چطور شمعک و شعله بخاری گازی را کم و زیاد کنیم؟

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
چطور شمعک و شعله بخاری گازی را کم و زیاد کنیم؟

رفع برخی از مشکلات بخاری گازی، نیازمند افزایش و تنظیم شمعک بخاری گازی است. شاید شما هم مانند خیلی از افراد بپرسید که پیچ تنظیم شمعک بخاری گازی کجاست؟ یا مگر شعله شمعک بخاری هم قابل تنظیم است؟ پاسخ این سوالات با آموزش تصویری تنظیم شمعک بخاری گازی که در ادامه آورده شده است، داده می شود.

بخشی از مشکلات شمعک بخاری با تعویض فیلتر بخاری گازی حل می‌شود. در این مطلب با تصویر به شما نشان می دهیم که فیلتر بخاری کجاست تا در صورت لزوم فیلتر را تمیز یا تعویض کنید.

برخی افراد هستند که گمان می‌کنند، اندازه حداقل و حداکثر شعله مشعل بخاری گازی یک مقدار ثابت است که در کارخانه تنظیم می شود. جالب است بدانید که با تنظیم شعله بخاری گازی می توانید این مقادیر را کم و زیاد کنید. در قسمت دوم این مقاله، با تصویر مکان پیچ تنظیم شعله و نحوه تنظیم شعله بخاری گازی را به شما آموزش داده ایم.

 

آموزش تنظیم و افزایش شعله شمعک بخاری گازی

مراحل افزایش شعله شمعک بخاری گازی بسیار ساده است. برای اینکه شمعک (یا همان پیلوت) بخاری گازی را تنظیم کنید، باید دو قسمت بخاری گازی را بررسی کرده و در صورت لازم تغییرات لازم را انجام دهید.

یکی از مواردی که در تشخیص علت خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی و راه رفع آن دنبال می‌شود، همین تنظیم شمعک بخاریست.

 

بخش اول – پیچ تنظیم شعله شمعک بخاری گازی

نحوه تنظیم شمعک بخاری گازی بدین صورت است که، مطابق تصویر زیر، در پایین شیر کنترل، یک پیچ تقریباً بزرگ قرار دارد. وقتی پیچ را باز کنید، یک پیچ کوچک مشاهده می‌کنید که پیچاندن آن میزان گسترش شعله‌ی شمعک را کم و زیاد می‌کند.

در حین اینکه شمعک بخاری روشن است، بوسیله یک پیچ گوشتی پیچ کوچک تنظیم شمعک بخاری را بچرخانید تا شمعک تنظیم شود و میزان افزایش شعله شمعک بخاری را ببینید.

 

نحوه افزایش شعله شمعک بخاری گازی با پیچ تنظیم شمعک

 

بخش دوم – تمیز کردن و تعویض فیلتر شمعک بخاری گازی

برای اینکه فیلتر بخاری گازی را تمیز یا تعویض کنید، باید بدانید که فیلتر بخاری کجاست.

برای پیدا کردن محل فیلتر و تعویض فیلتر بخاری گازی، مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 1. بخاری را خاموش کرده و صبر کنید تا قطعات کمی سرد شود.
 2. روپوش شیر کنترل را یک فشار کوچک به زیر آن، جدا کنید.
 3. سر پیچ کم و زیاد کردن شعله بخاری را هم بردارید.
 4. در کنار اهرم تنظیم، یک تک پیچ نسبتاً بزرگ (به فلش قرمز رنگ در تصویر پایین دقت کنید) قرار دارد که باید کامل آن را باز کنید.
 5. با کمک یک سنجاق ته گرد، فیلتر را خارج کنید.
 6. اگر از ابتدای استفاده از بخاری گازی، فیلتر خارج نشده است، توصیه می کنیم تعویض فیلتر را انجام دهید.
 7. اگر فیلتر خیلی کثیف نبود، آن را برعکس سر جایش قرار دهید.
 8. پیچ را ببندید و سایر قطعات جدا شده را دوباره وصل کنید.
 9. حال بوسیله همان پیچ بزرگ که در بخش اول توضیح دادیم، گستردگی و اندازه شمعک بخاری گازی را تنظیم کنید.

 

دقت کنید که شمعک بخاری گازی اگر کوچک و کوتاه باشد، ترموکوپل را گرم نکرده و در نتیجه با مشکل خاموش شدن شمعک به خاطر قطع جریان گاز روبرو خواهید شد.

از طرفی شعله بزرگ شمعک بخاری نیز از نظر مصرف انرژی بهینه نیست و هزینه ی سوخت گاز خانه را افزایش می دهد. 

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری درباره ارتباط شمعک و ترموکوپل بخاری گازی بخوانید، سری به مطلب تعویض و تعمیر ترموکوپل بخاری گازی بزنید.

 

فیلتر بخاری گازی کجاست

 

آموزش تنظیم شعله بخاری گازی

شعله بخاری گازی معمولاً بوسیله یک شیر که روی شیر کنترل بخاری قرار دارد کم و زیاد می‌شود. البته در برخی مدل های بخاری گازسوز به جای شیر (که تنظیم شعله را از کم به زیاد بصورت پیوسته ممکن می سازد)، با دکمه کم و زیاد، میتوان شعله مشعل بخاری را در دو حالت کم و زیاد روشن کرد.

در هر حالت یه مقدار حداقل و حداکثر برای شعله مشعل بخاری گازی وجود دارد. اندازه کمترین شعله و بیشترین شعله مشعل، با دو پیچ به صورت دستی قابل تغییر است که در ادامه مراحل تنظیم شعله بخاری گازی را به شما آموزش می دهیم:

 1. ابتدا بخاری را روی کمترین اندازه شعله قرار دهید.
 2. درپوش شیر کنترل و سرپیچ تنظیم را بردارید.
 3. همانطور که در تصویر بالا می بینید دو عدد پیچ کوچک (فلش زرد) و بزرگ (فلش آبی) کنار هم هستند که به ترتیب برای تنظیم حداقل شعله مشعل و حداکثر شعله تعبیه شده اند.
 4. با پیچاندن پیچ کوچکتر، میزان حداقل شعله را تنظیم کنید.
 5. حال سرپیچ پلاستیکی تنظیم شعله را سر جایش بگذارید و شعله بخاری را روی بیشترین حالت قرار دهید.
 6. مجدداً سرپیچ را برداشته و این بار با پیچاندن پیچ بزرگ، اندازه حداکثر شعله بخاری را تنظیم کنید.
 7. تمام قطعات جدا شده را دوباره سر جایش برگردانید.

در تنظیم حداقل و حداکثر شعله بخاری گازی، توجه کنید که شعله بصورت یکنواخت و با رنگ آب بسوزد. اگر رنگ شعله زرد باشد، نشانه احتراق ناقص گاز است.

همانطور که مطالعه کردید، نحوه افزایش شعله شمعک بخاری گازی کار آسانی بود، تنها نکته مهم اینست که مطمئن باشید کار تنظیم شمعک بخاری گازی را به درستی انجام می دهید و بهینه بودن اندازه پیلوت را مدنظر داشته باشید. گاهی اوقات نیازی به زیاد کردن شمعک بخاری نیست و کافیست تا تعویض فیلتر بخاری گازی را انجام دهید.

علاوه بر این، اطمینان حاصل کنید که مشکل اصلی بخاری گازسوزتان با این کار رفع خواهد شد. برای اینکه دید کلی در مورد تمام ایرادات بخاری داشته باشید، نگاهی به مطلب عیب یابی بخاری گازی بیاندازید.

تنظیم شعله بخاری گازی را هم با دقت انجام دهید و نکات ایمنی را همیشه مدنظر قرار دهید؛ چراکه هر وسیله گازسوز در کنار راحتی و گرمایی که به شما و خانه تان می بخشد، خطرآفرین هم هست. 

4.5 امتیاز از 914 رای


نصب، سرویس و تعمیر بخاری
برای سرویس نصب، سرویس و تعمیر بخاری از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین