فن کویل چیست؟

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
فن کویل چیست؟

فن کویل یک بخش مهم از سیستم‌های تهویه مطبوع است. البته پاسخ به سوال فن کویل چیست می‌تواند بسیار تخصصی‌تر و طولانی‌تر هم باشد. انواع فن کویل در جریان تهویه، نقش انتقال حرارت و یا تامین هوای خنک را در ساختمان‌ها دارند. پاسخ به سوال انواع فن کویل چیست هم موارد متعددی را شامل می‌شود.

در این مطلب از مجله خدمت از ما قصد داریم توضیح دهیم فن کویل چیست، انواع آن را معرفی کنیم، و سپس توضیح دهیم مهمترین اجزای فن کویل چه چیزهایی هستند. در ادامه هم درباره مزایا و معایب فن کوئل صحبت می‌کنیم. اگر قصد دارید با این دستگاه بیشتر آشنا شوید و یا آن را بخرید، این مطلب برای شماست.

فن کویل چیست؟

فن کوئل (Fan Coil Unit یا FCU) دستگاهی است که از یک مبدل حرارتی (کویل) و یک فن ساخته شده. این دستگاه به عنوان بخشی از سیستم تهویه مطبوع (HVAC) ساختمان‎های مسکونی، تجاری، صنعتی و ... قابلیت‌های گوناگونی دارد. مبدل حرارتی موجود در انواع فن کویل می‌تواند گرم یا سرد باشد. البته برخی مدل‌ها هر دو مبدل را دارند.

انواع فن کویل در فصول سرد، هوای گرم را وارد فضا می‌کنند. در فصول گرم هم با دمیدن هوای خنک دمای محیط را پایین می‌آورند و متعادل می‌کنند. سیستم کارکرد انواع فن کوئل با حرکت آب گرم و سرد به داخل کویل‌ها فعال، و جریان هوای مناسب توسط فن ایجاد می‌شود. این دستگاه معمولا به کانال متصل نشده، و هوا را مستقیما وارد فضا می‌کند.

 

کاربرد فن کویل چیست؟

مهمترین کاربرد فن کوئل هنگامیست که بخواهیم حرارت هر فضا را جداگانه کنترل کنیم. با این دستگاه از انتقال آلودگی بین اتاق‌ها هم جلوگیری می‌شود. فن کوئل در هتل‌ها و ادارات بسیار رایج است، اما برای بیمارستان‌ها چندان مناسب نیست.

 

انواع فن کویل چیست

 

انواع فن کویل

این دستگاه پرکاربرد با توجه به الزامات کاربری و کاربرد، سلیقه خریدار، محل نصب (با توجه به محدودیت‌های معماری ساختمان) انواع مختلفی دارد. در ادامه توضیح می‌دهیم انواع فن کویل چیست:

 

انواع فن کویل سقفی

فن کویل سقفی یکی از انواع پرکاربرد این دستگاه است. این مدل که در سقف نصب می‌شود، دو مدل اصلی دارد:

 • فن کویل سقفی توکار که به دلیل توکار بودن فضای محیط را اشغال نمی‌کند؛ و البته کم‌صدا هم هست. این مدل اکثرا بالای در ورودی هر فضا و زیر سقف کاذب نصب می‌شود.
 • فن کویل سقفی روکار در واقع دستگاهی با یک کابین است که روی سقف نصب می‌شود.

فن کوئل‌های سقفی چند مدل بسیار محبوب و معروف هم دارد:

 

فن کویل کانالی

فن کویل کانالی هم یک مدل توکار بوده، که مسیر هوا در آن کانالی است. فن کویل کانالی می‌تواند جریان هوا را با فشار زیادی تولید کند؛ به همین دلیل به آن فن کوئل کانالی پرفشار هم گفته می‌شود. از جمله مزایای فن کویل کانالی می‌توانیم به تامین ظرفیت‌های هوادهی بالا و استفاده از هوای تازه اشاره کنیم.

 

فن کویل کاستی

آیا می‌دانید فن کویل کاستی چیست؟ این مدل به دلیل قابلیت نصب آسان در سقف کاذب، عدم اشغال فضا، و طراحی زیبا بسیار پرکاربرد است. نوع کاستی هم در دو نوع متفاوت در بازار موجود است:

 • یک‌طرفه: این نوع بیشتر در سیستم تهویه مطبوع مرکزی کاربرد دارد، و برای جریان هوای یک‌طرفه طراحی شده است.
 • چهارطرفه: این نوع چهار جهت مختلف برای دهش هوای سرد و یا گرم دارد. تنظیم فن کویل کاستی چهارطرفه معمولا از طریق کنترل از راه دور انجام می‌شود.

 

انواع فن کویل دیواری

این مدل اکثرا جایگزین اسپلیت‌ها نصب می‌شود. به دلیل ظرفیت کم، فن کویل دیواری موارد استفاده گسترده‌ای ندارد. انواع فن کویل دیواری به آسانی نصب و سرویس می‌شوند. با این وجود، قیمت فن کویل دیواری نسبتا بالاست.

 

فن کویل زمینی

انواع فن کویل زمینی هم مانند کویل سقفی روکار فضای محیط را اشغال می‌کند. با این وجود، به خاطر اینکه در ارتفاع نصب نمی‌شود و روی زمین است، تعمیر آن زحمت کمتری دارد. هزینه نصب این مدل هم کمتر است. فن کویل زمینی هم دو مدل دارد:

 • بالا زن
 • روبرو زن

 

اجزای فن کویل

 

اجزای فن کویل

مهمترین مسئله پس از دانستن اینکه انواع فن کویل چیست، آشنایی با اجزای فن کویل است. در ادامه بخش‌های مختلف این دستگاه و وظیفه هریک را مرور می‌کنیم:

 

کویل

این قطعه از لوله‌های مسی و فین‌های آلومینیومی تشکیل شده است. یکی از لوله‌های مسی وظیفه ورود آب گرم از دیگ (در زمستان)، و یکی وظیفه ورود آب سرد از چیلر (در تابستان) را به عهده دارد. یکی هم آب را به موتورخانه برمی‌گرداند.

 

فن دک (Fan Deck)

فن دک در اجزای فن کویل شامل الکتروموتور، هوزینگ، بلوور و سینی درین (تخلیه آب) است:

 • موتور به کار رفته اجزای فن کویل با توجه به سایز و نوع فن کوئل انواع مختلفی از جمله تک شفت، دو شفت و شفت کوتاه دارد.
 • بلوور (فن) وظیفه گردش هوا را به عهده دارد. موتور بلوور را می‌چرخاند و جریان هوا ایجاد می‌شود. بلوور پلاستیکی یا آلومینیومی است.
 • هوزینگ بخشی است که بلوور در آن قرار می‌گیرد. این قطعه هم می‌تواند از جنس پلاستیک و یا آلومینیوم باشد.
 • سینی درین آب ناشی از تقطیر رطوبت هوا روی کویل را جمع می‌کند. این آب توسط شلنگی مخصوص تخلیه می‌شود.

 

تنظیم فن کویل با کلید سلکتوری

خاموش/روشن، دور کم، متوسط و زیاد چهار حالت این کلید برای تنظیم فن کویل است. انواع فن کوئل را می‌توان به صورت دستی (مدل زمینی) و یا با ترموستات (مدل سقفی) کنترل کرد.

 

فیلتر

فیلتر در مسیر هوای ورودی به فن کوئل قرار گرفته است. وظیفه فیلتر در اجزای فن کویل، جلوگیری از ورود گردوغبار و ضایعات به داخل دستگاه است. این قطعه به راحتی شسته و تعویض می‌شود.

 

شیر هواگیری

این قطعه روی لوله اصلی کویل قرار دارد. شیر هواگیری که یا اتوماتیک است و یا دستی، هواگیری سیستم را انجام می‌دهد.

 

انواع فن کویل تهویه

 

مزایای فن کویل

 • سیستم لوله‌کشی انواع فن کوئل تهویه به فضای کمتری نیاز دارد.
 • نصب ساده، انطاف‌پذیر و اشغال فضای کم از مزایای فن کویل است.
 • بهترین فن کویل‌ها سرمایش و گرمایش محیط را به طور یکنواخت تامین می‌کنند.
 • یکی از مهمترین مزایای فن کویل قابلیت کنترل آن، و تجربه دماهای مختلف در هر بخش است.
 • سرمایشی و گرمایشی بودن فن کویل برقی و قابلیت استفاده در تمام فصول از مزایای فن کویل است.
 • یکی دیگر از مزایای فن کویل هزینه پایین نگهداری از آن در مقایسه با سیستم‌های سرمایش و گرمایش مرکزیست.

معایب فن کویل

 • نیاز به نگهداری (و گاهی تعمیر) زیاد از مشکلات فن کویل است.
 • فیلتراسیون هوا در صورت استفاده از فیلترهای راندمان کم، مناسب نیست .
 • در مناطق شرجی، اگر رطوبت زدایی توسط هواساز مرکزی انجام نشود، کنترل رطوبت و مقدار هوای تازه ورودی خوب نیست.
نصب، سرویس و تعمیر فن کویل
برای سرویس نصب، سرویس و تعمیر فن کویل از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading