نصب دودکش بخاری؛ به همراه ارتفاع لوله بخاری از کف اتاق

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
نصب دودکش بخاری؛ به همراه ارتفاع لوله بخاری از کف اتاق

با شروع موج سرما در پاییز و زمستان، اگر از بخاری گازی استفاده کنیم؛ اقدام به نصب دودکش آن می‌کنیم. این مورد را هم می‌دانیم که اگر نصب دودکش بخاری، به درستی انجام نشود، خطراتی مانند گاز گرفتگی در حین خواب و ... جانمان را تهدید می‌کند.

نصب و راه اندازی انواع وسایل گرمایشی به نصب رادیاتور شوفاژ و اقدامات سرویس و تعمیر شوفاژ، راه اندازی و نصب پکیج و خدمات تعمیر پکیج معطوف نشده و همچنان با نصب و راه اندازی انواع بخاری نیز همراه است. 

پیشنهاد می‌کنیم نصب لوله بخاری را به یک فرد نصاب که تجربه دارد، بسپارید؛ اما در ادامه، برای شما تمامی نکات لازم برای نصب دودکش بخاری گازی، از جمله ارتفاع لوله بخاری از کف و ... را آورده‌ایم تا خودتان بتوانید اقدام به انجام این کار کنید. 

یکی از اساسی ترین موارد در راه اندازی و نصب آبگرمکن و انواع بخاری، و همین طور خدمات پس از نصب مثل سرویس و تعمیر آبگرمکن، رفع خرابی و تعمیر بخاری که در استفاده بهینه از این وسایل گرمایشی و تبادل انرژی تاثیر مستقیم داشته بررسی وضعیت دودکش و دیگر لوازم جانبی وابسته به آن است. 

 

برخی از سوالاتی که در حین نصب دودکش بخاری گازی، باید در نظر داشته باشید:

  • علت برگشت هوا از دودکش ناشی از چیست؟
  • ارتفاع لوله بخاری از کف اتاق، باید چقدر باشد؟
  • نحوه رفع مشکل سرد شدن لوله بخاری؟
  • راه‌های جلوگیری از سرد شدن لوله بخاری؟
  • آیا در حین شستن بخاری گازی قرار دادن دودکش بخاری در آب، خطرناک است؟
  • لوله بخاری سیمانی مناسب نصب در خانه است؟

 

این سری اقدامات در انواع بخاری بدون دودکش و همین طور تعمیر بخاری برقی در نمونه‌های مختلف نقشی ندارد. توجه کافی به وضعیت نصب دودکش در تشخیص به موقع و رفع علت سوت کشیدن بخاری گازی، گاها علت روشن نشدن بخاری گازی و در نهایت علت خاموش شدن بخاری گازی نیز تاثیرگذار است. 

 

دودکش بخاری گازی چیست؟

همانطور که می‌دانید، بخاری گازی با گاز مایع یا طبیعی کار می‌کند و هوای گرمی که در اطرافش ایجاد شده را با استفاده از قانون انتقال گرما، به تمام محیط منتقل می‌کند. همچنین با توجه به این نکته که سوختن گاز و تولید گرما نیاز به دستگاه‌ برای تصفیه هوا دارد، دودکش مهم‌ترین بخش یک بخاری گازی به‌شمار می‌رود. در واقع می‌توان گفت دودکش تنها راه ارتباطی بخاری با فضای بیرون است و نحوه نصب صحیح دودکش بخاری گازی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

 

اهمیت نصب صحیح دودکش بخاری گازی

با وجود استفاده درصد زیادی از مردم، از پکیج و سایر سیستم‌های گرمایشی، هنوز هم عده‌ زیادی از بخاری گازی استفاده می‌کنند. به همین دلیل در ادامه نکات مهمی را برای استفاده صحیح از این وسیله گرمایشی پر خطر عنوان می‌کنیم که رعایت آن‌ها از مشکلات تنفسی و گاز گرفتگی جلوگیری خواهد کرد.

 

نصب دودکش بخاری گازی

 

نصب صحیح دودکش بخاری گازی، یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید در نصب بخاری گازی به آن توجه کرد. سوختن گاز در بخاری گازی، مونوکسیدکربن تولید می‌کند که گازی بی رنگ و بی بو است و بر خلاف برخی گازها، به راحتی قابل تشخیص نیست. این عدم تشخیص گاهی گاز گرفتگی و مرگ را در پی خواهد داشت.

 

ارتفاع لوله بخاری از کف اتاق

یکی از نکات بسیار مهم در حین نصب دودکش، رعایت استاندارد ارتفاع لوله بخاری از کف است. با توجه به آینامه‌های ایمنی، ارتفاع مناسب برای لوله بخاری از کف اتاق، به صورت عمودی، حدود 1 متر است.

توجه کنید، اگر این ارتفاع بیشتر شود، منجر به خروج ناقص گاز از محیط و پخش شدن گاز در محیط می‌شود.

 

19 نکته مهم در نصب صحیح دود کش بخاری گازی

رعایت نکات زیر برای نصب صحیح دودکش بخاری گازی اهمیت بسیار ویژه‌ای دارد:

 

1. از بخاری‌های دارای نشان استاندارد استفاده کنید.

2. اگر چند وسیله‌ گاز سوز در منزل دارید، برای هر وسیله باید دودکش استاندارد جداگانه و کلاهک دودکش استاندارد استفاده کنید. کلاهک باید به شکل اچ باشد تا هم از عبور اشیا در آن جلوگیری شود و هم جریانات هوا مثل وزش باد موجب احتراق ناقص گاز نشود.

3. قبل از نصب صحیح دودکش بخاری گازی از باز بودن مسیر دودکش بخاری مطمئن شوید. برای این کار و تست دودکش بخاری می‌توانید یک بطری نوشابه‌ کوچک را به یک طناب ببندید، سپس آن را از دودکش پشت بام به داخل دودکش بیندازید. اگر قادر به مشاهده‌ بطری نوشابه در محل نصب بخاری در اتاق بودید، یعنی مسیر باز است. هر چند وقت یک بار مسیر دودکش را کنترل کنید که شی یا پرنده‌ای در آن گیر نکرده باشد.

4. برای کنترل مکش دودکش می‌توانید یک کبریت را آتش بزنید و در مقابل لوله در محل نصب بگیرید. اگر شعله آتش به سمت بالا کشیده شد، یعنی مکش دودکش درست کار می‌کند و اگر هیچ تغییری در شعله ایجاد نشد و یا شعله به سمت محیط برگشت نشان دهنده‌ عملکرد اشتباه و نامناسب دودکش است.

5. قطر لوله دودکش در خروجی ساختمان باید برابر یا بزرگتر از قطر لوله خروجی وسیله گازی باشد.

 

ارتفاع لوله بخاری از کف اتاق

 

6. از اتصال بدون درز لوله بخاری به دیوار و سایر قسمت‌ها مطمئن شوید.

7. از شیلنگ‌های گازی دارای نشان استاندارد استفاده کنید و برای هر وسیله گاز سوز، یک شیلنگ قطع و وصل گاز داشته باشید.

8. برای تشخیص نصب صحیح دودکش بخاری گازی، بعد از روشن کردن بخاری به لوله آن دست بزنید، اگر داغ نبود، سریعا اقدام به تعمیر یا بررسی دودکش کنید. این موضوع خطرساز است.

9. برای تهویه هوا، راهی را باز بگذارید. بازگذاشتن دریچه‌های کولر یا پنجره ای کوچک، می‌تواند راه حل بسیار مناسبی باشد.

10. از بخاری‌ برای گرم کردن هوای حمام استفاده نکنید. چون محیط حمام‌ها کوچک است. در نهایت بر اثر سوختن ناقص و تولید گاز، مسمومیت قطعی خواهد بود.

 

نصب لوله بخاری

 

11. شعله‌های بخاری باید آبی رنگ باشند. شعله زرد یا نارنجی، نشانه وجود مشکل است.

12. حرارت موجود در دودکش، بالاست. بنابراین دودکش بخاری گازی را در تماس با شیشه یا پنجره قرار ندهید، زیرا موجب شکستن آن‌ها خواهد شد.

13. جنس دودکش می‌بایست مقاوم در برابر حرارت و بدون منفذ و نشتی باشد. از لوله‌های پلاستیکی و آکاردئونی آلومینیم به هیچ عنوان استفاده نکنید.

14. به منظور تامین هوای مورد نیاز وسایل گازسوزی همچون آبگرمکن دیواری و زمینی در محیط‌هایی با فضای محدود باید دریچه هوای مناسب در پشت دستگاه تعبیه شود.

15. دودکش نباید به صورت افقی با کلاهک یا بی کلاهک زیر سقف و بالکن نصب گردد.

 

نصب صحیح دودکش بخاری گازی

 

16. عدم نصب صحیح دودکش بخاری گازی و قرار گرفتن خروجی دودکش در فضای بین دو ساختمان می‌تواند منجر به ورود گاز مونواکسید کربن از طریق منافذ به هر یک از ساختمان‌ها شود. همچنین نشست ساختمان‌ها ممکن است موجب بسته شدن مسیر خروج دود گردد. با توجه به دلایل گفته شده این کار کاملا غیر مجاز است.

17. استفاده از سیستم‌های مرکزی مانند شوفاژ مانع از درزبندی و بستن منافذ نخواهد شد و اتفاقا این عمل باعث کاهش مصرف انرژی نیز می‌شود.

18. دودکش‌های عمودی می‌بایست توسط بست‌های مناسب به دیوار متصل شوند و همچنین وزن آنها توسط پایه‌های مخصوص مهار شوند.

19. استفاده از لوله‌های فلزی و سیمانی از پیش ساخته به دلیل دارا بودن لبه صاف مجاز نمی‌باشند. اتصالات می‌بایست از نوع نر و ماده باشند.

 

سخن پایانی

امیدواریم این نوشته برای نصب لوله بخاری برای شما مفید بوده و بتوانید آن را به درستی نصب کنید. همچنین می‌توانید از خدمات نصب لوله بخاری که توسط متخصصین فعال در خدمت از ما ارائه می‌شود، استفاده کنید.

نصب، سرویس و تعمیر بخاری
برای سرویس نصب، سرویس و تعمیر بخاری از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading