نحوه پاک کردن انواع لکه‌ ها از لباس به طور موثر 

ثبت درخواست " خشکشویی "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
نحوه پاک کردن انواع لکه‌ ها از لباس به طور موثر 

برای پاک کردن لکه لباس، اگر معمولی باشد، طبعا شستشو به روش معمول هم جواب می‌دهد. اما برای همه ما پیش آمده که با لکه‌هایی روی لباس مواجه می‌شویم که سخت هستند و به راحتی از بین نمی‌روند. از این سری لکه‌ها می‌توان به لکه خون، لکه قهوه، لکه لوازم آرایشی، لکه چربی و روغن، لکه خودکار و جوهر و ... اشاره کرد.

پاک کردن این لکه‌ها سخت است ولی غیر ممکن نیست. در این مطلب نحوه پاک کردن انواع لکه ها از لباس را توضیح خواهیم داد تا بتوانید لباس خود را به وضعیت اول برگردانید. پاک کردن لکه لباس معمولی با از بین بردن لکه های سخت روی لباس اندکی تفاوت دارد و ما اینجاییم تا این تفاوت را برای شما توضیح دهیم. با ما باشید.

یک نکته کلی و مهم در مورد پاک کردن لکه لباس

لکه روی لباس شما با هرچه که به وجود آمده باشد، برای از بین بردن آن چیزی که اهمیت دارد سرعت عمل است. همان طور که می‌دانید خاصیت پارچه، جاذب بودن است. پارچه می‌تواند هر رنگی را به طور کامل به درون تار و پود خود راه دهد و لکه‌های سرسختی ایجاد کند.

حال اگر شما برای مدت طولانی، لکه لباس را به حال خود رها کنید، پارچه فرصت کافی دارد که تمام رنگ را به ریزترین مقیاس بافت خود جذب کند و باعث شود لکه‌ها پایدارتر شوند. پس سرعت عمل را فراموش نکنید. در هر شرایطی هستید، در اسرع وقت به پاک کردن لکه لباس خود اقدام نمایید تا وضعیت پیچیده‌تر نشود.

 

روش از بین بردن لکه لباس

 

پرکاربردترین نمونه‌های از بین بردن لکه‌های سخت روی لباس

در این بخش، مجموعه‌ای از لکه‌های سرسخت لباس ممکن است برای هرکس پیش بیاید را گردآوری کرده‌ایم. نحوه پاک کردن انواع لکه ها از لباس، ممکن است کاری زمان‌بر باشد و وقت و حوصله می‌طلبد. پس توجه خود را به طور کامل به نکاتی که پیرامون پاک کردن لکه لباس ذکر می‌شود، معطوف کنید.

 

پاک کردن لکه خون از لباس

استفاده از آب گرم یا ولرم یا داغ را به کل فراموش کنید. دمای بالا، از علاقه‌مندی‌های لکه خون و بهترین روش برای پایدار کردن رنگ آن است! لکه خون را در ابتدا با آب خیلی سرد، آبکشی کنید تا اضافات خون خارج شود. سپس چند قطعه یخ بزرگ را روی لکه لباس بگذارید و اجازه دهید 20 تا 30 دقیقه در آن حالت بماند.

پس از این مرحله، یک صابون با قدرت پاک کنندگی بالا را برداشته و مستقیما به مقدار زیاد روی لکه بمالید. بهتر است این صابون، صابون‌های مخصوص شستشوی لباس باشند. لطفا از شوینده‌های دیگر مثل شامپو یا پودر لباس استفاده نکنید. لکه آغشته به صابون را چند دقیقه چنگ بزنید و سپس با آب سرد آبکشی کنید.

شاید لازم باشد فرایند شستشو با صابون را چند بار تکرار کنید تا لکه خون لباس به طور کامل محو شود. اگر لباس شما سفید بود، پس از شستشو با صابون، می‌توانید کمی مایع سفید کننده یا پودر لباسشویی حاوی آنزیم‌های سفیدکننده نیز استفاده کنید. به هرحال یخ گذاشتن روی لکه را فراموش نکنید. این اصلی‌ترین مرحله پاک کردن لکه خون از لباس است.

 

پاک کردن لکه جوهر و خودکار

بهترین حلال جوهر و خودکار، اتانول (اتیل الکل) است. اتانول همان الکل طبی یا الکل خوراکی است که محلول‌های آن در داروخانه‌ها یافت می‌شود. یک پد الکلی تهیه کنید، یا پد معمولی را به اتانول فراوان آغشته کنید و روی لکه جوهر بکشید؛ این کار را تا پاک کردن لکه لباس به طور کامل ادامه دهید.

شاید لازم باشد چند بار پد را تعویض کنید؛ اما مطمئن باشید سرانجام، جوهر توسط اتانول حل خواهد شد. پس از پاک شدن لکه جوهر یا خودکار، آن را آبکشی کنید و بعد آن را به روش معمول شستشو دهید.

 

پاک کردن لکه روغن و چربی

این یکی از دشوارترین لکه‌ها برای پاک کردن است؛ اگر صادق باشیم گاهی ممکن است هرگز به طور کامل پاک نشود. خبر خوش این است که در مورد لکه روغن و چربی اگر سریع و بلافاصله عمل کنید، احتمال کامل پاک شدن لکه لباس بسیار بالا خواهد بود.

به طور کلی بهترین ماده برای پاک کردن چربی، مایع ظرفشویی است. مقدار زیادی مایع ظرفشویی را مستقیما روی لکه بریزید؛ کمی آب گرم تا حدی که روی سطح لکه گرفته شود اضافه کنید. به آرامی مایع ظرفشویی را کمی بمالید تا به خورد پارچه برود. مقداری جوش شیرین روی لکه‌ها بریزید.

لباس را چندین ساعت در این وضعیت به حال خود رها کنید. سپس با یک مسواک یا برس روی لکه‌ها بکشید تا کامل پاک شوند. حالا می‌توانید لباس را آبکشی کنید.

 

نحوه پاک کردن انواع لکه های سخت از روی لباس

 

پاک کردن لکه عطر و اسپری

زردی‌ای که ناشی از پیس اسپری است ظاهر ناخوشایندی دارد و صاحب لباس را آزار می‌دهد. نحوه پاک کردن لکه لباس در این مورد، دو روش دارد:

  • استفاده از اتانول
  • استفاده از جوش شیرین

اکثر عطر و ادکلن‌ها بر پایه الکل هستند، پس الکل می‌تواند حلالی برای لکه آن‌ها باشد. با پد الکی آنقدری روی لکه بکشید تا جای آن به طور کامل محو شود. راه حل دوم این است که محل لکه لباس را خیس کنید و روی آن جوش شیرین بپاشید. ساعتی صبر کنید و لکه را بشویید تا کامل پاک شود.

 

پاک کردن لکه لوازم آرایشی

اکثر لوازم آرایشی (کرم پودر، ریمل، رژ لب و ...) بر پایه روغن ساخته شده‌اند. کمی پیش‌تر ذکر کردیم که بهترین راه برای پاک کردن لکه روغن از روی لباس، استفاده از مایع ظرفشویی است.

لکه لباس که بر اثر لوازم آرایش پدید آمده است را کاملا خیس کنید و مقدار زیادی مایع ظرفشویی روی آن بریزید؛ سطح لباس را بمالید تا مایع ظرفشویی جذب پارچه شود. پس از گذشتن یکی دو ساعت، لکه را بشویید و آبکشی کنید. دمای آبی که در این روش استفاده می‌کنید باید بالا باشد.

 

پاک کردن لکه لاک ناخن

همان طور که می‌دانید حلال لاک ناخن، استون است. یک پد آرایشی را به مقدار زیادی به استون آغشته کنید. پد را روی ناحیه‌ای از لباس که لکه شده است بکشید، این کار را تا جایی ادامه دهید که لکه لاک به طور کامل از بین برود. در انتها درحالی که هنوز لباس به استون آغشته است، آن را آبکشی کنید تا بقایای لکه لاک، از پارچه خارج شود. این یکی از روش‌های از بین بردن لکه های سخت روی لباس است.

 

پاک کردن لکه قهوه یا آبمیوه روی لباس

باور کنید یا نه، مایع ظرفشویی یکی از پرکاربردترین مواد برای پاک کردن انواع لکه از لباس است. همان طور که می‌دانید مایع ظرفشویی برای پاک کردن روغن و چربی و سایر مواد غذایی از روی ظروف، فرموله شده است. این فرمولاسیون می‌تواند برای پاک کردن لکه مواد غذایی از روی لباس به ما کمک کند.

این مسئله در مورد لکه قهوه یا آبمیوه از روی لباس نیز صدق می‌کند. حواستان باشد در مورد لکه قهوه یا میوه، بالاخص میوه‌های قرمز باید از آب سرد استفاده کنید. ترکیبی از سرکه سفید و مایع ظرفشویی فراهم کنید. نسبت سرکه باید دو برابر مایع ظرفشویی باشد. این ترکیب را روی لکه خیس شده بریزید؛ 15 تا 20 دقیقه صبر کنید و سپس آن را بشویید.

 

پاک کردن لکه چسب و آدامس

برای پاک کردن لکه مواد پلیمری (مثل آدامس و چسب) از روی لباس، در ابتدا باید تکه‌های اصلی آن را با پشت چاقو یا کاتر بتراشید. سپس قطعه‌های بزرگ یخ را روی لکه لباس بگذارید و یا لباس را به طور کلی در یک کیسه قرار داده و برای چند دقیقه در فریزر جای دهید. با یخ زدن چسب یا آدامس، بخش اعظم باقی‌مانده آن نیز از لباس جدا خواهد شد. سپس اتو بخار را آماده کنید.

یک پارچه دیگر روی لباس پهن کنید و لباس را اتو بکشید؛ گرما و رطوبت بخار در این کار باعث می‌شود بقایای چسب و آدامس از لباس جدا شوند و به پارچه بچسبند. در نهایت به عنوان اقدام آخر، لکه لباس را با کمی تینر رقیق شده بشویید. به یاد داشته باشید بوی تینر کمی طول می‌کشد تا از بین برود؛ اگر در فصول سرد سال بودید برای یک شب تا صبح لباس را روی شوفاژ بگذارید تا بوی تینر کامل از بین برود.

 

از بین بردن لکه عرق

لکه عرق، به خصوص در ناحیه زیر بغل لباس ممکن است برای افراد بسیار خجالت آور باشد. به دلیل نوع خاص غدد عرق در زیر بغل، لکه این ناحیه در قیاس با لکه عرق نواحی دیگر، پایدارتر است. نکته مهم در این باره این است که حتما لباس‌هایتان را تند تند عوض کنید تا لکه ماندگار نشود. همچنین پوشیدن یک لباس به عنوان عرقگیر در زیر لباس اصلی را فراموش نکنید.

در هر صورت برای از بین بردن لکه عرق لباس، پس از شستشوی آن به روش معمولی ترکیبی از سرکه و جوش شیرین یا آب لیمو و جوش شیرین درست کنید. آن را برای یک ساعت در محل لکه قرار دهید و سپس لباس را بشویید. اگر لباس شما سفید است می‌توانید برای از بین بردن لکه عرق، از کمی مایع سفید کننده یا وایتکس کمک بگیرید.

 

پاک کردن لکه روغن از لباس

 

نکته مهم:

برای از بین بردن لکه های سخت روی لباس، اقداماتی که در بالا ذکر شد معمولا موثر هستند. اما اگر در شرایط خاصی نتوانستید از روش‌های بالا جواب بگیرید؛ اگر دیر اقدام کردید و یا اگر وسعت لکه به حدی بود که کاری از روش‌های خانگی برنمی‌آمد می‌توانید پاک کردن لکه لباس را به خشک شویی بسپارید. آن‌ها کار خود را بلدند.

سخن آخر

در این مقاله به معرفی بهترین روش‌های پاک کردن لکه لباس پرداختیم. نحوه پاک کردن انواع لکه ها از لباس را به صورت تفکیک شده و مفصل توضیح دادیم. همان طور که می‌دانید از بین بردن لکه های سخت روی لباس، به وقت و حوصله بیشتر و روش‌های پیچیده‌تری نیاز دارد. امیدواریم مطالعه این مطلب، راهگشای شما عزیزان در این حوزه باشد.

4.5 امتیاز از 936 رای


خشکشویی
برای سرویس خشکشویی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین