قارچ گانودرما

قارچ گانودرما

قارچ گانودرما یک گیاه خوراکی با خواص جادویی است که امروزه از آن بعنوان سرآمد گیاهان دارویی یاد می‎‌کنند. قارچ گانودرما از جمله مواد غذایی است که خواص شگفت انگیز درمانی آن باعث شده جزو دسته گیاهان دارویی قرار گیرد. بسیاری از متخصصان دارو و پزشکان با تحقیقات گسترده بر روی خواص قارچ گانودرما، مغذی بودن این گیاه را تایید کرده و آن را یک جایگزین مناسب برای داروهای شیمیایی شناخته اند. آب و هوای ایران برای پروش قارچ گانودرما مناسب است، بطوری که افراد زیادی در پروش و فروش این گیاه داروئی سرمایه گذاری کرده‌اند. در هنگام مواجه با نمایندگی قارچ گانودرما حتما از داشتن مجوز سازمان غذا و دارو برای محصولات آن ‌ها را بررسی کنید.

 

 

 

قارچ گانودرما گیاهی دارویی با ارزش غذایی بالاست. طریقه مصرف قارچ گانودرما در تاثیرگذاری آن بر انواع بیماری و سیستم داخلی بدن اهمیت دارد. خواص قارچ گانودرما برای بیماری دیابت و دیگر بیماری‌ها بر ارزش این گیاه دارویی افزوده است.

 

خواص قارچ گانودرما برای بیماری دیابت

 

آشنایی با ماهیت قارچ گانودرما

قارچ گانودرما با اصطلاح علمی Ganoderma Lucidum از تیره قارچ‌های قرمز رنگ است که اغلب ما آنها را بعنوان قارچ سمی می‌شناسیم . اما در واقع اینگونه نیست تمامی قارچ‌های قرمز رنگ خاصیت تولید سم را ندارند. قارچ گانودرما با داشتن ویژگی‌های درمانی و ارزش غذایی بالا لقب کامل ترین غذای دنیا را به خود اختصاص داده است. این نوع قارچ از تیره قارچ‌های زیبای چتری است، اصولا خاستگاه رشد قارچ گانودرما بر روی تنه درخت و چوب است.

 

آشنایی با قارچ گانودرما

 

این نوع قارچ دارای 80 گونه متفاوت است که بصورت طبیعی، خودرو و وحشی در طبعیت یافت می‌شوند. اما امروزه با ارائه تکنیک‌ها و روش‌های موثر در پرورش گیاهان، امکان پرورش قارچ گانودرما در مزارع نیز ایجاد شده است. بافت گیاهی قارچ گانودرما چوبی، براق و صاف است و با قارچ دکمه ای در ظاهر بسیار تفاوت دارد. قسمت‌های هاگدان قارچ گانودرما شبیه به گیاه لوبیا و همین طور کلیه انسان است، رنگ این هاگدانها قرمز بوده و به تدریچ با نزدیکی به لبه‌ها رنگ آنها کم رنگ تر می‌شود.

 

پروش قارچ گانودرما - بافت گیاهی قارچ گانودرما

 

گانودرما سالها پیش در طب سنتی آسیای شرقی ورود کرده است و ارزش دارویی بالای آن از هزاران سال پیش ثابت شده است. امروزه قارچ گانودرما در سراسر جهان بعنوان یک ماده شفابخش روحی و جسمی شناخته شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

طریقه مصرف قارچ گانودرما

مصرف مداوم قارچ گانودرما در میزان کم اثر بخش است، استفاده‌ زیاد آن در یک وعده توصیه نمی‌شود. مصرف این قارچ بصورت خشک شده قسمت گوشتی قارچ و اصولا بصورت پودری رایج تر است. طریقه مصرف قارچ گانودرما بصورت زیر است:

 

طریقه مصرف قارچ گانودرما

 

مصرف قسمت گوشتی خشک شده قارچ گانودرما

تکه‌های خشک شده قسمت گوشتی قارچ گانودرما را برای مدت زمان 20 دقیقه بجوشانید، توجه داشته باشید بیشتر شدن این مدت زمان و قرار گرفتن بیش از حد قارچ گانودرما در آب از ارزش دارویی آن می‌کاهد.

 

مصرف قسمت گوشتی خشک شده قارچ گانودرما

 

مصرف پودر قارچ گاندورما

برای استفاده از قارچ گاندورما به صورت دم نوش، قهوه و چای تکه‌های خشک شده قارچ را در یک دستگاه آسیاب برقی ریخته و پودر قارچ تهیه شده را مانند چای با آب دم کرده و میل کنید.

 

مصرف قسمت گوشتی خشک شده قارچ گانودرما

 

میزان مصرف قارچ گانودرما

با توجه به شرایط بدنی افراد، اصولا بین نصف یا یک و نیم قاشق چای‌خوری از پودر قارچ گانودرما را بصورت یک روز در میان مصرف می‌شود. این مقدار برای افرادی که بیماری خاص نداشته و سالم هستند خواص بسیاری دارد.

 

میزان مصرف صحیح قارچ گانودرما

 

اما برای افراد بیمار وابسته به نوع بیماری و میزان پیشرفت آن و با توجه به تشخیص پزشک میزان مصرف پودر گوشت قارچ گانودرما متفاوت است. علاوه بر این موارد سن، جنسیت، درصد سلامتی، پیشرفت بیماری از جمله فاکتور‌های تاثیر گذار در مصرف میزان قارچ گانودرما در افراد است.

 

خواص قارچ گانودرما برای انواع بیماری‌ها

خواص دارویی قارچ گانودرما بر اساس تحقیقات انجام شده توسط دانشمندان بر روی نمونه بیماران برای شفابخشی و درمان بعضی بیماری‌ها اثبات شده است. در این قسمت با خواص دارویی و درمانی قارچ گانودرما برای انواع بیماری‌ها آشنا می‌شویم.

 

خواص قارچ گانودرما برای انواع بیماری ها

 

بهبود عملکرد قلب

تحقیقات انجام شده بر روی این گونه قارچ حاکی از آن است که اسید گانودریک موجود در قارچ گانودرما جریان خون در رگ‌های منتهی به قلب را بهبود بخشیده و منجر به رسیدن اکسیژن کافی به عضله قلب می‌گردد. بر اساس تحقیقات انجام شده مصرف تنها دو هفته از قارچ گانودرما در کاهش کلسترول خون و ممانعت در لخته شدن خون در رگ‌ها تاثیر مثبتی داشته و فشار خون را تنظیم می‌کند.

 

خواص قارچ گانودرما برای قلب

 

جلوگیری از بروز آلرژی

عصاره گیاه درمانی گانودرما در درمان انواع حساسیت‌ها و واکنش‌های آلرژیک مثل آسم و درماتیت تاثیر مثبتی دارد. Tritpenes ، نام یک ترکیب ضد ویروسی و ضد حساسیت در قارچ گانودرما است که با آزاد کرد ماده‌ای مشابه آتی هیستامین مشابه داروهای ضد آلرژی در بدن تاثیر می‌گذارد.

 

خواص قارچ گانودرما برای بهبود آلرژی

 

درمان بیماری کبد چرب

قارچ گانودرما بعنوان یک محافظ کبد شناخته شده است. همچنین درمان بیمارانی با کبد چرب و سیروز کبدی که ناشی از مصرف الکل است با قارچ گانودرما امکان پذیر است. خواص دارویی قارچ گانودرما در پاک سازی کبد از مواد شیمیایی دارویی موثر است. بیماران هپاتیت B در طول درمان خود برای افزایش آنزیم‌های کبدی می‌توانند از خواص این گیاه دارویی بهره ببرند.

 

خواص قارچ گانودرما برای کبد

 

درمان بیماری کلیه

امروزه طب سنتی با استفاده از خواص دارویی قارچ گانودرما تا حد زیادی در مهار بیماری کلیوی موفق بوده است. بیماری‌های شایع کلیوی که با افزایش قند خون و کلسترول بدن همراه هستند، از طریق قارچ گانودرما که کاهش دهنده قند خون، کلسترون و تنظیم کننده اوره بوده قابل بهبود هستند.

 

خواص قارچ گانودرما برای درمان بیماری کلیه

 

بهبود وضعیت خواب

بر اساس تحقیقات انجام شده قارچ گانودرما در بهبود بیخوابی‌های شبانه و ایجاد خواب آرام در افراد تاثیر گذار است. برای افردی که از بیخوابی رنج می‌برند، یک فنجان دم نوش قارچ گانودرما یک درمان کننده مناسب است.

 

خواص قارچ گانودرما برای بهبود وضعیت خواب

 

تقویت سیستم ایمنی

قارچ گانودرما با افزایش گلبول‌های سفید خون در بهبود وضعیت سیستن دفاعی بدن نقش موثری دارد. با انجام یک فعالیت موثر در بدن به جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های مختلف کمک می‌کند.

 

پیشگیری از بیماری سرطان

بر اساس تحقیقات انجام شده بر روی خاصیت دارویی قارچ گانودرما در مواجهه با عوامل به وجود آورنده بیماری سرطان این نتیجه امید بخش حاصل شد. قارچ گانودرما موثرترین ماده گیاهی شناخته شده برای مبارزه با تکثیر سلول‌های سرطانی است.

 

خواص قارچ گانودرما برای پیشگیری از بیماری سرطان

 

این قارچ با کمک به افزایش سلول‌های سالم در بیمار، کمبود اکسیژن بدن بیماران را جبران می‌کند. این عملکرد در عدم رشد سلول‌های سرطانی بسیار موثر است. در واقع ترکیب پودر گانودرما با چای سبز موجب تقویت رشد سلول های سالم خواهد شد.از طرفی بیماران سرطانی که تحت پرتودرمانی و شیمی درمانی هستند، مصرف روزانه یک فنجان چای گانودرما در تقویت سیستم دفاعی بدن آنها و بهبود در روند شیمی درمانی تاثیر مثبتی دارد.

 

سلامت پوست و پیشگیری از پیری زودرس

با مصرف مداوم قارچ گانودرما شاهد تاخیر در روند پیری و در نتیجه افزایش طول عمر خواهیم بود. گانودرما در مبارزه با رادیکال های آزاد نقش داشته و از پیری زودرس پیشگیری می کند. استفاده از کرم‌های گانودرما می تواند برای بهبود زخم های پوستی، اگزما، پسوریازیس، نیش حشرات، زخم ها و خراش ها بسیار موثر باشد.

 

خواص قارچ گانودرما جلوگیری از پیری زودرس

 

کاهش قند خون در بیماران دیابتی

قارچ گانودرما در کاهش قندخون تاثیر بسزایی داشته و با ترکیبات موثر خود باعث افزایش سطح انسولین پلاسما و بهبود متابولیسم کبدی گلوکز می‌شود. از خواص قارچ گانودرما برای دیابت غافل نشوید.

 

علاوه بر موارد بیان شده قارچ گانودرما در درمان بیماری‌های روحی و جسمی دیگری تاثیر فراوان داشته و باعث بهبود عملکرد سیستم بدن در مواجهه با بیماری‌های مختلف می‌شود. که موارد زیر بخش دیگری از خواص قارچ گاندورما در بدن است.

 • کاهش وزن و تناسب اندام
 • درمان افسردگی
 • کاهش التهاب در بدن
 • آنتی اکسیدان قوی
 • درمان عفونت در بدن

 

خواص قارچ گانودرما برای بدن

 

ارزش غذایی قارچ گانودرما

قارچ گانودرما با خواص شگفت انگیز دارویی برای شما کامل شناخته شد. در این قسمت به معرفی ارزش غذایی قارچ گانودرما می‌پردازیم. قارچ گانودرما بنا به تحقیقات انجام شده توسط متخصصان تغذیه دارای 400 ماده مغذی است. این قارچ دارویی با انواع مواد مغذی مورد نیاز بدن در سلامت روان و جسم انسان بسیار تاثیر گذار است. برخی از مواد غذایی مشاهده شده در قارچ گانودرما به شرح ذیل است:

 • پلی ساکارید ها
 • آنتی اکسیدان ها
 • آدنوزین
 • پروتئین
 • آلکالوئیدها
 • پتاسیم
 • فسفر
 • کلسیم
 • ویتامین های A، C، E، D
 • همه ویتامین های گروهB

 

ارزش غذایی قارچ گانودرما

 

مضرات قارچ گانودرما

قارچ گانودرما (lucidum) یکی از قوی ترین گیاهان دارویی می‌باشد که مصرف آن بصورت صحیح و با مقدار مناسب عوارض نامطلوبی بر بدن ندارد. مصرف بیش از حد قارچ گانودرما و یا واکنش بد در برابر سم زدایی که این گیاه انجام می‌دهد، گاها با علائمی به شکل زیر همراه است:

 • بروز خون دماغ
 • احساس خشکی در بینی، گلو و دهان
 • بروز مشکلات گوارشی در بدن
 • ایجاد خارش در سطح پوست
 • احساس سرگیجه
 • مشاهده خون در مدفوع
 • عطسه و واکنش‌های آلرژیک
 • مشاهده آکنه و بثورات جلدی

 

مضرات قارچ گانودرما

 

به این نکته توجه کنید که مصرف داروهای گیاهی برای افراد با بیماری خاص باید تحت نظر پزشک معالج صورت گیرد. اگر مبتلا به بیماری خاصی هستید، و دارو مصرف می کنید، برای استفاده از قارچ گانودرما با پزشک خود مشورت کنید. همین طور افرادی که تحت عمل جراحی قرار گرفته یا باید بگیرند، مصرف قارچ گانودرما برای آنها مجاز نیست.

 

محصولات وابسته به قارچ گانودرما

از قارچ گانودرما در مصارف مختلفی می‌توان بهره برد. در تولیدات مواد دارویی مختلف مکمل‌های غذایی و کپسول به کار برده شده و متناسب با دستور مصرف قابل استفاده است. دیگر موارد تولیدات محصول با پودر قارچ گاندرما به شرح ذیل است:

 • تولید طعم دهنده‌های چای با استفاده از پودر قارچ گانودرما که با یک طعم تلخ و خاصی همراه است. با استفاده از طعم دهنده‌ها و مواد شیرین کننده به راحتی می‌توانید از این محصول بهره ببرید.

 • استفاده از پودر قارچ گانودرما در تولیدات انواع نوشیدنی آماده مثل موکا، قهوه فوری، قهوه موکا، هات چاکلت، قهوه لاته در انواع و طرح‌های مختلف تولید و عرضه می‌شود.

 

محصولات وابسته به قارچ گانودرما

 

 • استفاده از پودر قارچ گانودرما در تولیدات محصولات مشابه دمنوش ایجاد آرامش و اثرات ثمر بخشی بر انواع بیماری جسمی و روحی را به دنبال داشته است.
 • تهیه انواع شیک و دسر‌ها با استفاده از پودر گانودرما نیز از جمله مصارف مختلف آن در بین افراد است.
 • از پودر گانودرما در تولید انواع محصولات بهداشتی و زیبایی مثل انواع کرم استفاده می‌شود.

 

محصولات وابسته به قارچ گانودرما قهوه گانودرما

 

طریقه پرورش قارچ گانودرما در ایران

امروزه با توجه به تاثیرات شگفت انگیز قارچ گانودرما در غذا و دارو امکان پرورش و تولیدات محصولات غذایی و دارویی این نوع قارچ در ایران بوجود آمده و افراد با استفاده پودر قارچ گانودرما از طریق‌های مختلف مثل پرورش قارچ گانودرما به ساخت انواع این محصولات مشغول هستند.

قارچ گانودرما به دلیل سازگاری با خاک و هوای ایران امکان پرورش در مزارع یا محیط‌های گلخانه ای رادارد. برخی از صاحبان کسب و کار از پودر قارچ گانودرما برای تلفیق آنها با محصولات دیگر استفاده می‌کنند. این سبک محصولات با مجوز خاص بعنوان مواد غذایی و دارویی برای مصرف وارد بازار می‌گردد. چیزی که مسلم است ورود راهکارهای پرورش قارچ گانودرما در ایران برای راه اندازی کسب و کاردر این زمینه در آینده‌ی نزدیک است.

 

طریقه پرورش قارچ گانودرما در ایران

 

قارچ گانودرما و خواص دارویی و غذایی تاثیر زیادی در بهبود انواع بیماری و ایجاد شرایط جسمانی و روحی مناسب در افراد دارد. برای مصرف قارچ گانودرما طریقه صحیح استفاده از پودر و دیگر محصولات آن را فراموش نکنید. در مصرف این نوع قارچ زیاده روی نکرده و برای داشتن اطمینان بیشتر از عدم واکنش‌های نامناسب این گیاه داروی در بدنتان حتما قبل از مصرف با پزشک مشورت کنید.

در بازار آنلاین "خدمت از ما" برای تمامی خدمات، از چند متخصص به رایگان قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading