علت جرقه زدن بخاری برقی

ثبت درخواست "تعمیر بخاری برقی"
علت جرقه زدن بخاری برقی

یافتن علت جرقه زدن بخاری برقی در هنگام روشن شدن و حین استفاده یکی از نکات مهم در کاربرد وسیله است. از جمله لوازم پر استفاده در فصول سرد بخصوص در مکانهایی که دسترسی به گاز در آن سخت است انواع بخاری برقی است. علت جرقه زدن بخاری برقی می‌تواند وابسته به ساختار این وسیله و یا نحوه اتصال بخاری برقی به جریان برق متفاوت باشد. عیب یابی بخاری برقی و دانستن علت جرقه زدن بخاری برقی بدلیل اتصال این وسیله به برق و امکان خطرآفرین شدن عیوب ظاهر شده در آن بسیار اهمیت دارد. بررسی وضعیت قطعات بخاری برقی فن دار و دیگر مدل‌های بخاری و تعمیر به موقع آنها در نگهداری و طول عمر این وسیله تاثیر بسزایی دارد.

بررسی ساختار هیتر برقی و انواع بخاری برقی در کنار تعمیر هیتر برقی از جمله اقداماتی است که در صورت بروز عیب در عملکرد بخاری برقی صورت می‌گیرد. در این میان بررسی علت داغ شدن دوشاخه بخاری برقی و المنت بخاری برقی در یافتن علت جرقه زدن بخاری برقی تاثیر زیادی دارد.

 

عیب یابی بخاری برقی

 

علت جرقه زدن بخاری برقی

با اتصال دوشاخه بخاری برقی به جریان برق امکان استفاده از این وسیله ایجاد می‌شود. یکی از اصلی ترین مواردی که ممکن است در علت جرقه زدن بخاری برقی نقش داشته باشد، نحوه اتصالات در دوشاخه آن است. بخاری برقی تشکیل شده از یک سیستم نسبتا پیچیده برقی بر روی یک مدار کاملا الکترونیکی است که انواع گوناگونی دارد.

 

علت جرقه زدن بخاری برقی

 

 استفاده از تجهیزات مرغوب در هنگام ساخت این لوازم برقی و یا عدم فرسودگی قطعات بخاری مثل المنت‌ها، دوشاخه اتصالی به برق و بدنه بخاری برقی در بروز عیوب مختلف مثل روشن نشدن بخاری برقی، گرم نشدن المنت‌ها و نداشتن حرارت لازم و همین طور علت جرقه زدن بخاری برقی تاثیر گذار است.علت جرقه زدن بخاری برقی و همین طور اتصال در بدنه در بیشتر مواقع می‌تواند یکی از موارد زیر می‌باشد.

 

معیوب شدن ترمینال چینی

در انواع بخاری برقی، این تجهیزات وظیفه توزیع برق به بخش‌های مختلف را داشته و اتصال المنت از بدنه با این قطعات جدا شده است. نامرغوب بودن ترمینال‌های چینی و یا فرسودگی‌ این قطعات می‌توان علت جرقه زدن بخاری برقی را در بر داشته باشد.

 

علت جرقه زدن بخاری برقی - معیوب شدن ترمینال چینی

 

اتصالی در سیم‌های رابط

وظیفه‌ی سیم‌های رابط در بخاری برقی رساندن انرژی الکتریکی به قسمت‌های مختلف این وسیله است. بنابراین قطعی و وصلی و یا ایجاد اتصالی در این سیم‌ها و معیوب شدن آنها با گذشت زمان ممکن است علت جرقه زدن بخاری برقی باشد. حتی برخورد سیم‌های رابط با بدنه بخاری برقی گاهی اتصال در بدنه این وسیله برقی را به دنبال دارد که عاملی خطرناک به شمار می‌آید.

 

علت جرقه زدن بخاری برقی - اتصالی در سیم‌های رابط

 

وضعیت قرارگیری المنت‌ها

قطعات اصلی تشکیل دهنده انواع بخاری برقی هالوژنی و سیمی را المنت‌ها هستند که وظیفه‌ی انتقال حرارت را بر عهده دارند. در نوع سیمی بخاری برقی به دلیل اینکه المنت به دور یک میله نسوز و سرامیکی پیچیده می‌شود. علت جرقه زدن بخاری برقی در برخی مواقع می‌تواند عدم عملکرد مناسب المنت‌ها و یا معیوب شدن آنها باشد. نحوه اتصال المنت به برق از نکات مهم در ساختار انواع وسایل برقی المنت دار مثل بخاری برقی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

 

علت جرقه زدن بخاری برقی - وضعیت قرارگیری المنت‌ها

 

تعمیرات انواع بخاری برقی

برای یافتن علت جرقه زدن بخاری برقی و یا عیوب مختلف در هنگام عملکرد این وسیله و همین طور اقدام به تعمیر این قطعات آسیب دیده آشنایی با ساختار انواع بخاری برقی بسیار اهمیت دارد. بخاری برقی در انواع مختلف هالوژنی و سیمی و با ساختاری فن دار و تابشی تولید و مورد استفاده قرار می‌گیرند. عیوب مشاهده شده در عملکرد هر کدام از این بخاری‌ها وابسته به قطعات سازنده‌ی آنها تفاوت دارد. در ادامه مطلب علت جرقه زدن بخاری برقی به آشنایی مختصری با ساختار انواع بخاری برقی می‌پردازیم.

 

تعمیرات انواع بخاری برقی

 

قطعات بخاری برقی فن دار

در این قسمت به معرفی بخاری برقی فن دار و تاثیر آشنایی با قطعات بخاری برقی فن دار در یافتن علت جرقه زدن بخاری برقی می‌پردازیم. بخاری برقی فن دار از مدل‌های پر طرفدار این سبک بخاری است. نحوه عملکرد آن به این صورت است که انرژی حرارتی تولید شده بواسطه المنت را از طریق یک فن به فضای اطراف منتقل می‌کند. این مدل بخاری برقی در کنار سریع گرم کردن خانه، در مبحث مصرف انرژی بسیار پر مصرف به شمار می‌ آید.

 

قطعات بخاری برقی فن دار

 

آشنایی با قطعات بخاری برقی فن دار در یافتن علت جرقه زدن بخاری برقی و دیگر عیوب مشاهده شده در این نوع بخاری بسیار اهمیت دارد. ساختار اصلی تشکیل دهنده بخاری برقی فن دار به شرح ذیل است:

 • فن:از قطعات اصلی بخاری برقی فن دار است که گرمای تولید شده از المنت را به محیط انتقال می‌دهد.
 • ترموستات: در ساختار بخاری برقی فن دار برای تنطیم حرارت پخش شده از المنت‌ها و ایجاد ایمنی لازم برای المنت‌ها از ترموستات استفاده می‌شود.
 • کلید : برای روشن و خاموش کردن و تنظیم دمای بخاری کلید‌های چند حالته‌ی تعبیه شده در این نوع بخاری استفاده می‌شود.
 • بدنه: بدنه‌ی این نوع بخاری از جنس پلاستیک ساخته‌شده و قطعات تشکیل دهنده بخاری در آن قرار گرفته است.
 • سیم‌کشی:  برای اتصال تجهیزات و قطعات به یکدیگر و ایجاد جریان برق از سیم کشی در این سبک بخاری برقی استفاده می‌شود.

 

قطعات بخاری برقی فن دار - نحوه اتصال المنت به برق

 

ایرادات احتمالی در نحوه عملکرد هر کدام از این قطعات عیوبی مثل روشن نشدن بخاری برقی، روشن نشدن فن، کم شدن گرما بخاری برقی، خاموش شدن بخاری و اتصال در جریان برق را به دنبال دارد. علت جرقه زدن بخاری برقی در این نوع بخاری می‌تواند بیش از بقیه قطعات ارتباط مستقیم با سیم کشی آن داشته باشد.

 

آشنایی با ساختار بخاری برقی تابشی

بخاری برقی تابشی نیز برای تولید حرارت از چندین المنت کمک می‌گیرد. سبک عملکرد این بخاری به این صورت است که انرژی حرارتی را تولید کرده و سپس از طریق تابش محیط را گرم می‌کنند. بخاری‌های المنت دار یا همان بخاری‌های برقی تابشی در دو مدل تولید می‌شوند که تفاوت ساختاری آنها در نوع المنت است.

 

ساختار بخاری برقی تابشی

 

مدل قدیمی‌تر بخاری برقی تابشی از المنت‌های آجری یا سرامیکی ساخته شده‌ و سیمی فلزی به دور آن پیچیده شده‌است. اما مدل جدیدتر که به بخاری برقی هالوژنی شهرت دارد، از المنت‌های هالوژنی برای گرم کردن محیط استفاده کرده و بازدهی بیشتری دارند، از این‌رو نسبت به مدل قبلی گرمای بیشتری به محیط می‌دهد.آشنایی با قطعات بخاری برقی تابشی در انواع مختلف در یافتن علت جرقه زدن بخاری برقی و دیگر عیوب مشاهده شده در این نوع بخاری بسیار اهمیت دارد.

 

 • بدنه: در بخاری برقی تابشی بدنه فلزی تعبیه شده است که از دیگر قطعات محافظت می‌کند.
 • ترمینال چینی: این قطعه در برابر حرارت مقاوم بوده و توزیع برق به بخش‌های مختلف را بر عهده دارد. با کمک این قطعه اتصالات از بدنه جدا شده و محکمتر می‌شوند.
 • شبکه محافظ: این شبکه کاربرد ایمنی داشته و از برخورد انسان و حیوان با بخش تولید حرارت جلوگیری می‌کند.
 • پایه فلزی نگهدارنده المنت: در دو طرف المنت ها و برای برقراری فاصله بین المنت و بدنه بخاری تعبیه شده‌اند.
 • کلید: از کلید برای روشن و خاموش کردن بخاری استفاده می‌شود و وظیفه‌ی کنترل فاز مدار به عهده‌‌ی آن است.
 • عایق چینی نر و ماده: این عایق چینی در حد بین پایه‌های فلزی و صفحه‌ی منعکس‌کننده قرار گرفته و آن‌ها را از یکدیگر جدا می‌کند و در عین حال عایق در برابر حرارت مقاوم است.
 • سیم‌های رابط: توسط این سیم‌ها انرژی الکتریکی به قسمت‌های مختلف بخاری می‌رسد.
 • المنت: همان‌طور که گفته‌شد، قطعه‌ی اصلی در بخاری است که به دو شکل سیمی و هالوژنی در بخاری برقی استفاده می‌گردد. المنت سیمی به دور یک میله‌ی استوانه‌ای از جنس سرامیک نسوز و آجر پیچیده می‌شود. در نوع هالوژنی آن دیگر از سیم و استوانه آجری خبری نیست.
 • عایق‌نسوز: ممکن است عایق‌ها نتوانند در برابر حرارت تولید شده مقاومت کنند، برای جلوگیری سوختن عایق‌ها در برابر حرارت از عایق نسوزی مانند الیاف ابریشم و مانند آن‌ها به عنوان عایق‌نسوز استفاده می‌کنند.
 • صفحه منعکس‌کننده حرارت: از این صفحه که از جنس استیل ساخته شده، برای زیبایی و انعکاس گرمای تولید شده توسط المنت استفاده می‌شود.

 

عیب یابی انواع بخاری برقی تابشی

 

ایرادات مشاهده شده در عملکرد برخی از این قطعات معرفی شده در بوجود آمدن علت جرقه زدن بخاری برقی از نوع تابشی تاثیر دارد.

 

چند نکته اساسی در علت جرقه زدن بخاری برقی

 • در صورت مشاهده جرقه زدن در بخاری برقی و داغ شدن دوشاخه بخاری برقی وضعیت ساختاری سیم برق این وسیله را بررسی کنید.
 • معیوب شدن کلید جریان برق و همین طور قطعی و وصلی در مدار بخاری برقی می‌تواند با علائمی مثل جرقه زدن بخاری برقی همراه باشد.
 • با مشاهده ایراداتی مثل جرقه زدن برق در بخاری برقی به دلیل بروز خطرات احتمالی از تعمیرکاران متخصص در رفع این مشکلات کمک بگیرید.

5.00 امتیاز از 6 رای

تعمیر بخاری برقی

برای سرویس تعمیر بخاری برقی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

مطالب مرتبط با تعمیر بخاری برقی

مطالب مرتبط با گرمایشی

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین
loading