اسید شویی فن کویل در خانه + نکات ضروری اسید شویی

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
اسید شویی فن کویل در خانه + نکات ضروری اسید شویی

اسید شویی فن کویل یکی از عملیاتی است که بصورت دوره ایی و مداوم باید برای دستگاه انجام شود. با انجام اسید شویی از تجمع رسوب و خرابی قطعات دستگاه جلوگیری می کنید و باعث عمر طولانی تر آن هم می شوید. تا انتهای این مقاله با ما باشید، قصد داریم تمام نکات مهم و ضروری در اسید شویی را با هم بررسی کنیم.

 

فن کویل چیست؟

شاید شما هم بتازگی اسم این وسیله را می شنوید و یا مثل بسیاری از افراد بتازگی وارد محیطی شده اید که کویل فن دار دارد و میخواهید با آن آشنا شوید. بطور کلی کویل های فن دار از دو قسمت فن و کویل تشکیل شده اند که وظیفه تهویه هوا و ایجاد هوای مطبوع را دارند. کویل های فن دار یکی از وسایل تخصصی است که برای تعمیرات و سرویس آن باید از افراد متخصص و با تجربه کمک بگیرید.

 سرویس کویل ها بصورت دوره ای و معمولا سالی یکبار انجام می شود؛ سرویس یکی از مراحل مهم اسید شویی فن کویل است که حتما باید انجام شود، اینکار باعث تخیله لوله های دستگاه از املاح و رسوبات می شود و در نتیجه انتقال حرارت وکارکرد دستگاه افزایش می یابد.

(بیشتر بخوانید: انواع فن کویل چیست)

 

اسید شویی فن کویل

 

از کجا بدانیم باید اسید شویی انجام دهیم؟

برای فهمیدن اینکه آیا دستگاه نیاز به اسید شویی دارد یا نه؟ بهترین راه این است که درجه ورودی و خروجی مبدل حرارتی را اندازه گیری کنید. اگر که دمای ورودی و خروجی مبدل یکسان بود به این معناست که کویل فن دار دچار رسوبات شده است.

 

فواید اسید شویی

 • افزایش بازدهی
 • انتقال بهتر گرما و سرما به محیط
 • کاهش مصرف انرژی
 • صرفه جویی در هزینه تعمیرات
 • افزایش طول عمر دستگاه

 

فرآیند اسیدشویی فن کویل به چه صورت است؟

حالا که با ضرورت سرویس و اسید شویی کویل های فن دار آشنا شدیم باید بدانیم اسید شویی بخشی مهم است که حتی نوع و غلظت اسیدی که برای اینکار استفاده می کنید بسیار حائز اهمیت است، در ادامه نکات مهمی که قبل از شروع اسید شویی باید رعایت کنید را می گوییم:

 

مراحل اسیدشویی فن کویل

 

 1. ترجیحا از یک تعمیرکار متخصص در انجام اینکار کمک بگیرید. بخار اسید، مراحل انجام کار و حساسیت دستگاه باعث می شود اسید شویی کاری خطرناک برای افراد مبتدی باشد.
 2. ابتدا هواگیری لوله های دستگاه را انجام دهید و سپس وارد مرحله اسید شویی شوید. ممکن است افت عملکرد دستگاه بخاطر وجود هوا در لوله ها باشد. ابدا هواگیری انجام دهید و سپس اگر باز هم با مشکلی مواجه بودید اقدام به اسید شویی کنید. برای هواگیری فن کویل، می‌توانید به محتوای مربوطه مراجعه کنید.
 3. تنها برای واحدهای بیرونی و دارای تهویه هوا مثل پنجره از اسید شویی استفاده کنید، زیرا بخار اسید قوی است و ممکن است ایجاد آسیب کند. حتی الامکان در محیط های باز از اسید استفاده کنید. اگر مشکل تنفسی و یا قلبی دارید به هیچ عنوان به اسید و بخارات آن نزدیک نشوید.
 4. قبل استفاده از اسید دست های خود را با پلاستیک و چشم ها را با عینک مخصوص بپوشانید، محیط را خالی از افراد مخصوصا کودکان کنید و دور از اسید بایستید. از لباس های پوشیده و یا پلاستیکی در هنگام کار استفاده کنید. حتما کفش جلو بسته بپوشید و هنگام کار دور از اسید بایستید.
 5. شیر های جریان آب دستگاه را چک کنید. تمامی شیر ها باید کاملا بسته و محکم باشند.
 6. برای اطمینان از  گپ کورکن در شیر فن کویل استفاده کنید تا طی اسید شویی فن کویل به لوله های مدار برج آسیبی نرسد.
 7. از اسید مرغوب با غلظت مناسب استفاده کنید. بهتر است اسید هایی مثل اسید هیدرو کلریک و اسید سولفامیک را بکار ببرید تا رسوبات کاملا از بین بروند.
 8. لوله های کویل را بررسی کنید تا شکستگی و خوردگی نداشته باشند. در صورت شکستگی اسید به بیرون نفوذ می کند و وجب خرابی دستگاه و یا آسیب به محیط می شود.
 9. طی اسید شویی دستگاه را روشن بگذارید تا اسید با تمام میعانات مخلوط شود و همه لوله ها به اسید دسترسی داشته باشند. اگر دستگاه خاموش باشد ممکن است اسید به تمام لوله ها بطور یکسان نرسد.
 10. در صورتی که از اسید سولفامیک یا اسید کلریک استفاده میکنید، کمی هم ماده خورنده استفاده کنید.
 11. از هیچ جسم نوک تیز و آسیب زننده برای کندن رسوبات لوله ها استفاده نکنید. اینکار قط به لوله ها آسیب میزند. در صورت نیاز از میله جنس برنج استفاده کنید و به آرامی به رسوبات فشار وارد کنید.

 

فرایند اسید شویی فن کویل

 

هنگامی که تمامی نکات فوق را با جزئیات رعایت کردید همه چیز آماده است تا اسید را به آرامی در لوله های مبدل حرارتی بریزید و صبر کنید تا اسید و ماده خوردنده رسوبات را از بین ببرند.

کلام آخر

اسید شویی فن کویل عملیاتی مفید و پرسود برای دستگاه است. بطور میانگین سالیانه یکبار اقدام به اینکار کنید تا از ایجاد رسوب و املاح در لوله ها جلوگیری شود. اگر بصورت مستمر اینکار را انجام دهید دفن کویل عمر طولانی تری خواهد داشت و از بسیاری هزینه های تعمیرات هم دور می مانید.

اگر برای دریافت خدمات اسیدشویی نیاز به یک متخصص دارید، می‌توانید به راحتی از خدمات آنلاین تعمیر فن کویل "خدمت از ما" استفاده کنید.

4.2 امتیاز از 1431 رای


نصب، سرویس و تعمیر فن کویل
برای سرویس نصب، سرویس و تعمیر فن کویل از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین