بخاری گازی بدون دودکش چگونه کار می‌کند؟

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
بخاری گازی بدون دودکش چگونه کار می‌کند؟

هنگام خرید بخاری گازی بدون دودکش، افراد بسیاری مکانیزم بخاری بدون دودکش را مورد سوال قرار می‌دهند. همان‌طور که از نام بخاری بدون دودکش مشخص است، این مدل دودکش ندارد. به همین دلیل، خریداران روی مواردی مانند معایب بخاری بدون دودکش، امنیت بخاری بدون دودکش و مکانیزم بخاری بدون دودکش و حتی روند تعمیر بخاری بدون دودکش دقت بیشتری می‌کنند.

اگر شما نیز قصد خریداری این مدل بخاری را دارید اما مطمئن نیستید که آیا بخاری بدون دودکش برای منزل مناسب است یا خیر، و می‌خواهید مکانیزم بخاری بدون دودکش را بشناسید، با ما همراه باشید. در این مطلب از مجله خدمت از ما مکانیزم بخاری بدون دودکش و مسائل پیرامون آن را بررسی می‌کنیم.

توجه کافی به نکاتی مثل نحوه شستن بخاری گازی، عیب یابی و تشخیص علت سوت کشیدن بخاری گازی، سرویس به موقع و رفع علت روشن نشدن بخاری گازی و در نهایت تشخیص علت خاموش شدن بخاری گازی در نمونه‌های بدون دودکش نیز همانند دیگر مدل‌ها برای استفاده بهینه از این وسیله گرمایشی ضرورت دارد. 

 

بخاری گازی بدون دودکش خطرناک است؟

بخاری‌های موجود در بازار به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند: بخاری گازی با دودکش و بخاری گازی بدون دودکش. با شناخت هریک از این مدل‌ها و نحوه کار آنها، می‌توانید بهترین مارک بخاری بدون دودکش یا با دودکش را برای فضای موردنظر خود تهیه کنید.توجه کافی به نوع و نحوه عملکرد این سیستم گرمایشی در تشخیص به موقع ایراد و تعمیر بخاری آبسال و سایر برندها تاثیر بسزایی دارد. 

در بخاری‌های گازی، ابتدا گاز وارد محفظه مخصوص شعله می‌شود. این گاز با اکسیژن محیط ترکیب شده، و با جرقه شعله را تولید می‌کند. در نتیجه این فرآیند، شعله، گرما و گاز خطرناک مونوکسید کربن تولید می‌شود. دودکش وظیفه خارج کردن مونوکسید کربن از فضا را به عهده دارد.

به همین دلیل، نصب بخاری‌گازی توسط متخصص حرفه‌ای امری ضروریست. همچنین، به دلیل فاصله زیاد دودکش تا کلاهک در آپارتمان‌ها، امکان مسدود شدن مسیر وجود دارد. بنابراین، همیشه باید از باز بودن مسیر لوله در حین نصب لوله بخاری و قرارگیری صحیح کلاهک مطمئن باشیم تا مونوکسید کربن به راحتی از فضا خارج شود.

 

بخاری بدون دودکش

 

در مواردی، افراد با یکسری کارهای خطرناک سعی می‌کنند مدل‌های دودکش‌دار را به بخاری گازی بدون دودکش تبدیل کنند. برای مثال، از دودکش آنها استفاده نمی‌کنند، یا دودکش را به سمت ظرفی از آب هدایت می‌کنند. این اعمال خطرناک باعث سوخت ناقص و افزایش غیرمجاز گاز مونوکسید کربن در محیط می‌شود. با مکانیزم بخاری گازی با دودکش آشنا شدیم، در ادامه مکانیزم بخاری بدون دودکش را بررسی می‌کنیم.

 

مکانیزم بخاری بدون دودکش

مدل‌های بسیار متنوعی از بخاری گازی بدون دودکش در بازار موجود است؛ از جمله بخاری بدون دودکش پلار، بخاری بدون دودکش آبسال، بخاری گازی بدون دودکش دیواری و غیره. اما بخاری گازی بدون دودکش چگونه کار می‌کند و مکانیزم بخاری بدون دودکش چگونه است؟

مکانیزم بخاری بدون دودکش برای تولید گرما مانند بخاری دودکش‌دار یکسان است؛ با این تفاوت که به جهت نوع طراحی برنر (burner)، شعله در فرآیند ترکیب سوخت و اکسیژن با راندمان بالایی تولید شده، و مونوکسید کربن در بخاری گازی بدون دودکش را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

تکنولوژی به‌کار رفته در مکانیزم بخاری بدون دودکش، شعله را به ‌گونه‌ای بسیار بهینه تولید می‌کند. به لطف این تکنولوژی در مکانیزم بخاری بدون دودکش، اکسیژن و گاز به نسبتی ترکیب می‌شوند که در تولید شعله کمترین اکسیژن و گاز مصرف، و بیشترین حرارت تولید شود.

 

بخاری گازی بدون دودکش

 

همچنین، از آنجا که در مکانیزم بخاری بدون دودکش پلار، بخاری بدون دودکش آبسال و... فرآیند سوخت کامل است، در مقایسه با مدل‌های دودکش‌دار میزان ناچیزی گاز مونوکسید کربن تولید می‌شود. مدل‌های دودکش‌دار مونوکسید کربن را به بیرون هدایت می‌کنند، اما همچنان قسمتی کمی ار آن در فضا می‌ماند که می‌تواند گاهی خطرآفرین باشد. اما در مکانیزم بخاری بدون دودکش، تولید گاز منوکسید کربن به کمترین میزان خود می‌رسد.

 

امنیت بخاری بدون دودکش

اکنون مکانیزم بخاری بدون دودکش را می‌شتاسید و می‌دانید که بخاری گازی بدون دودکش چگونه کار می‌کند. اما آیا بخاری بدون دودکش برای منزل مناسب است و می‌توان به امنیت بخاری بدون دودکش اطمینان کرد؟ در این بخش با سیستم امنیتی بخاری گازی بدون دودکش پلار، بخاری گازی بدون دودکش دیواری و... آشنا می‌شویم.

ترموکوبل انواع بخاری گازی بدون دودکش به دلیل آلیاژ موجود در آن حساسیت بالایی دارد. به این معنا که با کم شدن شعله، این قطعه وارد عمل شده و بلافاصله جریان گاز را قطع می‌کند. سیستم امنیت بخاری بدون دودکش ODS (Oxygen Detection Safety-pilot) نام دارد. این سیستم در بخاری بدون دودکش پلار، بخاری بدون دودکش آبسال و...، با حساسیت بالای خود کمبود اکسیژن را در فضا تشخیص می‌دهد. بنابراین، هرگاه اکسیژن محیط کمتر از 18 درصد شود، بخاری گازی بدون دودکش پلار و باقی برندها سریعا خاموش می‌شوند. این سیستم امنیت بخاری بدون دودکش را تا حد بسیار مناسبی تامین می‌کند.

 

معایب بخاری بدون دودکش

همانند ایرادات مشاهده شده در روند تعمیر انواع سیستم گرمایشی مثل تعمیر بخاری برقی و سایر موارد این مدل بخاری نیز با مشکلاتی در عملکرد همراه است. اکنون که می‌دانیم مکانیزم بخاری بدون دودکش چیست و بخاری گازی بدون دودکش چگونه کار می‌کند، بهتر است معایب بخاری بدون دودکش را نیز بررسی کنیم تا با اطلاعات کامل بهترین مارک بخاری بدون دودکش را خریداری کنید.

شاید مهمترین عیب بخاری گازی بدون دودکش پلار، بخاری بدون دودکش آبسال و...، این باشد که نمی‌توان از آنها در فضاهای بسته استفاده کرد. بخاری گازی بدون دودکش تنها در فضاهایی که هوا در آنها جریان دارد مجاز است؛ مانند مغازه‌ها و اماکن پر رفت‌وآمد. با وجود معایب بخاری بدون دودکش، محاسن متعدد آن از جمله حجم و وزن کم، امکان نصب روی دیوار و مناسب‌بودن قیمت بخاری بدون دودکش نسبت به بخاری‌های دودکش‌دار را نیز نباید فراموش کرد.

 

مکانیزم بخاری بدون دودکش

 

بخاری بدون دودکش فن‌دار

ممکن است در طول جستجوهایتان درمورد مکانیزم بخاری بدون دودکش، معایب بخاری بدون دودکش، امنیت بخاری بدون دودکش و مخصوصا قیمت بخاری بدون دودکش، به بخاری بدون دودکش فن‌دار برخورده باشید. بخاری بدون دودکش فن‌دار به لطف دارا بودن فن، می‌تواند حرارت را با سرعت بیشتری در محیط پخش کند و آن را به دمای مطلوب برساند.

آیا بخاری گازی بدون دودکش برای منزل مناسب است؟

با توجه به قسمت بالا مشخص است که پاسخ سوال آیا بخاری بدون دودکش برای منزل مناسب است، منفی است. حتی از بهترین مارک بخاری بدون دودکش نیز نباید در اتاق‌ها و آپارتمان‌ها اسنفاده کرد. شرکت ملی گاز نیز استفاده از بخاری بدون دودکش فن‌دار و بدون فن را نیز در منازل ممنوع اعلام کرده است. فضاهای بسته شرایط نصب بخاری بدون دودکش را نداشته، و خوابیدن در چنین فضایی با بخاری گازی بدون دودکش جان افراد را جدا تهدید می‌کند.

 

قیمت بخاری بدون دودکش

قیمت بخاری بدون دودکش با توجه به برند و مدل آن متفاوت است. برای مثال لیست قیمت بخاری بدون دودکش آبسال با قیمت بخاری بدون دودکش پلار یکسان نیست. همچنین، قیمت بخاری بدون دودکش در مدل‌های بدون فن و فن‌دار نیز با یکدیگر تفاوت‌هایی دارد.

4.5 امتیاز از 1299 رای


نصب، سرویس و تعمیر بخاری
برای سرویس نصب، سرویس و تعمیر بخاری از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین