نصب صحیح دودکش بخاری گازی

نصب صحیح دودکش بخاری گازی

با شروع زمستان احتمالا باز هم عدم نصب صحیح دودکش بخاری گازی مشکلاتی را به وجود خواهد آورد. همه ما می‌دانیم که نصب صحیح دودکش بخاری گازی باید به کمک متخصصین فنی انجام شود. همچنین رعایت نکاتی در مورد نصب صحیح دودکش آبگرمکن و ارتفاع لوله بخاری از کف به شما کمک خواهد کرد که پیامدهای و خطرات ناشی از عدم نصب صحیح دودکش بخاری گازی را کاهش دهید.

اگر شما هم دغدغه نصب صحیح دودکش بخاری گازی را دارید، احتمالا سوالات زیر برایتان پیش آمده:

  • علت برگشت هوا از دودکش ناشی از چیست؟
  • ارتفاع لوله بخاری از کف باید چقدر باشد؟
  • نحوه رفع مشکل سرد شدن لوله بخاری؟
  • راههای جلوگیری از سرد شدن لوله بخاری؟
  • آیا دودکش بخاری در آب خطرناک است؟
  • ارتفاع استاندارد لوله بخاری از کف؟
  • تعمیرکار برای نصب صحیح دودکش آبگرمکن؟
  • لوله بخاری سیمانی چه معایب دارد؟

 

دودکش بخاری گازی چیست؟

همانطور که می‌دانید، بخاری گازی با گاز مایع یا طبیعی کار می‌کند و هوای گرمی که در اطرافش ایجاد شده را با استفاده از قانون انتقال گرما، به تمام محیط منتقل می‌کند. همچنین با توجه به این نکته که سوختن گاز و تولید گرما نیاز به دستگاه‌ برای تصفیه هوا دارد، دودکش مهم‌ترین بخش یک بخاری گازی به‌شمار می‌رود. در واقع می‌توان گفت دودکش تنها راه ارتباطی بخاری با فضای بیرون است و نحوه نصب صحیح دودکش بخاری گازی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

 

اهمیت نصب صحیح دودکش بخاری گازی

با وجود استفاده درصد زیادی از مردم، از پکیج و سایر سیستم‌های گرمایشی، هنوز هم عده‌ زیادی از بخاری گازی استفاده می‌کنند. به همین دلیل در ادامه نکات مهمی را برای استفاده صحیح از این وسیله گرمایشی پر خطر عنوان می‌کنیم که رعایت آن‌ها از مشکلات تنفسی و گاز گرفتگی جلوگیری خواهد کرد.

 

نصب صحیح دودکش بخاری گازی


نصب صحیح دودکش بخاری گازی، یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید در نصب بخاری گازی به آن توجه کرد. سوختن گاز در بخاری گازی، مونوکسیدکربن تولید می‌کند که گازی بی رنگ و بی بو است و بر خلاف برخی گازها، به راحتی قابل تشخیص نیست. این عدم تشخیص گاهی گاز گرفتگی و مرگ را در پی خواهد داشت.


20 نکته مهم نصب صحیح دود کش بخاری گازی

رعایت نکات زیر برای نصب صحیح دودکش بخاری گازی اهمیت بسیار ویژه‌ای دارد:

 

1. از بخاری‌های دارای نشان استاندارد استفاده کنید.

 

2. اگر چند وسیله‌ گاز سوز در منزل دارید، برای هر وسیله باید دودکش استاندارد جداگانه و کلاهک دودکش استاندارد استفاده کنید. کلاهک باید به شکل اچ باشد تا هم از عبور اشیا در آن جلوگیری شود و هم جریانات هوا مثل وزش باد موجب احتراق ناقص گاز نشود.

 

3. قبل از نصب صحیح دودکش بخاری گازی از باز بودن مسیر دودکش بخاری مطمئن شوید. برای این کار و تست دودکش بخاری می‌توانید یک بطری نوشابه‌ کوچک را به یک طناب ببندید، سپس آن را از دودکش پشت بام به داخل دودکش بیندازید. اگر قادر به مشاهده‌ بطری نوشابه در محل نصب بخاری در اتاق بودید، یعنی مسیر باز است. هر چند وقت یک بار مسیر دودکش را کنترل کنید که شی یا پرنده‌ای در آن گیر نکرده باشد.

 

4. برای کنترل مکش دودکش می‌توانید یک کبریت را آتش بزنید و در مقابل لوله در محل نصب بگیرید. اگر شعله آتش به سمت بالا کشیده شد، یعنی مکش دودکش درست کار می‌کند و اگر هیچ تغییری در شعله ایجاد نشد و یا شعله به سمت محیط برگشت نشان دهنده‌ عملکرد اشتباه و نامناسب دودکش است.

 

5. قطر لوله دودکش در خروجی ساختمان باید برابر یا بزرگتر از قطر لوله خروجی وسیله گازی باشد.

 

نصب صحیح دودکش بخاری گازی

 

6. از اتصال بدون درز لوله بخاری به دیوار و سایر قسمت‌ها مطمئن شوید.

 

7. از شیلنگ‌های گازی دارای نشان استاندارد استفاده کنید و برای هر وسیله گاز سوز، یک شیلنگ قطع و وصل گاز داشته باشید.

 

8. برای تشخیص نصب صحیح دودکش بخاری گازی، بعد از روشن کردن بخاری به لوله آن دست بزنید، اگر داغ نبود، سریعا اقدام به تعمیر یا بررسی دودکش کنید. این موضوع خطرساز است.

 

9. برای تهویه هوا، راهی را باز بگذارید. بازگذاشتن دریچه‌های کولر یا پنجره ای کوچک، می‌تواند راه حل بسیار مناسبی باشد.

 

10. از بخاری‌ برای گرم کردن هوای حمام استفاده نکنید. چون محیط حمام‌ها کوچک است. در نهایت بر اثر سوختن ناقص و تولید گاز، مسمومیت قطعی خواهد بود.

 

نصب صحیح دودکش بخاری گازی

 

11. شعله‌های بخاری باید آبی رنگ باشند. شعله زرد یا نارنجی، نشانه وجود مشکل است.

 

12. حرارت موجود در دودکش، بالاست. بنابراین دودکش بخاری گازی را در تماس با شیشه یا پنجره قرار ندهید، زیرا موجب شکستن آن‌ها خواهد شد.

 

13. جنس دودکش می‌بایست مقاوم در برابر حرارت و بدون منفذ و نشتی باشد. از لوله‌های پلاستیکی و آکاردئونی آلومینیم به هیچ عنوان استفاده نکنید.

 

14. به منظور تامین هوای مورد نیاز وسایل گازسوزی همچون آبگرمکن دیواری و زمینی در محیط‌هایی با فضای محدود باید دریچه هوای مناسب در پشت دستگاه تعبیه شود.

 

15. دودکش نباید به صورت افقی با کلاهک یا بی کلاهک زیر سقف و بالکن نصب گردد.

 

نصب صحیح دودکش بخاری گازی

 

16. عدم نصب صحیح دودکش بخاری گازی و قرار گرفتن خروجی دودکش در فضای بین دو ساختمان می‌تواند منجر به ورود گاز مونواکسید کربن از طریق منافذ به هر یک از ساختمان‌ها شود. همچنین نشست ساختمان‌ها ممکن است موجب بسته شدن مسیر خروج دود گردد. با توجه به دلایل گفته شده این کار کاملا غیر مجاز است.

 

17. استفاده از سیستم‌های مرکزی مانند شوفاژ مانع از درزبندی و بستن منافذ نخواهد شد و اتفاقا این عمل باعث کاهش مصرف انرژی نیز می‌شود.

 

18.دودکش‌های عمودی می‌بایست توسط بست‌های مناسب به دیوار متصل شوند و همچنین وزن آنها توسط پایه‌های مخصوص مهار شوند.

 

19. استفاده از لوله‌های فلزی و سیمانی از پیش ساخته به دلیل دارا بودن لبه صاف مجاز نمی‌باشند. اتصالات می‌بایست از نوع نر و ماده باشند.

 

20. نکته آخر اینکه اهمیت نصب صحیح دودکش بخاری گازی، به حدی است که دیگر بیش از این نیاز به گفتن نیست. پیشنهاد می‌کنیم حتما برای نصب صحیح دودکش بخاری گازی از یک تعمیرکار با تجربه بخاری گازی کمک بگیرید و از خظرات احتمالی جلوگیری کنید. اپلیکیشن "خدمت از ما" برای پیدا کردن بهترین متخصصان به شما کمک فراوانی خواهد کرد، کافیست اولین درخواستتان را ثبت کنید.

3.80 امتیاز از 25 رای

نصب، سرویس و تعمیر بخاری

برای سرویس نصب، سرویس و تعمیر بخاری از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

مطالب مرتبط با نصب، سرویس و تعمیر بخاری

مطالب مرتبط با گرمایشی

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین
loading