همه چیز در مورد سنسور ods بخاری

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
همه چیز در مورد سنسور ods بخاری

امروز تعبیه سنسور ods بخاری که به پیلوت و یا سنسور حرارتی بخاری معروف است، در بخاری‌های گازسوز و با دودکش و بخاری گازی بدون دودکش بسیار ضروری است. چرا که وجود سنسور ods بخاری یا همان پیلوت بخاری، از خطرات جانی ناشی از نشت گاز و کمبود اکسیژن جلوگیری می‌کند.

بنابراین یکی از مراحل سرویس و عیب یابی در حین تعمیر بخاری، روند نصب لوله بخاری دیگر تجهیزات وابسته به انتقال حرارت در مدل‌های مختلف به استثنای تعمیر بخاری برقی بررسی وضعیت سنسور ods بخاری است. 

حال برای اینکه همه چیز در مورد نحوه عملکرد سیستم ods بخاری یا به اصطلاح سنسور حرارتی بخاری بدانید در مجله خدمت از ما بمانید.

سنسور ods بخاری دقیقا به چه معناست؟

عبارت ODS برگرفته از ابتدای کلمات Oxygen Depletion Sensor است. این سنسور حرارتی، یک سیستم ایمنی منحصر بفرد است که در کنار دیگر قطعات مانند مگنت و ترموکوپل بخاری، ضریب ایمنیرا افزایش می‎دهد. پیلوت ODS یا همان سنسور حرارتی بخاری، خود از قطعات متفاوتی تشکیل شده است، موثرترین قطعه آن، آنالیزور یا حسگر اکسیژن است که قطعه ای بسیار دقیق و حساس برای سنجش درصد اکسیژن در محیط استفاده می‌شود. 

این سبک طراحی به نوعی مشکلات ناشی از دوده گرفتن بخاری گازی همانند علت سوت کشیدن بخاری گازی یا در برخی مواقع علت روشن نشدن بخاری گازی که با ضرورت شستن بخاری گازی در فواصل زمانی کوتاه همراه بوده را تا حدودی کاهش داده است. 

 

سنسور ods بخاری چگونه عمل می‌کند؟

سنسور حرارتی بخاری گازی که در اصطلاح بهتر به سنسور ods معروف شده اند، به این صورت عمل می‌ کنند که به محض پایین آمدن سطح اکسیژن مورد نیاز برای احتراق بخاری، شعله را خاموش می‌کند؛ و از احتراق ناقص و تولید گاز منوکسید کربن جلوگیری کند و در نتیجه با جلوگیری از نشت گاز منوکسید کربن احتمال خطرات جانی را به صفر درصد می‌رساند.

بنابراین علت خاموش شدن بخاری گازی بطور ناگهانی در نمونه‌های جدید این وسیله گرمایشی گاها اعلام وضعیت خطرناک از طریق فعالیت این سنسور است. 

 

سنسور  ods  بخاری

 

در معنای بهتر عملکرد ods بخاری، باید بگوییم که این سنسور، باعث می‌شود که ترکیب اکسیژن و گاز در تناسب بوده و احتراق بخاری گازسوز به درستی صورت گیرد. به همین موازات با به‌هم خوردن ترکیب میان اکسیژن و گاز و کمبود اکسیژن، سنسور حرارتی بخاری گازی، هشدار لازم را دریافت کرده و شعله را خاموش می‌سازد.

 

ods بخاری، سنسور سنجش میزان اکسیژن

به طور کلی سنسور ODS بخاری، وسیله سنجش میزان اكسیژن است و اگر میزان اكسیژن موجود در هوا به عدد 18 برسد بخاری به طور خودكار خاموش می‌شود. البته نصب این سنسور، به این معنا نیست كه بخاری های موجود در بازار از استاندارد لازم برخوردار نیستند بلكه با نصب سنسور ods، می‌توان ضریب ایمنی را در بخاری های بدون دودكش و دودكش دار افزایش داد.

 

چگونگی کارکرد سیستم ODS در بخاری های بدون دودکش

این را بدانید که درص اکسیژن در هوای معمولی که %20/9 است، که پیلوت « ODS»دارای کارکرد مناسبی است. حال اگر اکسیژن محیط کم شود و به 18% برسد؛ آن وقت است که سنسور حرارتی باید شروع به کار کند؛ یعنی در این وضعیت، شعله پیلوت « ODS» به علت جداشدن از ترموکوپل شروع به پریدن می کند. همین امر سبب سرد شدن ترموکوپل، بسته شدن راه گاز در شیر می شود و منجر به خاموش شدن وسیله با عملکرد ایمن می‌گردد.

این مسئله آنقدر اهمیت دارد که جز یکی از مهم ترین آزمون های استاندارد های ملی محسوب شده است. آزمون خارج کردن اکسی پیلوت از مدار از اصلی ترین آزمون های طبق بند 8 4 2 استاندارد ملی است. علت انجام این آزمون به این خاطر است که اگر اکسی پیلوت دستکاری شود و عمل نکند ، بخاری برای مصرف کننده خطرناک نباشد.

در این تست با روشی « ODS » را از مدار خارج می‌کنند، اگر اکسیژن محیط به 5/15% حجمی کاهش یافت مقدار مونواکسید کربن تولید شده نباید از 250PPM تجاوز کند.

 

الزامی شدن سنسور ods در بخاری های تولید شده

به گفته ی قائم مقام معاونت نظارت بر اجرای استاندارد و سیستم های كیفیت، كارخانجات و شركت های تولید كننده بخاری های بدون دودكش باید در محصولات خود سیستم ODS به كار گیرند. چرا که عدم رعایت موارد ایمنی از سوی برخی از شهروندان در استفاده از بخاری های گازسور سبب گاز گرفتگی های فراوان شد كه همین امر موجب شد تا نصب دستگاه های همچون ODS سنسور حرارتی بخاری الزامی شود.

 

سنسور ods

 

قطعات سنسور ods بخاری

اصلی‌ترین قطعه سنسور ods بخاری یا همان سنسور حرارتی بخاری گازی، یک قطعه حسگر اکسیژن است. که برای اندازه‌گیری میزان اکسیژن موجود جهت ترکیب با گاز و احتراق، در بخاری تعبیه شده است. با به‌هم خوردن تناسب و یا به عبارتی پایین آمدن میزان اکسیژن لازم، این سنسور عکس العمل نشان داده و طی مراحلی شعله را خاموش می‌سازد.

 

زمان تعویض سنسور حرارتی بخاری گازی

زمان تعویض سنسور حرارتی و تست سنسور ods، هر ساله پیش از شروع فصل سرما و استفاده از بخاری گازی است. در صورت خراب بودن سنسور سنجش اکسیژن، سریعا برای تعویض آن اقدام کنید. بدیهی است که تعویض سنسور ods بخاری، باید توسط کارشناس انجام شود و به طور قطعی از عملکرد صحیح سنسور، اطمینان حاصل گردد.

 

معرفی چند سنسور دیگر در کنار ods

اگر شما در زمستان از بخاری گازی استفاده میکنید؛ باید به همه چیز فکر کنید؛ به طور مثال ممکن است این سنسور در طول استفاده خراب شود، یعنی اگر که حتی اگر در وسیله گازسوز علاوه بر سیستم ODS، به سیستم سنسور دود یا کلاهک تعدیل نیز مجهز باشد، باز نباید خیالتان از بابت گازگرفتگی کاملا راحت باشد، بنابراین، توصیه تکمیلی این است که از سیستم‌های هشدار دهنده و حتی قطع کننده جریان گاز (CO Detector) از نوع استاندارد استفاده کنیم تا ضریب ایمنی افزایش یابد؛ هر چند هنوز استاندارد بودن این ابزار‌ها به دلیل نبود بستر آزمون محقق نشده است.

 

چند توصیه جهت نصب بخاری و سنسور حرارتی

 در واحدهای مسکونی کوچک، یعنی زیر ۶۰ متر و حتی ساختمان های عمومی بالای ۱۰ واحد باید از سیستم های گرمایشی دارای دودکش دوجداره و با محفظه احتراق بسته یا سیلد استفاده شود؛ تا هوای خانه توسط وسیله گازسوز مصرف نشود.

توصیه اکید اینست که در واحدهای مسکونی که از پنجره دوجداره استفاده می‌شود، حتما از سیستم های حرارتی با محفظه احتراق بسته استفاده شود.

همیشه یادتان باشد که هنگان نضب بخاری و هر نوع وسیله ی گازسوز دیگر، یک مسیر عبور و مرور هوا در نظر بگیرید. لزوما نباید این مجرا، پنجره اتاق خواب شما باشد، کافی است که به اندازه یک بند انگشت از پنجره جایی مانند آشپزخانه را باز بگذارید.

برای خروج لوله های دودکش بخاری از درز انقطاع استفاده نکنید زیرا در این فضا ، امکان نصب صحیح و اصولی دودکش امکان پذیر نیست و ممکن است گازهای سمی به درون واحدهای مسکونی وارد شود.

4.5 امتیاز از 1252 رای


نصب، سرویس و تعمیر بخاری
برای سرویس نصب، سرویس و تعمیر بخاری از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین