عیب یابی بخاری برقی

ثبت درخواست " تعمیر بخاری برقی "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
عیب یابی بخاری برقی

یافتن علت جرقه زدن بخاری برقی به هنگام روشن شدن و حین استفاده از آن، یکی از مواردی است که به هنگام عیب یابی بخاری برقی، رفع خواهد شد. بخاری برقی از جمله لوازم پر استفاده در فصول سرد بخصوص در مکان‌هایی که دسترسی به گاز در آن‌ها سخت است. علت جرقه زدن بخاری برقی می‌تواند وابسته به ساختار این وسیله و یا نحوه اتصال بخاری برقی به جریان برق متفاوت باشد.

عیب یابی و تعمیر بخاری برقی همین طور دانستن علت جرقه زدن بخاری برقی بدلیل اتصال این وسیله به برق و امکان خطر آفرین شدن عیوب ظاهر شده در آن بسیار اهمیت دارد. بررسی وضعیت قطعات بخاری برقی فن دار و دیگر مدل‌های بخاری و تعمیر به موقع آنها در نگهداری و طول عمر این وسیله تاثیر بسزایی دارد.

بررسی ساختار بخاری و هیتر و المنت آن در کنار اقدامات لازم برای تعمیر بخاری برقی از جمله اولین مواردی است که همانند اقداماتی محافظتی دیگر وسایل گرمایشی مثل هواگیری منبع دوجداره موتورخانه، عیب یابی و تشخیص علت سوت کشیدن بخاری گازی و در نهایت تعمیر بخاری آبسال و سایر برندهاتوسط تعمیرکار انجام می‌شود.

اقداماتی است که در صورت بروز عیب در عملکرد بخاری برقی صورت می‌گیرد. در این میان بررسی علت داغ شدن دوشاخه بخاری برقی و المنت بخاری برقی در یافتن علت جرقه زدن بخاری برقی تاثیر زیادی دارد.

 

عیب یابی بخاری برقی (Electric heater troubleshooting)

 

علت جرقه زدن بخاری برقی

با اتصال دوشاخه بخاری برقی به جریان برق امکان استفاده از این وسیله ایجاد می‌شود. یکی از اصلی ترین مواردی که ممکن است در علت جرقه زدن بخاری برقی نقش داشته باشد، نحوه اتصالات در دوشاخه آن است. بخاری برقی تشکیل شده از یک سیستم نسبتا پیچیده برقی بر روی یک مدار کاملا الکترونیکی است که انواع گوناگونی دارد.

 

علت جرقه زدن بخاری برقی

 

استفاده از تجهیزات مرغوب در هنگام ساخت این لوازم برقی و یا عدم فرسودگی قطعات بخاری مثل المنت‌ها، دوشاخه اتصالی به برق و بدنه بخاری برقی در بروز عیوب مختلف مثل روشن نشدن بخاری برقی، گرم نشدن المنت‌ها و نداشتن حرارت لازم می‌شود. علت جرقه زدن بخاری برقی و همین طور اتصال در بدنه در بیشتر مواقع می‌تواند یکی از موارد زیر می‌باشد.

 

معیوب شدن ترمینال چینی

در انواع بخاری برقی، این تجهیزات وظیفه توزیع برق به بخش‌های مختلف را داشته و اتصال المنت از بدنه با این قطعات جدا شده است. نامرغوب بودن ترمینال‌های چینی و یا فرسودگی‌ این قطعات می‌توان علت جرقه زدن بخاری برقی را در بر داشته باشد.

 

خرابی ترمینال چینی

 

اتصالی در سیم‌های رابط

وظیفه‌ی سیم‌های رابط در بخاری برقی رساندن انرژی الکتریکی به قسمت‌های مختلف این وسیله است. بنابراین قطعی و وصلی و یا ایجاد اتصالی در این سیم‌ها و معیوب شدن آنها با گذشت زمان ممکن است علت جرقه زدن بخاری برقی باشد. حتی برخورد سیم‌های رابط با بدنه بخاری برقی گاهی اتصال در بدنه این وسیله برقی را به دنبال دارد که عاملی خطرناک به شمار می‌آید.

 

اتصالی سیم‌های رابط بخاری برقی

 

وضعیت قرارگیری المنت‌ها

قطعات اصلی تشکیل دهنده انواع بخاری برقی هالوژنی و سیمی را المنت‌ها هستند که وظیفه‌ی انتقال حرارت را بر عهده دارند. در نوع سیمی بخاری برقی به دلیل اینکه المنت به دور یک میله نسوز و سرامیکی پیچیده می‌شود. جرقه زدن در برخی مواقع می‌تواند عدم عملکرد مناسب المنت‌ها و یا معیوب شدن آنها باشد. نحوه اتصال المنت به برق از نکات مهم در ساختار انواع وسایل برقی المنت دار مثل بخاری برقی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

 

تعمیر هیتر برقی و المنت

 

عیب یابی انواع بخاری برقی

همان طور که تا به این برای شما گفتیم، موارد مختلفی منجر به مشکلاتی در بخاری برقی می‌شود که عیب یابی آن اگر به درستی انجام نشود، مواردی مانند احتراق، جرقه زدن و ... را برای شما به همراه خواهد داشت. برای عیب یابی بخاری برقی پیشنهاد می‌کنیم زمان لازم را بگذارید تا از رخ دادن حوادث بیان شده، جلوگیری کنید.

 

تعمیرات انواع بخاری برقی

 

قطعات بخاری برقی فن دار

در این قسمت به معرفی بخاری برقی فن دار و تاثیر آشنایی با قطعات بخاری برقی فن دار در یافتن علت جرقه زدن بخاری برقی می‌پردازیم. بخاری برقی فن دار از مدل‌های پر طرفدار این سبک بخاری است. نحوه عملکرد آن به این صورت است که انرژی حرارتی تولید شده بواسطه المنت را از طریق یک فن به فضای اطراف منتقل می‌کند. این مدل بخاری برقی در کنار سریع گرم کردن خانه، در مبحث مصرف انرژی بسیار پر مصرف به شمار می‌ آید.

 

قطعات بخاری برقی فن دار

 

آشنایی با قطعات بخاری برقی، یکی از لزومات عیب یابی درست آن است. در ادامه، توضیحات قطعات مختلف بخاری برقی را برای شما آورده‌ایم:

 • فن:از قطعات اصلی بخاری برقی فن دار است که گرمای تولید شده از المنت را به محیط انتقال می‌دهد.
 • ترموستات: در ساختار بخاری برقی فن دار برای تنطیم حرارت پخش شده از المنت‌ها و ایجاد ایمنی لازم برای المنت‌ها از ترموستات استفاده می‌شود.
 • کلید: برای روشن و خاموش کردن و تنظیم دمای بخاری کلید‌های چند حالته‌ی تعبیه شده در این نوع بخاری استفاده می‌شود.
 • بدنه: بدنه‌ی این نوع بخاری از جنس پلاستیک ساخته‌شده و قطعات تشکیل دهنده بخاری در آن قرار گرفته است.
 • سیم‌کشی:  برای اتصال تجهیزات و قطعات به یکدیگر و ایجاد جریان برق از سیم کشی در این سبک بخاری برقی استفاده می‌شود.

 

قطعات بخاری برقی فن دار - نحوه اتصال المنت به برق

 

ایرادات احتمالی در نحوه عملکرد هر کدام از این قطعات عیوبی مثل روشن نشدن بخاری برقی، روشن نشدن فن، کم شدن گرما بخاری برقی، خاموش شدن بخاری و اتصال در جریان برق را به دنبال دارد. علت جرقه زدن بخاری برقی در این نوع بخاری می‌تواند بیش از بقیه قطعات ارتباط مستقیم با سیم کشی آن داشته باشد.

 

آشنایی با ساختار بخاری برقی تابشی

بخاری برقی تابشی نیز برای تولید حرارت از چندین المنت کمک می‌گیرد. سبک عملکرد این بخاری به این صورت است که انرژی حرارتی را تولید کرده و سپس از طریق تابش محیط را گرم می‌کنند. بخاری‌های المنت دار یا همان بخاری‌های برقی تابشی در دو مدل تولید می‌شوند که تفاوت ساختاری آنها در نوع المنت است.

 

ساختار بخاری برقی تابشی

 

مدل قدیمی‌تر بخاری برقی تابشی از المنت‌های آجری یا سرامیکی ساخته شده‌ و سیمی فلزی به دور آن پیچیده شده‌است. اما مدل جدیدتر که به بخاری برقی هالوژنی شهرت دارد، از المنت‌های هالوژنی برای گرم کردن محیط استفاده کرده و بازدهی بیشتری دارند، از این‌رو نسبت به مدل قبلی گرمای بیشتری به محیط می‌دهد.

 • بدنه: در بخاری برقی تابشی بدنه فلزی تعبیه شده است که از دیگر قطعات محافظت می‌کند.
 • ترمینال چینی: این قطعه در برابر حرارت مقاوم بوده و توزیع برق به بخش‌های مختلف را بر عهده دارد. با کمک این قطعه اتصالات از بدنه جدا شده و محکمتر می‌شوند.
 • شبکه محافظ: این شبکه کاربرد ایمنی داشته و از برخورد انسان و حیوان با بخش تولید حرارت جلوگیری می‌کند.
 • پایه فلزی نگهدارنده المنت: در دو طرف المنت ها و برای برقراری فاصله بین المنت و بدنه بخاری تعبیه شده‌اند.
 • کلید: از کلید برای روشن و خاموش کردن بخاری استفاده می‌شود و وظیفه‌ی کنترل فاز مدار به عهده‌‌ی آن است.
 • عایق چینی نر و ماده: این عایق چینی در حد بین پایه‌های فلزی و صفحه‌ی منعکس‌کننده قرار گرفته و آن‌ها را از یکدیگر جدا می‌کند و در عین حال عایق در برابر حرارت مقاوم است.
 • سیم‌های رابط: توسط این سیم‌ها انرژی الکتریکی به قسمت‌های مختلف بخاری می‌رسد.
 • المنت: همان‌طور که گفته‌شد، قطعه‌ی اصلی در بخاری است که به دو شکل سیمی و هالوژنی در بخاری برقی استفاده می‌گردد. المنت سیمی به دور یک میله‌ی استوانه‌ای از جنس سرامیک نسوز و آجر پیچیده می‌شود. در نوع هالوژنی آن دیگر از سیم و استوانه آجری خبری نیست.
 • عایق‌نسوز: ممکن است عایق‌ها نتوانند در برابر حرارت تولید شده مقاومت کنند، برای جلوگیری سوختن عایق‌ها در برابر حرارت از عایق نسوزی مانند الیاف ابریشم و مانند آن‌ها به عنوان عایق‌نسوز استفاده می‌کنند.
 • صفحه منعکس‌کننده حرارت: از این صفحه که از جنس استیل ساخته شده، برای زیبایی و انعکاس گرمای تولید شده توسط المنت استفاده می‌شود.

 

عیب یابی انواع بخاری برقی تابشی

 

چند نکته اساسی در علت جرقه زدن بخاری برقی

 • در صورت مشاهده جرقه زدن در بخاری برقی و داغ شدن دوشاخه بخاری برقی وضعیت ساختاری سیم برق این وسیله را بررسی کنید.
 • معیوب شدن کلید جریان برق و همین طور قطعی و وصلی در مدار بخاری برقی می‌تواند با علائمی مثل جرقه زدن بخاری برقی همراه باشد.
 • با مشاهده ایراداتی مثل جرقه زدن برق در بخاری برقی به دلیل بروز خطرات احتمالی از تعمیرکاران متخصص در رفع این مشکلات کمک بگیرید.

4.5 امتیاز از 1401 رای


تعمیر بخاری برقی
برای سرویس تعمیر بخاری برقی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین