علت بوی بد بخاری گازی

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
علت بوی بد بخاری گازی

علت بوی بد بخاری گازی هنگام استفاده از آن می‌تواند شما را نگران کند. علت بوی بد بخاری گازی را نیز نباید نادیده گرفت، چرا که می‌تواند خسارات جدی‌ای را به بار بیاورد. علت بوی بد بخاری گازی، علت بوی گاز از بخاری، علت بد سوختن بخاری گازی، علائم نشت گاز بخاری و... از جمله مواردی است که قصد داریم در این مطلب بررسی کنیم.

اگر بخاری شما نیز هنگام کار کردن بوی بدی از خود ساطع می‌کند و مایل هستید علت بوی بد بخاری گازی خود را پیدا و نسبت به تعمیر بخاری اقدام کنید، با مجله خدمت از ما همراه باشید.

علت بوی بد بخاری گازی چیست؟

گاها علت روشن نشدن بخاری گازی یا مشکلاتی مثل علت خاموش شدن بخاری گازی بطور ناگهانی با بوی بد استشمام شده در ارتباط است و از دلایل مشابهی نشات می‌گیرد. بنابراین یافتن منشا این مشکل و رفع آن به استفاده بهینه از این دستگاه و عدم نیاز مدام به تعمیر بخاری آبسال و سایر برندها را به دنبال دارد.

توجه به مدل و نوع این وسیله گرمایشی مثل بخاری گازی بدون دودکش، با دودکش و دیگر مدل‌ها در عیب یابی و رفع بوی بد بخاری تاثیر بسزایی دارد. بعنوان مثال در تعمیر بخاری برقی برای تشخیص بوی بد روند بررسی با انواع بخاری گازی تفاوت دارد. در ادامه مهمترین دلایل علت بوی بد بخاری گازی برای مدل ژاپنی و برندهای دیگر را آورده‌ایم:

 

اولین دلیل بوی بد بخاری گازی: نو بودن دستگاه

نو بودن بخاری رایج‌ترین علت بوی بد بخاری گازی است. احساس بوی سوختگی پلاستیک در بخاری در صورت نو بودن آن طبیعی است، و پس از مدت کوتاهی برطرف می‌شود. علت بوی بد بخاری گازی در این حالت سوختن رنگ و موادیست که هنگام ساخت دستگاه روی شعله آن ریخته ‌است. پس از کار کردن بخاری برای مدتی کوتاه، دستگاه اصطلاحا آب‌بندی شده و علت بوی بد بخاری گازی برطرف خواهد شد.

 

دومین علت بوی بد بخاری گازی: سوختن گردوغبار

علت بوی بد بخاری گازی ژاپنی یا برندهای دیگر می‌تواند سوختن گردوغبار هم باشد. این مسئله مخصوصا هنگامی که بخاری خود را برای فصل سرما از انباری خارج می‌کنید، اتفاق می‌افتد. حتی اگر بخاری را پیش از استفاده نیز روشن کنید، گرد و غبار درون دستگاه همچنان علت بوی بد بخاری گازی خواهند بود. اگر این مشکل پس از مدت کوتاهی رفع نشود، باید علت بوی بد بخاری گازی را در موارد دیگر جستجو کرد.

 

علت بوی بد بخاری گازی

 

سومین دلیل بوی بد بخاری گازی: کثیفی فیلتر ورودی

گرفتگی یا کثیف بودن فیلتر ورودی گاز نیز می‌تواند علت بوی بد بخاری گازی ژاپنی شما باشد. اگر فیلترهای بخاری کثیف باشند، نمی‌توانند وظیفه خود را انجام دهند و گردوغبار را جذب کنند. در این حالت، غبار می‌تواند وارد بخاری شود، بسوزد و بوی ناخوشایندی را در محیط ساطع کند.

علت بوی بد بخاری گازی در این حالت نیز پس از مدتی رفع می‌شود. برای جلوگیری از این مشکل باید پیش از روشن کردن دستگاه برای اولین بار، فیلتر آن را تمیز و نسبت به شستن بخاری گازی اقدام کنید.

 

چهارمین علت بوی بد بخاری گازی: انسداد دودکش

ممکن است در فصل تابستان پرندگان داخل دودکش بخاری شما لانه بسازند و لوله‌های خروجی گاز CO2 را مسدود کنند. 

اگر در چنین شرایطی بخاری را روشن کنید، گاز نمی‌تواند خارج شود و علت بوی بد بخاری گازی خواهد بود. درنتیجه به محیط برمی‌گردد و بویی بد تولید می‌کند. توصیه می‌کنیم پیش از روشن کردن بخاری در فصل سرما سری به پشت بام بزنید، و لوله H شکل بخاری و همین طور وضعیت نصب لوله بخاری را بررسی کنید تا مسدود نشده باشد.

 

علت بوی گاز از بخاری

 

علت بوی گاز از بخاری

درست مانند علت بوی بد بخاری گازی ژاپنی، علت بوی گاز از بخاری را نیز می‌توان موارد مختلفی دانست. تحت هیچ شرایطی نباید نسبت به علت بوی گاز از بخاری و پیچیدن بوی گاز در خانه بی‌توجه باشید، زیرا ممکن است با خطرات جبران‌ناپذیری مانند گازگرفتگی یا انفجار مواجه شوید.

در بیشتر موارد، علت بوی گاز از بخاری نشت گاز از شیلنگ ارتباطی بخاری و لوله گاز است. برای اطمینان از علت بوی گاز از بخاری و پیچیدن بوی گاز در خانه در این حالت می‌توانید از محلول آب و صابون کمک بگیرید. اگر حباب ایجاد شد، نشتی وجود دارد.

اگر وجود مشکل در شیلنگ باعث پیچیدن بوی گاز در خانه بود، سریعا آن را تعویض کنید. اما اگر لوله‌ای که گاز را از شیلنگ به شعله منتقل می‌کند علت نشت بود، پیش از هرکاری بلافاصله بخاری را خاموش و بعد علت بوی گاز از بخاری را رفع کنید. زیرا با تجمع گاز درون بخاری ممکن است انفجار رخ دهد.

توصیه می‌کنیم همیشه شیلنگ انتقال گاز به بخاری را پیش از نصب بررسی کنید. پس بعد از اطمینان از سالم بودن آن، آن را با بست در مناسب خود محکم ‌کنید تا نیازی به رفع علت بوی گاز از بخاری نداشته باشید. همچنین، پس از اتصال شیلنگ آن را بررسی کنید تا خم نشده و تا نخورده باشد. زیرا اگر شلنگ تا بخورد، گاز به درستی به بخاری منتقل نخواهد شد.

 

علائم نشت گاز بخاری

اما از کجا بفهمیم گاز بخاری نشتی دارد؟ از آنجا که گاز سمی مونوکسید کربن فاقد بو است، در مواردی نمی‌توان پیچیدن بوی گاز در خانه را متوجه شد. در این حالت باید با علائم نشت گاز بخاری مانند خستگی، تنگی نفس، سردرد، درد در قفسه سینه، سرگیجه و حالت تهوع آشنا باشید.

در صورت مشاهده علائم نشت گاز بخاری سریعا بخاری را خاموش کنید، درب و پنجره‌ها را باز کنید و از محل نیز خارج شوید.

 

علت بوی بد بخاری گازی ژاپنی

 

علت بد سوختن بخاری گازی

در کنار علت بوی بد بخاری گازی و علت بوی گاز از بخاری، علت بد سوختن بخاری گازی نیز از سوالات رایج افرادیست که از بخاری به عنوان وسیله گرمایشی استفاده می‌کنند. نشانه اصلی بد سوختن بخاری گازی، مشاهده شعله زرد (و نه نارنجی) است. به صورت کلی، علت بد سوختن بخاری گازی وجود مشکل در عملکرد دستگاه و سوخت‌رسانی به آن است.

برای رفع علت بد سوختن بخاری گازی ابتدا باید از تنظیم دریچه‌های هوا مطمئن شد. اگر دریچه به درستی باز نبود و هوا به اندازه کافی به بخاری نمی‌رسید، آن را کمی بازتر کنید.

انسداد منافذ ورودی هوا، مسیر ورود گاز یا سر مشعل نیز می‌تواند علت بد سوختن بخاری گازی باشد. در این حالت برای رفع مشکل باید داخل لوله‌ها و سری مشعل را خوب تمیز کنید. در آخر نیز آن را تنظیم کنید تا هوا در آن جریان یابد.

 

عیب‌يابی و تعمیر بخاری گازسوز

اگر شما نیز با مشکلاتی از قبیل علت بوی بد بخاری گازی، علت بوی گاز از بخاری و... مواجه شدید و پیشنهادات ما نتوانست مشکل شما را رفع کند، باید از یک فرد متخصص در امور عیب‌يابی و تعمیر بخاری گازسوز کمک بگیرید تا با خطرات ناگوار مواجه نشوید.

برای عیب‌يابی و تعمیر بخاری گازسوز شامل رفع علت بوی بد بخاری گازی، رفع علت بوی گاز از بخاری، علت سوت کشیدن بخاری گازی و... می‌توانید روی متخصصان «خدمت از ما» حساب کنید.

4.5 امتیاز از 1253 رای


نصب، سرویس و تعمیر بخاری
برای سرویس نصب، سرویس و تعمیر بخاری از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین