش شما به پایان رسید.

 

تنظیم صفحه نمایش ویندوز 10

 

نکته:

در پایان تست کالیبره رنگ‌ها، گزینه‌ای با عنوان "ClearType Tuner" وجود دارد که شبیه همان تست بینایی چشم در چشم پزشکی است. در اینجا پنج نمونه متن به شما نشان داده می‌شود که باید از میان آنها بهترین را که از همه نظر برای‌تان مناسب است انتخاب کنید.

 

تنظیمات صفحه نمایش دوم در ویندوز 10

 

4.00 امتیاز از 9 رای

آموزش تنظیم صفحه نمایش ویندوز 10 برای بهترین وضوح تصویر

آموزش تنظیم صفحه نمایش ویندوز 10 برای بهترین وضوح تصویر

ثبت رایگان سفارش

مطالب مرتبط با

مطالب مرتبط با

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین
loading