رفع گرفتگی لوله آب گرم

ثبت درخواست "لوله بازکنی"
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
رفع گرفتگی لوله آب گرم

گرفتگی لوله آب یکی از انواع گرفتگی لوله‌ها در ساختمان بوده که تاثیر زیادی در بهم خوردن روال عادی زندگی دارد. گرفتگی لوله آب گرم علاوه بر مصارف عادی بر عملکرد شوفاژ و سیستم پکیج منزل تاثیر دارد. بنابراین رفع گرفتگی لوله آب گرم و سرد در صورت مواجهه با این مشکل از اهمیت بالایی برخوردار است.

گرفتگی لوله آب گرم در مسیر موتورخانه، گرفتگی لوله آب متصل به سینک و در نهایت مشاهده گرفتگی لوله آب گرم سرویس بهداشتی و حمام از پر تکرار ترین موارد پیش آمده در این نوع گرفتگی است. آشنایی با روش‌های رفع گرفتگی لوله آب و نحوه تشخیص محل گرفتگی لوله آب گرم در جلوگیری از بروز مداوم این مشکل تاثیر دارد.

 

 

گرفتگی لوله آب آشامیدنی، گرفتگی لوله آب داغ، گرفتگی لوله آب گرم موتورخانه و مواردی از این قبیل تقریبا با دلایل مشابه و روش‌های رفع گرفتگی لوله های اب گرم یکسان همراه است. اگر تمایل دارید دلیل گرفتگی مداوم لوله‌های آب گرم و سرد ساختمان خود را بدانید تا انتهای مطلب رفع گرفتگی لوله آب با ما همراه باشید. 

 

رفع گرفتگی لوله آب

 

گرفتگی لوله آب در ساختمان

لوله‌های آب کار گذاشته شده در سیستم لوله کشی ساختمان از بخش مصارف خانگی گرفته تا موتورخانه و تجهیزات وابسته به پکیج در مسیر عملکردی با گرفتگی‌هایی همراه هستند.از آنجایی که گرفتگی لوله آب سرد به نسبت آب گرم کمتر بوده در این مطلب به دلایل گرفتگی لوله آب گرم در مصارف خانگی پرداخته شده است.

گرفتگی لوله آب از نظر برخی افراد امری بعید و عجیب بوده اما خوب است بدانید همانند لوله فاضلاب این مشکل در لوله‌های آب آشامیدنی و گرم نیز وجود دارد. یکی از علائم بارز گرفتگی لوله آب گرم و سرد مشاهده ضعف در فشار آب خروجی از لوله ها بوده که تحت تاثیر جرم، رسوبات و خرابی بروز می‌دهد. بنابراین برای رفع آن اقداماتی مثل فنر زدن لوله فاضلاب در مواقع گرفتگی چاه فاضلاب وجود دارد. 

 

گرفتگی لوله آب آشامیدنی

 

یافتن علت گرفتگی لوله آب آشامیدنی و مصارف دیگر در ساختمان در رفع سریع و به موقع آن نقش بسزایی دارد. امروزه اقداماتی مثل باز كردن لوله سينك ظرفشويي، رفع گرفتگی لوله‌های حمام و سرویس بهداشتی از موارد سرویس و نگهداری تاسیسات ساختمانی به شمار می‌آیند. بنابراین پس از مشاهده اولین علائم گرفتگی لوله آب درصدد یافتن علت و رفع آن برآیید تا با مشکلات پیچیده‌تری در تاسیسات ساختمانی مواجه نشوید.

 

دلایل گرفتگی لوله آب گرم

بروز گرفتگی لوله آب در منازل مسکونی و دیگر ساختمان‌ها با یک سری عوامل ایجاد کننده همراه است. عمده ترین دلیل گرفتگی لوله آب گرم و سرد رسوبات به جای مانده در مسیر این تجهیزات بواسطه جریان آب است.

 

گرفتگی لوله آب داغ

 

املاح معدنی موجود در آب آشامیدنی در هنگام تماس به اجسامی مثل لوله آب به آن چسبیده و در دیواره آن جا خوش می‌کند. این اتفاق در مرور زمان گرفتگی لوله آب آشامیدنی را به همراه دارد.علاوه بر این موارد به آشنایی مختصری با دیگر دلایل بوجود آورنده گرفتگی لوله آب به شرح ذیل می‌پردازیم.

 

رسوب و جرم و گرفتگی لوله‌های آب گرم

در بروز گرفتگی لوله‌های آب گرم عمده ترین دلیل رسوبات تشکیل شده در مسیر جریان آب در لوله است.این رسوبات به مرور زمان در مسیر لوله آب گرم نشت کرده و جداره و دیواره آن را ضخیم و جریان آب را ضعیف می‌کنند.

 

گرفتگی لوله آب با تجمع رسوبات در لوله

 

تجمع موادی مانند سولفات کلسیم، سولفات منیزم و کربنات کلسیم آب در مسیر جریان آن در لوله‌های آب گرم بروز گرفتگی و ضعف در فشار آب را به همراه دارد. این مشکل در سیستم موتورخانه بیشتر دیده شده و در عملکرد ضعیف سیستم گرمایشی تاثیر مستقیم دارد.

 

تاثیر رسوبات بر مشاهده گرفتگی لوله‌های آب گرم

زنگ آهن یکی بارزترین مشکلاتی بوده که در اثر نشست رسوب در دیوار لوله‌های آب گرم به مرور زمان ایجاد می‌شود. علاوه بر گرفتگی لوله آب گرم در ساختمان نفوذ رسوبات ناشی از جریان آب با موارد مشکل سازی همراه بوده که با برخی از آنها آشنا می‌شویم.

  • شکستگی و خرابی لوله‌های آب نصب شده در موتور خانه و دیگر قسمت‌های ساختمان
  • بروز نشت و ایجاد روزنه در مسیر لوله‌های آب گرم
  • افت بازدهی سیستم گرمایشی ساختمان
  • مسدود شدن کامل لوله‌های مسیر آب گرم در موتورخانه و دیگر قسمت‌های ساختمان
  • افزایش مصرف سوخت و انرژی برای راه اندازی سیستم گرمایشی

 

گرفتگی لوله‌های آب گرم

 

پس از مشاهده دلایل گرفتگی لوله آب گرم و سرد که بارزترین آنها رسوبات ناشی از جریان آب در لوله بوده به بررسی روش‌های رفع گرفتگی لوله آب در ادامه مطلب اشاره خواهیم داشت.

 

نحوه رفع گرفتگی لوله‌های آب گرم

مشاهده گرفتگی لوله آب گرم و سرد نیاز فوری برای رفع آن را به دنبال دارد. رسوب زدایی لوله‌های آب و رفع گرفتگی مسیر لوله کشی منتهی به موتورخانه با روش‌های خاص و کاربردی صورت می‌گیرد. سه روش کاربردی برای رفع لوله آب گرم و سرد در این بخش معرفی می‌شود.

 

رفع گرفتگی لوله آب با محلول های شیمیایی و طبیعی

یکی از روش‌های متداول برای رفع گرفتگی لوله آب گرم استفاده از محلول شیمایی مخصوص به این کار است. این محلول‌ها با نفوذ در مسیر لوله آب رسوبات ایجاد شده را در خود حل کرده و مسیر ورود آب را پاکسازی می‌کنند.

 

رفع گرفتگی لوله آب با محلول های شیمیایی و خانگی

 

برای استفاده از این روش حتما دستور کابرد محلول را مشاهده و به اندازه کافی در مسیر لوله بریزید. رفع گرفتگی لوله آب گرم با محلول‌های خانگی کم خطر مثل نمک، سرکه و جوش شیرین و آب روشی مقرون به صرفه بوده و درصد آسیب رسانی آن به لوله‌ها بسیار کم است.

 

رفع رسوب و گرفتگی لوله آب با تکنولوژی پالس الکتریکی

روش پالس الکتریکی برای رفع گرفتگی لوله‌های آب گرم بدون استفاده از نمک و مواد شیمیایی مانع رسوب گذاری آب در لوله‌ها می‌شود. این فناوری که بیشتر پیشگیرانه بوده مسیر ورودی آب در لوله را از رسوبات نشست کرده پاکسازی و مانع تجمع رسوبات در لوله می‌شود.

 

رفع گرفتگی لوله آب با تکنولوژی پالس الکتریکی

 

امکان نصب این دستگاه روی لوله‌های آب با هر جنسی وجود داشته و رفع گرفتگی لوله‌های مختلف از موتور خانه گرفته تا لوله‌های منتهی به حمام و ظرفشویی را انجام می‌دهد.

 

روش تصفیه الکتریکی برای رفع گرفتگی لوله آب

در این روش واکنش‌های شیمیایی مدیریت شده توسط دستگاه ماهیت مواد تشکیل دهنده رسوبات را تغییر می‌دهد. با این کار تجمع رسوبات ناشی از جریان آب در لوله به حداقل میزان ممکن می‌رسد.

چند نکته مختص رفع گرفتگی لوله آب

استفاده از هرکدام از روش‌های رفع گرفتگی لوله آب گرم وسرد نیاز به اطلاع کافی در این زمینه دارد. استفاده نامتعارف از محلول شیمیایی رفع گرفتگی لوله آب، تنظیمات ناصحیح دستگاه‌های پالس الکتریکی و تصفیه الکتریکی با آسیب جدی بر سیستم لوله کشی ساختمان همراه است.

 

رفع گرفتگی لوله آب گرم

 

بنابراین در هنگام مشاهده گرفتگی لوله آب آشامیدنی با دیگر نمونه‌های لوله در ساختمان با افراد متخصص در این زمینه مشورت بگیرد.

لوله بازکنی
برای سرویس لوله بازکنی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading