قیمت لوله کشی ساختمان در بازار چقدر است؟

برای اطلاع از "هزینه لوله کشی ساختمان" با پاسخ به چند سوال کوتاه، از متخصصان به رایگان قیمت بگیرید

متوسط قیمت (کل کار)
 • 300,000 تومان
 • 400,000 تومان
 • 1,000,000 تومان
 • 2,000,000 تومان
(به روز رسانی در اردیبهشت 1403)

شما در کدام شهر به لوله کشی ساختمان نیاز دارید؟

لوله کشی ساختمان را به متخصصش بسپار

لوله کشی ساختمان (آب، فاضلاب و گاز) مثل شریان‌های حیاتی یک بناست. و مانند باقیِ خدمات تاسیساتی، اگر لوله کشی ساختمان را به افراد ماهر نسپاریم، باید هرروز منتظر یک مشکل جدید باشیم. مشکلاتی که برای رفع‌شان، باید حداقل روی دردسرها و هزینه‌های یک کنده‌کاری اساسی حساب کنید!

لوله کشیِ صحیح و حرفه‌ای هم از چنین مشکلاتی جلوگیری می‌کند، هم قیمت لوله کشی ساختمان را به رقم‌های منطقی و منصفانه نزدیک می‌کند. در «خدمت از ما»، بازار بزرگ و آنلاین خدمات، ضمن دسترسی به بهترین لوله کش‌های شهرتان، می‌توانید قیمت لوله کشی ساختمان را هم رایگان از آنها بپرسید.

 

هزینه لوله کشی آب ساختمان

لیست خدمات نرخ خدمات (بروز رسانی اردیبهشت 1403)
لوله کشی آب توکار 5 لایه (بدون کنده کاری) - به ازای یک واحد 55 تا 60 متر 7.000.000 تا 8.000.000 تومان
لوله کشی آب روکار 5 لایه (با اجرای بست) - به ازای یک واحد 55 تا 60 متر 10.000.000 تا 12.000.000 تومان
لوله کشی آب توکار تک لایه (بدون کنده کاری) - به ازای یک واحد 55 تا 60 متر 5.000.000 تا 6.000.000 تومان
لوله کشی آب توکار تک لایه (همراه با کنده کاری) - متری 2.000.000 تا 450.000 تومان
لوله کشی آب روکار تک لایه (با اجرای بست) - به ازای یک واحد 55 تا 60 متر 6.000.000 تا 7.000.000 تومان
قیمت لوله کشی پلی اتیلن - متری 50.000 تا 300.000 تومان
هزینه تعویض لوله کشی فاضلاب - به ازای یک واحد 55 تا 60 متر 6.500.000 تا 10.000.000 تومان
نصب جعبه کلکتور 750.000 تا 950.000 تومان
نصب کامل شیرآلات 250.000 تا 500.000 تومان

 

قیمت لوله کشی ساختمان متری چند است؟

همینجا می‌توانید یکراست درخواست‌تان را ثبت و یک متخصص برتر را استخدام کنید. اما اگر می‌خواهد کمی در اینباره اطلاعات بیشتری کسب کنید، یا اینکه ببینید نرخ اتحادیه لوله کشی ساختمان چطور هزینه‌های این خدمات را محاسبه می‌کند، با ما همراه باشید.

 

قیمت لوله کشی ساختمان

 

استعلام رایگان قیمت لوله کشی ساختمان در «خدمت از ما»

هزینه‌هایی که بالاتر در جدول دیدید، با توجه به نرخ اتحادیه لوله کشی ساختمان 1403 به روز رسانی شده‌اند. نمودار ابتدای صفحه هم به شما دید تازه‌ای از قیمت لوله کشی ساختمان می‌دهد. این نمودار و ارقام آن هم با توجه درخواست‌های ثبت و انجام‌شده در این پلتفرم به روز شده‌اند.

با این حال، هم ارقام جدول و هم ارقام نمودار هنوز کمی حدودی هستند. برای اطلاع از قیمت لوله کشی ساختمان مختصِ پروژه‌تان، متخصص باید از محل بازدید کند. در بازدید حضوری است که لوله کش تمام جزئیات را درک می‌کند، و می‌تواند هزینه دقیق را اعلام کند.

اگر به خدمات دیگری احتیاج داشته باشید هم اینجا مشخص می‌شود (مثلا تشخیص ترکیدگی لوله، فنر زدن لوله آب گرم و ...)، و می‌توانید هزینه‌اش را پیش‌بینی کنید. اما اگر در حال حاضر امکان ارتباط با متخصص و برنامه‌ریزی برای بازدید حضوری را نداشته باشید هم مشکلی نیست.

در «خدمت از ما»، پیش از استخدام متخصص می‌توانید دستمزد لوله کشی آب و باقی خدمات این حوزه را از چند لوله کش بپرسید؛ بدون پرداخت یک ریال هزینه. تنها باید درخواست‌تان را در اپلیکیشن یا همین‌جا در وب‌سایت ما ثبت کنید، و به چند سوال کوتاه درباره سرویس مدنظرتان پاسخ دهید. ما می‌توانید با لوله کش اصفهان، لوله کش سیار مشهد، شیراز، تهران، لوله کش کرج و هر شهری که در آن زندگی می کنید مرتبط شوید.

 

لوله کشی ساختمان متری چند

 

خدمات لوله کشی ساختمان شامل چه مواردی‌ست؟

شما می‌توانید قیمت لوله کشی ساختمان را برای تمام خدمات این حوزه را از متخصصان بپرسید. اجازه دهید کوتاه این خدمات را بررسی کنیم؛ و دوباره به نرخ اتحادیه لوله کشی ساختمان بپردازیم.

اینها خدماتی هستند که متخصصان فعال در «خدمت از ما» در حوزه لوله کشی ساختمان به مشتریان در سراسر ایران ارائه می‌دهند:

 • طراحی دقیق لوله کشی در ساختمان‌های نوساز
 • لوله کشی آب سرد و گرم در ساختمان برای:
  • آبگرمکن
  • آشپزخانه
  • سرویس بهداشتی
  • ماشین لباس‌شویی
  • ماشین ظرفشویی
  • لوله کشی موتورخانه و شوفاژ
 • لوله کشی گاز ساختمان
 • لوله کشی فاضلاب ساختمان و تعمیرات مربوط به آن
 • لوله کشی اطفا حریق
 • تعمیرات لوله کشی توکار و روکار آب
 • تعویض و تعمیر لوله‌های بی‌کیفیت (روکار و توکار)
 • تشخیص ترکیدگی لوله، نشتی نم، رطوبت و رفع آنها

 

خدمات لوله کشی ساختمان

 

چرا به «خدمت از ما» اعتماد کنید؟

 • اینجا در عرض چند ثانیه به لوله کش‌های باسابقه‌ی شهرتان دسترسی مستقیم خواهید داشت. افرادی که احراز هویت شده‌اند و سوابق و مدارک‌شان موجود است. ما هم و نزدیک‌ترین و برترینِ آنها را (با توجه به امتیازات‌شان) به شما معرفی می‌کنیم.
 • روند ثبت سفارش و استعلام هزینه کاملا رایگان است. امکان ارائه توضیح دقیق پروژه (بدون نیاز به تماس با شماره تلفن لوله کشی ساختمان) هم به شما اجازه می‌دهد دقیق‌ترین برآورد را از قیمت لوله کشی ساختمان داشته باشید.
 • زمان و مکان اعزام نقاش ساختمان توسط شما مشخص می‌شود.
 • امکان بررسی دقیق سوابق و مدارک هر متخصص وجود دارد؛ به همراه درصد رضایت مشتریانی که پیش‌تر از خدمات آنها استفاده کرده‌اند.
 • در صورت بروز هرگونه مشکل تیم پشتیبانی «خدمت از ما» آماده پیگیری و رسیدگی به موضوع خواهد بود.

 

دستمزد لوله کشی آب

 

قیمت لوله کشی ساختمان چطور محاسبه می‌شود؟

اگر سابقه پرداخت دستمزد لوله کشی آب، گاز و ... یا حداقل کمی جست‌وجو و پرس‌وجو برای آن را داشته باشید، احتمالا متوجه شده‌اید که اجرت لوله کشی آب، فاضلاب، گاز و قیمت لوله کشی استخر به دو صورت محاسبه می‌شود: جزئی (به ازای هر متر) و کلی (به ازای هر واحد).

اما تفاوت این دو روش در چیست؟ در ادامه گفته‌ایم:

 

قیمت لوله کشی ساختمان برای هر متر

وقتی قیمت لوله کشی ساختمان به صورت متری یا جزئی اعلام می‌شود، یعنی هزینه شامل خرید وسایل، اتصالات و لوله‌های مورد نیاز نیست؛ و دستمزد لوله کشی آب تنها بابت هر متر لوله‌ای که می‌کشد، پرداخت می‌شود.

اینجا قیمت‌ها بر اساس نرخ اتحادیه لوله کشی ساختمان 1403 مشخص می‌شود. موضوعی که دقت هزینه‌های اعلام‌شده را به شدت افزایش می‌دهد؛ و به کارفرما هم اجازه می‌دهد در جریان ریز به ریز هزینه قرار بگیرد.

نرخ اتحادیه لوله کشی ساختمان را هم که ببینید، متوجه می‌شوید که اتحادیه هم تقریبا تمام هزینه‌ها را به صورت متری اعلام کرده است، به جز برخی کارها مثل نصب پمپ آب، نصب جعبه کلکتور یا نصب شیرآلات (که به صورت عددی مشخص شده‌اند).

در نرخ اتحادیه لوله کشی ساختمان 1403، هزینه متری لوله کشی به فاکتورهای مختلفی مانند توکار یا روکار بودن اجرا، جنس لوله‌ها و ... بستگی دارد، که در بخش‌های بررسی‌شان می‌کنیم.

 

قیمت لوله کشی ساختمان

 

قیمت لوله کشی ساختمان برای هر واحد

در این حالت، دستمزد لوله کشی آب یا گاز به ازای هر واحد مسکونی محاسبه و به کارفرما اعلام می‌شود. البته منظور این نیست که همه‌چیز حال و هوایی توافقی دارد. با یک نگاه کوتاه به نرخ اتحادیه لوله کشی ساختمان متوجه می‌شویم که اینجا هم برخی فاکتورها قیمت را کنترل می‌کنند.

مهمترین موضوع متراژ واحد است. مثلا قیمت لوله کشی ساختمان برای واحدهای 50 تا 100 متر با واحدهای 100 تا 150 متر تفاوت دارد. روش لوله کشی و جنس لوله‌ها اینجا هم مهم‌اند. یکسری کارها هم اساسا به صورت متری قابل محاسبه نیستند، و برای هر واحد در نظر گرفته می‌شوند، مثلا:

 • نصب فلاش تانک و روشویی
 • نصب مخزن پشت بام
 • ساخت و نصب کلکتور

پرداخت اجرت لوله کشی آب و گاز به این روش برای ساختمان‌های نوساز بسیار مناسب است.

 

اجرت لوله کشی آب

 

نرخ اتحادیه لوله کشی ساختمان 1403 به چه فاکتورهایی توجه می‌کند؟

قیمت‌هایی که نرخ اتحادیه لوله کشی ساختمان سالانه اعلام می‌کند، از چنین فاکتورهایی تاثیر می‌پذیرد:

 

متراژ فضا و تعداد واحدها

متراژ فضای مدنظر و تعداد طبقه‌ها ابتدایی‌ترین عامل موثر بر قیمت لوله کشی ساختمان است. همان‌طور هم که اشاره کردیم، مبالغِ نرخنامه هم بر حسب آن اعلام شده‌اند. هرچه فضایی که باید لوله کشی شود بزرگ‌تر باشد، هزینه نهایی هم بالاتر می‌رود؛ حتی اگر دستمزد لوله کشی آب به صورت واحدی پرداخت شود.

چون طبق نرخ اتحادیه، هزینه‌تمام‌شدهبرای فضاهای زیر 50 متر از فضاهای بالای 50 متر کمتر است. همچنین، دیدیم که هزینه‌ها برای واحدهای 50-100 متری هم با واحدها 100-150 متری متفاوت است.

 

قیمت لوله کشی آب ساختمان

 

جنس و سایز لوله‌ها و اتصالات

گذشته از متراژ و تعداد طبقات که حجم کلی کار را مشخص می‌کنند، جنس لوله‌ها و اتصالات هم در نرخ اتحادیه لوله کشی ساختمان در نظر گرفته می‌شود.

مثلا دستمزد لوله کشی آب را در نظر بگیرید. در این حالت، انواع لوله‌هایی که می‌توان برای اینکار استفاده کرد عبارت‌اند از:

 • لوله چدنی برای لوله کشی فاضلاب
 • لوله سبز یا پلی اتیلن برای شوفاژ
 • لوله گالوانیزه، فولادی و یا آهنی
 • لوله پی وی سی و پلاستیکی
 • لوله چندلایه یا سوپرپایپ

هرکدام از این لوله‌ها، با توجه به جنس و اندازه‌شان، قیمت لوله کشی ساختمان را تغییر می‌دهند؛ اتصالات آنها هم به همین ترتیب. از جمله این اتصالات می‌توانیم به مغزی‌ها، سه‌راهی و چهارراهی‌ها، زانویی‌ها، واشر و ... اشاره کنیم.

در بخش‌های بعد این لوله‌ها را با جزئیات بیشتری بررسی خواهیم کرد.

 

نرخ اتحادیه لوله کشی ساختمان

 

خدمات جانبی

نرخ اتحادیه لوله کشی ساختمان را که بررسی کنیم، با یکسری خدمات جانبی هم روبه‌رو می‌شویم که نرخ خاص خود را دارند. منظور مواردی مانند لوله کشی برای انواع آبگرمکن، نصب شیرآلات، نصب توالت و فلاش تانک، نصب روشویی و ... که بالاتر هم اشاره کوتاهی به آنها داشتیم.

 

اجرت لوله کش ساختمان

آخرین موردی که به فاکتور قیمت لوله کشی ساختمان اضافه می‌شود، دستمزد لوله کش است. متراژ فضا که مستقیما بر حجم کار لوله کش تاثیر می‌گذارد، مهمترین عامل در محاسبه اجرت است. بسته به خود فرد، بازبینی حضوری ساختمان، رفت و آمد و موارد این چنینی هم می‌توانند مشمول هزینه بشوند (یا نشوند).

در واقع مبلغی که در نرخ اتحادیه لوله کشی ساختمان 1403 می‌بینید، همین دستمزد است. و هزینه متریال و کنده‌کاری و ... جداگانه محاسبه می‌شود.

 

لوله کشی توکار

در این روش، همانطور که از نام‌اش مشخص است، لوله‌ها زیر خاک کشیده می‌شوند. برای اینکار، ابتدا یک نقشه دقیق طراحی شده، و لوله کش طبق آن پیش می‌رود. مزیت مهم این نوع لوله کشی، مشخص نبودن لوله‌هاست.

البته این روش مشکلاتی هم دارد. برای مثال، این روش زمان‌برتر است. مهم‌تر از آن، اگر تعمیراتی لازم باشد، باید دیوار یا کف را تخریب کرد. این یعنی تحمیل هزینه اضافی، بگذریم از اینکه اجرت لوله کشی آب یا گاز هم به روش توکار بیشتر است.

 

معایب لوله کشی ساختمان

 

نوع لوله کشی

دو روش کلی برای اینکار وجود دارد: توکار و روکار. موردی که در نرخ اتحادیه لوله کشی ساختمان 1403 هم در نظر گرفته شده است. البته اگر به صورت عمومی درباره هزینه‌های اینکار جست‌وجو می‌کنید، خوب است بدانید که معمولا منظور از قیمت لوله کشی ساختمان، دستمزد لوله کشی آب، گاز یا فاضلاب به صورت "توکار" است.

 

لوله کشی روکار

اینجا لوله‌ها داخل دیوارها نیستند، و روی آن کشیده می‌شوند. این روش به اندازه روش قبل تمیز نیست. اما راه‌هایی برای افزایش زیبایی وجود دارد. اول از همه اینکه کار را به فرد ماهر بسپارید تا لوله کشی با ذوق و سلیقه، ماهرانه و استادانه انجام شود. همچنین، می‌توان لوله‌ها را پس از پایان کار داکت کشی کرد.

لوله کشی روکار معمولا با لوله‌های پنج لایه و پلیمری انجام می‌شود و مزایای خاص خود را دارد، از جمله:

 • سرعت بالاتر در اجرا
 • عدم ایجاد مشکل افت فشار آب در ساختمان
 • اقتصادی‌تر بودنِ اجرت لوله کشی آب به روش روکار در مقایسه با روش روکار
 • دسترسی آسان به سیستم لوله کشی برای اصلاحات و تعمیرات، بدون نیاز به تخریب

معمولا برای پوشاندن لوله های روکار از داکت لوله کشی روکار استفاده می شود. اگر با داکت لوله آشنایی ندارید حتما به این صفحه سر بزنید. 

 

نرخ اتحادیه لوله کشی ساختمان 1403

 

انواع لوله کشی ساختمان شامل چیست؟

آنطور که آخرین متدهای مهندسی تاسیسات می‌گویند، هر ساختمان باید چهار نوع لوله‌کشی داشته باشد:

 • لوله کشی فاضلاب
 • لوله کشی آب گرم و سرد
 • لوله کشی شوفاژ و پکیج
 • لوله کشی گاز

به این ترتیب، اینها مهمترین خدمات لوله کشی ساختمان هستند که هر ساختمانی به آنها احتیاج دارد:

 

لوله کشی آب و فاضلاب

همان‌قدر که نبودِ لوله کشی آب و فاضلاب روی آسایش یک چهاردیواری تاثیر می‌گذارد، اجرای غیر اصولی آن هم می‌تواند روال عادی زندگی را بهم بزند، و در کمترین حالت باعث کاهش عمر لوله‌ها و فرسوده شدن‌شان بشود.

این لوله کشی‌ها قبلا با لوله‌های فلزی انجام می‌شد که اصلا گزینه مناسبی نبودند. چون در عرض زمان کوتاهی  فرسودگی، رسوب گرفتگی، ترکیدگی، انسداد و ورود مواد زائد فلزات به جریان آب گریبان سیستم لوله کشی را می‌گرفت. نهایتا، صاحبخانه‌ها مجبور می‌شدند هزینه مصالح و اجرت لوله کشی آب را دوباره بپردازند.

در حال حاضر از لوله‌های مقاوم در برابر فرسودگی استفاده می‌شود، که عمر مفید و استحکام لوله کشی آب و فاضلاب را تا حد چشمگیری افزایش می‌دهد.

 

لوله کشی آب مصرفی (سرد و گرم)

لوله کشی آب مصرفی برای آب سرد و گرم به صورت روکار یا توکار انجام می‌شود، که هنگام بررسی نرخ اتحادیه لوله کشی ساختمان به تفاوت قیمت‌شان پرداختیم. اینجا هم نکته مهم استفاده از لوله، اتصالات و انشعابات با جنس مناسب است.

این موضوع برای لوله‌های آب گرم حیاتی‌تر هم می‌شود. چون آب گرم می‌تواند تجهیزات را سریع‌تر فرسوده کند و به آنها آسیب بزند. علاوه بر آن، آب گرم می‌تواند با لوله واکنش شیمیایی دهد. نتیجه؟ مواد شیمیاییِ موجود در لوله وارد جریان آب می‌شوند و باعث بروز حساسیت (یا مشکلاتی شدیدتر) می‌شوند.

برای تضمین ایمنی شبکه‌های توزیع و تخلیه آب، متخصصان فعال در «خدمت از ما» برای آب گرم از لوله‌های پلی اتیلن، و برای فاضلاب از لوله پلیکا استفاده می‌کنند.

 

لوله کشی فاضلاب

هدف از لوله کشی فاضلاب تخلیه آب‌های آلوده و مصرف‌شده به خارج از ساختمان، و انتقال آن به چاه فاضلاب یا سپتیک است. اینجا اگر کار به کاردان سپرده نشود، مشکلات ایجادشده به سادگی موارد قبل نخواهد بود. اجرای غیر اصولی سیستم فاضلاب با لوله‌های نامناسب، چنین مشکلاتی را خواهد داشت:

 • انتشار بوی نامطبوع فاضلاب در ساختمان
 • گرفتگی لوله‌های تخلیه
 • تحمیل هزینه‌های تخلیه چاه، فنر زدن و لوله بازکنی

پس از همان ابتدا، صفر تا صد لوله کشی ساختمان را به فردی ماهر و قابل اعتماد بسپارید. اینجا هم بسته به روش انتخابی برای لوله کشی، اجرت لوله کشی آب و فاضلاب برای پروژه به صورت روکار یا توکار پرداخت می‌شود.

 

لوله کشی فاضلاب ساختمان

 

لوله کشی شوفاژ و پکیج

این مورد هم برای خانه‌های در شرف ساخت درخواست زیادی دارد، هم برای خانه‌هایی که در حال بازسازی هستند. لوله کشی حرفه‌ایِ این سیستم‌ها هم (چه روکار، چه توکار) برای عملکرد درست و بهینه این وسایل گرمایشی حیاتی است.

اگر لوله کشی ساختمان با لوله کشی شوفاژ و پکیج همراه باشد، معمولا چیزی حدود 20 تا 25 درصد به دستمزد لوله کشی آب اضافه می‌شود.

نکته: اگر سیستم انشعابی باشد، برای شوفاژ می‌توان لوله کشی انشعابی را ادامه داد. اما اگر سیستم کلکتوری باشد، متخصص می‌داند که روش صحیح توکار است، و باید برای پکیچ یا شوفاژ یک کلکتور مجزا نصب شود.

 

لوله کشی گاز

با لوله کشی گاز است که می‌توان از گاز شهری در نقاط مختلف (و مناسبِ) منزل استفاده کرد. مشابه دستمزد لوله کشی آب در نرخ اتحادیه لوله کشی ساختمان، قیمت لوله کشی گاز هم به متراژ پروژه، روکار یا توکار بودن، تعداد انشعاب‌ها و طبقات ساختمان بستگی دارد.

 

سایر خدماتِ لوله کشی ساختمان

متخصصان این حوزه خدمات بیشتری برای ارائه دادن دارند، از جمله:

 • ایجاد انشعابات جدید و کور کردن انشعابات قدیمی
 • تعمیر و تعویض لوله‌های فرسوده
 • نصب وان، روشویی و شیرآلات
 • نصب توالت ایرانی و سیفون
 • نصب توالت فرنگی به همراه پمپ و منبع آبِ آن
 • سرویس توالت فرنگی برای تعویض نشیمن‌گاه جدید (اینکار حساسیت بالایی دارد، چون نشیمن‌گاه قدیمی به دلیل آب‌خوردگی و رطوبت رسوب دارد و فرسوده است، و ناشیانه باز کردن آن می‌تواند به توالت فرنگی آسیب بزند، و حداقل باعث ترک خوردن آن شود)
 • تعمیر توالت فرنگی برای بخش مخزن (که ممکن است خرابی شناور یا نشتی را تجربه کند)، وگرنه قسمتِ کاسه زیاد به تعمیر احتیاج پیدا نمی‌کند.
 • نصب، تعویض، تنظیم و تعمیر فلاش تانک برای خرابی شناور، خرابی دکمه و سایر تجهیزات مربوط به این سیستم
 • نصب و تعمیر لوله کشی ماشین‌های ظرف‌شویی و لباس‌شویی

 

علاوه بر خدمات این حوزه در زمینه مسکونی، لوله کشی صنعتی را هم داریم که از حساس‌ترین خدمات لوله کشی ا‎ست. در لوله کشی صنعتی توجه به دو مورد ضروری‌ست: نوع فعالیت واحد صنعتی و استفاده از لوله‌های مناسب برای آن واحد، و توجه به استانداردهای آن واحد مربوطه و تاثیرشان روی لوله کشی صنعتی.

 

شماره تلفن لوله کشی ساختمان

 

تعمیرات لوله کشی ساختمان

در کنار مواردی که در بخش قبل و هنگام بررسی قیمت لوله کشی ساختمان مرور کردیم، موارد تعمیراتی هم بخش مهمی از خدمات این حوزه را تشکیل می‌دهند.

شاید تصور کنید ساختمان‌های نوساز اصلا دچار مشکلات لوله کشی ساختمان نمی‌شوند. این ایده تا حدی درست است. اما لوله کشی غیر اصولی یا استفاده از تجهیزات نامناسب و بی‌کیفیت همه‌چیز را بهم می‌زند.

انتخاب جنس و قطر مناسب برای لوله‌ها، استفاده از اتصالات مناسب، و مهارت در اجرای لوله کشی از نکاتی هستند که کارایی و ماندگاری این سیستم‌ها را تضمین کنند. اگر عدم رعایت هریک از این موارد برایتان چالشی ایجاد کرده، اینها خدماتِ فوری‌ای هستند که می‌توانید متخصص مربوط به آنها را در «خدمت از ما» پیدا کنید:

 

رفع مشکلات لوله کشی آب ساختمان

مهمترین مشکلات لوله کشی آب را می‌توان در دو دسته قرار داد:

 • فشار پایین آب: این مشکل از انسداد لوله‌ها به دلیل قطر نامناسب‌شان است، انسداد شیر فلکه به خاطر شکستن شیر پیسوار در لوله، استفاده از اتصالات نامناسب یا انشعاب‌گیری‌های متعدد از لوله‌هایی با قطر کم می‌شود.
 • ترکیدگی و نشت: در حال حاضر، تشخیص ترکیدگی و نشت با تجهیزات مدرن و کمترین میزان تخریب انجام می‌شود. خوب است بدانید که بسته به روکار یا توکار بودن سیستم، کار نشت‌یابی و ترکیدگی و در نتیجه قیمت لوله کشی ساختمان متفاوت خواهد. علاوه بر اجرت لوله کشی آب، باید به هزینه تهیه مصالح و ترمیم خرابی‌ها هم توجه کرد.

البته در بحث لوله کشی سیستم گرمایشی مشکلات دیگری وجود دارد، که آنها هم از انتخاب لوله نامناسب (از نظر قطر برای پشتیبانی فشار آب و از نظر متریال)، اتصالات اشتباه و پیاده‌سازی نادرست ناشی می‌شوند. منظور چنین ایراداتی است:

 • هوا گرفتن رادیاتور شوفاژ یا لوله‌های پکیج
 • مشکل بهم زدنِ عملکرد پمپ موتورخانه
 • گرفتگی شیر رفت و برگشت رادیاتور

 

رفع مشکلات لوله کشی فاضلاب ساختمان

این مشکلات بیشتر شامل لوله بازکنی و تخلیه چاه می‌شود؛ خدماتی که آنقدر متنوع و مهم‌اند که در بخش جداگانه‌ای تمام زوایای‌شان را (از جمله قیمت) پوشش داده‌ایم.

اگر قطر لوله‌ها مناسب باشد و شیب آنها از حد استاندارد خیلی کمتر یا بیشتر نباشد، معمولا مسدود نمی‌شوند. توجه به راه‌آب‌ها و مسیر تخلیه آب مصرفی هنگام لوله کشی هم حیاتی است، تا با صحنه‌هایی مثل بالا زدن فاضلاب از کف‌شورهای آشپزخانه، حمام و پارکینگ و انتشار بوی نامطبوع در خانه مواجه نشویم.

این مشکلات ناخوشایند هستند، اما متخصصانِ فعال در «خدمت از ما» به خوشایندترین شکل ممکن، با تجهیزات مدرن و بدون آلوده کردن محیط، سریعا گرفتگی لوله و پر شدن چاه را برطرف می‌کنند.

هزینه این خدمات با قیمت لوله کشی ساختمان تفاوت دارد، و نمی‌توان در نرخ اتحادیه لوله کشی ساختمان پیدایشان کرد. هرچند هزینه آنها را هم می‌توانید در «خدمت از ما» رایگان استعلام کنید.

 

رفع مشکلات لوله کشی ساختمان

 

در لوله کشی ساختمان از چه نوع لوله‌هایی استفاده می شود؟

تا اینجا چندبار هنگام بررسی دستمزد لوله کشی آب و فاضلاب و البته مشکلاتی که می‌تواند برای این دو پیش بیاید، به جنس لوله‌ها و اهمیت آنها اشاره کردیم. اینجا کوتاه لوله‌های مناسب برای لوله کشی آب و آب‌رسانی را مرور می‌کنیم، تا شما هم ایده خوبی در اینباره داشته باشید.

 

لوله مسی

لوله مسی از قدیمی‌ترین گزینه‌ها برای لوله کشی است که هنوز منسوخ نشده. یکی از دلایل‌اش این است که کمتر دچار رسوب می‌شود. علاوه بر آن، لوله‌های مسی در برابر تغییرات آنی دمای آب بسیار مقاوم‌اند. به همین خاطر، برای انتقال آب گرم و سرد (رفت و برگشت) سیستم توزیع آب ساختمانی و تهویه مطبوع کاربرد زیادی دارند.

 

لوله گالوانیزه

لوله‌های گالوانیزه، لوله‌های آهنی‌ای هستند که با یک لایه فلز روی پوشانده شده‌اند. این لوله‌های فلزی در برابر فشار، ضربه و ساییدگی مقاوم هستند، و به این زودی هم فرسوده نمی‌شوند. این گزینه بیشتر برای لوله کشی ساختمان در مقیاس‌های کوچک به کار می‌رود.

 

لوله پلی اتیلن

این لوله‌های پلاستیکی مقاومت چشمگیری در برابر فشار سیالات دارند، و از محبوب‌ترین گزینه‌ها بین لوله‌های ساختمانی محسوب می‌شود. به همین خاطر در انواع لوله کشی‌ها قابل استفاده‌اند، از جمله شوفاژ و پکیج، شبکه توزیع آب سرد و گرم در ساختمان، شبکه فاضلاب و حتی لوله‌های ناودان.

 

لوله پی وی سی

لوله‌های پی وی سی (PVC) هر چند در برابر گرما و آتش مقاوم‌اند، اما در دماهای زیر صفر بسیار شکننده‌اند. به همین خاطر، برای جلوگیری از مشکلات لوله کشی ساختمان در ساختمان و تحمیل هزینه مجدد برای اجرت لوله کشی آب، کارشناسان استفاده از آنها را در مناطق سردسیر توصیه نمی‌کنند.

اگر هم بنا به شرایطی تصمیم بر استفاده از این لوله‌ها شد، عایق‌بندی اصولی آنها حتما انجام خواهد شد. به طور کلی، مهارت لوله کش در دوام و کارایی لوله کشی از جنس پی وی سی بسیار مهم است.

 

لوله پلیکا

به لطف مقاومت در برابر خوردگی، ضربه و آتش‌سوزی، این لوله‌ها بیشترین کاربرد را در لوله کشی سیستم‌های فاضلاب دارند. لوله‌های پلیکا همچنین بسیار سبک‌اند، و در دو مدل PVC و U-PVC در بازار موجود هستند.

 

لوله تک لایه (پلی پروپیلن)

لوله‌های تک لایه از بهترین انواع لوله‌های پلیمری است، که نام آن را در لیست‌های قیمت لوله کشی ساختمان و نرخ اتحادیه لوله کشی ساختمان زیاد می‌بینید. این گزینه بهترین عملکرد خود را در لوله کشی برای سیستم‌های گرمایشی نشان می‌دهد.

این لوله در پروژه‌هایی که کمی محدودیت بودجه دارند اما قرار نیست کیفیت نهایی فدا شود، بسیار مفید و کاربردی هستند.

 

لوله پنج لایه

اگر محدودیت بودجه‌ای که همین حالا به آن اشاره کردیم وجود نداشته باشد، لوله تک لایه جایگزین بهترین هم دارد: لوله پنج لایه. این لوله‌های مدرن از دو لایه پلیمر، یک لایه عایق و دو لایه چسب قوی تشکیل شده‌اند و مقاومت بی‌نظیری دارند.

استفاده از این لوله‌ها برای سیستم گرمایشی هزینه تمام‌شده و دستمزد لوله کشی آب را افزایش می‌دهد، اما تقریبا تمام مهندسان تاسیسات استفاده از آن را به شدت توصیه می‌کنند.

 

نرخ اتحادیه لوله کشی ساختمان 1403

 

کدام لوله کشی باکیفیت‌تر، کدام آسان‌تر و کدام اقتصادی‌تر است؟

اینهمه از انواع لوله کشی‌ها و لوله‌های موجود برای اینکار گفتیم، نهایتا، جواب این سوال چیست؟ اولا باید بگوییم بهترین پاسخ پیش متخصصی است که در محل بازدید می‌کند؛ و در جریان انتظارها و نیازهای شما قرار می‌گیرد. اینطور بگوییم: بهترین روش لوله کشی ساختمان با توجه به نوع سازه متفاوت است.

اما اگر منظور جوابی عمومی است، اجازه دهید توضیح دهیم. کیفیتِ لوله کشی چند جنبه دارد: دوام لوله‌ها در سیستم، فشار آب و دسترسی راحت به لوله‌ها؛ و در دو زمینه بررسی می‌شود: ساختمان در حال ساخت یا بازسازی و ساختمانی که ساکن دارد.

 • برای مورد اول، لوله کشی کلکتوری با لوله لایه‌ای به صورت زیر سقفی توصیه می‌شود. به این ترتیب فشار آب افت نمی‌کند، هوای لوله‌ها از طریق شیر هواگیری بالای کلکتور خارج می‌شود، و فشار مصالح روی لوله‌ها (و احتمال آسیب دیدن‌شان) کمتر می‌شود. همچنین اگر مجبور باشید آب نقطه‌ای از ساختمان را قطع کنید، با وجود کلکتور احتیاجی به قطع کل جریان آب نیست؛ برخلاف لوله کشی روکار و انشعابی.
 • برای مورد دوم، لوله کشی روکار (البته با لوله پنج لایه) دردسر کمتری دارد. قیمت لوله کشی ساختمان هم کمتر می‌شود.

اگر اولویت اول‌تان کاهش هزینه‌هاست، حتما تا اینجا متوجه شده‌اید که لوله کشی روکار به کمترین هزینه و برای اجرا، تعویض، تعمیر و حتی انشعاب‌گیری از لوله‌ها احتیاج دارد.

 

قیمت لوله کشی ساختمان

 

بهترین لوله کش ساختمان شهر شما اینجاست

امیدواریم با مطالعه این مطلب مفصل، دید بهتری از خدمات، هزینه و فاکتورهای محاسبه هزینه در نرخ اتحادیه لوله کشی ساختمان 1403 عوامل موثر بر به دست آورده باشید.

هرگاه به خدمات لوله کشی ساختمان و تعمیرات آن احتیاج داشتید، یا صرفا می‌خواستید از آخرین قیمت لوله کشی ساختمان مطلع شوید، روی «خدمت از ما» حساب کنید.

هرجای ایران که باشید، بدون نیاز به شماره تلفن لوله کشی ساختمان، با ثبت رایگان سفارش می‌توانید با بهترین لوله کش تهران، یزد، تبریز، لوله کش شیراز، مشهد و سایر شهرها به صورت آنلاین ارتباط بگیرید، قیمت‌های پیشنهادی را ببینید، سوابق و نظرات باقی کاربران را مطالعه کنید، و بهترین متخصصِ شهرتان را پیدا کنید.

4.5 امتیاز از 1733 رای

بهترین متخصصان نزدیک به خود را پیدا کنید
لوله کشی ساختمان

نظرات

خلیل شکفته
خلیل شکفته
5.0 (از 34 نظر)
55 خدمت موفق
لوله کشی ساختمان
محمد کامیاب

آدم دروغگویی نیست، بسیار زحمت کش با اطمینان سالم هست.هوای مشتری داره،دلش میخواد مشتری راضی نگه داره منم الان یکسال باهاش کار میکنم

غلامرضا عطایی قراچه
غلامرضا عطایی قراچه
5.0 (از 118 نظر)
143 خدمت موفق
لوله کشی ساختمان
محمد ضیایی

سلام بسیار خوش برخورد، خوش فکر، متعامل، فنی و با مهارت، به مفهوم واقعی متخصص و کاربلد، سربلندیشون مستدام

روح اله شاطری
روح اله شاطری
5.0 (از 284 نظر)
389 خدمت موفق
لوله کشی ساختمان
مسعود یزدان

ایشان فردی خوش قول، حرفه ای ، باسابقه و با سابقه بودند..از لحاظ قیمت هم خیلی منصفانه برخورد کردند...بسیار راضی هستم

در این شهرها می توانید سفارش لوله کشی ساختمان را ثبت کنید:

 • لوله کشی ساختمان تهران
 • لوله کشی ساختمان کرج
 • لوله کشی ساختمان اصفهان
 • لوله کشی ساختمان مشهد
 • لوله کشی ساختمان شیراز
 • لوله کشی ساختمان تبریز
 • لوله کشی ساختمان اهواز
 • لوله کشی ساختمان همدان
 • لوله کشی ساختمان بندرعباس
 • لوله کشی ساختمان دماوند
 • لوله کشی ساختمان رودهن
 • لوله کشی ساختمان لواسان
 • لوله کشی ساختمان ورامین
 • لوله کشی ساختمان شهریار
 • لوله کشی ساختمان وحیدیه
 • لوله کشی ساختمان پرند
 • لوله کشی ساختمان بومهن
 • لوله کشی ساختمان پردیس
 • لوله کشی ساختمان قرچک
 • لوله کشی ساختمان قم
 • لوله کشی ساختمان محمدشهر
 • لوله کشی ساختمان ماهدشت
 • لوله کشی ساختمان کمال شهر
 • لوله کشی ساختمان چهارباغ
 • لوله کشی ساختمان نظرآباد
 • لوله کشی ساختمان فردیس
 • لوله کشی ساختمان کرمان
 • لوله کشی ساختمان ری
 • لوله کشی ساختمان اسلامشهر
 • لوله کشی ساختمان اندیشه
 • لوله کشی ساختمان شهر قدس
 • لوله کشی ساختمان شهر گلستان
 • لوله کشی ساختمان نسیم شهر
 • لوله کشی ساختمان هشتگرد
 • لوله کشی ساختمان ملارد
 • لوله کشی ساختمان رباط کریم
 • لوله کشی ساختمان پاکدشت
 • لوله کشی ساختمان اراک
 • لوله کشی ساختمان رشت
 • لوله کشی ساختمان ساری
 • لوله کشی ساختمان ارومیه
 • لوله کشی ساختمان باغستان
 • لوله کشی ساختمان شاهین شهر