انحراف بینی چه علائمی دارد و چگونه درمان می شود؟

انحراف بینی چه علائمی دارد و چگونه درمان می شود؟

درمان انحراف بینی چگونه است؟

انحراف بینی یکی از شایع ترین مشکلات است که امروزه همه گیر شده است. انحراف بینی و سردرد، انحراف بینی و سرگیجه و همچنین انحراف بینی و آلرژی از شایع ترین علایم انحراف بینی است. در صورتی که به دنبال درمان قطعی انحراف بینی هستید و می‌خواهید از درد عمل انحراف بینی راحت شوید به شما پیشنهاد می‌کنم عمل انحراف بینی با لیزر را انجام دهید. عوارض عمل انحراف بینی که به صورت لیزر انجام می‌شود بسیار کمتر است از عمل جراحی که با بیهوشی همراه است. 

انحراف بینی

انحراف بینی یک نوع بیماری است که در آن تیغه‌ی بینی به طور محسوسی کج شدگی دارد. تیغه‌ی بینی دیواره‌ای است که بینی را از وسط به دو قسمت مساوی تقسیم می‌کند. تیغه بینی از دو قسمت غضروفی(نزدیک نوک بینی) و استخوانی(نزدیک پیشانی) تشکیل‌شده است. اکثر افرادی که انحراف بینی را تجربه داشته‌اند با تیغه بینی کج به دنیا می‌آیند اما غالباً متوجه آن نمی‌شوند. در مواردی دیگر نیز این عارضه می‌تواند نتیجه ی آسیب یا یک ضربه باشد مانند: تصادف، ضربه‌های ورزشی، زمین خوردن، برخورد شدید دست به بینی و غیره باشد.

 

علائم انحراف بینی

ممکن است فردی که دارای مشکل انحراف بینی است هیچ کدام از علائم زیر را نداشته باشد اما به طور کلی از علائم انحراف بینی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • خون‌دماغ
 • عفونت‌های مکرر سینوسی
 • انسداد بینی، که ممکن است فقط یک سوراخ بینی و یا هردو سوراخ را به‌صورت متناوب درگیر کند

 

عوارض عمل انحراف بینی عمل انحراف بینی با لیزر درمان انحراف بینی در طب اسلامی درد عمل انحراف بینی

 

علائم عمومی انحراف بینی

 • اختلال خواب
 • ترشحات پشت بینی
 • سردرد و یا درد صورت
 • تنفس پرسروصدا در هنگام خواب

 

انواع انحراف بینی

به‌طورکلی دو نوع اصلی انحراف بینی وجود دارد:

 • نوع اول انحراف بینی به این دلیل رخ می‌دهد که انتهای پایینی تیغه بینی جابجا می‌شود، بدین معنا که از ضمیمه خود در پایین بینی جدا شده و به یک سمت دیگر می‌رود و یکی از حفره‌های بینی را تنگ‌تر می‌سازد.
 • نوع دوم انحراف بینی به این دلیل اتفاق می‌افتد که تیغه بینی به فرم کمانی یا s تغییر شکل پیدا می‌کند. این عارضه می‌تواند موجب انسداد نسبی یا کامل هر دو حفره بینی شود.

 

تشخیص انحراف بینی

پس از بررسی علائم شما، پزشک در مورد سابقه شکستگی، جراحت در بینی و یا جراحی بینی از شما سؤال می‌کند. سپس نگاهی به جایگاه تیغه بینی شما می‌اندازد. پزشک از یک چراغ و یک اسپکولوم بینی(ابزاری که به‌آرامی حفره‌های بینی شمارا باز می‌کند) برای بررسی سطح داخلی حفره‌های بینی استفاده می‌کند. بافت‌های پوشش داخلی بینی ممکن است با استفاده از اسپری بینی آفرین و یا نئوسینفرین به‌طور موقت منقبض شده تا تیغه بینی با نمای واضح تری مشاهده شود. گاهی اوقات یک اسکوپ فیبراپتیک در بینی قرار داده خواهد شد تا امکان بررسی مستقیم تیغه خلفی بینی فراهم شود. در اغلب موارد، شما به آزمایش خاصی نیاز ندارید.

اگر انحراف تیغه بینی شما، منجر به خونریزی شدید بینی، عفونت‌های مکرر سینوس و یا دیگر مشکلات قابل‌ توجه شود، پزشک عمومی شما را برای درمان به متخصص گوش و حلق و بینی و یا جراح پلاستیک ارجاع می‌دهد.

 

انحراف بینی و آلرژی درمان قطعی انحراف بینی

 

درمان‌های انحراف بینی

در این بخش به برخی از روش‌های درمان انحراف بینی می‌پردازیم. با توجه به علائمی که شما دارید و با توجه به آزمایش‌هایی که انجام داده اید دکتر شما تشخیص می‌دهد که کدام روش درمان انحراف بینی برای شما موثر تر است؟

سپتوپلاستی

 درصورتی‌که بیماران دارای نشانه‌های زیر باشند می‌توانند از سپتوپلاستی(اصلاح تیغه بینی با کمک عمل جراحی) برای درمان انحراف بینی بهره ببرند:

 • انحراف قابل‌توجهی در سپتوم(تیغه میانی) بینی
 • اگر داروها نتوانند علائم بیمار را به میزان کافی کاهش دهند.
 • نشانه‌هایی که به‌طورمعمول ناشی از انحرافات سپتوم بینی می‌شوند.

شایع‌ترین دلیل برای سپتوپلاستی، زمانی است که بیمار نمی‌تواند به‌خوبی از یک یا هر دو طرف بینی خود، تنفس راحتی داشته باشد. هنگامی‌که انحراف قابل‌ توجهی وجود داشته باشد، اصلاح این ناهنجاری می‌تواند، جریان هوا و تنفس فرد را بهبود بخشد.

 

 سپتورینوپلاستی

اگر جراحی زیبایی بینی نیاز باشد،‌ می‌تواند در ترکیب با رینوپلاستی انجام شود. که در این حالت سپتورینوپلاستی نامیده می‌شود. در سپتوپلاستی، بخش زیادی از تیغه بینی برداشته نمی‌شود و پزشک سعی می‌کند که پس از صاف کردن تیغه بینی آن را سر جای خود در قسمت وسط بازگرداند. گاهی اوقات تیغه بینی پس از عمل، با آتل‌هایی که در داخل حفره‌های بینی قرار داده می‌شود، سر جای خود بازمی‌گردد. گاهی اوقات به بیماران توصیه می‌شود که به مدت یک یا دو هفته از اصابت ضربه به بینی پیشگیری کنند تا جایگاه تیغه بینی به‌درستی اصلاح شود و کاملاً موارد بعد از عمل بینی را رعایت کنند.

 

جراحی شاخک بینی

جراحی شاخک بینی یا تربینوپلاستی، ممکن است در مواردی که دارو و اجتناب از مواد آلرژی‌زا انجام تنفس را بهبود نمی‌بخشد، ضروری باشد. اندازه شاخک بینی با جابجایی استخوان بزرگ جانبی و جمع‌کردن مخاط کاهش می‌یابد. تنفس معمولاً 1 هفته پس از جراحی انحراف بینی بهبود پیداکرده و روند بهبودی تا یک سال یا بیشتر ادامه می‌یابد. تربینوپلاستی و سپتوپلاستی می‌تواند با عمل جراحی سینوس و همچنین با جراحی زیبایی بینی(جراحی تغییر شکل بینی) ترکیب شود.

 

انحراف بینی و سردرد انحراف بینی و سرگیجه

 

تراش زیر پرده مخاطی

این عمل معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود و شامل جدا کردن پوشش بینی از تیغه و برداشتن غضروف و استخوان از ناحیه دارای انحراف است. سپس پوشش مجدداً سر جای خود قرار داده می‌شود. بینی به‌ آرامی برای 24 ساعت پانسمان می‌شود تا جایگاه صحیح آن حفظ شود و معمولاً بیمار مجاز است پس از یک یا دو روز به خانه بازگردد.

 

زمان مناسب برای عمل انحراف بینی

فرد مبتلابه انحراف خفیف تیغه بینی ممکن است تنها در طول یک عفونت دستگاه تنفسی فوقانی علائم را تجربه کند. فرد مبتلا به انحراف شدید ممکن است از سینوزیت مزمن یا خون‌دماغ مکرر رنج ببرد که تا زمان بهبودی کامل ادامه خواهد داشت. اگر کودک شما به انحراف بینی دچار باشد( انحراف بینی در کودکان ) پزشک ممکن است جراحی را تا زمان رشد کامل بینی به تأخیر بیندازد. در اغلب موارد، این رشد تا سن 15 یا 16سالگی صورت می‌گیرد. پسران معمولاً باید نسبت به دختران مدت‌ زمان بیشتری منتظر بمانند، زیرا روند رشد آن‌ها اندکی دیرتر پایان می‌یابد.

 

پیشگیری از انحراف بینی

شما می‌توانید با اجتناب از آسیب به بینی خود، به پیشگیری از انحراف بینی کمک کنید. برای این کار، در هنگام رانندگی از کمربند ایمنی و محافظ شانه استفاده کنید و در طول انجام ورزش‌های تماسی مانند فوتبال یا کاراته از کلاه یا محافظ صورت مناسب استفاده نمایید.

در بازار آنلاین "خدمت از ما" برای تمامی خدمات، از چند متخصص به رایگان قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading