همه چیز درباره‌ی لوله کشی استخر

ثبت درخواست " لوله کشی ساختمان "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
همه چیز درباره‌ی لوله کشی استخر

ازجمله مواردی که تا حد زیادی می‌تواند روی تصفیه، آبرسانی و حفظ کیفیت آب در استخر تاثیر بگذارد، لوله کشی استخر و جکوزی است. لوله کشی استخر خانگی یکی از مهم‌ترین موارد تاسیساتی به‌شمار می‌رود و باید به‌درستی انجام شود. نادرست بودن اجرای لوله کشی استخر به کاهش بازدهی و کیفیت آن می‌انجامد.

با این اوصاف در‌صورتی که در زمینه تاسیسات ساختمان و لوله کشی استخر ویلا فعالیت می‌کنید، یا به دنبال ساده ترین روش لوله کشی استخر هستید بهتر است ادامه این مطلب را از دست ندهید. 

وسایل لازم برای لوله کشی استخر ساده

ابزارها و محصولات مختلفی برای لوله کشی استخر کوچک یا بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرند. به کمک این ابزارها شرایط احداث سیستم لوله کشی استخر فراهم می‌شود. هرچقدر که محصولات تهیه شده باکیفیت‌تر باشند، روش‌ لوله کشی استخر استانداردتر بوده و ماندگاری بالایی دارد. در واقع تفاوتی ندارد که می‌خواهید برای لوله کشی استخر خانگی اقدام کنید یا لوله کشی ساختمان، در هرصورت استاندارد لوله کشی آب ساختمان روی کیفیت وسایل و ابزار لوله کشی تاکید می‌کند.

برای اجرای نقشه لوله کشی استخر آب گرم و سرد شما باید ابزاری که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم را تهیه کنید:

  • سیستم‌ تصفیه
  • پمپ‌ها
  • واشرها
  • ابزارآلات و تجهیزات
  • اتصالات الکترونیکی
  • لوله‌ها

 

تجهیزات لازم برای لوله کشی استخر

 

روش لوله کشی استخر

اجرای نقشه لوله کشی استخر فرآیند زمان‌بری است؛ از همین‌رو باید کار را به افراد متخصص بسپارید تا آنان با تکیه بر تجربه‌های متعدد خود در زمینه اجرای لوله کشی استخر باغ و ویلا، استخر شما را تکمیل کنند.

یک روش ثابت برای اجرای نقشه لوله کشی استخر و جکوزی توسط تمامی متخصصین مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این حال متراژ، نوکاربودن و نوع پروژه می‌تواند تا حد زیادی روی این روش مورد استفاده برای لوله کشی تاثیر بگذارد.

درهر صورت ضروری‌ترین مراحلی که در هرصورت باید برای اجرای نقشه لوله کشی استخر خانگی یا هر نوع استخر دیگری مورد استفاده قرار گیرند، موارد زیر هستند:

 

اولین مرحله؛ نصب زهکش

اگر عکس لوله کشی استخر را مشاهده کرده باشید، بدون شک با مرحله زهکش مواجه شده‌اید. نصب زهکش در روند اجرای لوله کشی استخر کاملا ضروری است؛ چرا که با نصب زهکش می‌توان شناور و مواد اضافی موجود در آب به همراه چربی‌ بدن شناوران درون استخر را خارج و به فاضلاب ریخت.

زهکش و لوله اصلی فاضلاب به‌ یکدیگر متصل هستند؛ از همین‌رو هم در نحوه لوله کشی استخرهای مختلف به‌منظور پاکسازی آب استخر و تجمع مواد اضافه در ورودی فاضلاب از زهکش استفاده می‌کنند. با وجود زهکش امکان مسدود شدن فاضلاب تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

 

ساده ترین روش لوله کشی استخر

 

نصب کف استخر

معمولا متخصصین اجرای نقشه لوله کشی استخر باغ با انجام چند مرحله جزئی، لوله‌های کف استخر را نصب می‌کنند. لوله‌های کف به پمپ متصل‌ می‌شوند، ضمن اینکه حین نصب لوله‌ها در کف استخر بهتر است که از اره آهن‌بر استفاده کنید. اره آهن‌بر اجازه می‌دهد که لوله‌ها کاملا دقیق برش خورده و برای اجرای کار مناسب باشند.

 

نصب لوله‌های ورودی جریان آب

در مرحله نصب لوله‌های جریان، لوله‌ها به سمت جت‌های آبی کشیده می‌شوند. اتصال لوله‌های جریان باید به شکل انشعابات گسترده‌ای صورت گیرند؛ در غیر این صورت نمی‌توان مطمئن بود که لوله‌ها کاملا کف استخر را پوشش می‌دهند.

 

نصب پوشش های مختلف در قسمت انتهایی لوله‌ها

برای اجرای بی‌نقص لوله کشی استخر خانگی باید پوشش‌هایی مطمئن در انتهای لوله‌ها به‌وجود آورد. پوششی که در انتهای لوله‌ها قرار داده‌ می‌شود از ورود اجسامی همچون سنگ ریزه‌ها، خاک و اشیاء دیگر جلوگیری می‌کند.

به‌کمک پوشش‌های مختلف در قسمت انتهایی لوله می‌توان از گرفتگی مداوم لوله‌ها جلوگیری کرد. به‌منظور انجام این مرحله در طی پروسه لوله کشی استخر ساده، باید محل ورودی لوله‌ها به‌کمک پلاستیک‌هایی مخصوص بسته شوند.

 

آماده کردن لوله‌های محل لوله کشی

ابعاد و مکان پروژه تاثیر زیادی روی آماده‌سازی محل لوله کشی پروژه می‌گذارد؛ از همین‌رو نمی‌توان گفت روند آماده‌سازی تمامی استخرها بایکدیگر یکسانند. متخصصان اجرای نقشه لوله کشی استخر ویلا محل احداث پروژه را مورد بررسی قرار می دهند تا بتوانند بهترین روش را برای لوله کشی پیدا کرده و محل احداث را آماده سازند.

 

متصل کردن لوله‌ها

با آماده‌سازی محل احداث استخر، متخصص اجرای سیستم لوله کشی استخر به متصل کردن لوله‌ها به یکدیگر می‌پردازد. لوله‌ها باید به درستی به یکدیگر متصل شوند و این مرحله در لوله کشی به توانایی زیادی نیاز داشته و حساسیت بسیاری دارد. اتصال نادرست لوله‌ها به یکدیگر خسارات زیادی را به پروژه وارد خواهد کرد؛ از همین‌رو حتما این مرحله باید توسط افراد حرفه‌ای و متخصص انجام شود.

 

متصل‌ کردن لوله‌ها به سیستم‌های مربوطه

در آخرین مرحله نحوه لوله کشی استخر، باید لوله‌های مختلف را به‌ سیستم‌های مربوطه متصل کرد. سیستم‌ها و دستگاه‌هایی که لوله‌ها به آن‌ها متصل می‌شوند، شامل به دستگاه‌ تصفیه، دستگاه پمپ آب، سیستم سرمایش و گرمایش استخر هستند.

 

عکس لوله کشی استخر

 

نکات مهم در لوله کشی انواع استخر و نقشه لوله کشی استخر

همانطور که اشاره کردیم، روش لوله کشی استخر براساس کاربرد و همچنین نوع آن‌ها کاملا متفاوت است. برای مثال نقشه‌ مورد استفاده برای لوله کشی استخر سرریز با نقشه‌ای که برای لوله کشی استخر خانگی استفاده می‌شود، تفاوت‌هایی دارد. این مسئله به آن دلیل است که این دو نوع استخر در بهره‌وری با یکدیگر متفاوت‌اند.

 

لوله کشی استخر خانگی

به‌منظور انجام لوله کشی در استخرهای خانگی معمولا لوله‌های مکش یا تخلیه 63 استفاده می‌کنند. سایز لوله دهش هم در این نوع استخرها به 50 میلی‌متر می‌رسد. ساده ترین روش لوله کشی استخر که امروزه توسط متخصصان مورد استفاده قرار می‌گیرد، کمک گرفتن از لوله‌ها و همچنین اتصالات UPVC است. این اتصالات به‌سادگی و بدون آنکه به ابزارهای خاصی نیاز باشد، به یکدیگر متصل می‌شوند.

در نهایت بهتر است بدانید رسوب زدایی لوله پلاستیکی اهمیت بسیار بالایی دارد و برای حفظ اتصالات لوله کشی استخر کوچک کاملا ضروری به‌نظر می‌رسد.

 

لوله کشی استخر ویلا

نقشه لوله کشی استخر ویلا شامل نصب و اجرای زهکش‌ها و کف آبروها، نصب لوله‌های کف‌ آبرو، نصب اتصالات مربوط به کوپلینگ‌ها، قرارگیری لوله‌های ورودی و در نهایت قراردادن پوشش در قسمت انتهایی لوله‌ها می‌شود.

در لوله کشی استخر ویلایی، مسئله نشتی داشتن لوله‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد. استحکام سازه در طی زمان تحت تاثیر نشتی لوله‌ها قرار می‌گیرد. در صورت وجود هرگونه نشتی در لوله‌ها امکان تخریب کل سازه وجود خواهد داشت؛ از همین‌رو تست لوله کشی آب از نظر نشتی ضروری به‌نظر می‌رسد.  

 

لوله کشی استخر و جکوزی

لوله کشی یکی از مهم‌ترین عامل‌ها در ساخت جکوزی به‌شمار می‌رود. معمولا در این نوع لوله کشی‌ها از لوله‌های پی‌وی‌سی منعطف، لوله‌های پی‌وی‌سی فلکس، لوله‌های پلی‌اتیلن، لوله‌های ABS، لوله‌های فلزی و همچنین لوله‌های CPVC استفاده می‌کنند.

تغییر مدار آب به‌شکل مداوم یکی از اساسی‌ترین ویژگی‌های نقشه لوله کشی استخر و جکوزی است. از تفاوت‌هایی که در جکوزی و استخر مشاهده می‌شود، می‌توان به لاین تخلیه آب و همچنین داشتن اسکیمر اشاره کرد.

پمپ و ایرجت به تنظیم نحوه حرکتی آب درون جکوزی کمک می‌کنند. مبدل‌های موجود هم به افزایش گرمای جکوزی منجر می‌شود، مبدل‌ها توانایی رساندن درجه آب به 100 درجه فارنهایت را دارند. در کل سیستم لوله کشی جکوزی‌ها توانایی فوق‌العاده‌ای در زمینه حفظ و کنترل دما از خود نشان می‌دهند.

 

لوله کشی استخر سرریز

با مشاهده عکس لوله کشی استخر سرریز به‌راحتی متوجه می‌شوید که استخرهایی که از اسکیمر برخوردار نیستند، به روش سرزیر ساخته شده‌اند. در لوله کشی این نوع استخرها معمولا برای جمع کردن آب کانالی تعبیه می‌کنند، این کانال برای انتقال آب به مخزن موج مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به‌عبارت دیگر باید گفت به‌جای لوله کشی و همچنین قراردادن خروجی و ورودی‌ها در جهت هدایت آب، هنگام پرشدن استخر، آب از طریق کانال سرریز کرده و به محیط تعادل‌کننده وارد می‌شود. با این اوصاف برخلاف بسیاری از استخرها که از لوله کشی نیوپایپ استفاده می‌کنند، این نوعاستخرها از کانال‌های انتقال‌دهنده آب کمک می‌گیرند.

 

نقشه لوله کشی استخر

 

نقشه لوله کشی موتورخانه استخر

موتورخانه وظیفه تامین گرمایش آب استخر را برعهده دارد. معمولا در مجموعه‌های سرپوشیده لوله کشی موتورخانه مورد استفاده قرارمی‌گیرد؛ چرا که امکان تنظیم و تغییر دمای آب در استخرهای روباز وجود ندارد. در بسیاری از موارد برای لوله کشی موتورخانه استخر از داکت‌ لوله کشی استفاده می‌کنند، این مسئله باعث می‌شود که موتورخانه و سیستم لوله کشی منظم‌تر به‌نظر آید.

ضمن اینکه بهتر است موتورخانه در نزدیکی استخر قرار گیرد و عمق آن با استخر برابر باشد. موتورخانه‌های استخر از دو بخش سیستم‌های گرمایشی و همچنین تجهیزات تصفیه استخر و ضدعفونی‌کننده برخوردارند.

 

قیمت لوله کشی استخر

اجرت لوله کشی استخر تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار می‌گیرد. برای مثال هرچقدر که ابعاد و اندازه استخر بزرگ‌‌تر باشد، بدون شک آن استخر به لوله‌ها و مصالح بیشتری نیاز دارد. ضمنا نقشه لوله کشی استخر اب گرم و سرد و مداری که برای لوله کشی مورد استفاده قرار می‌گیرد هم روی قیمت لوله کشی تاثیر می‌گذارد.

علاوه‌بر موارد فوق نیروی انسانی مورد نیاز برای اجرای نقشه لوله کشی استخر خانگی یا استخرویلایی هم می‌تواند روی هزینه‌ها تاثیرگذار باشد.

از مهم‌ترین تاسیساتی که برای ساخت استخر مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌توان به‌ لوله کشی اشاره کرد. نقشه لوله کشی استخر باغ یا استخرهای خانگی و ویلایی می‌تواند روی کیفیت بهره‌وری استخر تاثیر بگذارد؛ از همین‌رو این کار باید به افراد متخصصی که می‌توانند بر اساس تجربه خود پروژه لوله کشی را با موفقیت طی کنند، سپرده شود.

5.0 امتیاز از 1 رای


لوله کشی ساختمان
برای سرویس لوله کشی ساختمان از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین