ترمیم و تعمیر سقف (گچی و کاذب)

ثبت درخواست " نصب سقف کاذب "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
ترمیم و تعمیر سقف (گچی و کاذب)

ترک روی سقف و لکه‌های سقف چیز جدیدی نیست. اما اگر با لکه‌های سقف مواجه شدید، می‌دانید چه زمانی به تعمیر سقف کاذب و تعمیر سقف گچی نیاز دارید؟ یا به این فکر می‌کنید که چه ترفندی را برای پوشاندن سقف خراب به کار ببندید؟

معمولا افرادی که منزل‌شان سقف کاذب و گچی دارد، با مشاهده ترک و لکه می‌پرسند که آیا باید برای تعمیر انواع سقف کاذب اقدام کنیم، یا یک سقف کاذب جدید نصب کنیم؟ امروز قصد داریم به همین سوال پاسخ دهیم.

در این مطلب مشکلاتی را بررسی می‌کنیم که راهی جز تعمیر و ترمیم سقف خانه نمی‌گذارد. البته لکه گیری سقف کاذب و ترمیم ترک سقف گچی باید توسط بنا و متخصصان سقف کاذب انجام شود.

 

در کنار تمایل به تغییر دکوراسیون، بروز مشکلاتی مانند ترک سقف، افراد را بیشتر به تعمیر و نصب انواع سقف کاذب آشپزخانه، سقف کاذب سرویس بهداشتی و همین‌طور نقاشی ساختمان مدرن ترغیب می‌کند. به خصوص که پیش‌نیاز سبک‌های مختلف تغییر دکورسیون و بازسازی دیوار و سقف، ترمیم سقف خانه (خصوصا سقف و دیوار گچی) است.

 

ترمیم ترک سقف گچی و کاذب

همیشه قرار نیست با کندن گچ سقف و تعمیر آن مشکل را حل کنیم. گاهی صرفا یک ترک کوچک روی سقف کاذب و گچی فضای شما وجود دارد. در این حالت، به جای لکه گیری، می‌توانید با پر کردن ترک مشکل را برطرف کنید؛ البته به دو شرط:

  • عرض ترک زیاد نباشد
  • گچ نباید تغییر رنگ نداده باشد

اگر دیدید که گچ تغییر رنگ داده است، برای ترمیم ترک سقف گچی باید قسمتی که تغییر رنگ داده را بردارید، و حفره ایجادشده را با گچ جدید پر کنید.

توجه داشته باشید که سهل‌انگاری از پوشش سطوح زیرین و گچی به همان‌اندازه که در نصب دیوارپوش ضد آب و انواع چسب کاغذ دیواری تاثیر دارد، در تعمیر و نصب سقف کاذب و همچنین بازسازی باکیفیت ساختمان نقش پررنگی دارد.

 

سقف کاذب قدیمی شده است؟ (لکه گیری سقف کاذب قدیمی)

اگر سقف شما زرد شده باشد، پیش از تعمیر سقف گچی ابتدا باید اصل مشکل را پیدا کنید. تغییر رنگ سقف و لکه‌های ناخوشایند نشانه وجود ایرادی هستند که باید آن را رفع کرد.

وجود رطوبت و نم بالای سقف، سوراخ شدن ایزوگام و نشتی لوله‌های آب از جمله نشانه‌هایی که باید پیش از تعمیر سقف آنها را برطرف کنید. در غیر این صورت، چندماه دیگر باید دوباره لکه‌گیری را انجام دهید.

تعمیر انواع سقف کاذب و ترمیم صحیح سقف گچی در محیط‌های مرطوب و تحت تاثیر تغییرات دمایی (مانند سقف کاذب استخر و سرویس بهداشتی) مهم‌تر هم می‌شود. برای جلوگیری از بروز مجدد این ایراد، می‌توانید در روند تعمیر سقف کاذب سراغ نصب سقف کاذب آی گلس و نمونه‌های مشابه بروید.

 

ترمیم ترک سقف گچی

 

کندن گچ سقف قدیمی

اگر برای ترمیم ترک سقف گچی چاره‌ای به جز کندن گچ سقف نداشتید، یکراست با چکش سراغ سقف نروید! به جای ضربه‌های شانسی و تصادفی، ابتدا ناحیه مدنظر را مشخص کنید.

برای اینکار با استفاده از چاقو و چکش یک ناحیه مربع یا مستطیل-شکل را برش دهید، و بعد آن را جدا کنید. با این روش، کندن گچ سقف و لکه گیری سقف کاذب شما بسیار ساده‌تر خواهد بود.

استفاده از انواع سقف کاذب چوبی و سقف کاذب فلزی مانند سقف کاذب آلومینیومی یا مدل‌ها‌ی جدیدتر آن مانند سقف کاذب گریلیوم تا حد زیادی تعداد دفعات تکرار این مشکل را کاهش می‌دهد.

 

اندازه لکه

هنگامی که بخشی از سقف را برای آماده سازی آن برداشته‌اید، باید مطمئن شوید تکیه‌گاهی وجود دارد که بتوانید لکه را به آن بچسبانید. اگر سقف گچی شما با تخته چوب پشتیبانی شود، مشکلی نخواهید داشت.

البته اگر با شبکه‌ای از سیم‌ها (که معمولا در دیوارها استفاده می‌شود) پشتیبانی شده باشد، به یک تیرآهن نیاز دارید تا لکه را با موفقیت بچسبانید. تطابق دقیق ضروری نیست؛ بلکه لکه دیواری باید کمی کوچکتر از سوراخ بوده، تا نتیجه پوشاندن سقف خراب و تعمیر سقف گچی مطلوب باشد.

 

حفاظت از لکه

در حین تعمیر سقف کاذب و هنگامی که سقف کاذب را در سقف گچی قرار می‌دهید، توجه داشته باشید که برای بهترین و ایمن‌ترین حالت، پیچ‌ها باید حدود 12 سانتی‌متر از یکدیگر فاصله داشته باشند.

برای افزایش امنیت ساختاری، از پیچ کردن گوشه‌ها هنگام تعمیر سقف کاذب نیز خودداری کنید.

 

تعمیر سقف گچی

 

محو کردن لکه سقف با رنگ

یک روش عالی برای پوشاندن سقف خراب و تعمیر سقف گچی، رنگ کردن آن است. البته برای رنگ کردن سقف و از بین بردن لکه با رنگ نباید عجله کنید.

اگر لکه هم‌سطح سقف نیست، با استفاده از یک چاقو یا کاردک به آرامی اضافات را بردارید، و آن قسمت را هم‌سطح سقف کنید. سپس سقف را رنگ بزنید.

 

بافت سقف شما از چه نوعی است؟

یکی از مواردی که می‌تواند روند تعمیر سقف کاذب را چالش‌برانگیزتر یا ساده‌تر کند، بافت سقف است. برای نمونه، اگر سقف کاذب طرح دار باشد، ترمیم سقف خانه کمی دشوارتر می‌شود. مخصوصا که در این موقعیت گزینه‌ای تحت عنوان پوشاندن سقف خراب هم وجود ندارد!

اگر جنس سقف از جنس یک بافت لاتکس است، پیش از آغاز روی دیوارهای قدیمی یا تخته سه‌لا تمرین کنید. فراموش نکنید که تعمیر سقف گچی شاید ساده باشد، اما گاهی چالش‌برانگیز می‌شود و قلق‌های خاص خود را دارد.

 

لکه گیری سقف کاذب

با گذشت زمان، یک دیوارپوش گچی ممکن است به تعمیرات ترک، خسارات‌ آب یا پر کردن سوراخ احتیاج داشته باشد. هر مشکلات راه حل خود را دارد. برای آشنایی با روش رفع انواع خسارت آسیب به یک دیوارپوش گچی و ترمیم ترک سقف گچی، این نکات را دنبال کنید:

 

لکه گیری سقف گچی

ترک‌های متعدد سقف گچی می‌تواند ناشی از ناودانی‌ها یا تیرچه‌هایی باشد که در طول زمان تعویض شده‌اند. برای ترمیم ترک سقف گچی در صورت خسارت گسترده، ابتدا همه گچ‌های آسیب‌دیده را حذف کنید.

پس از کندن گچ سقف در قسمت‌های مشکل‌دار، داربست‌های پشتیبانی کننده‌ای را که بر تکیه‌گاه چوبی عمود هستند را اضافه کنید. برای ترک‌های تکی، به آرامی با انگشت‌تان دیوارپوش‌هایی که خراب شده‌اند را کنار بزنید. 

با اضافه کردن آب و پر کردن ترک با یک چاقوی مناسب، اجزای دیوارپوش را نازک کنید. یک قطعه از شبکه سیم پی وی سی فایبرگلاس را در طول قطعه را اضافه کنید؛ و ۲۴ ساعت صبر کنید تا خشک شود.

دو پوشش دیگر از ترکیبات دیوارپوش را اضافه کنید؛ و اجازه دهید تا بین پوشش‌ها کاملا خشک شود. پیش از آماده سازی و رنگ کردن به آرامی سطح سمباده بزنید. پس از رنگ زدن، ترمیم ترک سقف گچی شما کامل می‌شود.

 

تعمیر سقف به علت نفوذ آب

اگر سقف فضاهایی مانند حمام و سرویس بهداشتی دچار رطوبت شده است، اگر نشتی جدید باشد، برای تعمیر سقف کاذب می‌توانید سقف را مجددا با پیچ متصل کنید.

اگر امکان‌پذیر است، از طریق اتاق زیر شیروانی خود به سمت دیگر سقف برسانید و پیش از اینکه آن را سر جایش محکم کنید، ببینید آیا عایق یا مواد دیگر روی دیوار شکم کرده سقوط کرده‌اند یا خیر.

هر ماده‌ای را از روی آن بردارید، و تکیه‌گاه را محکم کنید (پیچ‌ها حدود 20 سانتی‌متر فاصله دارند). پیش از آماده‌سازی اولیه و رنگ زدن، حفره پیچ‌ها را با گل و شن و ماسه صاف کنید. فراموش نکنید که هر عایقی برداشته شود. 

 

تعمیر میخ‌ها و سرپیچ‌های شکسته موجود در سقف

چیزی که می‌تواند منجر به این اتفاق شود، انقباض داربست است. برای ترمیم سقف خانه در این حالت ابتدا باید هر دیوارپوش خوشه‌شده در اطراف پیچ و میخ‌ها را جدا کنید و دور بیندازید.

حالا سر پیچ را بپیچانید، یا به آن ضربه بزنید. اینکار را تا جایی ادامه دهید که پیچ دیگر بیرون از سقف نباشد. ممکن است نتیجه کمی کنگره‌دار باشد. برای ترمیم سوراخ را با گل پر، و سپس آن را با اسفنج مرطوب یا یک پوستر تمیز کنید.

 

رفع حفره‌های کوچک در دیوارپوش

پوشاندن سقف خراب در صورت مشاهده حفره‌های ریز و درشت شاید مشکل را به خوبی مخفی کند. اما وقتی بیشتر حفره‌ها را می‌توان به سرعت ترمیم کرد، چرا پوشاندن سقف خراب و در این مورد دیوار پوش خراب؟

شما می‌توانید سوراخ‌های کوچک در حد چند سانتی‌متر را با افزودن لکه گیر چسب چوب گچ (که در بازار به راحتی پیدا می‌شود) سریع تعمیر کنید. پس از فشار دادن لکه، آن را با گل بپوشانید و ۲۴ ساعت صبر کنید تا محل خشک شود.

از چاقویی استفاده کنید که کمی از سوراخ مدنظر بزرگتر باشد. یک پوشش دیگر را با این چاقو اضافه کنید، و آن را مسطح کنید. در آخر با استفاده از سنباده یا ضربه‌های آرام با یک اسفنج مرطوب سطح را کاملا هموار و یکدست کنید.

 

رفع حفره‌های بزرگ در دیوارپوش

برای سوراخ‌های بزرگ (بزرگتر از 7-8 سانتی‌متر)، باید بخش آسیب‌دیده را با یک برش از ورق دیوار حائل جایگزین کنید. برای اینکار، محل آسیب‌دیده را به شکل مربع یا مستطیل برش دهید و خارج کنید.

ابعاد ناحیه آسیب‌دیده را اندازه بگیرید، و آن را با قطعه‌ای جدید جایگزین کنید. اگر هیچ داربستی پشت دیوار گچی شما برای الحاق کردن وجود ندارد، پیچ‌هایی را هردو طرف سوراخ چهارگوش (که کمی بزرگتر از سوراخ است) را در صفحات چوبی محکم کنید.

لکه‌های دیوارپوش را به این تکیه‌گاه‌های اضافه شده، پیچ کنید. مفاصل را با شبکه نوار پلی اتیلن پوشش دهید، و روی نوار و سوراخ پیچ‌ها را با گل بپوشانید. پیش از اینکه دو پوشش دیگر را اضافه کنید (به همان روشی که برای سوراخ‌های کوچک توضیح دادیم)، صبر کنید تا سطح کاملا خشک شود.

در آخر با استفاده از سنباده یا ضربه زدن با یک اسفنج مرطوب، سطح را پیش از آماده سازی و رنگ‌آمیزی کاملا یکدست کنید.

ترمیم سقف خانه به کمک متخصصان

اگر مشکل شما با پوشاندن سقف خراب حل نمی‌شود، یا فکر می‌کنید با کندن گچ سقف ممکن است کل سقف‌تان خراب شود، می‌توانید از متخصصان اینکار کمک بگیرید.

در اپ و وبسایت «خدمت از ما» می‌توانید برترین بناها، گچ‌کارها و استادکارهای شهرتان را پیدا کنید، به رایگان از آنها قیمت بگیرید، و بهترین را (طبق سوابق کاری و امتیازات مشتریان پیشین‌شان) برای تعمیر و ترمیم سقف خانه خود انتخاب کنید.

4.5 امتیاز از 1658 رای


نصب سقف کاذب
برای سرویس نصب سقف کاذب از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین