علت خاموش شدن بخاری گازی و شمعک بعد از چند دقیقه

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
علت خاموش شدن بخاری گازی و شمعک بعد از چند دقیقه

در فصل زمستان ممکن است به طور ناگهانی متوجه خاموش شدن بخاری بعد از چند دقیقه شده باشید که در هنگام سرما اذیت کننده و ممکن است خطرناک باشد. برای رفع این مشکل ابتدا باید علت خاموش شدن بخاری گازی را پیدا و سپس اقدام به رفع این مشکل نمایید.

در ادامه مطلب به صورت کامل علت خاموش شدن شمعک بخاری و شعله آن را بررسی کرده ایم تا بتوانید در منزل این مشکل را بررسی و برطرف نمایید. اگر شما هم با خاموش شدن خود به خود بخاری گازی مواجه شده‌اید و به دنبال پیدا کردن علت و راه حلی مناسبی برای این مشکل هستید، این نوشته به شما کمک خواهد کرد.

البته ما توصیه می‌کنیم برای تعمیر و سرویس بخاری گازی خود و رفع مشکلاتی مانند تعمیر فندک بخاری گازی، روشن نماندن شمعک بخاری گازی نیک کالا، تنظیم شمعک بخاری گازی نیک کالا، علتهای خاموش شدن پی در پی بخاری گازی نیک کالا و...، حتما از یک متخصص حرفه‌ای کمک بگیرید و برای کمی صرفه جویی در هزینه‌ها، با جان خود و خانواده‌تان بازی نکنید.


 

 

بررسی اجزا و ساختمان بخاری برای مشکل خاموش شدن

پیش از پاسخ دادن به سوال "چرا بخاری یکدفعه خاموش می‌شود"، در روند تعمیر بخاری گازی برای تشخیص صحیح علت خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی بهتر است ابتدا با اجزای یک بخاری گازی و نکات ایمنی تعمیر بخاری گازی به خوبی آشنا شوید و همچنین بدانید فیلتر بخاری گازی کجاست، تا بتوانید واکنش مناسبی هنگام وقوع مشکل نشان دهید.

 

ساختمان و اجزاء بخاری گازی

انجام تعمیرات بسته به نوع بخاری متفاوت است؛ مثلا در تعمیر بخاری بدون دودکش آبسال، ممکن است مشکلات و دلایل خاموش شدن با سایر مدل ها فرق داشته باشد. تجهیزات و اجزای سازنده آن را می‌توان در موارد اصلی زیر معرفی کرد:

 • بدنه اصلی بخاری گازی
 • کوره یا محفظه احتراق بخاری
 • مشعل بخاری گازی
 •  پیلوت (شمعک)، ترموکوپل بخاری و فندک
 • شیر کنترل (کاربراتور)
 • شیشه روی بخاری گازی
 • شلنگ گاز مناسب
 • فیلتر بخاری گازی
 • دودکش (نصب لوله بخاری)

 

10 علت خاموش شدن شمعک و شعله بخاری گازی

در ادامه 10 دلیل خاموش شدن ناگهانی بخاری گازسوز به همراه راه رفع آن بیان شده است. خرابی ممکن است از بخش ها و اجزای مختلفی از بخاری باشد که به همه علت های احتمالی اشاره کرده ایم. برای مطمئن شدن از علت خاموشی، بهتر است تمام علت های خاموش شدن را در بخاری گازی خود چک کنید تا پس از کشف علت اصلی اقدام به تعمیر نمایید.

 

1. بررسی لوله دودکش

ممکن است یکی از علت‌های خاموش شدن خود به خود بخاری گازی مربوط به لوله‌های بخاری و دودکش‌ها باشد. اگر بلافاصله پس از روشن کردن بخاری گازی بوی گاز به مشامتان می‌رسد، حتما به سراغ دودکش بروید و اطمینان حاصل کنید که مسیر دودکش‌ها مسدود نباشد. لوله دودکش باید از اندازه و قطر مناسبی برخوردار باشد و متناسب با ابعاد بخاری گازی شما باشد. انتخاب کلاهک مناسب برای ایمنی بیشتر و جلوگیری از ورود جریان هوا به بخاری که سبب خاموشی بخاری می شود، کمک کننده است.

 

2. شیشه محفظه احتراق

شیشه‌های شکسته بخاری علاوه بر کاهش زیبایی بخاری، می‌تواند دلیل این مشکل باشد که بخاری گازی پس از گرم شدن خاموش می شود. شکستگی و آسیب دیدگی شیشه‌های محفظه احتراق بخاری گازی یکی از علت های خاموش شدن شعله بخاری‌های گازی است. بهتر است شیشه‌های بخاری گازی‌تان سالم باشند تا شعله‌ها به‌خوبی کار کنند.

 

3. بررسی مشعل بخاری

مشعل بخاری گازی را از جای خود خارج نموده و آن را چک کنید تا مطمئن شوید کثیفی و گرد و غبار سوراخ‌های مشعل را پر نکرده باشد. زیرا انسداد سوراخ‌های مشعل بخاری گازی جلوی عبور مخلوط هوا و گاز را گرفته و می‌تواند علت خاموش شدن یکدفعه ای بخاری گازی باشد. انسداد مشعل توسط شی خارجی می‌تواند علت روشن نشدن بخاری گازی بعد از شمعک زدن باشد. در صورتی که گرد و غبار گرفته باشد، باید نسبت به تمیزی و شستن بخاری گازی اقدام شود و بررسی کنید تا جسم خارجی در مجرای ورودی مشعل بخاری گازی گیر نکرده باشد. حتما به این نکته توجه داشته باشید که شیر گاز را قبل از شروع نظافت قطع کنید.

 

بررسی گرفتگی سوراخ های مشعل بخاری گازی برای جلوگیری از خاموش شدن

 

4. تست نشت گاز

هنگام بررسی علتهای خاموش شدن پی در پی بخاری گازی نیک کالا و سایر برندها، برای ایمنی بیشتر نشتی گاز از دو سر شیلنگ رابط بین لوله گاز و بخاری را چک کنید. با کف صابون محل اتصال شیلنگ یا لوله به شیر گاز و شیر کنترل بخاری را آزمایش کنید. در صورت مشاهده نشت گاز، اطمینان حاصل کنید که شیلنگ آسیب دیدگی نداشته باشد و در صورت لزوم آن را تعویض کنید. نشت گاز از موارد بسیار خطرناک در بخاری های گازی است؛ در صورتی که هرگونه علائم نشت گاز را مشاهده کردید سریعا به نمایندگی تعمیر بخاری نیک کالا در اصفهان و یا شهر محل زندگی خود مراجعه کرده و مشکل را برطرف کنید.

 

5. بررسی شیر کنترل

یکی دیگر از علت‌هایی که چرا بخاری بعد از چند دقیقه یکدفعه خاموش می‌شود، می‌تواند کثیف بودن بیش از حد شیر کنترل بخاری گازی باشد که بهتر است در صدد رفع آن باشید. برای این کار، پوشش روی شیر کنترل را بردارید و فیلتر آن را با یک فیلتر سالم و تمیز تعویض کنید. گاها علت سوت کشیدن بخاری گازی را نیز می‌توان در این مشکل تشخیص و برطرف کرد. پس این مشکل ممکن است به علت خاموش شدن شمعک بخاری باشد.

 

6. خرابی ترموکوپل از دلایل خاموش شدن شمعک بخاری

خاموش شدن بخاری گازی می‌تواند از خرابی ترموکوپل باشد. با توجه به شکل ظاهری ترموکوپل، می‌توان علت سالم بودن و یا خراب بودن آن را تشخیص داد. در صورتی با مشکلات جرقه نزدن یا نرسیدن گاز به بخش شمعک مواجه باشید، به احتمال زیاد مشکل از ترموکوپل است که می تواند با تعمیر یا تعویض این قطعه، برطرف شود. اما توصیه می‌کنیم حتما از یک متخصص حرفه‌ای کمک بگیرید تا از بروز خطرات احتمالی جلوگیری کنید.

 

7. خرابی بوبین

خراب بودن بوبین یکی از علت های خاموشی بخاری گازی است. در صورت سالم بودن ترموکوپل احتمال دارد عیب از بوبین باشد، از یک متخصص بخواهید آن را آزمایش و در صورت معیوب بودن آن را تعویض کند.

 

8. بررسی کوره احتراق برای مشکل خاموش شدن بخاری

یکی دیگر از عواملی که باید برای تشخیص علت خاموش شدن یکدفعه ای بخاری گازی چک کنید، خرابی محفظه احتراق است. احتمال دارد که کوره درست جوشکاری نشده باشد و یا به علت پوسیدگی و سوراخ شدن گاز به بیرون نشت کند. در اینصورت حتما کوره را تعمیر و یا آن را تعویض کنید.

 

9. عدم تنظیم شعله پیلوت

تنظیم نبودن شعله پیلوت نیز می‌تواند علت خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی باشد. اگر شعله پیلوت تنظیم نباشد، احتمال خاموش شدن یکی از شعله‌ها وجود دارد، که موجب انتشار بوی گاز در محیط می‌شود. بنابراین حتما با پیچ گوشتی پیچ تنظیم شعله پیلوت را تنظیم کنید. 

 

10. تمیز نبودن فیلتر بخاری گازی

یکی دیگر از دلایل خاموش شدن ناگهانی بخاری، کثیف بودن فیلتر بخاری گازی است. کثیفی فیلتر بخاری باعث میشود تا شعله پیلوت کوتاه باشد.

برای اینکه محل دقیق فیلتر بخاری را پیدا کنید و همچنین شیوه تنظیم شمعک بخاری گازی را یاد بگیرید، به مطلب آموزش تعویض فیلتر و تنظیم شمعک بخاری گازی سری بزنید. در آن جا با تصویر به شما آموزش می دهیم که ببینید فیلتر بخاری گازی کجاست و بتوانید فیلتر قدیمی را با یک فیلتر جدید تعویض کنید. 

 

علت خاموش شدن یکدفعه ای بخاری گازی به دلیل تمیز نبودن فیلتر

دریافت خدمات تعمیر و سرویس انواع بخاری توسط تعمیرکار بخاری گازی در کرج و یا شهر محل سکونت شما با ارسال تعمیرکار به منزل، توسط "خدمت از ما" انجام می شود.

 

در هنگام خاموش شدن بخاری چکار کنیم؟

زمانی که بخاری شما به صورت ناگهانی خاموش شد، ابتدا شیر گاز بخاری را بسته تا مشکل گاز دهی پیش نیاید و سپس اقدام بررسی و رفع خرابی نمایید. در ادامه نکات گفته شده در بالا، یکی دیگر از علتهای خاموش شدن پی در پی بخاری گازی نیک کالا و دیگر بخاری‌های گازی مربوط به تنظیمات ترموستات می‌شود. با توجه به این که ترموستات، بخاری را به محض رسیدن به دمای تنظیم شده خاموش می‌کند. پس اولین کاری که بهتر است انجام دهید این است که ترموستات را حداقل 5 درجه بالاتر از دمای تنظیم شده قرار دهید.

 

اولین اقدام پس از خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی، قطع کردن شیر گاز است

 

شرایط محیطی از موارد تاثیر گذار در خاموشی بخاری است. توجه داشته باشید که تابش نور مستقیم خورشید ممکن است بر عملکرد ترموستات تاثیر منفی داشته و نهایتا یکی از علتهای خاموش شدن پی در پی بخاری گازی نیک کالا باشد، پس حتما محل ترموستات را بررسی و اطمینان حاصل کنید که در معرض گرمای کاذب قرار نگرفته باشد. این را هم در نظر بگیرید که احتمال کثیف شدن و گرد و غبار گرفتن ترموستات هم وجود دارد، حتما در صورت نیاز با یک تکه پارچه و یا برس آن را تمیز کنید.

 

نکات ایمنی مهم هنگام نصب بخاری گازی

 • دارا بودن نشان استاندارد ملی ایران یک فاکتور مهم هنگام خریداری یک بخاری گازی با کیفیت و استاندارد است. مطمئنا با توجه به این مورد کمتر با این سوال مواجه خواهید شد که علت خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی چیست.
 • اگر می‌خواهید یک بخاری گازی دودکش دار بخرید، توجه به این نکته بسیار مهم است که بخاری حتما مجهز به سنسور حرارتی یا سیستم ODS باشد.
 • اگر قصد خرید بخاری‌های بدون دودکش را دارید، دقت کنید که بخاری گازی حتما به سیستم‌ ODS و همچنین سیستم گاورنر مجهز باشد.
 • زمان نصب بخاری دقت کنید که فاصله بخاری گازی با دیوار باید حداقل 30 سانتی متر باشد.
 • سعی کنید بخاری‌هایی را خریداری کنید که میزان مصرف انرژی آنها کم باشد. معمولا میزان مصرف انرژی بخاری‌های گازی با برچسب روی آنها مشخص می‌شود.
 • اگر از کپسول برای بخاری گازی استفاده می‌کنید، حداقل فاصله بین کپسول و بخاری را رعایت کنید. بهتر است فاصله بین آنها حداقل 1 متر باشد.
 • حتما برای بخاری گاز سوزی که استفاده می‌کنید یک کلاهک شبیه به اچ تهیه کنید، تا از عبور شی در آن و احتراق ناقص گاز جلوگیری کنید.
 • قبل از نصب بخاری حتما چک کنید که مسیر دودکش بخاری گازی‌تان باز باشد و شی مسیر دودکش را مسدود نکرده باشد. اختلال در خروج دود خطرات مخصوص به خود را دارد که می‌تواند یکی از علتهای خاموش شدن پی در پی بخاری های گازی نیز باشد.
 • بالاتر ذکر کردیم که نشت گاز و مشکلات مربوط به آن می‌تواند دلیل این باشد که چرا بخاری یکدفعه خاموش می شود. بنابراین بهتر است هر چند مدت یکبار، با کف صابون اتصالات بخاری گاز را از نظر نشت گاز آزمایش کنید.
 • برای جلوگیری از بروز خطرات احتمالی مانند پخش شدن گاز مونوکسید کربن در محیط اتاق، لوله بخاری را با دقت چک کنید که محکم و بدون هیچگونه درزی در محل خود نصب شده باشد.
 • در هنگام نصب دقت کنید که طول شیلنگ اتصال گاز به بخاری باید کمتر از 120 سانتی‌متر باشد و حتما دو سر آن با بست فلزی و محکم بسته شده باشد.
 • آنچه بعد از نصب بخاری باید به آن دقت کنید، این است که بعد از روشن کردن بخاری گازی، لوله بخاری را چک کنید که گرم باشد در غیر اینصورت این مساله را جدی بگیرید و اطمینان حاصل کنید که دودکش بخاری درست کار می‌کند.
 • مکش دودکش را با یک آزمایش ساده می‌توانید بررسی کنید. یک کبریت را آتش بزنید و در مقابل لوله دودکش بگیرید، اگر شعله کبریت به بالا کشیده شود یعنی مکش دودکش به درستی کار می‌کند. عدم توجه به این مسئله به نوبه خود می‌تواند علت خاموش شدن بخاری گازی و مشکلات خطرناک‌تری باشد.
 • همیشه یک پنجره کوچک مثل دریچه کولر را برای تهویه هوا باز بگذارید.
 • به شعله‌های بخاری گازی حتما توجه کنید. شعله‌های زرد و نارنجی نشان‌دهنده خطر است و شعله آبی یعنی بخاری گازی به درستی کار می‌کند.

 

امیدوارم مطالعه این مطلب در رابطه با علت های خاموش شدن بخاری گازی و همچنین علت خاموش شدن شمعک بخاری گازی به شما کمک کرده باشد، در صورتی که به هر دلیلی نتوانستید علت خاموش شدن بخاری گازی بعد از چند دقیقه را در خانه رفع کنید، روی متخصصین کاربلد «خدمت از ما» حساب کنید و با ثبت سفارش در کمترین زمان ممکن به چندین متخصص متصل شوید.

4.5 امتیاز از 1718 رای


نصب، سرویس و تعمیر بخاری
برای سرویس نصب، سرویس و تعمیر بخاری از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین