لوله کشی جکوزی خانگی

ثبت درخواست "لوله کشی آب و ساختمان"
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
لوله کشی جکوزی خانگی

سیستم لوله کشی جکوزی (Jaccuzi piping system) به مسیر گردش آب گرم و سرد در جکوزی گفته می‌شود؛ که چند سالی است بسیار رایج شده است. اگر شما قصد لوله کشی جکوزی را دارید و می‌خواهید با نحوه اجرای لوله کشی جکوزی در قالب بخشی از آموزش لوله کشی ساختمان آشنا شوید، پس در ادامه همراه خدمت از ما باشید.

امروزه چندین نمونه نوین از لوله کشی آب، فاضلاب و دیگر موارد تکمیلی برای اجرای تاسیسات ساختمانی طراحی و قابل آموزش اجرا است. آموزش لوله کشی کلکتوری، پلیکا، upvc و مواردی از این قبیل وضعیت ساختاری و اتصالات لوله‌های انتقال انرژی در ساختمان‌های مختلف را بهبود بخشیده است.

در این مقاله علاوه بر اینکه به آموزش لوله کشی جکوزی پرداخته شده است، شما را بهترین لوله کش‌ها جهت اجرای لوله کشی جکوزی، آشنا خواهیم کرد.

نحوه لوله کشی جکوزی خانگی

در لوله کشی جکوزی، مسیری که آب در مدار گردش آب طی می‌کند مشابه با مدار گردش آب در لوله کشی استخر است. البته قابل ذکر است که مدار گردش آب گرم و سرد استخر و جکوزی ممکن است مشترک و یا کاملا مجزا باشد. سیستم لوله کشی جکوزی ممکن است مجهز به خط تخلیه اصلی، اسکیمر یا هردوی آن‌ها باشد. در بعضی از جکوزی‌های امروز چند دریچه تخلیه آب در نظر گرفته می‌شود تا در مواقعی که یکی از دریچه‌ها توسط دست یا پای شناگران مسدود شد، تخلیه آب از طریق سایر دریچه‌های جکوزی امکان پذیر باشد.

از آنجا که جکوزی‌ها معمولا عمق کمی نسبت به استخر‌ها دارند، بنابراین قدرت مکش بالا در دریچه‌های تخلیه آن‌ها موجب ایجاد گرداب در داخل جکوزی خواهد شد؛ که برای جلوگیری از بروز این مشکل دریچه تخلیه آن‌ها معمولا با درپوش‌های محدب تخلیه ضد گرداب پوشانده می‌شود.

 

نحوه لوله کشی جکوزی

 

لوله کشی جکوزی را به دست تکنسین‌ها ماهر بسپارید

لوله کشی جکوزی شامل یک لوله کشی فاضلاب و یک لوله کشی آب شهری است. اجرای لوله کشی جکوزی نیازمند یک لوله کش بسیرا ماهر است، لوله کشی که بتواند لوله‌های جکوزی را طراحی و پیاده سازی کند تا در هنگام نصب و راه اندازی جکوزی، نصاب به مشکل برخورد نکند.

 

لوله کشی جکوزی‌های آپارتمانی

جکوزی‌های آپارتمانی به یک سیستم آب پاش اتوماتیکف مجهز هستند که معمولا از جنس فایبرگلاس یا اکریلیک ساخته می‌شود و جایگزینی ارزشمند برای وان‌های قدیمی شده‌اند. ویژگی خوبی که جکوزی‌های آپارتمانی دارند این است که، نیاز به لوله کشی جکوزی در درون سازه‌های سیمانی به منظور چرخش آب و ایجاد شرایط دمیدن و مکش آب ندارد؛ لوله کشی جکوزی‌های آپارتمانی به این صورت است که به صورت پیش فرض تمامی این لوله‌ها را در درون خود جای داده اند و تنها نیاز به یک یا دو پمپ بسته به نوع ساختار جکوزی برای عملکرد مناسب خود دارند.

 

نحوه لوله کشی آب جکوزی

در لوله کشی جکوزی دو لوله آب گرم و آب سرد، به وان جکوزی وصل میشوند. حال برخی از جکوزی‌های امروزی دارای سیستم گرم کننده و یا المنت‌هایی هستند که خودشان به واسطه یک ترموستات، به صورت اتوماتیک، آب را گرم می‌کنند. بنابراین اگر جکوزی مجهز به المنت بود باید تغییراتی کمی در سیستم لوله کشی جکوزی اعمال شود به این صورت که لوله سرد ورودی جکوزی باید به وسیله یک سه راهی تعبیه شود. اگر جکوزی نیاز به لوله کشی درون ساختمانی داشته باشد و یا به عبارتی از نوع آماده نبود باید دو مدار برای جکوزی در نظر بگیرید. مدارهایی که دقیقا مثل مدارهای لوله کشی استخر تعبیه میشود.

 

مدار اول در این نوع لوله کشی جکوزی، به شکلی است که آب پس از اینکه از دریچه تخلیه کف جکوزی مکیده شد وارد این مدار تصفیه می‌شود و سپس به سمت پمپ هدایت می‌شود و با فشار پمپ وارد صافی اصلی جکوزی می‌شود. در نهایت هم شما می‌توانید با تعبیه یک شیر چند راهه بخشی از آن را به سمت مبدل هدایت کنید تا پس از گرم شدن و مخلوط شدن با هوا دوباره وارد وان جکوزی شود.

مدار دوم در لوله کشی جکوزی، مدار ایرجت است. در این مرحله از لوله کشی جکوزی، باید آبی که از دریچه‌های تخلیه پس از عبور از صافی‌ها وارد پمپ ایرجت شود و با فشار به کلکتور تعبیه شده ایرجت‌ها انتقال داده شود. این کلکتورها متعاقبا به نحوی طراحی می‌شوند که هوا را از مسیر دیگر دریافت باید بکنند. سپس آب و هوا در کلکتور ایجاد و با سرعت زیاد از جت‌ها وارد وان جکوزی می‌شود.

درآخر بحث نحوه اجرای لوله کشی جکوزی باید بگوییم که باید ورودی جت‌ها را لوله‌هایی تشکیل دهند که از کلکتور مخصوص انشعاب آنها دریافت شده است و این کلکتور توسط پمپ جکوزی وظیفه اختلاط هوا و آب را انجام می‌دهد. اما برای اینکه جت‌ها به یکدیگر متصل شوند باید از دو رینگ در بالا و پایین استفاده کنید. قطر این رینگ‌ها را بر اساس تعداد جت‌ها باید انتخاب کنید اما برای یک جکوزی خانگی معمولا 3 اینچ کفایت می‌کند.

 

آموزش لوله کشی جکوزی

 

پمپ گردش آب در لوله کشی جکوزی

پمپ گردش آب در جکوزی نیز بسیار بخش مهم است. در واقع پمپ گردش آب باید قابلیت به غلبه بر افت فشار‌های ایجاد شده در مسیر آب و تامین دبی مورد نیاز را داشته باشد تا دستیابی به تعداد دفعات تعویض آب در جکوزی‌ها امکان پذیر باشد. در جکوزی‌ها گاهی از پمپ‌های دو سرعتی استفاده می‌شود. که کارکرد پمپ با وضعیت سرعت پایین برای ماساژ ملایم و به گردش در آوردن آب در حین فیلتر کردن آب و وضعیت سرعت بالا برای ایجاد جریان پرفشار آب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

گرم کردن آب در لوله کشی جکوزی

گرم کردن آب توسط فیلترهای فشنگی: این فیلترها اساسا در سیستم لوله کشی جکوزی و استخرهای درمانیمورد استفاده قرار می‌گیرند. در این نوع جکوزی‌ها و این نوع لوله کشی جکوزی، به دلیل افزایش بسیار زیاد بار ناشی از حضور شناگران در حجم کمی از آب، فیلترهای فشنگی در معرض آلاینده‌های بیشتری نسبت به استخرها هستند. در جکوزی‌ها دمای آب معمولا به اندازه 13.9C بیشتر از استخرهاست. در این دما حتی در شرایط برابر نیز چربی بسیار بیشتری از پوست بدن خارج می‌شود.

گرم کردن آب جکوزی توسط مبدل‌های حرارتی:می‌توان از گرمکن‌های پیش ساخته و یا دیگ‌ها و مبدل حرارتی برای گرم کردن آب جکوزی استفاده کرد. صرفنظر از روشی که برای که برای گرم کردن آب جکوزی مورد استفاده قرار می‌گیرد، باید گفت که سیستم گرمایش آب یکی از مهم ترین بخش‌های جکوزی به شمار می‌رود. چرا که اصلی ترین دلیل استفاده از جکوزی‌ها، آب گرم آنهاست. بنابراین اگر سیستم گرمایش آب به خوبی کار نکند جکوزی عملا بدون استفاده خواهد بود.

با توجه به این که در جکوزی‌ها حجم آب موجود به عنوان یکی از عوامل تعیین کننده مطرح است با استفاده از جدول زیر می‌توان زمان مورد نیاز برای دستیابی به افزایش دمای آب به اندازه 17C را محاسبه کرد. البته چنین جداولی صرفا به عنوان نمونه و برای محاسبه سرانگشتی ظرفیت مورد نیاز کاربرد دارد.

 

ورودی حرارتی گرمکن BTU/h
  125,000 175,000 250,000 325,000 400,000
حجم جکوزیLit حجم جکوزیgallon زمان مورد نیاز برای افزایش دمای آب 17C بر حسب دقیقه
757 200 30 21 15 12 9
1,136 300 45 32 23 17 14
1,514 400 60 43 30 23 19
1,893 500 75 54 38 29 23
2,271 600 90 64 45 35 28
2,650 700 105 75 53 40 33
3,028 800 120 86 60 46 37
3,407 900 135 96 68 52 42
3,785 1000 150 107 75 58 47

 

نحوه درخواست لوله کشی جکوزی

اگر قصد راه اندازی جکوزی را دارید و به کمک یک لوله کش جکوزی نیاز دارید؛ درخواست خود را برای لوله کشی جکوزی، ثبت کنید. به محض درخواست خود با چندین لوله کشی با مشاهده هزینه‌های تخمینی آن‌ها رو به رو خواهید شد.

لوله کشی آب و ساختمان
برای سرویس لوله کشی آب و ساختمان از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading