تمیز کردن بخاری

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
تمیز کردن بخاری

یکی از خدمات تعمیر بخاری و راه اندازی مجدد آن شستن بخاری گازی است.بخاری گازی بعد از بخاری‌های هیزمی و نفتی به دلیل گسترش شبکه گاز رسانی به مناطق مختلف توانست فروش خوبی داشته باشد و دردسر تمیز کردن بخاری‌ هیزمی و نفتی را نداشت. برای تمیز کردن بخاری‌های نفتی و هیزمی در زمان زمستان مردم سختی‌های زیادی را تحمل می‌کردند. اما با آمدن بخاری گازی کار تمیز کردن بخاری بسیار ساده‌تر و آسان‌تر شد. 

گاها بروز ایراداتی مثل علت سوت کشیدن بخاری گازی، مشکلات وابسته به علت روشن نشدن بخاری گازی و همین طور علت خاموش شدن بخاری گازی با گرفتن دوده یا کثیفی بخاری گازی ارتباط مستقیم دارد. بنابراین توجه به شستن بخاری بصورت اصولی در استفاده بهینه از این سیستم گرمایشی تاثیر زیادی دارد. 

شستن بخاری گازی یک بار قبل از فصل سرما دقیقا در زمان نصب بخاری کافی بود و تا آخر زمستان شما نگرانی خاصی بابت خراب شدن و کار نکردن بخاری خود نداشتید. اگر تا به حال از خودتان پرسیده‌اید چگونه بخاری گازی را تمیز کنیم، با ما در این مطلب همراه باشید تا با روش شستن بخاری گازی به صورت مرحله به مرحله آشنا شوید.

چگونه بخاری گازی را تمیز کنیم؟

پیش از پرداختن به مراحل اینکه چگونه بخاری گازی را تمیز کنیم، بهتر است وسایل مورد نیاز برای شستن بخاری گازی‌تان را آماده کنید. لازم به ذکر است که اگر قصد شستن بخاری گازی خود را دارید، توصیه می‌کنیم سراغ روش شستن بخاری گازی با آب نروید.علاوه بر این توجه به اینکه بخاری گازی بدون دودکش یا با دودکش است در نحوه شستشوی آن تاثیر دارد. 

بهتر است استفاده آب در مراحل روش شستن بخاری گازی با آب را به مقدار کمی برای نم‌دار کردن یک پارچه محدود کنید تا پس از اتمام روش شستن بخاری گازی با مشکلی روبه‌رو نشوید. شستن بخاری گازی با آب در این مطلب صرفا به معنای استفاده از آب (به مقدار مناسب و کم) در روش شستن بخاری گازی است.

دقت داشته باشید شستن بخاری از سری اقدامات مختص به سری خاصی از وسایل گرمایشی بوده و در مواردی مثل تعمیر بخاری برقی و نمونه‌های مشابه کاربردی ندارد. 

 

برای تمیز کردن بخاری به چند وسیله ساده نیاز دارید:

شستن بخاری گازی با آب و یا با روش‌های متفاوتی انجام می‌شود. اگر می‌خواهید بخاری گازی را با آب تمیز کنید، وسایل زیر موردنیاز است:

 • دستمال پارچه‌ای نم‌دار
 • برس
 • پیچ گوشتی
 • دمنده هوا

 

مراحل روش شستن بخاری گازی

 1. برای شستن بخاری گازی با آب، ابتدا بخاری خود را از کاور در آورده و گرد و غبار و خاک‌های روی بدنه بخاری گازی را با استفاده از یک دستمال نم‌دار پاک کنید.
 2. سپس برای تمیز کردن مشعل و قسمت‌های قیر قابل دسترسی می‌توانید از یک برس و یا فشار باد استفاده کنید.
 3. در روش شستن بخاری گازی، برای تمیز کردن مشعل می‌توانید از دمنده هوا نیز استفاده کنید. شما همچنین با استفاده از دمنده هوا می‌توانید قسمت‌های داخلی بخاری که دسترسی سختی دارند را نیز از گرد و خاک پاک کنید.
 4. هرگز برای تمیز کردن بخاری خود از آب استفاده نکنید و شستن بخاری گازی با آب را انجام ندهید. این کار باعث زنگ زدن و پوسیدن قسمت‌های فلزی بخاری شما می‌شود.
 5. در زمان پاک کردن بخاری شیشه جلویی بخاری را به آرامی پاک کنید و مراقب نشکستن شیشه باشید.

 


سپس باید دودکش بخاری خود را نصب کنید؛ برای نصب دودکش باید چند مورد ایمنی را رعایت کنید.

اکنون که پاسخ سوال "چگونه بخاری گازی را تمیز کنیم" خود را گرفتید، بایستی دودکش بخاری‌تان را نصب کنید.

 • اگر خروجی دودکش شما در کف پشت‌بام است حتما باید فاصله حداقلی 60 سانتی‌متری با کف پشت بام را رعایت کنید.
 • در خروجی دودکش باید از کلاهک‌های استاندارد H استفاده کرد تا جریان باد باعث جلوگیری از خروج گازهای حاصل از احتراق نشود.
 • قطر دودکش ساختمان باید همانند قطر خروجی دودکش بخاری باشد تا گازهای حاصل از سوخت به‌خوبی خارج شوند.
 • قبل از نصب دودکش باید باز بودن مسیر آن توسط شعله کوچکی مانند فندک یا کبریت چک شود.
 • لوله دودکش بخاری نباید از خم‌های زیادی برخوردار باشد. همچنین نباید طول زیادی داشته باشد تا گازهای خروجی سریعا از دودکش خارج شوند.

 


پس از نصب لوله بخاری در قسمت دودکش باید با استفاده از شلنگ‌های گاز استاندارد، گاز مورد نیاز بخاری خود را تامین کنید.

 • برای نصب باید شما حتما از شلنگ‌های نسوز استفاده کنید.
 • در دو قسمت خروجی گاز شهری و ورودی گاز بخاری باید از بست‌های آهنی برای عایق کردن شلنگ گاز استفاده کنید.
 • در قسمت شیر خروجی گاز شهری حتما باید یک اهرم قطع و وصل گاز وجود داشته باشد تا در مواقع ضروری بتوان سریعا برای قطع گاز اقدام کرد.

 

روش شستن بخاری گازی

 

چگونه پلاستیک چسبیده به بخاری را پاک کنیم؟

لباس چسبیده به بخاری را چگونه پاک کنیم؟ هنگام روشن بودن بخاری، اگر لباس یا هر وسیله پلاستیکی دیگری به بخاری بچسبد، فورا پلاستیک به بخاری می‌چسبد. هنگام تمیز کردن بخاری، پاک کردن پلاستیک چسبیده به بخاری سخت است. برای پاک کردن پلاستیک چسبیده به بخاری، می‌توانید یک دستمال کمی زبر روی بخاری بکشید. 

 

نکات مهم پس از تمیز کردن بخاری و هنگام نصب

 • فاصله بخاری از دیوار باید به قدری باشد تا هوا به خوبی پشت بخاری جریان داشته و شعله‌های بخاری با رنگ آبی بسوزند.
 • اگر دیوارهای شما رنگ و یا کاغذ دیواری شده است، فاصله‌ای که برای بخاری خود در نظر می‌گیرید بسیار اهمیت پیدا می‌کند تا حرارت بخاری آسیبی به رنگ یا کاغذ دیواری نرساند.
 • سطحی که بخاری را روی آن قرار می‌‌دهید بهتر است تراز باشد و یا خودتان بخاری را تراز کنید تا بخاری به خوبی کار کند و شعله‌های بخاری به خوبی در سطح مشعل بخاری به صورت یکسان پخش شود.
 • از تمیز کردن بخاری روشن با دستمال نم خودداری کنید. زیرا باعث وارد شدن شوک حرارتی به بخاری شده و می‌تواند رنگ بخاری را خراب کند.
 • روشن بودن بخاری باعث کاهش میزان اکسیژن در خانه می‌شود. بهتر است همه در و پنجره‌ها را محکم نبندید و راهی برای ورود هوای تازه به داخل ساختمان در نظر بگیرید.
 • روشن بودن بخاری باعث خشک شدن هوای داخل خانه می‌شود. برای جلوگیری از این اتفاق می‌تونید ظرفی آب را بر روی بخاری بگذرید تا هوای خانه شما رطوبت مطلوبی را داشته باشد.

 

از بین بردن لکه روی بخاری

هنگام از بین بردن لکه روی بخاری بخاری را خاموش کنید و حتما شیشه آن سرد باشد. کشیدن دستمال مرطوب و سرد احتمال ترک خوردگی شیشه بخاری وجود دارد.

 

نکات جمع کردن بخاری در زمان شروع فصل گرم

هنگامی که هوا سرد می‌شود، شما شروع به تمیز کردن بخاری و راه‌اندازی بخاری می‌کنید (هرچند برخی افراد پیش از جمع کردن آن به تمیز کردن بخاری می‌پردازند). اگر در پایان فصل سرما و در زمان جمع آوری بخاری نیز چند نکته ساده را رعایت کنید، می‌تواند عمر بخاری‌تان را بیشتر کنید.

 • پس از قطع گاز بخاری و جدا کردن شلنگ گاز بخاری خود در قسمت خروجی لوله گاز شهری از درپوش‌های استاندارد استفاده کنید تا هیچ‌گونه نشتی گازی وجود نداشته باشد.
 • پس از خارج کردن لوله بخاری از قسمت خروجی دودکش خانه، از درپوش‌های دودکش برای بستن مسیر خروجی هوای دودکش استفاده کنید.
 • برای جلوگیری از آسیب به بدنه بخاری و نشتن گرد و خاک بر روی بخاری بر روی بخاری خود یک کاور پلاستیکی و یا یک کارتن بکشید.
 • از قرار دادن وسایل سنگین بر روی بخاری خودداری کنید. زیرا این کار باعث کج شدن میله‌های روی بخاری می‌شود.

4.5 امتیاز از 1719 رای


نصب، سرویس و تعمیر بخاری
برای سرویس نصب، سرویس و تعمیر بخاری از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین