خشکشویی چیست و چه تفاوتی با اتوشویی و آبشویی دارد؟

ثبت درخواست " خشکشویی "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
خشکشویی چیست و چه تفاوتی با اتوشویی و آبشویی دارد؟

خشکشویی چیست و چه تفاوتی با اتوشویی یا آبشویی دارد؟ شاید اولین‌بار باشد که اسم آبشویی یا اتوشویی را می‌شنوید، به همین دلیل اجازه دهید، با همدیگر تفاوت‌های این سه روش را مرور کنیم و بهترین روش شستشوی لباس‌ها را انتخاب کنیم. لطفاً برای خواندن ادامه مطلب با خدمت از ما همراه باشید.


 

خشکشویی چیست؟

فرایند تمیز کردن لباس‌ها بدون استفاده از آب را خشکشویی می‌گویند، این روش با آبشویی و اتوشویی متفاوت است. در فرایند خشک شویی از حلال شیمیایی برای شستن و تمیز کردن البسه استفاده شده و از آب برای تمیز کردن استفاده نمی‌شود. ماده مورداستفاده در خشک شویی پرکلرواتیلن است که سنگین‌تر از آب بوده و قدرت تمیزکنندگی بسیار بالایی دارد. در جدول زیر می‌توانید تفاوت‌های خشکشویی، آبشویی و اتوشویی را مشاهده کنید.

 

خشکشویی لباس چیست؟ در خشکشویی، لباس‌ها در ماشین‌های صنعتی مخصوص قرار می‌گیرند و ماده مورداستفاده پرکلرواتیلن است و از آب استفاده نمی‌شود
آبشویی چیست؟ در آبشویی از ماشین‌های لباسشویی صنعتی برای شستن لباس‌ها استفاده می‌شود و ماده مورداستفاده آب و پودرهای شوینده است
اتوشویی چیست؟ هدف اصلی اتوشویی، اتوکردن لباس و از بین بردن چین‌وچروک است، در این فرایند از اتوهای صنعتی برای رفع چروک لباس استفاده می‌شود.

 

فرق خشکشویی با اتوشویی و آبشویی در چیست

 

نحوه کار خشکشویی چیست؟

با توجه به اینکه در خشک شویی از آب استفاده نمی‌شود، در نتیجه به الیاف پارچه آسیبی وارد نمی‌شود. لباس‌های حساس مانند کت‌شلوار یا لباس‌های ابریشمی اگر با آب شسته شوند، آسیب می‌بینند و به همین دلیل بهترین روش شستشوی آنان استفاده از خشکشویی است.
مراحل کار خشکشویی در ادامه بیان شده است:

1. تشخیص جنس پارچه و نوع لکه

برای تشخیص بهترین ماده حلال برای از بین بردن لکه باید ابتدا جنس پارچه و نوع لکه به‌دقت شناسایی شود تا بهترین روش به کار گرفته شود.

 

نحوه کار خشکشویی

 

2. آغشته کردن لباس به حلال مناسب با آن

ماده حلال رایج مورداستفاده در خشک‌شویی‌ها، پرکلرواتیلن است که قدرت پاک‌کنندگی بالایی دارد. زمانی که این ماده به پارچه آغشته می‌شود، لکه‌ها روی لباس شناور می‌شوند.

 

3.  تمیز کردن لباس با کمک دی اکسید کربن مایع

سپس لباس‌ها در ماشین خشکشویی لباس قرار گرفته و محفظه لباسشویی با سرعت بالا می‌چرخد تا لباس‌ها با دی‌اکسیدکربن مایع (دی‌اکسیدکربن تحت‌فشار بسیار بالا قرار گرفته و به حالت مایع در می‌آید.) احاطه شوند. این مایع به منافذ لباس‌ها رسوخ کرده و سبب رفع لکه‌های به‌جامانده از روی لباس می‌شود.

 

4. خشک‌ کردن لباس‌ها

در این مرحله، فشار محفظه خشک شویی به‌تدریج کاهش پیدا کرده و دی‌اکسیدکربن تبدیل به گاز می‌شود، در نتیجه لباس‌ها به صورت خشک از ماشین خارج می‌شوند. لباس‌ها در این وضعیت، نم ندارند، اما به دلیل چرخش، نیاز به اتوکشی دارند.

 

ماده مورد استفاده در خشکشویی

 

فرق خشکشویی و آبشویی

فرق خشکشویی و آبشویی در نوع ماده استفاده‌کننده، ماشین لباسشویی مخصوص، فرایند شستشو و... است. در ادامه فرق این دو روش ذکر شده است:

 

تفاوت از نظر نوع ماده تمیزکننده

 • در خشکشویی از حلال‌های مختلف مانند پرکلرواتیلن (ماده‌ای با پایداری بالا و عدم اشتعال که حلال مناسب برای استفاده در صنعت خشکشویی است) برای پاک‌کردن لکه لباس استفاده می‌شود.
 • در آبشویی از مواد پاک‌کننده مانند پودر و مایع شستشو، مواد نرم‌کننده و آب برای تمیزی البسه استفاده می‌شود.

 

تفاوت در نوع ماشین لباسشویی

 • در خشکشویی، البسه در ماشین خشکشویی صنعتی قرار می‌گیرند.
 • در آبشویی، لباس‌ها در ماشین لباسشویی صنعتی قرار داده می‌شوند.

 

تفاوت خشکشویی و آبشویی

 

تفاوت‌ها از نظر فرایند شستشو

 • در خشکشویی، البسه بعد از شستن، خشک هستند، زیرا از آب در این فرایند استفاده نشده است.
 • در آبشویی، به دلیل استفاده از آب، نیاز است که از دور تند ماشین لباسشویی یا دستگاه آبگیر صنعتی برای خشک‌کردن استفاده شود.

 

لباس مناسب برای خشکشویی و آبشویی

 • در خشک شویی جنس‌هایی مانند لباس‌های عروس، کت‌وشلوار، لباس‌های مجلسی و لباس‌های ابریشمی بدون آسیب رسیدن به بافت مورد شستشو قرار می‌گیرند. همچنین در خشکشویی، لباس‌هایی با جنس و رنگ مشابه با یکدیگر تحت فرایند شستشو قرار می‌گیرند تا امکان آسیب رسیدن به آن‌ها حداقل شود.
 • لباس‌های زیر، جوراب، تاپ و... بهتر است تا با آبشویی تمیز شوند تا ضدعفونی گردند.

 

خشکشویی یا آبشویی؟ کدام بهتر است؟

درست است که آب بهترین تمیزکننده است و با ترکیب با یک ماده شوینده، بهترین روش برای تمیز کردن لباس‌ها است، انکاری در این مورد نیست، اما توجه کنید که برخی پارچه‌ها را نباید با آب شستشو داد، زیرا آب نه تنها باعث تمیزی آن‌ها نمی‌شود، بلکه موجب آسیب دیدن تاروپود پارچه نیز می‌شود، به همین خاطر است که برخی از لباس‌ها بعد از شستن با آبشویی تغییر سایز یا تغییر فرم می‌دهند.  به صورت کلی اگر بخواهیم بگوییم کدام روش شستشو بهتر است باید به فاکتورهای زیر توجه کنید:

 1. جنس و نوع لباس فاکتور تعیین‌کننده نوع شستشو است، اگر لباس‌ها به ماده پرکلرواتیلن حساس باشد، از خشکشویی برای شستشو استفاده نکنید.
 2. نوع لکه و کثیفی: اگر لکه‌ها با شیوه آبشویی از بین نمی‌روند، باید از روش خشکشویی برای تمیز کردن آن‌ها استفاده کرد.
 3. نوع لباس‌ها: منظور از این مورد این است که لباس‌هایی مانند تیشرت یا لباس‌هایی که تماس مستقیم با بدن دارند، بهتر است با آبشویی تمیز شوند. اما لباس‌هایی مانند کت‌شلوار، لباس‌های بافت و لباس‌های ابریشمی که به صورت مستقیم با بدن در تماس نیستند، از روش خشکشویی برای تمیزی آن‌ها استفاده شود.

 

تفاوت خشکشویی و اتوشویی

اتوشویی فقط لباس را صاف می‌کند، خشکشویی لکه لباس را از بین می‌برد، به همین دلیل لباس‌های تمیز را فقط باید اتوشویی کرد و لباس‌های کثیف را با شیوه خشکشویی تمیز کرد. در زیر فرق خشک شویی و اتوشویی ارائه شده است.

 

تفاوت خشکشویی و اتوشویی از نظر حفظ کیفیت پارچه

 • در روش خشک شویی به دلیل استفاده‌نکردن از آب؛ کیفیت پارچه تغییر نمی‌کند و ظاهر لباس نیز دستخوش تغییرات نمی‌شود.
 • در اتوشویی نیز کیفیت پارچه تغییر نمی‌کند، زیرا فقط از حرارت برای صاف‌کردن لباس استفاده می‌شود.

 

فرق خشکشویی و اتوشویی از نظر عملکرد

 • هدف اتوشویی برطرف‌کردن چین‌وچروک لباس‌ها است. فرایند کار به این صورت است که اتوهایی با وزن سنگین و حرارت بالا، سبب کشیده‌شدن الیاف پارچه شده و آن‌ها را صاف می‌کند. اتوشویی سبب می‌شود تا لباس‌ها همیشه نو و آراسته به نظر برسند.
 • در خشکشویی هم لکه و آلودگی از بین می‌رود و هم چروک لباس با اتوکردن برطرف می‌شود.

 

وسیله مورداستفاده در خشکشویی و اتوشویی

 • در اتوشویی از اتوهای فلزی صنعتی سنگین باحرارت بالا جهت کشیدن الیاف پارچه استفاده می‌شود.
 • در خشکشویی از ماشین خشکشویی صنعتی برای تمیز کردن و تحت‌فشار قرار دادن دی‌اکسیدکربن برای از بین بردن لکه‌های لباس استفاده می‌شود.

 

فرق خشکشویی با اتوشویی

 

خشکشویی یا اتوشویی کدام بهتر است؟

می‌توان گفت که این سؤال پاسخ کاملاً مشخصی دارد:

 • برای از بین بردن آلودگی و لکه‌های مختلف از روی پارچه‌ها می‌توان از خشکشویی استفاده کرد.
 • اما درصورتی‌که لباس تمیز است و هیچ لکه‌ای ندارد و هدف تنها رفع چین‌وچروک است، استفاده از اتوشویی پیشنهاد می‌شود.

 

تفاوت خشکشویی و شستن با لباسشویی

درصورتی‌که فکر می‌کنید هر پارچه‌ای را می‌توانید در ماشین لباسشویی بشویید، باید بگوییم که سخت در اشتباه هستید، زیرا اگر کیفیت لباس برای شما مهم است و دوست دارید، لباس شما بعد از چندین بار شستشو باز هم مثل روز اول نو و زیبا به نظر برسد، بهتر است از روش‌های اصولی برای تمیز کردن آن‌ها استفاده کنید. تفاوت خشکشویی و شستن با لباسشویی در موارد زیر است:

 1. در خشکشویی از ماده مخصوص برای از بین بردن لکه استفاده می‌شود و به همین دلیل لباس‌های شما دچار آسیب نمی‌شوند، اما در شستن با لباسشویی به دلیل اینکه آب به تاروپود پارچه نفوذ می‌کند، سبب آسیب رسیدن به الیاف لباس می‌شود.
 2. مصرف زیاد آب در لباسشویی از دیگر تفاوت‌های این دو روش است.
 3. کشیدگی، رنگ پس‌دادن و تغییر رنگ‌دادن البسه در ماشین لباسشویی‌های خانگی از مشکلات رایج است.
 4. ایجاد پرز روی لباس را می‌توانید بعد از شستن با لباسشویی مشاهده کنید، درحالی‌که در خشکشویی این مشکل را نخواهید داشت.
 5. کت‌وشلوار و لباس‌های مجلسی یا لباس عروس به دلیل دوخت و پارچه‌ای که دارند، نباید در خانه با ماشین لباسشویی تمیز شوند. این لباس‌ها را می‌توانید به‌راحتی به خشکشویی بسپارید.
 6. لباس‌هایی که با بدن انسان در ارتباط هستند، بهتر است با روش آبشویی و لباسشویی تمیز شوند.

 

تفاوت اتوشویی با خشکشویی در مایع شوینده

 

مقایسه مزایا و معایب خشکشویی، آبشویی و اتوشویی

در زیر مزایا و معایب خشکشویی، آبشویی و اتوشویی ارائه شده است.

معیارها خشکشویی آبشویی اتوشویی
حساسیت در پوست انسان دارد ندارد ندارد
آسیب به تاروپود لباس ندارد دارد ندارد
قدرت پاک‌کنندگی زیاد متوسط و بسته به لکه دارد ندارد
استفاده از مواد شیمیایی مضر نسبت به آبشویی بله اما به صورت کلی ماده قابل‌تأیید برای شستشو است. خیر
تغییر سایز لباس خیر بله به دلیل ایجاد کشیدگی پارچه خیر
تغییر رنگ لباس خیر بله خیر
تغییر فرم لباس خیر بله بله
صرفه‌جویی در آب بله خیر بله
قابل‌بازیافت بودن ماده مورداستفاده بله بعد از شستشو، مایع بازیافت می‌شود خیر -

در این نوشتار به فرق خشک شویی و اتوشویی و فرق خشکشویی و آبشویی پرداختیم، برای شستن لباسهای حساس دارای لکه، سریعا به سراغ لباسشویی نروید، زیرا امکان آسیب رسیدن به لباس زیاد است. بهترین کار این است که کار را به کاردان بسپارید. شما می‌توانید در خدمت از ما سفارش خشکشویی لباس، پرده و کاور مبل را به کارشناسان خبره ارجاع دهید، زیرا با انواع جنس پارچه و انواع لکه‌ها آشنا بوده و در کار خود بهترین‌ها را ارائه می‌دهند.

4.3 امتیاز از 2 رای


خشکشویی
برای سرویس خشکشویی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین