تست لوله کشی آب ساختمان

ثبت درخواست " لوله کشی ساختمان "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
 تست لوله کشی آب ساختمان

تست لوله کشی آب و اتصالات لوله آب از جمله کارهایی است که بعد از اتمام ساختمان سازی، باید حتما صورت گیرد. تست لوله کشی ساختمان به منظور اطمینان از کارکرد صحیح لوله کشی انجام می‌شود که مشکلات احتمالی در آن رفع شود. از این رو این عملیات اهمیت زیادی در ساختمان سازی دارد و این تست حتما باید انجام گیرد تا ایمنی و عملکرد لوله آب و تخلیه فضلاب تایید شود. در این مطلب به بررسی روش های تست لوله کشی آب ساختمان می‌پردازیم.

در ادامه نیز روش تست لوله کشی فاضلاب ساختمان را بررسی کرده‌ایم.

تست لوله کشی آب ساختمان

معمولا تکنسین‌های لوله کشی ساختمان پس از انجام لوله کشی با محاسبه فشار در لوله و مطمئن شدن از عدم نشتی و بستن درست اتصالات، لوله ها را آزمایش می‌کنند تا بتوانند آن ها را اصلاح کنند. این تست ها و آزمایشات در اول کار انجام می‌شود تا از بروز مشکلات بزرگ‌تر مه دردسرهای بیشتری دارد جلوگیری شود. تست لوله کشی آب ساختمان در دو مرحله تست مقدماتی و تست نهایی انجام می گیرد.

 

 تست لوله کشی آب 

 

تست مقدماتی

در این تست جریان پیشرفت لوله کشی مرحله به مرحله و یا برای کل سیستم به وسیله آب یا هوا انجام می‌شود. به طور کلی این تست ها در دو مرحله قبل از نسب سرویس بهداشتی و بعد از تصب وسایل بهداشتی انجام می‌گیرد. توجه داشته باشید که قبل از انجام آزمایش نباید اجزای لوله کشی با رنگ یا اجزای ساختمانی پوشیده شود تا در صورت بروز مشکل قابل مشاهده باشد و بتوان آن را عیب یابی کرد.

 

تست مقدماتی با آب

تست مقدماتی هم با هوا و هم با آب انجام می‌شود. در تست مقدمات با آب این کار به منظور جلوگیری از نشتی آب انجام می‌شود. در روش تست با آب اگر انشعابات بلند باشند به صورت مرحله به مرحله انجام می‌شود ولی اگر کوتاه باشند به صورت یک سره انجام می‌گیرد.

توجه داشته باشید که قبل از تست با آب تمام اتصالات کاملا محکم به هم وصل شده باشند و بسته بودن درپوش ها را حتما چک کنید. همچنین در این تست باید تمام دهانه لوله ها باید آب بندی شوند و برای پوشاندن لوله ها از وسایلی که باعث گرفتگی لوله باشند استفاده نکنید.

 

تست مقدماتی با هوا

در این تست نیز مانند تست با هوا باید تمام خرجی ها و اتصالات چک شود و مسدود شود. در این تست هوا باید با فشار معینی در لوله ها وارد شود و برگردد. فشاری که در لوله ها جریان پیدا می کند باید حدود 3 متر ستون آب باشد. مدت انجام این آزمایش باید 15 دقیقه است فشار در این ازمایش نباید بدون وارد شدن هوای اضافی کم شود؛ اگر فشار ازمایش کم شود باید تمام اتصالات مورد بررسی قرار گیرد تا علت کاهش فشار مشخص شود و پس از رفع مشکل این آزمایش باید مجددا انجام شود.

 

تست نهایی

تست نهایی پس از کتمل شدن تمام لوله کسی آب و فاضلاب و نصب وسایل بهداشتی انجام می‌شود. تست نهایی معمولا به وسیله دود یا هوا انجام می‌شود.

 

تست نهایی با دود

برای انجام تست نهایی با دود باید ابتدا انتهای لوله فاضلاب و انتهای لوله هواکش بسته شود و دود به وسیله ماشین های دود زا وارد سیستم لوله کشی فاضلاب و هواکش شود. مدت این آزمایش 15 دقیقه است و فشار وارده باید 25 میلیمتر باشد. توجه داشته باشید در هنگام این آزمایش فشارسنج نباید عددی را نشان دهد و آزمایش باید 3 بار انجام شود.

 

تست نهایی با هوا

در تست نهایی با هوا فشار باید 25 میلیمتر ستون آب باشد. اگر فشار هوا در این آزمایش کم شد نشان دهنده ایراد در اتصالات و اجزا می باشد و باید نسبت به رفع مشکل اقدام کنیم و دوباره تست را انجام دهیم.

 

تست لوله فاضلاب ساختمان

برای اینکه بفهمیم فشار آب داخل فاضلاب در حد نرمال است باید تست فشار لوله فاضلاب را انجام دهیم، برای این کار باید از سیال بودن فشار آب درون لوله مطمئن شویم و مایع درون فاضلاب نباید دچار یخ زدگی شده باشد. لوله های فاضلاب باید در شیب درستی قرار گرفته باشند تا بتوانند به راحتی مواد را داخل خود انتقال دهند؛ عدم رعایت شیب در فاضلاب موجب گرفتگی لوله و ایجاد بوی نامطبئع می‌شود.

در روش تست فاضلاب میزان شیب به وسیله میزان سرعت فضولات در لوله تعیین می‌شود. معمولا در شزایط عادی شیب 2 % با سرعت 70 سانتی متر برثانیه برای تست در نظر گرفته می‌شود.

همچنین فشار موجود در لوله های فاضلاب نباید کمتر از 7 بار باشد. برای اطمینان از این فشار باید یک فشارسنج را در بلندترین فاصله از شبکه قرار دهیم و به مدت 2 ساعت فشار را مرتبا اندازه گیری کنیم.

 

تست لوله کشی آب ساختمان

 

تست لوله با دوربین فاضلابی

در این روش دوربین توسط کابل های مخصوص به درون لوله فرستاده می‌شود و با استفاده از دوربین چرخش 360 درجه تمتم عیوب مشخص می‌شود. این دوربین‌ها انواع مختلفی دارن، بعضی از آن ها توانایی تشخیص شکستگی در محل اتصالات را دارند.

 

تست لوله با ربات‌های پویشگر

در برخی مناطق که امکان استفاده از کابل و دوربین به علت باریک بودن لوله فاضلاب و مشکلات دیگر وجود ندارد، می‌توان از ربات‌های پویشگر استفاده کرد. استفاده از این ربات‌ها این امکان را به شما می‌دهد که بررسی دقیق تر صورت بگیرد و اگر مسکلاتی در لوله کشی باشد، تعمیر یا تعویض شود.

کلام پایانی

در این مطلب درباره تست لوله کشی آب ساختمان مطالبی را به شما گفتیم و انواع روش های تست را با یکدیگر بررسی کردیم.

چنان چه برای ساختمان خود احتیاج به لوله کش مجرب داشتید می‌توانید با ثبت سفارش در بازار آنلاین خدمت از ما با بهترین لوله کش های فعال منطقه خود ارتباط بگیرید. همچنین می‌توانید با خواندن نظرات سایر کاربران در باره عملکرد پروژه های قبلی آن ها بهترین انتخاب را داشته باشید. از دیگر مزایای ثبت سفارش در خدمت از ما استعلام قیمت رایگان است که قبل از انجام کار شما قیمت تقریبی را می توانید از متخصصین درخواست کنید.

4.5 امتیاز از 1250 رای


لوله کشی ساختمان
برای سرویس لوله کشی ساختمان از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین