رفع گرفتگی لوله آب گرم

ثبت درخواست "لوله بازکنی"
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
رفع گرفتگی لوله آب گرم

گرفتگی لوله آب آشامیدنی یکی از انواع گرفتگی لوله‌ها در ساختمان است که روال زندگی را بهم می‌زند. گرفتگی لوله آب گرم علاوه بر مصارف روزانه، روی عملکرد شوفاژ و پکیج هم تاثیر می‌گذارد. آشنایی با روش‌های رفع گرفتگی لوله آب گرم و سرد مانع از مواجهه ما با این چالش‌ها می‌شود.

گرفتگی لوله آب گرم در مسیر موتورخانه، گرفتگی لوله آب متصل به سینک و گرفتگی لوله آب گرم سرویس بهداشتی و حمام از پرتکرارترین سناریوها در این نوع گرفتگی است. در این مقاله قصد داریم درباره نحوه تشخیص محل گرفتگی لوله آب گرم، و البته روش‌های رفع گرفتگی لوله آب آشامیدنی صحبت کنیم.

اگر تمایل دارید دلیل گرفتگی مداوم لوله‌های آب گرم و سرد ساختمان خود و روش رفع‌شان را بدانید، تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

 

رفع گرفتگی لوله آب

 

علائم گرفتگی لوله آب گرم ساختمان

گرفتگی لوله آب آشامیدنی، گرفتگی لوله آب داغ، گرفتگی لوله آب گرم موتورخانه و ... معمولا دلایل یکسانی دارند؛ و روش‌های رفع گرفتگی لوله های اب گرم برای همه‌شان جواب می‌دهد.

اما پیش از اینکه سراغ معرفی روش‌های رفع گرفتگی لوله آب گرم و طریقه رسوب زدایی لوله آب گرم برویم، خوب است نشانه‌های آن را بدانیم تا سریعا برای رفع آن اقدام کنیم.

مهمترین نشانه‌های رسوب داشتن و گرفتگی لوله آب آشامیدنی عبارت هستند از:

  • مسدود شدن شيرها و لوله‌های آب که هم باعث کاهش جریان آب می‌شود، هم باعث کوتاه شدن عمر شیرآلات و سوراخ شدن لوله‌ها.
  • کند شدن جریان آب گرم در لوله‌ها که منجر به خنک شدن آب پیش از رسيدن به مصرف‌کننده می‌شود.
  • پوسیده و خورده شدن تجهیزاتی که با آب کار می‌کنند، از جمله مخازن حرارتی.
  • کاهش بهره‌وری موتورخانه و لوازم حرارتی ساختمان.

اینها مهمترین نشانه‌های گرفتگی لوله آب گرم هستند، که در ادامه دلایل بروز و روش رفع آنها را بررسی می‌کنیم.

 

گرفتگی لوله آب آشامیدنی

 

گرفتگی لوله آب ساختمان و آنچه باید درباره آن بدانید

لوله‌های آب کار گذاشته شده در سیستم لوله کشی ساختمان، از مصارف خانگی گرفته تا موتورخانه و تجهیزات وابسته به پکیج، ممکن است در مسیر خود دچار گرفتگی شوند. از آنجا که گرفتگی لوله آب سرد به نسبت آب گرم کمتر است، در ادامه به دلایل گرفتگی لوله آب گرم در مصارف خانگی می‌پردازیم.

گرفتگی لوله آب آشامیدنی ممکن است به نظر عجیب و دور از ذهن باشد. اما درست مانند لوله فاضلاب، این مشکل در لوله‌های آب آشامیدنی و گرم هم پیش میاید.

گفتیم که یکی از علائم بارز گرفتگی لوله آب گرم و سرد، ضعف فشار آب خروجی از لوله‌هاست که به دلیل جرم، رسوبات و خرابی اتفاق می‌افتد. اگر این مسئله به دلیل گرفتگی چاه فاضلاب بروز کرده باشد، برای رفع آن فنر زدن لوله فاضلاب انجام می‌شود.

پیدا کردن علت گرفتگی لوله آب آشامیدنی در ساختمان، در رفع سریع و به موقع آن نقش بسزایی دارد. اگر برنامه منظمی برای باز كردن لوله سينك ظرفشويي، رفع گرفتگی لوله‌های حمام و سرویس بهداشتی و اصولا سرویس و نگهداری تاسیسات ساختمانی داشته باشید، کمتر با این نشانه‌ها مواجه می‌شوید.

در غیر این صورت، پس از مشاهده اولین علائم گرفتگی لوله آب به دنبال علت و طریقه رسوب زدایی لوله آب گرم باشید تا با مشکلات پیچیده‌تر مواجه نشوید.

 

گرفتگی لوله آب داغ

 

دلایل گرفتگی لوله آب گرم

گرفتگی لوله آب آشامیدنی در منازل مسکونی و ساختمان‌های دیگر چند منشاء مهم دارد. عمده‌ترین دلیل گرفتگی لوله آب گرم و سرد، رسوبات به جامانده در مسیر این تجهیزات به واسطه جریان آب است.

املاح معدنی موجود در آب آشامیدنی هنگام تماس با لوله آب به آن می‌چسبند و در دیواره آن جا خوش می‌کنند. این اتفاق به مرور زمان باعث گرفتگی لوله آب آشامیدنی می‌شود. در ادامه با چگونگی ایجاد گرفتگی لوله آب گرم در اثر رسوبات بیشتر آشنا می‌شویم.

 

گرفتگی لوله‌های آب گرم به دلیل رسوب و جرم

هنگام بروز گرفتگی لوله آب گرم، رسوبات تشکیل شده در مسیر جریان آب در لوله متهم‌های ردیف اول هستند. این رسوبات به مرور زمان در مسیر لوله آب گرم سخت می‌شوند، جداره و دیواره آن را ضخیم می‌کنند، و نهایتا باعث ضعیف شدن جریان آب می‌شوند.

تجمع موادی مانند سولفات کلسیم، سولفات منیزم و کربنات کلسیم آب در مسیر آن باعث گرفتگی لوله آب آشامیدنی و ضعف فشار آن می‌شود. این مشکل در سیستم موتورخانه بیشتر دیده می‌شود، و در عملکرد ضعیف سیستم گرمایشی تاثیر مستقیم می‌گذارد.

 

طریقه رسوب زدایی لوله آب گرم

 

تاثیر رسوبات بر گرفتگی لوله آب آشامیدنی

زنگ آهن از رایج‌ترین مشکلاتی است که در اثر نشست رسوب در دیوار لوله‌های آب گرم به مرور زمان ایجاد می‌شود. علاوه بر گرفتگی لوله آب گرم در ساختمان، نفوذ رسوبات ناشی از جریان آب چالش‌های دیگری را هم ایجاد می‌کند، از جمله:

  • شکستگی و خرابی لوله‌های آب موتورخانه و بخش‌های دیگر ساختمان
  • بروز نشت و ایجاد روزنه در مسیر لوله‌های آب گرم
  • افت بازدهی سیستم گرمایشی ساختمان
  • مسدود شدن کامل لوله‌های مسیر آب گرم در موتورخانه و دیگر قسمت‌های ساختمان
  • افزایش مصرف سوخت و انرژی برای راه اندازی سیستم گرمایشی

این تاثیرات نیز به نوعی همان نشانه‌های نیاز ما به رفع گرفتگی لوله آب گرم هستند که پیش‌تر درباره آنها بحث کردیم.

به محض مشاهده این مشکلات، باید اوضاع را به کمک روش‌های رفع گرفتگی لوله آب و طریقه رسوب زدایی لوله آب گرم به حالت اول برگردانیم.

 

گرفتگی لوله‌های آب گرم

 

نحوه رفع گرفتگی لوله آب گرم

وقتی متوجه گرفتگی لوله آب گرم و سرد شدید، باید سریعا برای رفع آن اقدام کنید. رسوب زدایی لوله‌های آب و رفع گرفتگی مسیر لوله کشی منتهی به موتورخانه با روش‌های خاصی صورت می‌گیرد. در ادامه سه روش کاربردی برای رفع گرفتگی لوله آب گرم را معرفی کرده‌ایم:

 

رفع گرفتگی لوله آب آشامیدنی با محلول شیمیایی و خانگی

یکی از روش‌های متداول برای رفع گرفتگی لوله آب گرم استفاده از محلول‌های شیمیایی مخصوص اینکار است. این محلول‌ها با نفوذ در مسیر لوله آب رسوبات ایجاد شده را حل کرده، و مسیر آب را پاکسازی می‌کند.

جهت رفع گرفتگی لوله آب گرم با این روش، حتما طبق روش استفاده نوشته‌شده روی بسته‌بندی این محلول‌ها عمل کنید، و به اندازه کافی از محلول را در مسیر لوله بریزید.

در طریقه رسوب زدایی لوله آب گرم از محلول‌های خانگی کم‌خطر مانند نمک، سرکه و جوش شیرین و آب هم می‌توان استفاده کرد. محلول‌های خانگی هم مقرون به صرفه هستند و حساسیت ایجاد نمی‌کنند، و هم به لوله‌ها هیچ آسیبی نمی‌زنند.

 

گرفتگی لوله آب آشامیدنی

 

رفع گرفتگی لوله آب با تکنولوژی پالس الکتریکی

درباره طریقه رسوب زدایی لوله آب گرم با فناوری پالس الکتریکی چیزی شنیده‌اید؟ این روش به شما در رفع گرفتگی لوله‌های آب گرم کمک می‌کند؛ بدون اینکه لازم باشد از نمک و مواد شیمیایی و ... استفاده کنید.

این تکنولوژی که بیشتر پیشگیرانه است، مسیر ورودی آب در لوله را از رسوبات نشست کرده پاکسازی می‌کند، و مانع از تجمع رسوبات در لوله می‌شود.

امکان نصب این دستگاه روی لوله‌های آب با هر جنسی وجود دارد؛ و به رفع گرفتگی لوله آب آشامیدنی، موتور خانه و لوله‌های منتهی به حمام و ظرفشویی کمک می‌کند.

 

رفع گرفتگی لوله آب با پالس الکتریکی

 

طریقه رسوب زدایی لوله آب گرم به روش تصفیه الکتریکی

گرفتگی لوله آب گرم را با روش تصفیه الکتریکی هم می‌توان برطرف کرد. در این روش واکنش‌های شیمیایی مدیریت شده‌ای توسط دستگاه، ماهیت مواد تشکیل‌دهنده رسوبات را تغییر می‌دهد.

با اینکار تجمع رسوبات ناشی از جریان آب در لوله به حداقل میزان ممکن می‌رسد، و مسیر آب باز می‌شود.

 

رفع گرفتگی لوله آب گرم

 

رفع گرفتگی لوله آب آشامیدنی به کمک متخصصان

طریقه رسوب زدایی لوله آب گرم با روش‌های خانگی را همه می‌توانیم انجام دهیم؛ اما روش‌های قاطعانه‌تر و تخصصی‌تر رفع گرفتگی لوله آب گرم و سرد نیاز به اطلاعات و مهارت کافی در این زمینه دارد.

برای مثال، استفاده نامتعارف از محلول شیمیایی رفع گرفتگی لوله آب، یا درست تنظیم نکردن دستگاه‌های پالس الکتریکی و تصفیه الکتریکی باعث آسیب جدی به سیستم لوله کشی ساختمان خواهد شد.

 به همین دلیل، در صورت مشاهده گرفتگی لوله آب آشامیدنی یا دیگر لوله‌ها در ساختمان، بهتر است با افراد متخصص در این زمینه مشورت کنید. از طریق ثبت رایگان درخواست‌تان در وبسایت یا اپ «خدمت از ما»، می‌توانید به بهترین متخصصان لوله بازکنی در شهرتان دسترسی داشته باشید.

لوله بازکنی
برای سرویس لوله بازکنی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading