نحوه تنظیم، تعویض و تعمیر ترموکوپل بخاری گازی

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
نحوه تنظیم، تعویض و تعمیر ترموکوپل بخاری گازی

برای وسیله‌ای مانند بخاری گازی، ترموکوپل حیاتی ترین قطعه آن به‌شمار می‌رود. با این وجود تعمیر ترموکوپل بخاری گازی و یا تعویض ترموکوپل بخاری گازی جز مهمترین دلایل تعمیر بخاری گازی است. یکی از اقدامات پر درخواست در بین خدمات تعمیر بخاری، رفع مشکلات وابسته به خرابی این قطعه و تعمیر و تعویض ترموستات بخاری گازی است. 

در این مقاله از "خدمت از ما" ضمن اینکه به آموزش تعمیر ترموکوپل بخاری گازی پرداخته‌ایم، نحوه تست سالم بودن ترموکوپل و روش تعویض آن را هم به شما یاد می‌دهیم.

در حالت کلی سرویس و تعمیرات بخاری گازی تنها با شناخت درست از قطعات آن ممکن است. بنابراین آشنایی با تجهیزاتی مثل ترموکوپل و موارد مشابه در اقدامات به موقع برای رفع مشکلات این وسیله گرمایشی تاثیر بسزایی دارد. 

 

ترموکوپل بخاری، ضامن ایمنی بخاری گازی

حیاتی ترین قطعه برای تمام وسایل گازسوز، ترموکوپل می‌باشد. ترموکوپل تاثیر به‌سزایی در کاهش خطرات ناشی از گاز دارد؛ اما چگونه؟

زمانی که شعله در اثر عواملی مانند کمبود اکسیژن، وزش باد و حتی سرریز شدن غذا روی اجاق گاز خاموش شود. احتمال آتش سوزی و انفجار در اثر تجمع گاز بسیار افزایش خواهد یافت. در این گونه موارد سنسور ترموکوپل، سرد شده و بلافاصله جریان گاز قطع خواهد شد تا از بروز خطرات احتمالی جلوگیری شود.

گاها کثیفی ناشی از گرفتن دوده هم باعث سرد شدن ترموکوپل می‌شود، که به دنبال آن وسیله گازسوز از جمله بخاری خاموش می‌شود. بنابراین در زمان یافتن علت خاموش شدن بخاری گازی باید به ترموکوپل یا ترموستات بخاری هم توجه کرد. همچنین شستن بخاری گازی، تعویض فیلتر بخاری گازی و میزان شعله شمعک در عملکرد قطعه ترموکوپل بطور مستقیم تاثیر داشته و در عملکرد درست آن نقش پر رنگی دارد. 

 

عملکرد ترموکوپل بخاری به چه صورت است؟

ساختار کلی ترموکوپل از دو فلز غیر همجنس تشکیل شده است که در یک نقطه به یکدیگر متصل شده‌اند. زمانی که شما شعله بخاری را روشن می‌کنید، گرما به محل اتصال این دو فلز منتقل شده و مطابق قوانین فیزیک در دو سر این فلز جریان الکتریسیته تولید خواهد شد. ترموکوپل از یک طرف به پیلوت و از طرف دیگر به بویین متصل است.

 

ترموکوپل بخاری از مهمترین وسایل ایمنی بخاری است

 

جهت خاموش نشدن و روشن ماندن شعله لازم است مسیر گاز باز شود. برای باز کردن مسیر گاز  قطعه واشر لاستیکی سر بویین باید به سمت پایین قرار داشته باشد که تنها با اتصال جریان الکتریسیته این امر امکان پذیر خواهد بود.اگر تاکنون برای شما این سوال پیش آمده که چرا باید شمعک را به مدت 20 ثانیه هنگام روشن کردن انواع بخاری گازی نگه داریم بهتر است بدانید که این کار جهت گرم شدن ترموکوپل لازم میباشد.

بنابراین قطع شدن جریان گاز بسته شدن مسیر آن می‌تواند منجر به خاموش شدن شعله شود که نتیجه آن از بین رفتن گرمای ترموکوپل بخاری و سرد شدن آن است.

 

تست ترموکوپل: صدای تق علامت سالم بودن ترموکوپل

آزمایش سالم بودن ترموکوپل بسیار ساده است. البته شما با نگاه کردن به ترموکوپل متوجه می‌شوید که آیا نیاز به تعویض ترموکوپل بخاری گازی و یا تعمیر ترموکوپل بخاری گازی وجود دارد یا خیر؟! اگر محل اتصال دو فلز سوخته شده باشد، یا اتصال بین این دو فلز از هم جدا شده باشد و... احتمالا باید به‌فکر تعمیر ترموکوپل بخاری گازی تان باشید.

همانطور که متوجه شدید تشخیص سالم بودن قطعه ترموکوبل بسیار ضروری می باشد. برای تشخیص آن شما تنها به یک بلندگوی کوچک احتیاج دارید که باید به وسیله دو سیم رابط قسمت پشتی ترموکوپل خود را به آن متصل کنید. سپس ترموکوپل را به مدت حداقل نیم ساعت حرارت دهید.

 در این زمان اگر ترموکوپل شما کاملاً سالم باشد و جریان الکتریکی به خوبی در آن برقرار می شود و شما صدایی شبیه تق را از بلندگو خواهید شنید. در غیر این صورت لازم است جهت تعمیر این قطعه خود سریعاً اقدام کنید.

 

دو راهی تعمیر ترموکوپل بخاری گازی یا تعویض ترموستات بخاری گازی

تا اینجا احتمالا متوجه شده‌اید که خرابی ترموکوپل به‌معنای روشن نشدن شمعک بخاری گازی و در نتیجه روشن نشدن بخاری گازی است. اگر آزمایش سالم بودن ترموکوپل را انجام داده‌اید و به تشخیص درستی از علت خرابی ترموکوپل بخاری گازی تان رسیده‌اید. دو گزینه پیش رو دارید. گزینه اول تعمیر ترموکوپل بخاری گازی، گزینه دوم تعویض ترموکوپل بخاری گازی.

 

نشانه خرابی ترموکوپل با دو علامت زیر

1.همانطور که می‌دانید برای روشن کردن بخاری گازی باید کلید فرمان آن را حدودا 20 ثانیه نگه‌دارید تا شعله شمعک روشن شود. احتمالا شما هم با مشکل روشن نماندن شمعک بخاری گازی نیک کالا و... بعد از رها کردن کلید فرمان بخاری گازی مواجه شده‌اید. اغلب در این گونه موارد گازرسانی قطع و شمعک خاموش می‌شود.

اولین گزینه برای بررسی علت روشن نشدن بخاری گازی بعد از شمعک، خرابی ترموکوپل است. در صورت خراب بودن ترموکوپل، سیستم گاز رسانی بخاری گازی مختل خواهد شد. پس مطابق روشی که برای تشخیص سالم بودن ترموکوپل مطرح کردیم. ترموکوپل را آزمایش کنید و به تعمیر ترموکوپل بخاری گازی بپردازید. درصورت نیاز به تعویض ترموکوپل بخاری گازی در ادامه با ما همراه شوید.

2. یکی دیگر از مشکلات متداولی که اغلب با آن مواجه می‌شویم؛ خاموش شدن خود به خود بخاری گازی است. اصلی ترین علت این مشکل به دلیل تنظیم نبودن شعله شمک بخاری گازی و گرم نشدن ترموکوپل ‌می‌باشد. برای رفع عیب این مشکل ابتدا محل قرار گرفتن ترموکوپل را چک کنید و به تنظیم ترموستات بخاری بپردازید. در صورتی که سر ترموکوپل به‌درستی در شعله شمعک قرار نگرفته باشد، جریان الکتریستیه تولید نخواهد شد. در نتیجه جریان گاز مسدود می‌شود. پس حتما بررسی کنید که شعله شمعک پایین تر و یا بالاتر از ترموستات قرار نگرفته باشد.

اگر متوجه شدید که شمعک بخاری نیاز به تنظیم دارد، به مطلب آموزش تعویض فیلتر و تنظیم شمعک بخاری گازی نگاهی بیاندازید. تنظیم شمعک بخاری گازی نیک کالا و سایر برندها با آموزش تصویری، کار بسیار آسانی است.

 

مراحل تعویض ترموکوپل بخاری گازی در منزل

حال که با اهمیت و کارکرد ترموکوپل بخاری گازی بطور کامل آشنا شدید. می‌دانید که چقدر عیب یابی و تعمیر ترموکوپل بخاری گازی، مهم می‌باشد. در صورتی که با تعمیر ترموکوپل بخاری گازی مشکل آن رفع نشد. بهتر است به‌فکر تعویض ترموکوپل بخاری گازی باشید. در ادامه بطور کامل روند تعویض ترموکوپل بخاری گازی را برایتان توضیح خواهیم داد.

  1. اگر برای تعمیر ترموکوپل بخاری گازی و تعویض ترموکوپل بخاری گازی آموزش های لازم را ندیده‌اید. نیازی به خواندن قدم های بعدی نیست. پیشنهاد می‌کنیم از یک تعمیرکار حرفه‌ای کمک بگیرید.
  2. قبل از شروع، فراموش نکنید که برای تعویض ترموکوپل بخاری گازی، شیر ورودی گاز را باید محکم ببندید.
  3. در قدم بعدی برای تعویض ترموکوپل بخاری گازی، باز کردن ترموکوپل است. همانطور که توضیح دادیم ترموکوپل بخاری گازی در قسمت میانی بوبین و پیلوت قرار گرفته است. کافیست برای جدا کردن آن از بویین و پیلوت، پیچ های آن را باز کرده و ترموکوپل را از جای خود خارج کنید.
  4. ترموکوپل جدید را با دقت در محل جای‌گذاری کنید. پیچ ها را محکم کنید و به هیچ عنوان فراموش نکنید که قبل از باز کردن شیر ورودی گاز، تست سالم بودن ترموکوپل را حتما انجام دهید.

 

تنظیم ترموکوپل بخاری گازی

زمستان را بدون بخاری سر نکن

آیا فکر می‌کنید تعمیر خرابی های بخاری گازی تمامی دارد؟ خیر، فصل سرما شروع شده و شما مسلما برای سرویس و تعمیر فندک بخاری گازی، تنظیم ترموکوبل بخاری گازی، نحوه تعویض بوبین بخاری گازی و تعمیر ترموکوپل بخاری و.... حتما به یک تعمیرکار نیاز خواهید داشت. به سایت "خدمت از ما" سر بزنید، درخواستتان را ثبت کنید و با ارزان ترین قیمت ها یک زمستان گرم را سپری کنید.

4.5 امتیاز از 1668 رای


نصب، سرویس و تعمیر بخاری
برای سرویس نصب، سرویس و تعمیر بخاری از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین