علت خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی

علت خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی

اگر شما هم با خاموش شدن خود به خود بخاری گازی مواجه شده اید و به دنبال پیدا کردن علت خاموش شدن یکدفعه ای بخاری گازی هستید و می خواهید یک راه حل مناسب برای مشکل خاموش شدن خود به خود بخاری گازی پیدا کنید، این نوشته حتما کمک بسیار زیاد به شما خواهد کرد.

البته ما توصیه می‌کنیم که برای تعمیر و سرویس بخاری گازی خود و عیب یابی مشکلاتی مانند تعمیر فندک بخاری گازی، روشن نماندن شمعک بخاری گازی نیک کالا، تنظیم شمعک بخاری گازی نیک کالا، علتهای خاموش شدن پی در پی بخاری گازی نیک کالا و... حتما از یک متخصص کاردان و حرفه ای کمک بگیرید و برای کمی صرفه جویی در هزینه ها با جان خود و خانواده تان بازی نکنید.

 


 

ساختمان و اجزاء بخاری گازی

برای تشخیص صحیح علت خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی بهتر است، ابتدا با اجزای یک بخاری گازی و نکات ایمنی تعمیر بخاری گازی به خوبی آشنا شوید تا بتوانید واکنش مناسبی هنگام وقوع مشکل نشان دهید.

 • بدنه اصلی بخاری گازی
 • کوره یا محفظه احتراق بخاری
 • مشعل بخاری گازی
 •  پیلوت (شمعک)، ترموکوپل و فندک
 • شیر کنترل (کاربراتور )
 • شیشه روی بخاری گازی
 • شلنگ گاز مناسب
 • دودکش

 


 

10 نکته مهم برای تشخیص علت خاموش شدن یکدفعه ای بخاری گازی

 

نکته 1: ممکن است یکی از علت های خاموش شدن خود به خود بخاری گازی مربوط به لوله ها بخاری و دودکش ها باشد. اگر بلافاصله پس از روشن کردن بخاری گازی بوی گاز به مشامتان می رسد. حتما به سراغ دودکش بروید و اطمینان حاصل کنید که مسیر دودکش ها مسدود نباشد. لوله دودکش باید از اندازه و قطر مناسبی برخوردار باشد و متناسب با ابعاد بخاری گازی شما باشد. انتخاب کلاهک مناسب برای ایمنی بیشتر و جلوگیری از ورود جریان هوا به بخاری و خاموش شدن خود به خود بخاری گازی تاثیر به سزایی دارد.

 

نکته 2 :شکستگی و آسیب دیدگی شیشه های محفظه احتراق بخاری گازی می تواند یکی از علتهای خاموش شدن پی در پی بخاری گازی نیک کالا و دیگر بخاری ها گازی باشد. شیشه های بخاری گازی تان بهتر است سالم باشند تا شعله ها به‌خوبی کار کنند.

 

نکته 3 :مشعل بخاری گازی را از جای خود نموده و آن را چک کنید تا مطمئن شوید کثیفی و گرد و غبار سوراخ های مشعل را پر نکرده باشد. زیرا انسداد سوراخ های مشعل بخاری گازی جلوی عبور مخلوط هوا و گاز را میگیرد و می تواند علت خاموش شدن یکدفعه ای بخاری گازی باشد.

 

نکته 4: برای ایمنی بیشتر نشتی گاز از دو سر شیلنگ رابط بین لوله گاز و بخاری را چک کنید. با کف صابون محل اتصال شیلنگ یا لوله به شیر گاز و شیر کنترل بخاری را آزمایش کنید در صورت مشاهده نشت گاز، اطمینان حاصل کنید که شیلنگ آسیب دیدگی نداشته باشد و در صورت لزوم آن را تعویض کنید.

 

نکته 5: انسداد مشعل توسط شی خارجی می تواند علت روشن نشدن بخاری گازی بعد از شمعک زدن باشد. در صورتی که گرد و غبار گرفته باشد، باید تمیز شود و بررسی کنید تا جسم خارجی در مجرای ورودی مشعل بخاری گازی گیر نکرده باشد. حتما به این نکته توجه داشته باشید که شیر گاز را قبل از شروع نظافت قطع کنید.

 

نکته 6: یکی دیگر از علت هایی اینکه چرا بخاری یکدفعه خاموش میشود می تواند، کثیف بودن بیش از حد شیر کنترل بخاری گازی باشد که بهتر است در صدد رفع آن باشید برای این کار پوشش روی شیر کنترل را بردارید و فیلتر آن را با یک فیلتر سالم و تمیز تعویض کنید.

 

نکته 7: خاموش شدن خود به خود بخاری گازی می تواند از خرابی ترموکوپل باشد. با توجه به شکل ظاهری ترموکوپل می توان علت سالم بودن و یا خراب بودن آن را تشخیص داد؛ اما توصیه میکنیم که حتما از یک متخصص حرفه ای کمک بگیرید تا از بروز خطرات احتمالی جلوگیری کنید.

 

نکته 8: در صورت سالم بودن ترموکوپل احتمال دارد عیب از بوبین باشد، از یک متخصص بخواهید آن را آزمایش کند و در صورت معیوب بودن آن را تعویض نماید.

 

نکته 9: یکی دیگر از عواملی که باید برای تشخیص علت خاموش شدن یکدفعه ای بخاری گازی چک کنید، خرابی محفظه احتراق می باشد. احتمال دارد که کوره درست جوشکاری نشده باشد و یا به علت پوسیدگی و سوراخ شدن گاز به بیرون نشت کند. در اینصورت حتما کورده را تعمیر و یا تعویض کنید.

 

نکته 10: اگر شعله پیلوت تنظیم نباشد، احتمال خاموش شدن یکی از شعله ها وجود دارد، که موجب انتشار بوی گاز در محیط می شود بنابراین حتما با پیچ گوشتی پیچ تنظیم شعله پیلوت را تنظیم کنید.

 


 

 چرا بخاری یکدفعه خاموش میشود ؟

 در ادامه نکات گفته شده در بالا یکی دیگر از علتهای خاموش شدن پی در پی بخاری گازی نیک کالا و دیگر بخاری های گازی مربوط به تنظیمات ترموستات می‌شود. با توجه به این که ترموستات، بخاری را به محض رسیدن به دمای تنظیم شده خاموش می کند. پس اولین کاری که بهتر است انجام دهید این است که ترموستات را حداقل 5 درجه بالاتر از دمای تنظیم شده قرار دهید.

 

علت خاموش شدن یکدفعه ای بخاری گازی

 

توجه داشته باشید که تابش نور مستقیم خورشید ممکن است بر عملکرد ترموستات تاثیر منفی دشته باشد، پس حتما محل ترموستات را بررسی کنید تا اطمینان حاصل کنید که در معرض گرمای کاذب قرار نگرفته باشد و این را هم در نظر بگیرید که احتمال کثیف شدن و گرد و غبار گرفتن ترموستات هم وجود دارد، حتما در صورت نیاز با یک تکه پارچه و یا برس آن را تمیز کنید.

 


 

نکات ایمنی مهم هنگام نصب بخاری گازی

 

 • دارا بودن نشان استاندارد ملی ایران یک فاکتور مهم در زمان خرید یک بخاری گازی با کیفیت و استاندار است.

 

 • اگر می خواهید یک بخاری گازی دودکش دار بخرید، توجه به این نکته بسیار مهم است که حتما مجهز به سنسور حرارتی یا سیستم ODS باشد.

 

 • اگر قصد خرید بخاری های بدون دودکش را دارید، دقت کنید که بخاری گازی حتما به سیستم‌ ODS و همچنین سیستم گاورنر مجهز باشد.

 

 • زمان نصب بخاری دقت کنید که فاصله بخاری گازی با دیوار باید حداقل 30 سانتی متر باشد.

 

 • سعی کنید بخاری هایی را خریداری کنید که میزان مصرف انرژی آنها کم باشد. معمولا میزان مصرف انرژی بخاری های گازی با برچسب روی آنها مشخص میشود.

 

 • اگر از کپسول برای بخاری گازی استفاده می کنید، حداقل فاصله بین کپسول و بخاری را رعایت کنید. بهتر است فاصله بین آن ها حداقل یک متر باشد.

 

 • حتما برای بخاری گاز سوزی که استفاده می کنید یک کلاهک شبیه به اچ تهیه کنید، تا از عبور شی در آن و احتراق ناقص گاز جلوگیری کنید.

 

 • قبل از نصب بخاری حتما چک کنید که مسیر دودکش بخاری گازی تان باز باشد و شی مسیر دودکش را مسدود نکرده باشد.

 

 • نکته مهم اینکه بهتر است هر چند مدت یکبار، با کف صابون اتصالات بخاری گاز را از نظر نشت گاز آزمایش کنید.

 

 • برای جلوگیری از بروز خطرات احتمالی مانند پخش شدن گاز مونوکسید کربن در محیط اتاق، لوله بخاری را با دقت چک کنید که محکم و بدون هیچگونه درزی در محل خود نصب شده باشد.

 

 • در هنگام نصب دقت کنید که طول شیلنگ اتصال گاز به بخاری باید کمتر از 120 سانتی متر باشد و حتما دو سر آن با بست فلزی و محکم بسته شده باشد.

 

 • آنچه که بعد از نصب بخاری باید به آن دقت کنید، این است که بعد از روشن کردن بخاری گازی، لوله بخاری را چک کنید که گرم باشد در غیر اینصورت این مساله را جدی بگیرید و اطمینان حاصل کنید که دودکش بخاری درست کار می کند.

 

 • مکش دودکش را با یک آزمایش ساده می توانید بررسی کنید به این صورت که یک کبریت را آتش بزنید و در مقابل لوله دودکش بگیرید، اگر شعله کبریت به بالا کشیده شود یعنی مکش دودکش به درستی کار می‌کند.

 

 • همیشه یک پنجره کوچک مثل دریچه کولر را برای تهویه هوا باز بگذارید.

 

 • به شعله های بخاری گازی حتما توجه کنید، شعله های زرد و نارنجی نشان دهنده ی خطر است و شعله ی آبی یعنی بخاری گازی به درستی کار می کند.

5 امتیاز از 5 رای

نصب، سرویس و تعمیر بخاری

برای سرویس نصب، سرویس و تعمیر بخاری از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

مطالب مرتبط با نصب، سرویس و تعمیر بخاری

مطالب مرتبط با گرمایشی

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین
banner
loading