راهنمای دریافت گواهینامه بین المللی رانندگی

ثبت درخواست " آموزش رانندگی "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
راهنمای دریافت گواهینامه بین المللی رانندگی

افرادی که به دنبال راهنمای دریافت گواهینامه بین المللی رانندگی هستند، لزوما قصد مهاجرت و کار در کشورهای دیگر را ندارند. گاهی راهنمای دریافت گواهینامه بین المللی رانندگی برای کسانی جالب است که قصد سفرهای خارجی با ماشین شخصی خود را دارند. اگر شما نیز به دنبال راهنمای دریافت گواهینامه بین المللی رانندگی هستید، با ما همراه باشید. در این مطلب، به شما خواهیم گفت هزینه گرفتن گواهینامه بین المللی چقدر است؛ گواهینامه بین المللی در چه کشورهایی اعتبار دارد؛ و نحوه دریافت گواهینامه بین المللی رانندگی دقیقا شامل چه مراحلی می­‌شود.

گواهینامه بین المللی رانندگی چیست؟

گواهینامه بین المللی رانندگی یا (IDP (International Driving Permit سندی به شکل کارت یا دفترچه و یا ترکیبی از این دو با اعتبار 1 یا 3 ساله است. این سند پس از پذیرفته شدن در امتحان گواهینامه بین المللی، توسط مراجع ذی‌صلاح کشورهای مختلف صادر می‌شود. با داشتن گواهینامه بین المللی رانندگی، فرد حق رانندگی با وسایل نقلیه موتوری را در کشوری غیر از وطنش پیدا می‌کند، و می‌تواند با وسیله نقلیه خود سفر کند.

به خاطر داشته باشید که با پرداخت هزینه گرفتن گواهینامه بین المللی و گذراندن امتحان گواهینامه بین المللی، این گواهینامه نمی‌­تواند نقش یک گواهینامه رانندگی را در کشور محل سکونت‌تان ایفا کند؛ و تنها زمانی می‌­توانید نسبت به هزینه گرفتن گواهینامه بین المللی اقدام کنید که گواهینامه رانندگی ملی را دریافت کرده باشید. به عبارت دیگر، راهنمای دریافت گواهینامه بین المللی رانندگی تنها زمانی معتبر است که همراه با اصل گواهینامه صادره از کشور مرجع باشد.

 

راهنمای دریافت گواهینامه بین المللی رانندگی

حالا که با این مدرک بهتر آشنا شدیم، نحوه دریافت گواهینامه بین المللی رانندگی را قدم به قدم توضیح می­‌دهیم:

 

مدارک و فرم درخواست گواهینامه بین المللی

اولین قدم در راهنمای دریافت گواهینامه بین المللی رانندگی، تهیه مدارک زیر و تکمیل فرم درخواست گواهینامه بین المللی است:

 • گواهینامه رانندگی معتبر با اعتبار حداقل 1 ماه و 3 روز برای دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی 1 ساله
 • گواهینامه رانندگی معتبر با اعتبار حداقل 3 سال، برای دریافت گواهینامه رانندگی بین‌المللی 3 ساله
 • یک قطعه عکس تمام رخ 4*3 (با حجاب برای بانوان)
 • گواهینامه رانندگی بین‌المللی قبلی (در صورت معتبر بودن)
 • اصل یا تصویر صفحه اول گذرنامه
 • تکمیل امتحان گواهینامه بین المللی به فارسی و انگلیسی همراه با درج تاریخ تولد به میلادی در بخش انگلیسی

 

راهنمای دریافت گواهینامه بین المللی رانندگی

 

هزینه گرفتن گواهینامه بین المللی

پس از آماده کردن مدارک یادشده در مرحله اول راهنمای دریافت گواهینامه بین المللی رانندگی، بایستی با توجه به نوع درخواست خود، هزینه‌­های زیر را بپردازید:

 • هزینه گرفتن گواهینامه بین المللی 1 ساله 141,000 تومان است.
 • هزینه گرفتن گواهینامه بین المللی 1 ساله موتور سیکلت 141,000 تومان است.
 • هزینه گرفتن گواهینامه بین المللی 1 ساله به همراه مجوز رانندگی موتور سیکلت 163,000 تومان است.
 • هزینه گرفتن گواهینامه بین المللی 3 ساله 414,000 تومان است.

 

ثبت نام و دریافت گواهینامه بین المللی رانندگی

در ادامه نحوه دریافت گواهینامه بین المللی رانندگی، به مراجعه برای ثبت نام و دریافت گواهینامه بین المللی می­رسی‌م. جهت ارسال مدارک و انجام امور اداری دریافت این مدرک می‌توانید از راه‌های زیر اقدام کنید:

دفاتر اصلی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی

جهت نحوه اخذ گواهینامه بین المللی رانندگی به صورت فوری، می‌توانید به دفاتر اصلی کانون جهانگردی و اتومبیل‌رانی (مراکز صدور گواهینامه بین المللی) به آدرس‌های زیر مراجعه کنید:

 • تهران، خیابان خرمشهر، خیابان شهید عربعلی، پلاک 2
 • تهران، خیابان آزادی، بین خیابان‌های خوش و بهبودی، نبش خیابان شهید قانعی، پلاک 231
 • تهران، خیابان شهید فیاض بخش، نبش کوچه جهانگردی، پلاک 33

 

نمایندگی‌های کانون جهانگردی و اتومبیل‌رانی

با مراجعه به یکی از نمایندگی‌های کانون جهانگردی و اتومبیل‌رانی در سراسر کشور نیز می­‌توانید برای تحویل فوری گواهینامه اقدام کنید. فهرست دفاتر مجاز به منظور نحوه دریافت گواهینامه بین المللی رانندگی را در اینترنت می‌­توانید پیدا کنید.

 

نحوه اخذ گواهینامه بین المللی رانندگی به صورت اینترنتی

با مراجعه به سامانه فروش اینترنتی گواهینامه بین المللی می‌توانید برای دریافت این مدرک ثبت نام کنید. اگر نحوه دریافت گواهینامه بین المللی رانندگی به صورت اینترنتی برای شما مناسب‌­تر است، نکات زیر را به خاطر داشته باشید:

 • تنها در صورت حضور در داخل کشور می‌توانید از این سامانه استفاده کنید.
 • در این روش، فقط گواهینامه رانندگی بین‌المللی 1 ساله را می­‌توانید دریافت کنید.
 • در لحظه ثبت درخواست، باید حداقل 1 ماه و 10 روز از اعتبار گواهینامه رانندگی ملی باقی مانده باشد.
 • نحوه دریافت گواهینامه بین المللی رانندگی در این روش حدودا 7 تا 10 روز کاری طول می‌­کشد.

 

گواهینامه بین المللی در چه کشورهایی اعتبار دارد

 

4. دریافت گواهینامه بین المللی رانندگی

با توجه به زمان مشخص شده هنگام ثبت نام پس از پرداخت هزینه گرفتن گواهینامه بین المللی و تکمیل هزینه گرفتن گواهینامه بین المللی، می‌توانید نسبت به دریافت آن اقدام کنید. البته در این مرحله از نحوه دریافت گواهینامه بین المللی رانندگی نیز بایستی به نکاتی توجه کنید:

 • مدرک صادر شده تنها به شخص متقاضی یا بستگان درجه یک او تحویل داده می‌شود. ارائه مدارک احراز هویت و نسبت با متقاضی، اصل شناسنامه یا وکیل قانونی با ارائه اصل وکالت‌نامه و کارت شناسایی معتبر الزامی است.
 • اشخاص برای دریافت مدارک همسر خود باید شناسنامه متقاضی و کارت ملی خود را به متصدی صدور گواهینامه ارائه کنند.

 

گواهینامه بین المللی در چه کشورهایی اعتبار دارد؟

حال که با نحوه اخذ گواهینامه بین المللی رانندگی آشنا شدیم، بهتر است بدانیم گواهینامه بین المللی در چه کشورهایی اعتبار دارد. سازمان جهانی اتومبیل‌رانی، مرکز جهانی صدور گواهینامه بین‌المللی برای کشورهاییست که عضو این سازمان هستند. تعداد اعضای این سازمان به 196 کشور می‌رسد که همگی گواهینامه بین المللی رانندگی را قبول دارند. همچنین، این گواهینامه امکان ترجمه به زبان­‌های دیگر را نیز دارد.

نکته مهم این است که پیش از انجام مراحل راهنمای دریافت گواهینامه بین المللی رانندگی، بررسی کنید که آیا کشور مقصد شما این گواهینامه را قبول دارد یا خیر. برای مثال، کشورهای چین و قبرس این گواهینامه را قبول ندارند؛ و کشور امارات نیز فقط برای ماشین‌های اجاره‌ای اجازه رانندگی می‌دهد. برای کسب اطلاعات در این مورد، می­‌توانید با کارشناسان تماس گرفته و با اعلام نام کشور مقصد، از پذیرش مجوز در آن کشور مطمئن شوید.

 

نکات مهم در راهنمای دریافت گواهینامه بین المللی رانندگی

 1. متاسفانه گواهینامه قابل تمدید نبوده، و پس از منقضی شدن آنها باید مجددا نسبت به درخواست گواهینامه جدید اقدام کنید.
 2. کشورهای ایالات متحده آمریکا، کانادا، استرالیا، کشورهای اروپایی و امارات متحده عربی سخت‌گیرانه‌تر عمل می­کنند. برای مثال، برای رانندگی در این کشورها همراه داشتن اصل گواهینامه رانندگی ملی همراه با گواهینامه رانندگی بین‌المللی الزامیست.
 3. لازم به یادآوری نیست که دارنده گواهینامه بین المللی رانندگی باید قوانین و مقررات مربوط به شرایط اقامت و اشتغال در کشورهای مسیر حرکت خود را بشناسد و آنها را رعایت کند.

4.5 امتیاز از 1432 رای


آموزش رانندگی
برای سرویس آموزش رانندگی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین