شستشوی و پاک کردن لکه خون از سطوح مختلف

ثبت درخواست "خشکشویی"
شستشوی و پاک کردن لکه خون از سطوح مختلف

پاک کردن لکه خون از روی لباس، فرش یا مبل متناسب با نوع لکه و پارچه آن اصول خاصی دارد. در رابطه با پاک کردن و شستشوی لکه خون نیز باید یک سری اصول را رعایت کنیم. گاهی اوقات در هنگام جراحت و خون ریزی ممکن است بر روی لباس و یا فرش لکه خون بریزد و این لکه‌ها به دلیل وجود پروتئین و آنزیم‌های موجود در خون به سادگی قابل پاک شدن نیست. 

بهترین راه برای از بین بردن لکه خون، اقدام به موقع و قبل از خشک شدن خون است. اگر لکه خون را تا زمانی که تازه است بشویید، سریع از بین خواهد رفت. 

دراین مطلب مجله خدمت از ما سعی شده است که تمام اصول پاک کردن لکه خون در حالت خشک شده و تازه را به شما بگوییم. پس اگر می‌خواهید بدانید که چگونه لکه خون قدیمی را پاک کنیم، در ادامه با ما همراه باشید.

روش‌های پاک کردن لکه خون از روی پارچه و لباس

پاک کردن لکه خون از روی پارچه و لباس را می‌توانید با مواد طبیعی که در منزل در دسترس دارید، انجام دهید. اگر زمانی که لکه خون هنوز خشک نشده است، آن را بشویید، نتیجه بهتری خواهید گرفت.

 

پاک کردن لکه خون با آب و صابون

روش پاک کردن لکه خون با آب و صابون یکی از متداول‌ترین و بهترین روش‌های شستشوی لکه خون است. چرا که صابون همیشه در خانه‌ها موجود است.

در این روش ابتدا روی قسمت مورد نظر، آب سرد بریزید. بعد از مدتی لکه مقدار کوچک می‌شود. پس از آن صابون را محکم بر روی لکه بمالید تا کف کند و سپس باید با دستتان آن را محکم مچ بزنید و آب کشی نمایید. شاید این مراحل را مجبور باشید چند بار انجام دهید تا کاملا لکه از روی لباس پاک شود. 

توجه داشته باشید که این روش مخصوص لباس و پارچه های کتانی و پنبه‌ای است. سعی کنید قبل از انجام کار لباس را پشت و رو کنید تا لکه داخل بماند. اگر پارچه شما از جنس حریر بود، زیاد نباید آن را مچ بزنید.

در آخر اگر لکه از روی پارچه کاملا پاک نشد، باید از روش‌های دیگر که در ادامه به آن می‌پردازیم استفاده کنید.

 

پاک کردن لکه خون

 

پاک کردن لکه خون با هیدروژن پراکسید

یکی دیگر از روش‌های خانگی پاک کردن لکه خون استفاده از هیدرژن پراکسید است. هیدروژن پراکسید محلول بی رنگی است که به عنوان یک سفید کننده قوی محسوب می‌شود. برای پاک کردن لکه خون ابتدا مقدار کمب از این محلول را روی لکه می‌ریزید و پس از چند دقیقه که لکه خون در هیدروژن پراکسید حل شد آن را آب کشی نمایید. هیروژن پراکسید علاوه بر لکه خون می تواند لکه های دیگر مثل مواد غذایی را از روی پارچه و یا لباس پاک کند.

 

شستشوی لکه خون با آب لیمو و نور خورشید

برای شستشوی لکه خون به وسیله آب لیمو و نور خورشید لباس مورد نظر را دقایقی در آب سرد قرار دهید.

سپس آن را درون کیسه پلاستیکی ترجیحا زیپ دار قرار دهید و حدود 2 فنجان آب لیمو به همراه نصف فنجان نمک روی لباس بریزید و درب کیسه را به مدت 10 دقیقه ببندید و سعی کنید از روی کیسه قسمت‌های لکه دار را ماساژ دهید.

بعد آن پارچه را از کیسه درآورید و در مقابل نور خورشید چند ساعت قرار دهید تا پارچه خشک شود.

اگر لک خون از روی پارچه شما پاک شد، آن را کاملا بشویید تا محلول آب لیمو و نمک از آن خارج شود.

این روش به دلیل استفاده از آب لیمو و نور خورشید به مدت طولانی، ممکن است باعث خرابی پارچه شما شود. بهتر است اگر جنس پارچه لک دار شما ابریشمی و حریر است، از این روش استفاده نکنید.

 

پاك كردن لكه خون با جوش شیرین

معمولا زمانی که لکه خون خشک و قدیمی باشد، از روش پاك كردن لكه خون با جوش شیرین در خانه استفاده می‌شود. برای این روش لکه را خیس می کنیم و اندازه نصف قاشق چای خوری روی آن جوش شیرین می‌ریزیم و پس از چند دقیقه، زیر آب سرد، محل لکه را ماساژ می‌دهیم و آبکشی می‌نماییم.

 

پاك كردن لكه خون با جوش شیرین

 

پاك كردن لكه خون با سرکه

یکی از متداول‌ترین روش‌های از بین بردن لکه خون، استفاده از سرکه است.

در این روش ابتدا مقداری سرکه سفید را روی لک می‌زید و پس از 10 تا 15 دقیقه به وسیله دستمال یا حوله تمیز آن را لکه‌گیری نمایید و در آخر پس از محو شدن لکه خون آن را بشویید. اگر بار اول لکه از بین نرفت، می‌توانید دو یا سه بار این کار را تکرار کنید نا لکه کاملا تمیز شود.

توجه داشته باشید که این روش زمانی موثر است که لکه خون قدیم نباشد و نهایتا 24 ساعت از لک شدن بیشتر نگذشته باشد.

 

پاك كردن لكه خون با نوشابه سیاه

این روش زمانی استفاده می‌شود که شما در خانه نباشید و لکه تازه باشد. در این روش روی محل لک لباس مقداری نوشابه سیاه ریخته و پس از 5 دقیقه آن را آب کشی کنید. اگر در خانه هستید بهتر است از روش‌های بالا برای از بین بردن لکه خون استفاده کنید. 

 

پاك كردن لكه خون از فرش

اگر به هر دلیلی روی فرش شما لکه خون بریزد، باید سریعا اقدام به شستن و از بین بردن آن شوید.

در ابتدا لکه خون را به وسیله پارچه و یا حوله تمیز مقداری پاک تا کمرنگ‌تر شود. سپس مقدار جوش شیرین (مواد شستشوی مخصوص لک فرش) یا موا در محل لک بریزید و پس از 5 تا 10 دقیقه آن را از روی فرش بردارید و با پارچه ای آغشته از آب سرد آن را پاک کنید. توجه داشته باشید برای از بین بردن لک خون از فرش هرگز از آب گرم استفاده نکنید.

 

پاك كردن لكه خون خشك شده از روی تشک

اگر تشک روی تشک شما لکه خون ایجاد شد میتوانید به وسیله هیدروژن پراسید، محلول سرکه، جوش شیرین و آب و نمک آن را از بین ببرید. اما تمیزترین و بهترین روش برای از بین بردن لک خون از روی تشک استفاده از هیدروژن پراکسید (آب اکسیژنه) است.

 

چگونه لکه خون را از روی مبل پاک کنیم؟

برای تمیز کردن لکه خون از روی مبل حتما برچسب راهنمای مبل را بخوانید و جنس پارچه آن را بیابید؛ چرا که برخی از پارچه های مبلی جنس مخصوصی دارند و تنها با آب تمیز می‌شود ولی برخی از آن ها حتما باید به وسیله شامپوهای مخصوص مبل لکه گیری کرد. حروفی مثل W، S ، SW، X روی برچسب راهنمای مبل نوشته شده است که کدام مخصوصو یک نوع شستشو می باشد.

 

چگونه لکه خون را از روی مبل پاک کنیم

 

کلام پایانی

در این مطلب روش های خانگی شستشو و پاک کردن لکه خون به روش های خانگی را به شما گفتیم. چنان چه در شستشوی لکه خون روی مبل، فرش و لباس خود شدید و نتوانستید در خانه از بیت ببرید، می‌توانید درخواست خود را در بازار آنلاین "خدمت از ما" ثبت کنید و از متخصصین خشکشویی برای از بین بردن لکه خون و پاک‌سازی وسیله مورد نظر استفاده کنید.

 

خشکشویی
برای سرویس خشکشویی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading