لوله کشی موتورخانه ساختمان

ثبت درخواست "لوله کشی ساختمان"
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
لوله کشی موتورخانه ساختمان

لوله کشی موتورخانه ساختمان از نمونه‌های مختلف اجرای لوله کشی آب، گاز و انتقال انرژی با مصارف کاربردی ضروری و پر اهمیت است. آموزش لوله کشی موتورخانه با یادگیری اصول دقیق کار بر اساس نقشه لوله کشی تعیین شده وابسته به ساختمان همراه است.

لوله کشی موتورخانه برای در کنار هم قرار دادن تجهیزات موتورخانه و ایجاد ارتباط بین آن و لوله کشی اصلی ساختمان انجام می‌شود. انواع لوله‌ها، تجهیزات، اندازه‌های اصولی و مواردی از این قبیل در اجرای دقیق لوله کشی موتورخانه ساختمان نقش پر رنگی دارند.

تمامی مراحل در آموزش لوله کشی ساختمان برای موتورخانه، از نصب دیگ چدنی موتور خانه بر روی فونداسیون طراحی شده شروع و با برقراری ارتباطات و انشعابات اصلی به داخل ساختمان ادامه می‌یابد. در این مطلب با بررسی مراحل نصب و اجرای لوله کشی موتورخانه ساختمان با شما همراه خواهیم بود.

لوله کشی موتورخانه ساختمان

یکی از اجزای اصلی موتور خانه ساختمان در کنار مولد‌ها و مبدل‌های حرارتی، لوله‌های در نظر گرفته شده برای ایجاد اتصالات لوله‌‌ و تجهیزات دیگر است. لوله کشی موتورخانه ساختمان در نوع داخلی و مرتبط به داخل ساختمان است. لوله‌های داخلی برای انتقال حرارت و بازگرداندن آن به داخل موتورخانه و در نهایت جریان انرژی حرارتی مورد نیاز برای محیط ساختمان است.

 

 لوله کشی موتورخانه ساختمان

 

بنابراین لوله کشی ساختمان پس از ساخت و طراحی فونداسیون و استقرار دیگ چدنی از اصول کاربردی خاصی برخوردار است. اجرای دقیق لوله کشی موتورخانه در انتقال حرارت و انرژی در سطح ساختمان تاثیر بسزایی دارد.

 

کاربرد لوله کشی موتورخانه ساختمان

 

در ادامه نحوه لوله کشی موتورخانه در با شرح مختصری از نمونه‌های انجام شده ارائه می‌شود.

 

اموزش لوله کشی موتورخانه

در هنگام نصب و اجرای لوله کشی موتورخانه ساختمان رعایت اصول مهندسی و نقشه در نظر گرفته شده برای کار امری ضروری است. نصب غیر اصولی لوله‌ها و اتصالات نامناسب انشعابات خروجی از موتورخانه با انتقال نامناسب انرژی و ایجاد مشکلات فراوان در سیستم گرمایشی ساختمان همراه است.

این سبک لوله کشی که گاها با نکاتی مشابه آموزش لوله کشی کلکتوری همراه بوده رعایت اصول نصب و نظارت افراد متخصص امری ضروری و مهم است. 

 

نقشه لوله کشی موتورخانه ساختمان

 

در این قسمت در چند مرحله ساده و مختصر کلیت لوله کشی موتورخانه ساختمان را ارائه می‌دهیم.

 • بر اساس قوانین تعیین شده برای استقرار دیگ چدنى موتورخانه، آن را روى فونداسیون قرار دهید.
 • نصب منبع دوجداره آب گرم را بر اساس دستورالعمل در نظر گرفته شده در محل تعیین شده انجام دهید.
 • یک پایه مناسب از نبشی فلزی را ایجاد و منبع انبساط باز را در بالاترین سطح لوله کشی موتورخانه قرار دهید.
 • لوله کشی ارتباطی بین دستگاه‌های تعبیه شده در موتورخانه را با رعایت مقرارت فنی و ظاهری در چارچوب موتورخانه انجام دهید.
 • از تجمع لوله‌های نصب شده در موتورخانه و عدم رعایت نظم و ارتفاع مشخص برای نصب آنها جلوگیری کنید.
 • اجرای لوله کشی موتورخانه را از فلنج لوله رفت دیگ شروع و از این جهت به کلکتور رفت برسید.
 • در هنگام دسترسی به کلکتور رفت شروع به نصب کلکتور برگشت در لوله کشی موتورخانه ساختمان کنید.
 • شیرفلکه هاى مورد نیاز لوله کشی را روى کلکتورها نصب و پس از انشعاب گیرى، از قسمت زیرین کلکتور برگشت، با توجه به شیرآلات مورد نیاز، پمپ سیرکولاتور و مدار بای پاس آن را به فلنج برگشت دیگ نصب کنید.

 

مراحل لوله کشی موتورخانه ساختمان

 

 • توجه داشته باشید لوله‌ها، شیرفلکه در فضای موتورخانه بصورت افقی و عمودی در جهت‌های هماهنگ اجرا می‌شوند.
 •  لوله‌های رفت و برگشت منبع دوجداره آب گرم را از روى شیرفلکه کلکتورها وصل و سپس، لوله ارتباطى بین لوله هاى رادیاتور و شیرفلکه رفت و برگشت کلکتور را به یکدیگر مرتبط کنید
 • در این بخش وصل کردن لوله‌های رفت و برگشت منبع انبساط از موتورخانه به مکان‌های مورد نظر انجام می‌شود.
 • در این مرحله لوله کشى آب سرد ورودى (اصلى) به موتورخانه را به وسیله لوله فولادی گالوانیزه به منبع دوجداره آب گرم و منبع انبساط وصل کنید.سپس، لوله کشی آب گرم مصرفى ساختمان را به قسمت فوقانی منبع دوجداره آب گرم وصل کنید.

 

نصب و اجرای لوله کشی موتورخانه ساختمان

 

 • اتصالات لوله برگشت آب گرم مصرفی را بواسطه بوشن به مخزن آن بصورتی برقرار کنید که آب از طرف ساختمان به مخزن آب گرم پمپاژ شود. (اتصالات انجام شده روی پمپ سیرکولاتور و شیرآلات وابسته به آن صورت می‌گیرد.)
 • شیر‌های تخلیه آب و هوا، کنترل کننده‌ها و نمایشگرهای نشاندهنده علائم باید تهیه و در محل مناسب برای لوله کشی موتورخانه نصب شود.
 • تست صحت کارکرد لوله کشی و دستگاه‌های نصب شده را با برقراری جریان آب سرد به مخزن آب گرم انجام دهید. به دنبال آن شیرفلکه منبع انبساط نیز باز کنید.
 • پس از انجام دیگر دستورالعمل راه اندازی موتورخانه ساختمان عملیاتی مثل هواگیری را به دقت در صورت لزوم انجام دهید.
 • در نهایت تابلو برق موتورخانه ساختمان را در مکانی مناسب نصب کنید و فرآیند سیم کشى آن را بصورت دقیق انجام دهید.
 • در صورت عدم اطمینان از اجرای صحیح لوله کشی موتورخانه و عایقکاری پایانی لوله‌ها از افراد متخصص در این زمینه راهنمایی بخواهید.

نکات ضروری در لوله کشی موتورخانه

لوله کشی موتورخانه ساختمان اقدامی کاملا تخصصی بوده و با طرح نقشه راه اندازی موتورخانه برای هر ساختمان همراه است. اصول نصب و راه اندازی دیگ موتورخانه و برقراری اتصالات ورودی و خروجی باید بر اساس اندازه‌ها و نکات تعیین شده در نقشه رعایت شود.

عدم رعایت نکات اصولی در لوله کشی موتورخانه ضعف مشاهده شده در عملکرد سیستم گرمایشی و موارد وابسته به آن را به دنبال دارد. از آنجایی که امروزه تجهیزات گرمایشی وابسته به لوله کشی موتورخانه طراحی شده‌اند در نظر گرفتن اصول نصب و راه اندازی آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

لوله کشی ساختمان
برای سرویس لوله کشی ساختمان از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading