دلیل روشن نشدن بخاری گازی و عیب یابی آن

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
دلیل روشن نشدن بخاری گازی و عیب یابی آن

با نزدیک شدن به فصل سرما، بسیاری از افراد با مشکل و ندانستن علت روشن نشدن بخاری گازی روبرو می‌شوند. ممکن است زمستان سر زده برسد و امکان سرویس و آماده سازی وسایل گرمایشی و عیب یابی آنها، مانند عیب یابی بخاری گازی، تعمیر شومینه، تعمیر بخاری برقی و یا بررسی وضعیت نصب لوله بخاری، نصب شومینه و سایر وسایل گرمایشی برای شما فراهم نشده باشد.

قبل از اینکه به یک تعمیرکار اطلاع دهیم تا برای تعمیر بخاری به خانه ما بیاید، با هم چند مشکل رایج بخاری گازی مانند، علت روشن نشدن بخاری گازی بعد از شمعک، علت صدا دادن و خاموش شدن شمعک بخاری و یا علت روشن نماندن شمعک بخاری گازی را بررسی کنیم؛ تا یک آشنایی اولیه با عیب یابی بخاری گازی داشته باشیم.

 

اجزا بخاری گازی

بخاری گازی در طرح های مختلف و با بازدهی حرارتی گوناگون طراحی می شوند اما نحوه‌ی استفاده انواع بخاری‌های گازی یکسان بوده و روند تعمیر بخاری آبسال و سایر برندها تا حدودی مشابه است؛ قبل از بررسی علت روشن نشدن بخاری گازی، لازم است با بخش‌های مختلف آن آشنا شوید.

 • بدنه اصلی: بدنه اصلی بخاری همان ظاهر بیرونی آن است که می بینیم؛ بدنه بخاری از فولاد با پوشش لعاب کاری و رنگ کاری تهیه می‌شود.
 • کوره: بخش کوره بخاری از ورق فولاد و لعاب کاری مخصوصی جهت افزایش دوام آن ساخته شده است؛ به کوره بخاری، محفظه احتراق نیز می گویند. فراموش نکنید که فرایند لعاب کاری جهت فراهم آوردن حرارت مطبوع و پیشگیری از زنگ زدگی آن امری ضروری می‌باشد.
 • مشعل (اجاق): استفاده از فولاد ضد زنگ برای ساخت مشعل یا اجاق به طور معمول به کار می‌رود.
 • پیلوت (شمعک): این قطعه دارای کلاهکی است که لازم است گاز را در 3 جهت جرقه زن، ترموکوپل بخاری و مشعل اصلی هدایت کند.
 • جرقه زن: جرقه زن بخشی از بخاری است که الکتریسیته حاصل از پیزو الکتریک داخل شیر کنترل را به جرقه تبدیل می‌کند.
 • ترموکوپل : نیاز به قطع گاز در مواقع ضروری مهمترین وظیفه این قطعه است. 
 • شیر کنترل (کاربراتور): این قسمت وظیفه کنترل سوخت و روشن بودن دائم شمعک را به عهده دارد.

 

علت روشن نشدن بخاری گازی چیست؟

بخاری گازی یکی از وسایل گرمایشی بسیار پرکاربرد در منازل مسکونی که در مدل‌های مختلفی مثل بخاری گازی بدون دودکش، با دودکش و سایر موارد قابل نصب است. معمولا ایرادات اندک ولی رایجی در استفاده از بخاری گازی اتفاق می‌افتد. اکثر افراد دلیل و علت روشن نشدن بخاری گازی را نمی دادنند، به همین دلیل جستجو و پرسش سوالات زیر بسیار متداول است:

 • علت روشن نشدن بخاری گازی بعد از شمعک چیست؟
 • چرا جرقه زن بخاری گازی کار نمی‌‌کند؟
 • علت صدا دادن و خاموش شدن شمعک بخاری چیست؟
 • علت روشن نماندن شمعک بخاری گازی چیست؟

و سوالات دیگری که هر کدام از ما با آغاز فصل سرما قطعا با آن مواجه شده‌ایم. برخی از این مشکلات مانند علت بو دادن بخاری گازی که با مشکلات جزئی مثل کثیفی وسیله همراه است، با یک اقدام ساده مثل شستن بخاری گازی بصورت اصولی قابل رفع است. اما منشا ایرادات برخی مواقع، تجهیزات حساس بوده و باید با افراد متخصص در این شرایط مشورت شود، در ادامه به بررسی چند علت روشن نشدن بخاری گازی می‌پردازیم.

 

مهمترین علت روشن نشدن بخاری گازی

رعایت یک سری از نکات باعث خواهد شد که نیاز به عیب یابی بخاری گازی و همچنین تعمیر بخاری گازی کمتر به وجود بیاید، یا به سرعت برطرف شود و تا سال بعد نیازی به تعمیر یا سرویس نباشد؛ یکی از این نکات و دلایل روشن نشدن بخاری گازی، اشکال در اتصالات و دودکش بخاری ست، اگر دودکش مسدود شده باشد، مسیر اصلی ورود گاز به بخاری مسدود شده است که می تواند به دلیل وجود شئ خارجی و یا گرد و خاک زیاد در مسیر دودکش بخاری باشد.

همچنین ممکن است در اتصالات نشتی گاز وجود داشته باشد، که در صورت روشن نشدن بخاری، سریعا باید این بخش‌ها بررسی شود و در صورت مشکل در این بخش اقدامات لازم جهت عیب یابی بخاری گازی انجام شود.

 

علت روشن نشدن بخاری گازی

 

علت روشن نشدن بخاری گازی در بخش ترموکوپل

در بخاری گازی قطعات زیادی وجود دارد که شاید دانستن نام تمام آنها کمکی به ما نکند و مورد نیاز هم نباشد، اما برای عیب یابی بخاری گازی و دانستن اینکه چرا بخاری گازی روشن نمی‌شود، باید نام، ساختار و عملکرد بعضی از آنها را بدانیم. مهم ترین علت خاموش شدن بخاری گازی مربوط به روشن نماندن یا خاموش شدن شمعک بخاری گازی می‌باشد و علت روشن نماندن شمعک بخاری گازی، قطعه‌ای به نام ترموکوپل یا بویین است.

اتصال دو قطعه فلز از یک طرف ساختار این قطعه را تشکیل می‌دهد. به یاد داشته باشید که برق زمانی تولید می‌شود که محل اتصال دو فلز شرح داده شده حرارت دریافت کند. در صورتی که پس از فشار دکمه استارت به هنگام روشن کردن بخاری خود، شاهد خاموش شدن شمعک بخاری شدید؛ این عمل نشانه نرسیدن گاز به آن می‌باشد.

بنابراین در عیب یابی بخاری گازی، در صورت روشن نماندن شمعک بخاری گازی مشکل از ترموکوپل بخاری است. برای تعمیر و تعویض ترموکوپل (تنظیم ترموکوپل بخاری گازی) لازم است از یک تعمیرکار حرفه‌ای کمک بگیرید.

 

علت روشن نماندن شمعک بخاری

 

علت روشن نماندن شمعک بخاری گازی

همان‌طور که گفتیم، ترموکوپل و بویین دو مورد از مهم‌ترین قطعات بخاری گازی هستند که اکثر مشکلات بخاری گازسوز به خاطر آنها به وجود می‌آید. بنابراین در هنگام عیب یابی بخاری گازی بایستی به این دو قطعه توجه مضاعف داشت. روشن نماندن شمعک بخاری گازی هم مربوط به همین دو قطعه می‌باشد. در این حالت اگر مشکل از ترموکوپل نباشد، مشکل حتما از بویین هست. اگر بعد از بررسی و عیب یابی بخاری گازی، متوجه خرابی هر کدام از این قطعات شدیم، باید آن را تعویض کنیم.

اگر گاهی اوقات بخاری گازی خود به خود خاموش می‌شود، مشکل ممکن است به خاطر تنظیم نبودن شعله شمعک یا گرم نشدن ترموکوپل باشد. در این شرایط باید از یک متخصص برای تنظیم شعله شمعک بخاری و تنظیم ترموکوبل بخاری گازی استفاده کنید. عیب یابی بخاری گازی را برای این مشکل انجام دادیم، حال برای رفع این مسئله چه باید کرد؟

در ساختار بخاری گازی اگر سر ترموکوپل به درستی در شعله شمعک قرار نگرفته باشد، الکتریسیته‌ای که در آن میان تولید می‌شود به اندازه‌ای نیست که بتواند هسته بویین را در حالت جذب نگه دارد. در این وضعیت فنر بویین هسته را به سمت بیرون می‌راند، مسیر گاز را مسدود می‌کند و قطعا در صورت عدم وجود گاز بخاری خاموش می‌شود.

اگر در عیب یابی و تعمیر بخاری گازی با چنین مشکلی روبه‌رو شدید، بایستی شعله شمعک را که پایین‌تر یا بالاتر از سر ترموکوپل قرار گرفته، دوباره به حالت اولیه برگردانید. اما باز هم توصیه می‌‌کنیم برای جلوگیری از هرگونه خطر و یا نقص جدی‌تر بهتر است که از تعمیرکاران ماهر برای تنظیم ترموکوبل بخاری گازی و در صورت نیاز تعمیر فندک بخاری گازی کمک بگیرید.

 

علت خاموش شدن شمعک بخاری

 

خرابی فندک دلیل روشن نشدن بخاری گازی

در بخاری گازی، جرقه زن همان فندک است که گرمای لازم برای شعله‌ور شدن را تولید می‌کند. اگر خودتان قصد عیب یابی بخاری گازی را دارید، بهتر است بدانید که جرقه نزدن فندک ممکن است به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد. اولین علت آن قطع ناگهانی گاز است؛ در چنین شرایطی بهتر است ده دقیقه منتظر بمانید و دوباره امتحان کنید، این بار می‌توانید از کبریت برای روشن کردن بخاری استفاده کنید.

دومین دلیل جرقه نزدن فندک بخاری، مربوط به تنظیمات می‌شود. فندک بخاری دارای دو پیچ حداقل و حداکثر تنظیم است که اگر این دو پیچ به خوبی تنظیم نشده باشند، جرقه زن به خوبی کار نخواهد کرد. هنگام عیب یابی برای تعمیر فندک بخاری گازی، باید پیچ‌ها را کاملا محکم کنید، گاهی هم به تعمیر فندک بخاری گازی نیاز خواهید داشت.

 

انحراف نازل گاز، دلیل روشن نشدن بخاری

بخاری گازی، دارای یک بخش به اسم نازل گاز است؛ نازل گاز وظیفه هدایت گاز به داخل مشعل را دارد. در صورت انحراف و یا خارج شدن نازل گاز از مسیر خود، گاز به مشعل نرسیده و همین مورد علت روشن نشدن بخاری گازی را به دنبال دارد. در صورت مشاهده چنین مشکلی باید پیچ های نازل را بررسی کنید که اگر شل هستند آنها را محکم کنید. 

 

بوی حاصل از احتراق، پس از روشن شدن بخاری

گاهی اوقات بخاری روشن می‌شود، اما بلافاصله بعد از روشن شدن، شما متوجه بوی سوختگی می‌شوید، چند دلیل برای رخ دادن چنین موردی وجود دارد که در ادامه به شرح آنها پرداخته‌ایم:

 • گرفتگی در دودکش بخاری، که نیاز به بررسی مسیر دودکش است.
 • کوچکتر بودن قطر دودکش بخاری ساختمان
 • کلاهک نداشتن دودکش بخاری
 • خرابی در محفظه احتراق که نیاز به تعمیر یا تعویض کوره بخاری است.

 

انتشار گاز و بوی آن، پس از نصب بخاری

اگر پس از نصب بخاری و باز کردن شیر گاز، بوی گاز به مشام شما رسیده است؛ موارد زیر را بررسی کنید.

 • یک اسفنج را به صابون و آب آغشته کنید؛ و کف صابون حاصل شده را بر روی محل اتصال لوله گاز به بخاری و همچنین، لوله مسی بخاری به شیر اصلی بخاری قرار دهید. مجدد شیر گاز را باز کنید تا مشاهده کنید آیا در دو بخشی که کف صابون مالیده‌اید، حباب تشکیل می‌شود یا نه.
 • نشت گاز از لوله‌های رابط بین شیر کنترل و مشعل یا پیلوت

 

دیگر مشکلات و دلایل روشن نشدن بخاری گازی

 • با وجود فشار گاز مناسب در شبکه لوله کشی، باز هم بخاری روشن نمی‌شود، علت روشن نشدن بخاری گازی، می‌تواند به علت کوتاه بودن شعله پیلوت و تنظیم نشدن آن باشد. در چنین موردی، کاور شیر کنترل را برداشته و فیلتر را تعویض نمایید.
 • در هنگام روشن کردن بخاری با رها کردن دکمه فرمان برای روشن کردن شمعک، گاز قطع و شمعک خاموش می شود؛ در چنین مواردی اگر ترموکوپل سالم باشد، پس علت خاموش شدن شمعک بخاری از بوبین است. بوبین را آزمایش کنید و در صورت معیوب بودن آن را تعویض نمایید.
 • در هنگام روشن کردن بخاری با رها کردن دکمه فرمان برای روشن کردن شمعک، گاز قطع و شمعک خاموش می‌شود: ترموکوپل را باید آزمایش کنید و در صورت معیوب بودن آن را تعویض نمایید.
 • شعله بخاری مناسب نیست و بوی گاز خام به مشام می‌رسد: گاهی کثیفی بیش از حد مشعل و مسدود شدن سوراخ های آن مانع عبور مخلوط هوا و گاز می شود. برای رفع این مشکل باید مشعل را از جای خود خارج کرده و با برس یا فشار باد آن را تمیز کنید.
 • با چرخاندن دکمه از حالت پیلوت به شعله اصلی مشعل روشن نشده و گازهای زیادی به اطراف پراکنده می‌شود: در این صورت ژیگلور و قطعات متصل به آن را در جای خود قرار داده و تنظیم نمایید.

 

جمع بندی

در این محتوا سعی کردیم که به بررسی دلایل روشن نشدن بخاری گازی و همچنین خاموش شدن و صدا دادن شمعک بخاری بپردازیم، تا شما با خواندن این محتوا به راحتی بتوانید علت روشن نشدن بخاری گازی را پیدا کنید، امیدواریم که این محتوا به شما کمک کرده باشد.

شما برای کلیه تعمیرات بخاری گازسوز و موارد مربوط به آن از جمله تعمیر فندک بخاری گازی، رفع مشکل روشن نماندن شمعک بخاری گازی نیک کالا (و سایر برندها) و... می‌توانید روی متخصصان "خدمت از ما" حساب کنید.

نصب، سرویس و تعمیر بخاری
برای سرویس نصب، سرویس و تعمیر بخاری از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading