بررسی انواع تلوزیون و تفاوت OLED، LED، QLED

ثبت درخواست " نصب تلویزیون "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
بررسی انواع تلوزیون و تفاوت OLED، LED، QLED

قطعا شما هم، هنگام خرید تلویزیون با اصطلاحاتی از قبیل تلویزیون‌های led، oled و qled برخورد کرده اید. دانستن اطلاعاتی از قبیل ویژگی‌ها، خصوصیات و به طور مثال تفاوت led با qled و یا تفاوت تلویزیون led و oled بسیار اهمیت دارد و می‌تواند شما را در خریدی هوشمندانه‌تر یاری کند.

در این مطلب به بیان انواع این فناوری‌ها و تفاوت‌های آن‌ها می‌پردازیم. مفاهیم LED، LCD، OLED و QLED شاید کمی گیج کننده به نظر برسند؛ اما در این مقاله هر کدام را به صورت مجزا تعریف و با یکدیگر مقایسه می‌کنیم تا تفاوت هرکدام از آن‌ها به طور کامل برای شما عزیزان روشن شود.

 

مخفف اصطلاحات LCD، LED، OLED، و QLED

شاید بهتر باشد پیش از تعریف کردن و توضیح تفاوت های این نمونه صفحات با یکدیگر، بفهمیم هر کدام از این اصطلاحات، مخفف چه عبارتی هستند تا برای پی بردن به مفاهیم آن‌ها کار راحت‌تری در پیش داشته باشیم.

 LCD:  liquid crystal display
 LED:  light emitting diode
 OLED:  organic light emitting diode
 QLED:   quantum-dot light emitting diode

 

تعریف تلویزیون led

تلویزیون LED که مخفف "Light Emitting Diode" است، یک نوع تلویزیون است که در آن از دیودهای نوری (led)  به عنوان منابع نوری استفاده می‌شود. این نوع تلویزیون ها به طور عمده در دهه 2000 معرفی شدند و به تدریج جایگزین تلویزیون‌های (LCD) با پس زمینه نور کم شدند.

از ویژگی‌های آن می‌توان به کیفیت بهتر تصویر، کنتراست بالا، مصرف انرژی کمتر اشاره کرد.

 

تلویزیون lcd چیست؟

اما تلوزیون های lcd یا Liquid Crystal Display از کریستال‌های مایع برای نور دادن به پنل lcd استفاده می‌کند. این نوع تلویزیون ها دارای نور پس زمینه یا همان بک‌لایت هستند. این نور پس‌زمینه از پشت صفحه نمایش به سمت جلو تابیده می‌شود و تصویر با کمک لایه‌های مختلف فیلتر و کریستال مایع تشکیل می‌شود. 

 

تفاوت تلویزیون led و lcd

جالب است بدانید تلوزیون‌های lcd و led هر دو از پنل‌های نمایش lcd استفاده می‌کنند و تفاوت آن‌ها در سبک نوردهی به صفحه است. تلویزیون‌های led طراحی نازک‌تر و کیفیت نمایش بالاتری دارد، در واقع رنگ‌ها به طور کلی غنی‌تر و واقعی‌تر نمایش داده می‌شوند.  تلویزیون های led از نظر مصرف انرژی بهینه تر از تلویزیون های lcd  هستند.

 

تفاوت led و oled

 

تلویزیون oled  چیست؟

تلویزیون OLED که مخفف آن Organic Light Emitting Diod است، یک نوع تلویزیون پیشرفته است که از تکنولوژی OLED به عنوان نورپردازی استفاده می‌کند. در این تلویزیون‌ها از دیودهای OLED که به طور مستقیم نور تولید می‌کنند استفاده می‌شود و نیازی به نور پس‌زمینه ندارند. به همین دلیل این تلویزیون‌ها، قادر به ایجاد تصاویر با کیفیت بالا، کنتراست فوق‌العاده، رنگ‌های غنی و واقعی، و همچنین زمان پاسخ‌دهی سریع‌تر هستند.

در تلویزیون‌های OLED، هر پیکسل قادر به تولید نور خود است. این به این معنی است که در صورتی که اگر یک پیکسل تغییری در چگالی یا وضوح کریستال‌های مایع خود ایجاد کند، تولید نور نیز تغییر می‌کند. این ویژگی باعث تولید تصاویر بسیار واقعی و زیبا می‌شود و همچنین به کاهش میزان انعکاس نور و زوایای دید بهینه کمک می‌کند.

 

تفاوت led و oled

تلوزیون oled علی‌رغم یک اختلاف تک حرفی در اسم، تفاوت ساختاری مشهودی با led  دارد. تفاوت led و oled نیز در سیستم نوردهی آن‌ها است. البته هردوی این فناوری‌ها از تکنولوژی دیود نوری بهره می‌برند. تفاوت آن‌ها در این است که در تلوزیون oled هر پیکسل به صورت جداگانه نور ساتع می‌کند و مثل led، نور پس زمینه سفید یا آبی در کار نیست.

این مسئله باعث می‌شود کنتراست رنگ‌ها به خوبی مشخص باشد و جزییات تصویر به درستی به نمایش گذاشته شود. به خصوص تصاویری که در نور کم یا تاریکی شب فیلم برداری شده‌اند، به طور شفاف و دقیق قابل تشخیص خواهند بود. رنگ‌ها در این تلوزیون درست‌تر و واقعی‌تر هستند و از فیلتر رنگ در این تکنولوژی استفاده نمی‌شود.

نکته دیگر در مورد تلوزیون‌های oled این است که صفحه آن زاویه دید بازتری در قیاس با تلوزیون led است. اگر تلوزیون شما oled هرچقدر زاویه دیدتان را با تلوزیون بسته‌تر کنید و به کناره‌ها بروید باز هم رنگ‌ها را شفاف و درست می‌بینید؛ درحالی که در تلوزیون led اگر به کناره‌ها بروید، رنگ‌ها به اصطلاح شسته شده و درست ظاهر نمی‌شوند.

 

تفاوت led و qled

 

تلوزیون qled چیست؟ 

qled به معنای "کوانتوم دات LED" است و به تکنولوژی خاصی اشاره دارد که در این نوع تلویزیون به کار می‌رود. این تلویزیون‌ها از تکنولوژی نمایش تصاویر با استفاده از کوانتوم دات‌ها بهره می‌برند.

تکنولوژی QLED در واقع یک ترکیب از تکنولوژی‌های LED و کریستال‌های نانوساختار می‌باشد. در این تلویزیون‌ها، کوانتوم دات‌ها به عنوان لایه فیلتر و تقویت‌کننده رنگ استفاده می‌شوند. این کوانتوم دات‌ها به تابیدن نور به طرزی خاص و در طیف رنگی وسیع کمک می‌کنند تا تصاویر با کیفیت بالا و رنگ‌های غنی تولید شوند.

 

تفاوت led و qled

تلوزیون qled زیر شاخه ای از تلوزیون‌های led است؛ اما تفاوت led و qled در چیست؟ هردوی آن‌ها از پنل lcd و لامپ‌های led (دیود نوری) برای رنگ پس زمینه (بک‌لایت) ساخته شده‌اند. تفاوت این دو این است که تلوزیون‌های qled از یک لایه کوانتومی اضافه بهره می‌برند.

این لایه کوانتومی که quantum dot نام دارد در بین لایه‌های lcd قرار می‌گیرد و این توانایی را دارد که در رنج رنگی گسترده‌تری را در قیاس با ledهای معمولی ارائه کند. قیمت و کیفیت qled کمی بیشتر از led و کم‌تر oled است.

 

سخن پایانی

در این مطلب به مقایسه تفاوت انواع تلوزیون led و oled، تفاوت led و qled و همچنین تفاوت oled و qled پرداختیم. این مقایسه بر پایه نسل اول این تلوزیون‌ها یعنی lcd انجام گرفته است. بهترین و باکیفیت‌ترین آن‌ها oled است که کیفیت تصویر و رنگ بسیار بالایی دارد و همین‌طور دیودهای به کار رفته در آن، آسیب کمتری به محیط زیست می‌رسانند. qled و پس از آن led با ساختار پایه‌ای مشابه در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند.

4.5 امتیاز از 961 رای


نصب تلویزیون
برای سرویس نصب تلویزیون از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین