علت روشن نشدن بخاری گازی و شمعک آن با روش های تعمیر

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
علت روشن نشدن بخاری گازی و شمعک آن با روش های تعمیر

روشن نشدن بخاری گازی یکی از مشکلاتی است که افراد با فرا رسیدن فصل سرما با آن روبرو می‌شوند، موارد زیادی برای بررسی علت روشن نشدن بخاری گازی وجود دارد که باید در چنین مواقعی بررسی شود. اگر شما فردی فنی هستید موارد آسان و قابل بررسی را خودتان می‌توانید چک کنید، اما در مواردی که نیاز به تخصص و دقت بالا دارد بهتر است از یک متخصص تعمیر بخاری کمک بگیرید.

ما در این محتوا به بررسی کامل علت روشن نشدن بخاری گازی پرداخته ایم و تمامی سوالات رایج شما را از جمله، علت روشن نماندن شمعک بخاری و روشن نشدن آن و سایر قطعات دیگر را بررسی کرده ایم، تا انتها با ما همراه باشید.

 

بررسی علت روشن نشدن بخاری گازی و روش های رفع آن

همانطور که گفتیم دلایل مختلفی باعث روشن نشدن بخاری گازی می‌شود از جمله مشکل در ترموکوپل، شمعک و ... که هر کدام از این موارد هم خود دلایلی را به همراه دارند؛ به یاد داشته باشید که غافل نشدن از اقداماتی مثل شستن بخاری گازی و سرویس کردن آن به صورت دوره ای از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری می‌کند.

برای رفع مشکل روشن نشدن بخاری گازی، موارد زیر را بررسی کنید و اگر باز هم مشکل رفع نشد، بهتر است از یک متخصص کاربلد کمک بگیرید.

 

روشن نشدن بخاری گازی به دلیل اشکال در اتصالات

یکی از دلایل روشن نشدن بخاری گازی، اشکال در اتصالات و دودکش بخاری ست، اگر دودکش مسدود شده باشد، مسیر اصلی ورود گاز به بخاری مسدود شده است که می تواند به دلیل وجود شئ خارجی و یا گرد و خاک زیاد در مسیر دودکش بخاری باشد.

همچنین ممکن است در اتصالات نشتی گاز وجود داشته باشد، که در صورت روشن نشدن بخاری، سریعا باید این بخش‌ها بررسی شود و در صورت مشکل در این بخش اقدامات لازم جهت عیب یابی بخاری گازی انجام شود.

 

بررسی اتصالات برای پیدا کردن علت روشن نشدن بخاری گازی

 

دسترسی به بهترین تعمیرکاران زیر نظر نمایندگی تعمیرات بخاری نیک کالا تهران و سایر برند ها در شهر خود، با درخواست اعزام تعمیرکار در "خدمت از ما"

 

خرابی ترموکوپل، علت روشن نشدن بخاری گازی

مشکل و ایراد در قطعه‌ای به نام ترموکوپل، می‌تواند یکی از علت‌های روشن نشدن بخاری گازی باشد. اتصال دو قطعه فلز از یک طرف ساختار این قطعه را تشکیل می‌دهد، به یاد داشته باشید که برق زمانی تولید می‌شود که محل اتصال دو فلز شرح داده شده حرارت دریافت کند. در صورتی که پس از فشار دکمه استارت جهت روشن کردن بخاری شمعک روشن نشد، این عمل نشانه نرسیدن گاز به آن می‌باشد.

بنابراین در عیب یابی بخاری گازی، در صورت روشن نماندن شمعک بخاری گازی مشکل از ترموکوپل بخاری است. برای تعمیر و تعویض ترموکوپل بخاری از یک تعمیرکار حرفه‌ای کمک بگیرید.

 

بوبین، دلیل روشن نشدن بخاری گازی

یکی دیگر از قطعات که می‌تواند باعث شود که بخاری گازی روشن نشود، بوبین است که به اندازه ترموکوپل مهم است. ممکن است با این سوال برخورد کرده باشید که علت روشن نماندن شمعک بخاری چیست؟ یکی از جواب های این سوال درست کار نکردن بوبین است.

بوبین نیاز دارد که میزان الکتریسیته مورد نیاز خود را دریافت کند تا به درستی کار کند، در غیر این صورت، سوپاپ از جای خود حرکت کرده و مسیر گاز را مسدود می کند و شما شاهد روشن نماندن شمعک بخاری هستید؛ در صورتی که سر ترموکوپل به درستی روی شعله قرار نگیرد، الکتریسیته لازم منتقل نمی‌شود.

 

خراب بودن بوبین می تواند علت روشن نماندن شمعک بخاری باشد

 

برای تست کردن بوبین بخاری، کافی است که از یک باتری 1.5 ولت استفاده کنید، اگر با انتقال الکتریسیته به بوبین، سوپاپ سر جای خود باقی ماند، یعنی بوبین سالم است و اگر حرکت کرد، نشان از خرابی بوبین و نیاز به تعویض آن است.

 

روشن نماندن شمعک بخاری

گاهی اوقات شاهد این موضوع هستیم که اصلا شمعک روشن نمی ماند که بخاری روشن شود، در چنین مواردی باید علت روشن نماندن شمعک بخاری را پیدا و برطرف کنید. 

 • روشن نماندن شمعک بخاری گازی می‌تواند به دو قطعه ترموکوپل و بوبین مربوط باشد؛ ابتدا ترموکوپل را بررسی و از سالم بودن آن مطمئن شوید، مثلا بررسی کنید که آیا سر ترموکوپل به درستی در شعله قرار گرفته است یا خیر.
 • اگر مشکل از ترموکوپل نباشد، مشکل احتمالا از بوبین هست، اگر سر ترموکوپل در سر جای مناسب قرار گرفته و الکتریسیته لازم به بوبین می‌رسد، پس حتما این قطعه نیاز به تعویض دارد.
 • اگر گاهی اوقات بخاری گازی خود به خود خاموش می‌شود، مشکل ممکن است به خاطر تنظیم نبودن شعله شمعک یا گرم نشدن ترموکوپل باشد.

اگر در عیب یابی بخاری گازی با چنین مشکلی روبه‌رو شدید، بایستی شعله شمعک را که پایین‌تر یا بالاتر از سر ترموکوپل قرار گرفته، دوباره به حالت اولیه برگردانید. اما باز هم توصیه می‌‌کنیم برای جلوگیری از هرگونه خطر و یا نقص جدی‌تر بهتر است که از تعمیرکاران ماهر نمایندگی بخاری گازی در شیراز و سایر شهرها، برای تنظیم ترموکوبل بخاری گازی و در صورت نیاز تعمیر فندک بخاری گازی کمک بگیرید.

 

بررسی ترموکوپل و بوبین برای روشن نشدن شمعک بخاری گازی

 

 

جرقه نزدن فندک بخاری گازی

در بخاری گازی، جرقه زن همان فندک است که گرمای لازم برای شعله‌ور شدن را تولید می‌کند. اگر خودتان قصد عیب یابی بخاری گازی را دارید، بهتر است بدانید که جرقه نزدن فندک ممکن است به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد:

 • اولین علت آن قطع ناگهانی گاز است؛ در چنین شرایطی بهتر است ده دقیقه منتظر بمانید و دوباره امتحان کنید، این بار می‌توانید از کبریت برای روشن کردن بخاری استفاده کنید.

 

 • دومین علت جرقه نزدن فندک بخاری گازی، مربوط به تنظیمات می‌شود. فندک بخاری دارای دو پیچ حداقل و حداکثر تنظیم است که اگر این دو پیچ به خوبی تنظیم نشده باشند، جرقه زن به خوبی کار نخواهد کرد. هنگام عیب یابی برای تعمیر فندک بخاری گازی، باید پیچ‌ها را کاملا محکم کنید، گاهی هم به تعمیر این قطعه نیاز خواهید داشت.

 

انحراف نازل گاز

بخاری گازی، دارای یک بخش به اسم نازل گاز است؛ نازل گاز وظیفه هدایت گاز به داخل مشعل را دارد. در صورت انحراف و یا خارج شدن نازل گاز از مسیر خود، گاز به مشعل نرسیده و همین مورد علت روشن نشدن بخاری گازی را به دنبال دارد. در صورت مشاهده چنین مشکلی باید پیچ های نازل را بررسی کنید که اگر شل هستند آنها را محکم کنید. 

ممکن است برخی بخش ها در بخاری های بدون دودکش متفاوت باشد؛ مثلا برای تعمیر بخاری بدون دودکش آبسال یا سایر برند ها بهتر است از متخصص سرویس و تعمیر این نوع بخاری ها کمک بگیرید.

 

مسدود بودن سوراخ های مشعل

در مواردی شما شاهد روشن شدن کامل فندک و شمعک بخاری هستید؛ اما زمانی که شعله گاز بخاری را باز می کنید، مشعل روشن نشده و فقط گاز در داخل بخاری می پیچد. در این حالت مشکل از مشعل بوده که دلیل عمده آن گرفتگی سوراخ های مشعل است که مانع عبور هوا و گاز برای تشکیل شعله می شود. برای رفع این مشکل می توانید مشعل را به صورت کامل از بخاری خارج کرده و با استفاده از فشار باد یا برس سیمی، گرفتگی آن را برطرف کنید. اگر مشعل خیلی قدیمی و معیوب باشد، ممکن است نیاز به تعویض آن و یا تعویض کامل بخاری داشته باشد. 

 

سایر دلایل احتمالی روشن نشدن بخاری گازی

 • با وجود فشار گاز مناسب در شبکه لوله کشی، باز هم بخاری روشن نمی‌شود، علت روشن نشدن بخاری گازی، می‌تواند به علت کوتاه بودن شعله پیلوت و تنظیم نشدن آن باشد. در چنین موردی، کاور شیر کنترل را برداشته و فیلتر را تعویض نمایید.
 • در هنگام روشن کردن بخاری با رها کردن دکمه فرمان برای روشن کردن شمعک، گاز قطع و شمعک خاموش می شود؛ در چنین مواردی اگر ترموکوپل سالم باشد، پس علت خاموش شدن شمعک بخاری از بوبین است. بوبین را آزمایش کنید و در صورت معیوب بودن آن را تعویض نمایید.
 • در هنگام روشن کردن بخاری با رها کردن دکمه فرمان برای روشن کردن شمعک، گاز قطع و شمعک خاموش می‌شود: ترموکوپل را باید آزمایش کنید و در صورت معیوب بودن آن را تعویض نمایید.
 • با چرخاندن دکمه از حالت پیلوت به شعله اصلی مشعل روشن نشده و گازهای زیادی به اطراف پراکنده می‌شود: در این صورت ژیگلور و قطعات متصل به آن را در جای خود قرار داده و تنظیم نمایید.

سوالات متداول پیرامون روشن نشدن بخاری گازی

در بالا سعی کردیم علت روشن شدن بخاری گازی را به صورت کامل توضیح دهیم، حالا می‌خواهیم به سوالات رایجی که برای افراد در رابطه با مشکل روشن نشدن این دستگاه پیش می آید پاسخ دهیم.

 

 • علت روشن نماندن شمعک بخاری گازی چیست؟

گاهی اوقات شاهد این هستید که شمعک روشن و شعله ور می‌شود اما بعد از مدتی خاموش می‌شود، در چنین مواقعی مشکل از ترموکوپل و یا از بویین بخاری گازی است که باید هر کدام را بررسی و تست کنید و در صورت لزوم تعویض کنید، در این محتوا به صورت کامل نحوه بررسی و تست را توضیح دادیم.

 

 • علت روشن نشدن شمعک بخاری گازی چیست؟

گاهی اوقات هم اصلا شمعک روشن نمی‌شود. برای پیدا کردن علت آن باید اتصالات را بررسی کنید و مطمئن شوید که گاز به بخاری و شمعک می‌رسد یا نه، گاهی اوقات گاز قطع شده است. مورد بعدی خرابی فندک یا جرقه زن است که باعث می‌شود شمعک روشن نشود، البته خرابی ترموکوپل و بوبین هم از دلایل این موضوع می‌باشند.

 

 • شمعک بخاری روشن است ولی مشعل روشن نمی شود؟

در بسیاری از مواقع تنظیم نبودن شعله شمعک، علت روشن نشدن مشعل می‌باشد. برای رفع این مشکل می‌توانید به محتوا جامع نحوه تنظیم شمعک بخاری مراجعه کنید.

 

 • علت بوی حاصل از احتراق، پس از روشن شدن بخاری چیست؟

گاهی اوقات بخاری روشن می‌شود، اما بلافاصله بعد از روشن شدن، شما متوجه بوی سوختگی می‌شوید، چند دلیل برای رخ دادن چنین موردی وجود دارد که در ادامه به شرح آنها پرداخته‌ایم:

 • گرفتگی در دودکش بخاری، که نیاز به بررسی مسیر دودکش است. (نحوه نصب لوله بخاری از دیوار)
 • کوچکتر بودن قطر دودکش بخاری ساختمان
 • کلاهک نداشتن دودکش بخاری
 • خرابی در محفظه احتراق که نیاز به تعمیر یا تعویض کوره بخاری است.

 

جمع بندی

در این محتوا سعی کردیم که به بررسی علت روشن نشدن بخاری گازی بپردازیم، تا شما با خواندن این محتوا به راحتی بتوانید مشکل روشن نشدن بخاری را پیدا کنید، امیدواریم که این محتوا به شما کمک کرده باشد؛ اگر با خواندن این محتوا باز هم در تعمیر بخاری و رفع مشکل روشن نماندن شمعک بخاری گازی دچار مشکل بودید، می‌توانید از متخصصین کاربلد "خدمت از ما" کمک بگیرید.

4.5 امتیاز از 3297 رای


نصب، سرویس و تعمیر بخاری
برای سرویس نصب، سرویس و تعمیر بخاری از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین