رنگ کنیتکس چیست؟

ثبت درخواست "نقاشی ساختمان"
رنگ کنیتکس چیست؟

رنگ کنیتکس یک فرمولاسیون دارای بافت است که تحت لیسانس شرکت Kenitex Chemicals AG, سوییس ساخته شده است. کنیتکس، یک پوشش خاص است که هم دارای بافت و هم نرم است و برای محافظت یک سطح از عوامل خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرد. رنگ کنیتکس از رنگ‌های معمولی بسیار ضخیم‌تر است و به وسیله اسپری‌هایی با سرعت و شدت زیاد پوشش‌دهی می‌شود و به این ترتیب، تمام سوراخ‌ها و ترک‌ها را پر می‌کند و نقص‌های ساختاری را پنهان می‌کند. رنگ کنیتکس برای استفاده بر روی فلز، سیمان، سنگ و برخی سطوح دیگر مناسب است.

هرآنچه نیاز است از رنگ کنیتکس بدانید:

 

انواع رنگ کنیتکس

رنگ‌های کنیتکس بر اساس نوع حلال آن‌ها به سه دسته روغنی، پلاستیک و اکریلیک تقسیم‌بندی می‌شوند که در ادامه به توضیح هرکدام پرداخته‌ایم.

 

1. رنگ کنیتکس روغنی

حلال این نوع رنگ، بنزین است. به همین دلیل، هنگامی که در هر فضایی، از این نوع رنگ کنیتکس استفاده می‌کنیم، باید تا زمان خشک‌شدن، احتیاط کنیم که سانحه آتش‌سوزی اتفاق نیافتد. رنگ کنیتکس روغنی کاملا ضد آب است و می‌توان برای نما از آن استفاده کرد. طرح برجسته‌ای که در این نوع رنگ وجود دارد، جلوه‌ی نمای بیرونی خانه‌ی شما را چندین برابر زیباتر نشان می‌دهد.

 

2. رنگ کنیتکس پلاستیک

بر خلاف نوع روغنی این رنگ، مدل پلاستیک آن ضد آب نیست و از این رو برای نمای ساختمان توصیه نمی‌شود. حلال این رنگ آب است و خیلی زود خشک می‌شود. رنگ کنیتکس پلاستیک را بیشتر برای فضاهای بسته‌ای مانند لابی ساختمان و یا دیوارهای داخلی ساختمان و جاهایی که رطوبت کمتری وجود دارد، استفاده می‌کنند. 

 

3. رنگ کنیتکس اکریلیک

رنگ کنیتکس اکرولیک، ترکیبی از دو نوع روغنی و پلاستیک است. کاربرد رنگ کنیتکس اکرولیک نسبت به سایر رنگ‌ها بیشتر است زیرا حلال آن آب است و بسیار سریع خشک می‌شود. از طرفی، قابل شست و شو است و می‌تواند هم برای نمای خارجی و هم برای پوشش دیوارهای داخلی مورد استفاده قرار گیرد. همچنین می‌توانید این رنگ را بر روی هر سطحی، چه سطح صاف و چه زبر، به آسانی پوشش دهید. رنگ‌بندی متنوع و بافت برجسته‌ی این رنگ سبب شده تا فضای مورد نظر برجسته‌تر دیده شود و این موضوع می‌تواند برای فضاهایی که بسیار کوچک هستند و می‌خواهیم آن‌ها را بزرگ‌تر نشان دهیم بسیار کاربردی باشد. به دلیل مزایای این رنگ نسبت به دیگر انواع رنگ کنیتکس، قیمت رنگ کنیتکس اکریلیک (قیمت رنگ کنیتکس نما) بیشتر از دو نوع دیگر است.

 

انواع بافت رنگ کنیتکس

  • بافت درشت: برای کاربرد رنگ کنیتکس بر روی سطوحی که کیفیت پایینی دارند یا جایی که کار تعمیرات در آن انجام شده است، بافت درشت کنیتکس برای ایجاد یک سطح یکنواخت، پوشش لکه‌ها و پنهان‌کردن نواحی تعمیرشده، انتخاب مناسبی است.
  • بافت متوسط: کنیتکس استاندارد برای اکثر موقعیت‌های خارجی، دکور و محافظت
  • بافت ریز: برای استفاده در مکان‌های داخلی یا خارجی و برای ایجاد یک پوشش بادوام و جذاب بدون ایجاد تغییر در خطوط اصلی معماری. رنگ کنیتکس در بافت بسیارریز و نرم هم موجود است.

 

نحوه اجرای رنگ کنیتکس | آموزش رنگ آمیزی کنیتکس

 

نحوه اجرای رنگ کنیتکس

 

  • قبل از اعمال رنگ کنیتکس، باید به ان نکته توجه داشته باشید که سطح زیرین، عاری از هرگونه گرد و غبار بوده و در صورتی که خاک زیادی بر روی سطح وجود دارد، بهتر است ابتدا آن را تمیز کنید. معمولا، مراحل اجرای رنگ کنیتکس برای فضای داخلی یک خانه‌ی 80 متری، چیزی حدود 8 ساعت طول می‌کشد. اما جا افتادن رنگ، تا دو سه هفته بعد از اجرای رنگ کنیتکس، به طول می‌انجامد.
  • اگر سطح زیرین، پوسته پوسته باشد، ابتدا باید قبل از اجرای رنگ کنیتکس، به روش مکانیکی، پوسته‌ها را از بین برد و لایه‌برداری کرد تا سطح کاملا یکدست شود. در صورتی هم که باید رنگ کنیتکس بر روی سطح سیمانی اعمال شود، حداقل باید دو هفته از زدن سیمان گذشته باشد.
  • برای اجرای رنگ کنیتکس، معمولا از پیستوله کنیتکس کاری استفاده می‌شود. رنگ کنیتکس، توسط پیستوله یا کمپرسور به دیوار پاشیده شده و خیلی سریع‌تر از آن‌چه که فکرش را کنید، اجرای رنگ کنیتکس به اتمام می‌رسد.
  • معمولا در هنگام اجرای رنگ کنیتکس، به جز کنیتکس روغنی، باقی رنگ‌ها بوی زننده‌ای ندارند. همچنین لازم به ذکر است اگر از رنگ کنیتکس روغنی استفاده می‌کنید، باید اجازه دهید به خوبی خشک شود و هیچ مواد اشتعال‌زایی را در نزدیکی دیوارها و در آن محیط قرار ندهید؛ در غیر این صورت ممکن است باعث ایجاد خسارت جبران‌ناپذیری شود.

 

مزایای رنگ کنیتکس

رنگ کنیتکس به دلیل سادگی و سرعت در پوشش‌دهی، به خصوص در نماهای خارجی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه به مزایای پوشش با رنگ کنیتکس پرداخته‌ایم.

 

1. رنگ کنیتکس، نما و رنگ خارجی را به طور کامل پوشش می‌دهد

رنگ کنیتکس، به طور ضمانت‌شده دارای طول عمری بین 10-15 سال، بدون لایه‌لایه‌شدن، پوسته‌شدن یا ورقه‌ورقه شدن است. بر خلاف دیگر رنگ‌ها، با قرار گرفتن در معرض تابش uv ( اشعه ماوراء بنفش) پوست نمی‌اندازد. رنگ کنیتکس در رنگ‌های بسیار متنوعی وجود دارد.

 

2. رنگ کنیتکس، نقص‌های ساختاری را پنهان می‌کند

بافت یکنواخت رنگ کنیتکس، لکه‌ها و دیگر نقص‌های ظاهری را پوشش می‌دهد. کنیتکس، سوراخ‌ها، ترک‌ها و دیگر نواقص سطح را بدون ایجاد تغییر در خطوط اصلی معماری، پر می‌کند. 

 

3. رنگ کنیتکس، سطوح فلزی را زیبا و از آن‌ها محافظت می‌کند

رنگ کنیتکس برای محافظت و تزیین سطوح فلزی بسیار مناسب است. بافت کنیتکس، به ظاهر بی‌روح فلزات، جلوه می‌بخشد. انعطاف‌پذیری، چسبندگی و مقاومت شیمیایی کنیتکس، باعث جلوگیری از ورقه یا پوسته‌شدن فلز می‌شود.

 

کنیتکس دیوار حیاط

 

4. رنگ کنیتکس، باعث کاهش رطوبت می‌شود

رنگ کنیتکس در سطوح داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد تا غلظت رطوبت روی دیوارها، لوله‌ها، تجهیزات و داربست‌ها را کاهش دهد. در واقع کنیتکس، به عنوان یک پوشش محافظ عمل می‌کند و از زوال در اثر خوردگی و سایش جلوگیری می‌کند. رنگ کنیتکس، یک پوشش ضد خوردگی بسیار عالی ایجاد می‌کند که می‌تواند با هر ضخامتی تولید شود.

 

5. رنگ کنیتکس، نیاز به گچکاری را از بین می‌برد

رنگ کنیتکس، توسط بسیاری از مرجع کدهای خارجی به عنوان یک جایگزین برای پوشش گچ که غالبا در ساختمان‌سازی سنتی استفاده می‌شود، تأیید شده است. جایگزینی رنگ کنیتکس با گچ، باعث صرفه‌جویی در هزینه و زمان می‌شود.

 

معایب رنگ کنیتکس

رنگ کنیتکس مزایای بسیاری دارد اما همچون هر نوع پوشش دیگری، معایبی هم دارد. از جمله معایب رنگ کنیتکس می‌توان به کاهش کیفیت آن در مقابل تابش مداوم و مستقیم خورشید اشاره کرد. به صورتی که اگر مدت زیادی در چنین حالتی قرار داشته باشد، کیفیت اولیه‌ی خود را از دست می‌دهد؛ به همین دلیل، استفاده از رنگ کنیتکس در آب و هوای گرم برای نمای بیرونی توصیه نمی‌شود. علاوه بر این، انواع رنگ کنیتکس که به وسیله‌ی بنزین حل می‌شود، برای فضاهای داخلی پیشنهاد نمی‌شوند؛ چراکه بوی بنزین حلال دیر از بین می‌رود و همچنین خطر آتش‌سوزی نیز در حین کار افزایش می‌یابد.

 

قیمت رنگ کنیتکس نما


چطور رنگ کنیتکس را تمیز نگه داریم؟

رنگ کنیتکس، ضد آب است و آب را به خود جذب نمی‌کند. بنابراین، در طول یک ماه، گاهی شلنگ گرفتن بر روی پوشش کنیتکس، آلودگی آن را از بین می‌برد. هر آلودگی‌ای که به این شکل از بین نمی‌رود، با یک برس دانه ریز و نرم به همراه صابون و مقدار زیادی آب از بین خواهد رفت. لازم نیست محکم و با شدت برس بکشید. راز تمیزکردن موفقیت‌آمیز رنگ کنیتکس، درست مثل شستن لباس، حل‌کردن آلودگی و سپس شستن آن است.

 

چطور ترک‌های ایجادشده در رنگ کنیتکس را پر کنیم؟

رنگ کنیتکس، کیفیت‌ها و ویژگی‌های مختلفی دارد. نه تنها ضد آب است، بلکه یک عایق خوب، مقاوم در مقابل موریانه، مقاوم در برابر آتش، عایق صدا، پوشش‌دهنده‌ی نواقص ساختاری هم است. رنگ کنیتکس بدون محوشدن یا تکه‌تکه‌شدن، در طول سالیان باقی می‌ماند اما تضمینی وجود ندارد که بتواند از پدیدآمدن مجدد ترک‌های ساختاری جلوگیری کند. در واقع تاکنون، هیچ متریالی تولید نشده است که چنین قابلیتی داشته باشد. اگرچه، با توجه به تکنیک‌های تعمیر و پرکردن ترک و انعطاف‌پذیری بالای کنیتکس، اگر ترک‌های ساختاری به طور مجدد ظاهر شوند، قطعا به شکل کم‌تری پدیدار خواهند شد. در این صورت، تمام چیزی که نیاز دارید، یک مقدار کم کنیتکس و یک چوب کبریت (چون استفاده از برس رنگ، باعث می‌شود قسمت تعمیرشده به چشم بزند) است و به این ترتیب پوشش عایق در کل سطح ساختمان ایجاد می‌شود. به یاد داشته باشید آب، دشمن رنگ کنیتکس است و هیچ‌وقت نباید پشت آن نفوذ کند.

 

نمونه کار کنیتکس

قیمت رنگ کنیتکس اکریلیک

 

کلام آخر

رنگ های کنیتکس، ضد آب و دارای انعطاف‌پذیری بالایی هستند؛ از این رو در اکثر پروژه‌های ساختمانی از این رنگ‌ها استفاده می‌شود. اگر می‌خواهید تمام مراحل اجرای کنیتکس دیوار حیاط یا دیوار منازل و محل کار شما بدون هیچ ایرادی انجام شود، حتما متخصصین این زمینه را انتخاب کنید. برای اجرای رنگ کنیتکس می‌توانید از تیم حرفه‌ای خدمت از ما کمک بگیرید.
 

به این مطلب امتیاز دهید

4.40 امتیاز از 83 رای

نقاشی ساختمان

برای سرویس نقاشی ساختمان از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

مطالب مرتبط با نقاشی ساختمان

مطالب مرتبط با دکوراسیون

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین
loading