طریقه رسوب زدایی لوله آب گرم و سرد و رفع گرفتگی

ثبت درخواست "لوله کشی ساختمان"
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
طریقه رسوب زدایی لوله آب گرم و سرد و رفع گرفتگی

رفع گرفتگی شیر آب گرم و سرد به کمک رسوب زدایی لوله ها به یکی از مهمترین مشکلات افراد در خانه و آپارتمان تبدیل شده است، چراکه گرفتگی لوله آب گرم علاوه بر مصارف روزانه، روی عملکرد شوفاژ و پکیج هم تاثیر می‌گذارد. آشنایی با روش‌های رفع گرفتگی لوله آب گرم و سرد مانع از مواجهه ما با این چالش‌ها می‌شود.

گرفتگی لوله آب گرم در مسیر موتورخانه، گرفتگی لوله آب متصل به سینک و گرفتگی لوله آب گرم سرویس بهداشتی و حمام از پرتکرارترین سناریوها در این نوع گرفتگی است. در این مقاله قصد داریم درباره نحوه تشخیص محل گرفتگی و پس از آن نحوه  رسوب زدایی لوله پلاستیکی را به طور کامل توضیح دهیم.

اگر تمایل دارید دلیل گرفتگی و طریقه رسوب زدایی لوله آب گرم و سرد را بدانید با ما همراه باشید.

 

چه زمانی نیاز به رسوب زدایی لوله آب گرم دارید؟

گرفتگی لوله آب گرم در بخش های مختلف ساختمان معمولا دلایل یکسانی دارند؛ و روش‌هایی که در ادامه بیان می‌کنیم برای رفع گرفتگی تمامی لوله های اب گرم  جواب می‌دهد؛ اما پیش از اینکه به توضیح طریقه رسوب زدایی لوله آب گرم بپردازیم، خوب است نشانه‌های آن را بدانیم تا سریعا برای رفع آن اقدام کنیم.

مهمترین نشانه‌های رسوب داشتن و گرفتگی لوله آب آشامیدنی عبارتند از:

 • کاهش میزان فشار آب در برخی از لوله‌ها
 • در اطراف خروجی شیرآلات و روی کاشی‌ها شاهد شوره‌های سفید رنگ هستید.
 • گاهی اوقات در آب خروجی از شیر شاهد سنگ ریزه و شن هستید.
 • دوش حمام دچار گرفتگی شده و آب به درستی از دوش خارج نمی‌شود.

اینها مهمترین نشانه‌های گرفتگی لوله آب گرم هستند، که در ادامه دلایل بروز و روش رفع آنها را بررسی می‌کنیم.

 

طریقه رسوب زدایی لوله آب گرم

 

گرفتگی شیر آب گرم، چه پیامدهایی دارد؟

اگر با مشاهده این علائم، اقدام به رسوب زدایی لوله ها نکنید، به مرور زمان شاهد موارد زیر خواهید بود:

 • مسدود شدن شيرها و لوله‌های آب که هم باعث کاهش جریان آب می‌شود، هم باعث کوتاه شدن عمر شیرآلات و سوراخ شدن لوله‌ها.
 • کند شدن جریان آب گرم در لوله‌ها که منجر به خنک شدن آب پیش از رسيدن به مصرف‌کننده می‌شود.
 • پوسیده و خورده شدن تجهیزاتی که با آب کار می‌کنند، از جمله مخازن حرارتی.
 • کاهش بهره‌وری موتورخانه و لوازم حرارتی ساختمان.
 • بروز نشت و ایجاد روزنه در مسیر لوله‌های آب گرم
 • شکستگی و خرابی لوله‌های آب موتورخانه و بخش‌های دیگر ساختمان
 • افزایش مصرف سوخت و انرژی برای راه اندازی سیستم گرمایشی

 

به محض مشاهده این مشکلات، باید اوضاع را به کمک روش‌های رفع گرفتگی لوله آب و طریقه رسوب زدایی لوله آب گرم به حالت اول برگردانیم.

 

رسوب زدایی لوله پلاستیکی

 

گرفتگی لوله آب گرم و سرد و آنچه باید بدانید

لوله‌های آب کار گذاشته شده در سیستم لوله کشی ساختمان، از مصارف خانگی گرفته تا موتورخانه و تجهیزات وابسته به پکیج، ممکن است در مسیر خود دچار گرفتگی شوند. از آنجا که گرفتگی لوله آب سرد به نسبت آب گرم کمتر است، در ادامه به دلایل گرفتگی شیر آب گرم در مصارف خانگی می‌پردازیم.

گرفتگی لوله آب آشامیدنی ممکن است به نظر عجیب و دور از ذهن باشد. اما درست مانند لوله فاضلاب، این مشکل در لوله‌های آب آشامیدنی و گرم هم پیش می‌آید.

گفتیم که یکی از علائم بارز گرفتگی و نیاز به رسوب زدایی لوله‌ها، ضعف فشار آب خروجی از لوله‌هاست که به دلیل جرم، رسوبات و خرابی اتفاق می‌افتد. اگر این مسئله به دلیل گرفتگی چاه فاضلاب بروز کرده باشد، برای رفع آن فنر زدن لوله فاضلاب انجام می‌شود.

پیدا کردن علت گرفتگی لوله ها، در رفع سریع و به موقع آن نقش بسزایی دارد. اگر برنامه منظمی برای باز كردن لوله سينك ظرفشويي، رفع گرفتگی لوله‌های حمام و سرویس بهداشتی و اصولا سرویس و نگهداری تاسیسات ساختمانی داشته باشید، کمتر با این نشانه‌ها مواجه می‌شوید. به طور کلی، پس از مشاهده اولین علائم گرفتگی به دنبال علت و طریقه رسوب زدایی لوله آب گرم باشید تا به سرعت مشکل رفع شود.

 

طریقه رسوب زدایی لوله آب گرم

 

دلایل گرفتگی شیر آب گرم

گرفتگی لوله آب آشامیدنی چند منشاء مهم دارد؛ عمده‌ترین دلیل آن، رسوبات به جامانده در مسیر این تجهیزات به واسطه جریان آب است. املاح معدنی موجود در آب آشامیدنی هنگام تماس با لوله آب به آن می‌چسبند و در دیواره آن جا خوش می‌کنند. این اتفاق به مرور زمان باعث گرفتگی لوله‌ها می‌شود. در ادامه دلایل مختلف آن را بیشتر توضیح می‌دهیم:

 

گرفتگی لوله‌ها به دلیل رسوب و جرم

رسوبات تشکیل شده در مسیر جریان آب در لوله‌ها، متهم‌های ردیف اول گرفتگی لوله‌های آب هستند. این رسوبات به مرور زمان در مسیر لوله آب گرم سخت می‌شوند، جداره و دیواره آن را ضخیم می‌کنند، و نهایتا باعث ضعیف شدن جریان آب می‌شوند.

تجمع موادی مانند سولفات کلسیم، سولفات منیزم و کربنات کلسیم آب در مسیر آن باعث گرفتگی و ضعف فشار آن می‌شود. این مشکل در سیستم موتورخانه بیشتر دیده می‌شود، و در عملکرد ضعیف سیستم گرمایشی تاثیر مستقیم می‌گذارد.

 

گرفتگی لوله‌های آب گرم

 

طریقه رسوب زدایی لوله آب گرم

وقتی متوجه گرفتگی لوله آب گرم و سرد شدید، باید سریعا برای رفع آن اقدام کنید. رسوب زدایی لوله‌های آب، جهت رفع گرفتگی مسیر لوله کشی منتهی به موتورخانه با روش‌های خاصی صورت می‌گیرد. در ادامه سه روش کاربردی را معرفی کرده‌ایم: 

 

رسوب زدایی لوله پلاستیکی با محلول شیمیایی و خانگی

یکی از روش‌های متداول برای رفع گرفتگی لوله آب گرم استفاده از محلول‌های شیمیایی مخصوص اینکار است. این محلول‌ها با نفوذ در مسیر لوله آب رسوبات ایجاد شده را حل کرده، و مسیر آب را پاکسازی می‌کند. جهت رفع گرفتگی لوله آب گرم با این روش، حتما طبق روش نوشته‌شده روی بسته‌بندی این محلول‌ها عمل کنید و به اندازه کافی محلول را در مسیر لوله بریزید.

در طریقه رسوب زدایی لوله آب گرم، از محلول‌های خانگی کم‌خطر مانند نمک، سرکه و جوش شیرین و آب هم می‌توان استفاده کرد. محلول‌های خانگی علاوه بر اینکه مقرون به صرفه هستند، حساسیت  ایجاد نمی‌کنند، و  لوله‌ها هم هیچ آسیبی نمی‌زنند.

 

گرفتگی لوله آب گرم

 

رفع گرفتگی لوله آب با تکنولوژی پالس الکتریکی

درباره طریقه رسوب زدایی لوله آب گرم با فناوری پالس الکتریکی چیزی شنیده‌اید؟ در این روش ، بدون اینکه لازم باشد از نمک و مواد شیمیایی و ... استفاده کنید، لوله ها رسوب زدایی می‌شوند. این تکنولوژی که بیشتر پیشگیرانه است، مسیر ورودی آب در لوله را از رسوبات نشست کرده پاکسازی می‌کند، و مانع از تجمع رسوبات در لوله می‌شود.

امکان نصب این دستگاه روی لوله‌های آب با هر جنسی وجود دارد؛ و به رفع گرفتگی لوله آب آشامیدنی، موتور خانه و لوله‌های منتهی به حمام و ظرفشویی کمک می‌کند.

 

رفع گرفتگی لوله آب با پالس الکتریکی

 

رسوب زدایی لوله‌ها به روش تصفیه الکتریکی

گرفتگی لوله آب گرم را با روش تصفیه الکتریکی هم می‌توان برطرف کرد. در این روش واکنش‌های شیمیایی مدیریت شده‌ای توسط دستگاه، ماهیت مواد تشکیل‌دهنده رسوبات را تغییر می‌دهد. با اینکار تجمع رسوبات ناشی از جریان آب در لوله به حداقل میزان ممکن می‌رسد، و مسیر آب باز می‌شود.

 

علت گرفتگی لوله آب گرم

 

رفع گرفتگی لوله آب آشامیدنی به کمک متخصصان

رسوب زدایی لوله آب گرم با روش‌های خانگی را همه می‌توانیم انجام دهیم؛ اما برای رفع مشکلات شدیدتر، روش‌های قاطعانه‌تر و تخصصی‌تر برای رفع گرفتگی و رسوب زدایی لازم است که نیاز به اطلاعات و مهارت کافی در این زمینه دارد.

برای مثال، استفاده نامتعارف از محلول شیمیایی رفع گرفتگی لوله آب، یا درست تنظیم نکردن دستگاه‌های پالس الکتریکی و تصفیه الکتریکی باعث آسیب جدی به سیستم لوله کشی ساختمان خواهد شد.

حالا که با علت‌های گرفتگی لوله‌ها و طریقه رسوب زدایی لوله آب گرم و سرد آشنا شدید، بهتر است که ابتدا این کار را خودتان انجام دهید، اگر نتیجه خوب نبود، می‌توانید از متخصصین فعال در "خدمت از ما" کمک بگیرید. . از طریق ثبت رایگان درخواست‌تان در وبسایت یا اپ «خدمت از ما»، می‌توانید به بهترین متخصصین برای رفع گرفتگی شیر آب گرم و سرد دسترسی داشته باشید.

لوله کشی ساختمان
برای سرویس لوله کشی ساختمان از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading