پلیس فتا

پلیس فتا

پلیس فتا (پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ایران), یکی از واحدهای نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران است. یکی از ویژگی‌های پلیس فتا, امکان سوال از پلیس فتا است. بدین مفوم که در صورت داشتن سوال از پلیس فتا, می‌توانید با شماره تلفن مشاوره پلیس فتا تماس بگرید. 

در ادامه علاوه بر پرداختن به پلیس فتا, به موارد دیگری از جمله پلیس فتا چیست, پلیس فتا تهران, تلفن تماس با پلیس فتا, شماره تماس پلیس فتا تهران و دیگر خدماتی که توسط پلیس فتا ارائه می‌شود, پرداخته‌ایم.

  • پلیس فتا برای چه شکل گرفت؟
  • پلیس فتا چیست؟
  • پلیس فتا چه خدماتی ارائه می‌دهد؟
  • در پلیس فتا, چه فرآنیدی برای بررسی شکایت‌ها طی می‌شود؟


پلیس فتا برای چه شکل گرفت؟

در عصر اطلاعات شاهد شكل گیری فضایی هستیم كه در آن فعالیت های گوناگونی از قبیل اطلاع رسانی، ارائه خدمات، مدیریت، كنترل و ارتباطات از طریق ساز و كارهای الكترونیكی و مجازی انجام می پذیرد. با وجود تصور اشتباه مبنی بر مجازی بودن این فضا باید گفت كه در واقع چنین نیست، فضای فتا (سایبر) یك فضای كاملاً واقعی است كه قابلیت انجام بیشترین جرایم و یا انواع عملیات های واقعی در آن وجود دارد؛ و نیازمند بررسی و قانون گذاری توسط نهادی به نام پلیس فتا است. كابران در سراسر جهان همواره در معرض انواع آسیب ها، تهدیدات ازجمله تخریب و انهدام، تحریف و انحراف، ربایش، افشا و سایر جرایم از راه دور و نزدیك قرار دارند. با وجود تحولات و نوآوری های عظیم در این عرصه، متأسفانه مجرمین و تبهكاران از این فضا بی بهره نیستند و موجبات سوء استفاده آنان از این فضا نیز فراهم می باشد؛ و پیگیری چنین مواردی توسط پلیس فتا, ضرورت پیدا می‌کند.
پلیس فتا چیست؟

توسعه‌ی روزافزون زیرساخت‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور و افزایش کاربران و استفاده کنندگان از اینترنت و سایر فناوری های اطلاعاتی، ارتباطی و مخابراتی نظیر خطوط تلفن‌های ثابت و همراه، شبکه‌های دیتای کشوری و محلی، ارتباطات ماهواره‌ای از جمله‌ی دلایلی است که لزوم ایجاد و توسعه‌ی سازوکاری برای برقراری امنیت در فضای تولید و تبادل اطلاعات جمهوری اسلامی ایران یا همان پلیس فتا را توجیه می‌کند.

همچنین توسعه‌ی خدمات الکترونیک در کشور نظیر دولت الکترونیک، بانکداری الکترونیک، تجارت الکترونیک، آموزش الکترونیک و سایر خدمات از این دست، نیز لزوم ایجاد پلیسی تخصصی در مجموعه‌ی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران را برای تأمین امنیت و مقابله با جرایمی که در این فضا به وقوع می‌پیوندند را آشکار می‌نماید که نامی به نام پلیس فتا دارد.

از سوی دیگر، رشد قارچ‌گونه‌ی جرایم در حوزه‌ی فضای تولید و تبادل اطلاعات کشور (فتا) مثل کلاهبرداری‌های اینترنتی، جعل داده‌ها و عناوین، سرقت اطلاعات، تجاوز به حریم خصوصی اشخاص و گروه‌ها، هک و نفوذ به سامانه ‌های رایانه‌ای و اینترنتی، هرزه ‌نگاری و جرایم اخلاقی و برخی جرایم سازمان‌یافته‌ی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ایجاب می‌کند که پلیس تخصصی (پلیس فتا) که توان پی‌جویی و رسیدگی به جرایم سطح بالای فناوری را داشته باشد، به وجود آید.


پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ایران یا پلیس سایبری ایران  که به اختصار پلیس فتا نامیده می شود، یک واحد تخصصی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران است که وظیفه آن جلوگیری و مبارزه با ایجاد فیشینلگ (کلاهبرداری اینترنتی) و جعل، سرقت اینترنتی، هک و نفوذ، جرائم سازمان یافته رایانه‌ای، پورنوگرافی و مخصوصاً تجاوز به حریم خصوصی افراد است، ایجاد امنیت و کاهش مخاطرات برای فعالیت های علمی، اقتصادی، اجتماعی در جامعه‌ی اطلاعاتی، حفاظت و صیانت از هویت دینی و ملی، مراقبت و پایش از فضای تولید و تبادل اطلاعات برای پیش‌گیری از تبدیل شدن این فضا به بستری برای انجام هماهنگی‌ها و عملیات‌ برای انجام و تحقق فعالیت های غیرقانونی و ممانعت از تعرض به ارزش‌ها و هنجارهای جامعه در اینترنت از جمله‌ی وظایف و ماموریت‌های پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجاست. همچنین دسترسی غیرمجاز، برداشت اینترنتی غیرمجاز از حساب‌های بانکی اشخاص، شنود غیرمجاز، جعل رایانه‌ای، تخریب و اخلال در داده‌ها و سامانه‌های رایانه‌ای و مخابراتی، استفاده غیرمجاز از پهنای باند بین‌المللی برای برقراری ارتباطات مخابراتی، تولید و آموزش بد افزارها یا نرم ‌افزارهای ارتکاب جرایم سایبری و گذرواژه و اطلاعات کاربران از جمله موضوعاتی است که مورد پیگیری پلیس فتا قرار می‌گیرد. این واحد که در گذشته تحت عنوان اداره مبارزه با جرایم خاص و رایانه ای پلیس آگاهی ناجا فعالیت می کرد، در ۳ بهمن ۱۳۸۹ به عنوان یک فرماندهی مستقل آغاز به فعالیت نمود.پلیس فتا چه خدماتی ارائه می‌دهد؟

خدمات الکترونیکی که در سایت پلیس فتا قرار دارد شامل موارد زیر می باشد که با مراجعه به سایت

http://www.cyberpolice.ir می توایند این موارد را مشاهده نمایید.

1-  امکان ثبت گزارش مردمی در ارتباط با وب سایت ها، شبکه های اجتماعی، اپلیکیشن ها و بازی ها و پست الکترونیک، که از طریق ثبت نام در سامانه پلیس فتا به آدرس اینترنتی http://www.cyberpolice.ir امکان پذیر می باشد.

2- مشاوره آنلاین با کارشناسان پلیس فتا

3- درخواست همیاری: با ثبت نام در سامانه http://hamyar.cyberpolice.ir می توانید همیار پلیس فتا شوید و مواردی که در گشت زنی در فضای مجازی مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد را گزارش دهید. توجه داشته باشید برای عضویت در این سامانه باید شرایط عنوان شده در لینک زیر را داشته باشید:

http://hamyar.cyberpolice.ir/index.jsp?fkeyid=&siteid=78&pageid=4512

4- استعلام نماد اعتماد فروشگاه های اینترنتی: برای استعلام معتبر بودن یک سایت مخصوصا سایت های فروشگاهی حتما این فروشگاهها و سایت ها باید دارای نماد اعتماد فروشگاههای اینترنتی به آدرس : https://enamad.ir/ باشند

5- استعلام خودروهای کشف شده که با همکاری شرکت پست جمهوری اسلامی ایران به آدرس زیر:

http://postyafteh.post.ir/r/fSearchCarAll.aspx امکان پذیر می باشد.در پلیس فتا, چه فرآنیدی برای بررسی شکایت‌ها طی می‌شود؟

برخی از مردم زمانی که از نظر مالی در فضای مجازی دچار آسیب می شوند دچار سردرگمی شده که چگونه و از طریق کدام ارگان شکایت خود را مطرح کنند. در این اینفوگرافی به نحوه رسیدگی پرونده های مالی در پلیس فتا ناجا پرداخته ایم.

 

پلیس فتا

 

آنچه مطالعه نمودید، شرحی بود از راه های ارتباطی با پلیس فتا و وظایف و خدماتی که توسط پلیس فتا ارائه می شود.

4.50 امتیاز از 22 رای

مطالب مرتبط با

مطالب مرتبط با

آپدیت آفلاین نود 32 ورژن 10
اپلیکیشن نظافت منزل

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین
loading