تميز كردن مبل پارچه ای و چرمی با صابون

ثبت درخواست " مبل شویی "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
تميز كردن مبل پارچه ای و چرمی با صابون

 اگر قصد دارید مبل‌های خود را در منزل و بدون کمک کسی تمیز کنید، یکی از بهترین روش‌ها برای شستشوی مبلمان، تمیز کردن مبل با صابون است. پس با ما همراه باشید تا در مورد شستن مبل مخمل و شستن مبل چرمی با صابون نکات مهمی را برایتان شرح دهیم. 

مبل با چه جنسی را می‌توان با صابون تمیز کرد؟

اجازه دهید قبل از هرچیزی این موضوع را بررسی کنیم که شستن مبل با صابون برای کدام نوع مبل قابل استفاده است. صابون یک پاک کننده قدرتمند است که می‌تواند انواع لکه‌ها را از روی مبل شما پاک کند. شما می‌توانید از این روش برای تمیز کردن مبلمانی از جنس پارچه‌ای، مخملی و چرمی استفاده کنید.

اگر در برچسب راهنمای مبل، حروف W و یا W/S نوشته شده باشد، میتوانید برای از بین بردن لکه ها و تمیزکردن این مبل از صابون استفاده کنید.

البته روش تمیز کردن هر نوع روکش و پارچه مبل کمی متفاوت است و نکات و جزییات خاص خود را دارد. در بخش‌های بعدی هر کدام را به تفکیک بررسی خواهیم کرد.

 

شستن مبل با صابون

 

مراحل تمیز کردن مبل پارچه ای با صابون

انتخاب و خرید مبل‌های جذاب و متناسب با دکوراسیون، اولین قدم برای داشتن منزلی جذاب و آرامش بخش است. قدم دوم، تمیز نگه داشتن همین مبل‌ها به شمار می‌رود. مبلمان منزل به هردلیلی ممکن است دچار آلودگی شوند و نیاز به تمیز کردن داشته باشند.

مبلمان پارچه‌ای جزو رایج‌ترین انواع مبلمان هستند که در منازل و حتی اکثر دفاتر کار مورد استفاده قرار می‌گیرند. روش‌های زیادی برای تمیز کردن این نوع مبل وجود دارد ولی بهترین روش، تمیز کردن مبل پارچه ای با صابون است. این روش کمترین آسیب را به پارچه مبل شما می‌رساند و احتمال بیشتری وجود دارد که مبل‌ها به طور کامل تمیز شوند. به خصوص اگر مبل‌های روشن و سفیدی دارید، شستن مبل با صابون به شما توصیه می‌شود.

برای شستن مبل پارچه ای با صابون، کافیست مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. قبل از هرچیزی لازم است سطح مبل را از هر گونه آلودگی و گرد و خاک تمیز کنید. برای این کار باید تمام گوشه و کنار مبلتان را جارو برقی بکشید. همچنین می‌توانید با استفاده از پرزگیر لباس، تمام کرک‌هایی که روی مبل وجود دارد را از بین ببرید.
 2. مقداری پودر صابون را داخل کمی آب حل کنید. اگر پودر صابون ندارید، می‌توانید از روش تميز كردن مبل با صابون رنده شده هم کمک بگیرید. بهتر است صابون‌های رخت شور را رنده کنید که قدرت تمیز کنندگی بیشتری دارند.
 3.  یک دستمال تمیز و نخی که اطمینان دارید رنگ پس نمی‌دهد را به محلول به دست آمده آغشته کنید.
 4.  دستمال را به آرامی روی تمام قسمت‌های مبل بکشید تا به خوبی تمیز شود.
 5. برای شستن مبل پارچه ای با صابون، هرگز پارچه را روی مبل فشار ندهید؛ بلکه با حرکات دایره وار و آرام، لکه ها را پاک کنید. مراقب باشید هیچ قسمتی از مبل جا نماند و تمام بخش‌های آن را تمیز کنید.
 6. حالا باید با استفاده از یک دستمال خشک و تمیز، مبل را به طور کامل و تا جایی که امکان دارد خشک کنید. در نهایت هم اجازه دهید باقی رطوبت به جا مانده روی مبل در هوای آزاد خشک شود.
 7. تا خشک شدن کامل مبل، روی آن ننشینید یا اگر از کاور مبل استفاده می‌کنید، آن را روی مبل نیندازید. باقی ماندن رطوبت داخل مبل ممکن است آن را خراب کند یا باعث شود که مبل بوی نامطبوعی بگیرد.

نکته: اگر لکه مقاومی روی بخش خاصی از مبل شما وجود دارد، آن را با یک مسواک تمیز و نرم که به محلول آب و صابون آغشته شده بشویید.

 

تمیز کردن مبل با صابون حل شده و پارچه

 

تمیز کردن مبل مخمل با صابون

مخمل نسبت به هر متریال دیگری که برای تولید مبل استفاده شده، ظریف‌تر و آسیب‌پذیرتر است. از همین رو باید در زمان تمیز کردن مبل با صابون، دقت زیادی به خرج دهید تا مبلتان را خراب نکنید. تمیز کردن این نوع مبل تا حدود زیادی شبیه به تمیز کردن مبلمان پارچه‌ای است و باید مراحل بخش قبلی را دنبال کنید. اما در حین انجام این کار، به نکات زیر هم توجه داشته باشید:

 • قبل از هرچیزی باید با استفاده از جاروبرقی یا با کمک برس پرزگیر لباس، سطح مبل را از هرگونه آلودگی و گرد و غبار تمیز کنید. اگر از جاروبرقی استفاده کردید، درجه مکش آن را کم کنید تا رویه مبل خراب نشود.
 • برای آغشته کردن سطح مبل به محلول آب و صابون، از دستمال‌های نخی بدون پرز استفاده کنید.
 • در زمان تمیز کردن این نوع مبل فشار زیادی به آن وارد نکنید تا پرزهای مبل له نشوند.
 • به هیچ عنوان پارچه آغشته به آب و صابون را روی مبل نمالید، بلکه به صورت ضربه‌ای و با حرکات آرام، این محلول را روی مبل بزنید تا تمیز شود.
 • برخی از انواع مخمل نسبت به آب حساس هستند و لک می‌گیرند. بنابراین قبل از شستشوی مبل مخمل خود، محلول آب و صابون را روی گوشه‌ای از آن که در دید نباشد امتحان کنید.

نکته: تميز كردن مبل با صابون رنده شده برای مبلمان مخمل چندان هم توصیه نمی‌‎شود؛ چون ممکن است ذرات ریز صابون به سطح مبل و بین پرزهای مخمل بچسبد و براقیت و جلوه مبل را از بین ببرد. بنابراین از مخلوط شدن کامل صابون با آب و یکدست بودن محلول به دست آمده مطمئن شوید.

 

تمیز کردن مبل مخمل با صابون

 

شستن مبل چرمی با صابون

شستن مبل چرمی با صابون تا حدودی شبیه به روش‌های قبلی است، اما یکسری ریزه کاری‌ها دارد. برای انجام این کار باید مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. روی مبل را جارو برقی بکشید تا هیچ آشغال و ذرات ریزی روی آن باقی نماند.
 2. با یک دستمال نخی و مرطوب یا یک اسفنج تمیز و مرطوب، سطح مبل را به خوبی دستمال بکشید و تمیز کنید.
 3. کمی پودر صابون یا صابون رنده شده را به خوبی با آب مخلوط کرده و داخل ظرف اسپری بریزید.
 4.  محلول را روی همه قسمت‌های مبل اسپری کرده و با یک دستمال تمیز، آن را پخش کنید.
 5.  با استفاده از یک پارچه نخی و کاملا خشک، صابون را از روی مبل پاک کرده و سطح مبل را خشک کنید. ممکن است لازم باشد این مرحله را چند بار تکرار نمایید تا مطمئن شوید که مبل عاری از صابون بوده و خشک شده است.
 6. در آخرین مرحله می‌توانید با استفاده از پولیش چرم، مبلتان را برق انداخته و مثل روز اول، تمیز و جذاب کنید.

 

شستن مبل چرمی با صابون

 

کدام لکه های روی مبل با صابون پاک می شوند؟

ترکیب آب و صابون یک ترکیب قدرتمند برای تمیز کردن مبل‌های شماست و انواع لکه‌ها را از روی مبلتان پاک خواهد کرد. همچنین این محلول کمترین آسیب را برای مبل‌های شما خواهد داشت و به بافت آن‌ها آسیبی نمی‌زند. در حالی‌ که اکثر پاک کننده‌های دیگر، ممکن است بافت مبل شما را خراب کنند.

شما می‌توانید از این محلول برای پاک کردن لکه‌های گرد و غبار، انواع غذا و نوشیدنی، لکه خون، لکه چربی و... از روی مبل استفاده کنید.

 

تميز كردن مبل با صابون رنده شده

در این مطلب سعی کردیم در مورد تمیز کردن مبل پارچه ای با صابون اطلاعاتی به شما عزیزان ارائه دهیم. همچنین نکات و تکنیک‌های شستن مبل با صابون برای انواع مبل‌های چرمی و مخملی را هم به شما آموزش دادیم. همانطور که متوجه شدید، صابون می‌تواند اکثر لکه‌ها را از روی این نوع مبلمان پاک کرده و آن‌ها را تمیز کند.

اگر بعد از امتحان کردن روش‌های گفته شده موفق به تمیز کردن مبل خود نشدید، بهتر است با کارشناسان ما در مجموعه خدمت از ما تماس بگیرید. ما بلافاصله نیروهایمان را به محل مورد نظر شما اعزام می‌کنیم تا سرویس شستشوی مبل در منزل توسط افراد حرفه‌ای و آموزش دیده برای شما انجام شود.

5.0 امتیاز از 1 رای


مبل شویی
برای سرویس مبل شویی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین