علت نداشتن تصویر در تلویزیون با وجود داشتن صدا

ثبت درخواست " تعمیر تلویزیون "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
علت نداشتن تصویر در تلویزیون با وجود داشتن صدا

علت تصویر نداشتن تلویزیون یکی از مسائلی است که بسیاری از افراد هنگام مواجه شدن با این مشکل در تلویزیون خود به دنبال آن هستند.

  • گاهی زمانی که تلویزیون روشن است به صورت ناگهانی صفحه آن سیاه می‌شود و بعد از چند لحظه دوباره تصویر آن بر می‌گردد.
  • در برخی مواقع هم تصویر به طور کلی از بین می‌رود و تنها صدای تلویزیون را می‌شنوید.
  • گاهی از همان ابتدا که تلویزیون را روشن می‌کنید، تصویری مشاهده نخواهید کرد، اما صدا دارید.

تمامی این موارد می‌توانند به دلایل مختلفی اتفاق بیفتند. به طور کلی علت نداشتن تصویر در تلویزیون ال جی، سامسونگ یا سایر برند‌ها به عوامل مختلفی می‌تواند بستگی داشته باشد و در تمامی برند‌ها ممکن است با چنین مشکلی برخورد کنید. در ادامه به بررسی دلایل نداشتن تصویر در تلویزیون می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

 

چرا تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد؟

خرابی تصویر تلویزیون با وجود داشتن صدا یکی از مشکلاتی به شمار می‌رود که برخی از مردم با آن روبرو خواهند شد و برای آن‌ها این سؤال پیش می‌آید که علت آن چیست؟ عوامل مختلفی می‌توانند سبب شوند تا تلویزیون شما تصویر نداشته باشد؛ از این رو در زیر ما برخی از علل رایج عدم نمایش تصویر در تلویزیون را بررسی می‌کنیم.

 

خرابی بک لایت

علت تصویر نداشتن تلویزیون شما می‌تواند خراب بودن بک لایت باشد. در واقع خرابی بک لایت یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین دلایل این مشکل محسوب می‌شود. بک لایت تأمین‌کننده نور تلویزیون است و سبب نمایش تصاویر در آن خواهد شد. با خراب شدن این قطعه می‌بینید که تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد. از جمله دلایل خراب شدن بک لایت عدم تنظیمات مناسب تلویزیون، نا مرغوب بودن بک لایت و گرمای بیش از حد محیط را می‌توان نام برد.

بنابراین زمانی که صدای تلویزیون را دارید اما تصویر آن دچار اشکال شده است، خرابی بک لایت را می‌توان به عنوان یکی از دلایل رایج نداشتن تصویر مورد بررسی قرار داد و جهت تعمیر آن به تعمیرکاران ماهر مراجعه کرد.

 

آسیب دیدن برد تیکان

یکی دیگر از بخش‌هایی که در نمایش تصاویر تلویزیون مؤثر است، برد تیکان را می‌توان نام برد. این بخش سیگنال‌های تصاویر را پردازش می‌کند و آن‌ها را به صفحه نمایش انتقال می‌دهد؛ بنابراین خرابی این قطعه می‌تواند علت نداشتن تصویر در تلویزیون اسنوا یا دیگر برند‌های تلویزیون باشد. زمانی که این قطعه آسیب می‌بیند، اختلالات و بهم ریختگی در رنگ و تصویر تلویزیون به وجود می‌آید و یا این که به طور کلی تصویر قطع یا سفید خواهد شد.

علاوه بر این‌ها به وجود آمدن خطوط به شکل افقی یا خط عمودی در تصویر تلویزیون هم از دیگر نشانه‌های خرابی این بخش به شمار می‌رود. به طور کلی زمانی که ای قطعه در تلویزیون آسیب می-بیند تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد. در صورت خرابی برد تیکان بر خلاف خرابی بک لایت نوری به رنگ سرمه ای تیره روی صفحه وجود دارد.

اگر آی سی GPU برد تیکان آسیب ندیده باشد، می توان آن را تعمیر کرد. اما اگر دچار آسیب شده باشد، لازم است که برد تیکان به طور کلی جایگزین شود.

 

آسیب در بخش های تلویزیون موجب تصویر نداشتن تلویزیون با وجود صدا می شود

 

خراب شدن پنل از عوامل تصویر نداشتن تلویزیون

یکی دیگر از عواملی که می‌توان به عنوان علت تصویر نداشتن تلویزیون به آن اشاره کرد، آسیب دیدن پنل است. معمولاً برخورد اجسام با پنل، ضربه زدن به آن و... می‌توانند باعث خرابی آن و در نهایت قطع تصویر تلویزیون شوند. اگر این قطعه به صورت جدی دچار آسیب شده باشد، قابل تعمیر نخواهد بود و باید برای تعویض آن اقدام کنید که هزینه تعویض آن می تواند برای شما سنگین باشد؛ از این رو برای جلوگیری از آسیب به آن بهتر است دستگاه را در جای مناسبی نصب کنید.

سوختن پیکسل‌ها در پنل هم از جمله دیگر مشکلات این قطعه است که می‌تواند در نمایش تصویر مؤثر باشد. به طور کلی زمانی که تلویزیون فقط صدا دارد و تصویری مشاهده نمی‌کنید، می‌تواند به خاطر آسیب دیدن و خرابی پنل تلویزیون باشد.

 

اشکال در تنظیمات تصویر در تلویزیون

از مشکلات رایجی که گاهی باعث می‌شود تا تصویر تلویزیون بهم بریزد و میزان روشنایی آن تغییر کند، بهم ریختن تنظیمات دستگاه است. این مشکل از جمله مشکلاتی به شمار می رود که می‌توان به راحتی و با انجام تنظیمات نور صفحه و وضوح آن را اصلاح کرد؛ بنابراین برای بررسی این که چرا تلویزیون تصویر ندارد، تنظیمات دستگاه را چک کنید. در صورتی که نتوانستید تنظیمات را به درستی انجام دهید، می‌توانید تلویزیون را ریست نمایید.

 

مشکل در تنظیمات تلویزیون می تواند باعث عدم نمایش تصویر شود

 

نفوذ آب به داخل تلویزیون

گاهی ممکن است هنگام تمیز کردن تلویزیون به اشتباه سبب شده باشید که آب به داخل آن نفوذ کند و همین امر می‌تواند علت تصویر نداشتن تلویزیون شما باشد. اگر به هر دلیلی آب داخل تلویزیون شما نفوذ کرد، باید فوراً آن را از پریز برق جدا کنید و تا آن جا که امکان دارد تلویزیون را خشک نمایید. آب خوردگی تلویزیون موجب می‌شود که خطوطی را روی صفحه نمایش مشاهده کنید یا این که به طور کلی تصویر نداشته باشید.

این مورد می‌تواند علت تصویر نداشتن تلویزیون سامسونگ، اسنوا و... به خاطر آسیب به قطعاتی مانند برد تیکان، برد اصلی و.. باشد.

 

خراب بودن کابل‌ها و مشکل در اتصالات

کابل‌هایی که به تلویزیون متصل هستند، وظیفه انتقال صدا و تصاویر را بر عهده دارند. اگر این کابل‌ها به درستی متصل نشده باشند و آن‌ها را در جای معین خود قرار نداده باشید، در انتقال تصویر و صدا به مشکل برخواهید خورد و حتی ممکن است موجب خاموش شدن ناگهانی تلویزیون شود. علاوه بر این پارگی و خرابی این کابل‌ها را هم می‌توان علت نداشتن تصویر در تلویزیون صنام یا دیگر برند‌های ایرانی و خارجی به شمار آورد.

بنابراین بررسی کنید که کابل ها شل نشده باشند و یا این که اتصالات کابل را اشتباه انجام نداده باشید. اگر HDMI را به پورت اشتباه وصل کرده باشید، باعث می شود که تلویزیون شما تصویر نداشته باشد. در صورت بروز چنین اشتباهی اگر HDMI را به پورت مناسب خود متصل نمایید، مشکل شما به راحتی حل می شود.

 

اشکال در آنتن و سیگنال دهی علت عدم نمایش تصویر

علت تصویر نداشتن تلویزیون گاهی عدم داشتن سیگنال است. همان طور که اشاره کردیم مشکل در کابل‌ها می‌تواند سبب بروز اشکالاتی در نمایش تصویر و سیگنال دهی مناسب شود. علاوه بر این خراب بودن آنتن و نصب نا مناسب آن هم از دیگر عوامل مشکلات تصویری تلویزیون محسوب می‌شود؛ بنابراین برای این که بدانید چرا تلویزیون تصویر ندارد، در ابتدا اتصالات آنتن و کابل‌ها را بررسی کنید.

 

استفاده مداوم از تلویزیون

زمانی که تلویزیون برای مدت طولانی روشن باشد، ممکن است به خاطر گرم شدن بیش از حد با مشکل مواجه شود. در این صورت برای رفع مشکل آن بهتر است دوشاخه تلویزیون را از پریز بکشید و اجازه دهید حدود 12 الی 24 ساعت خاموش بماند تا قطعات آن خنک شوند. پس از آن دوشاخه را به برق متصل کنید و تلویزیون را روشن نمایید. اگر تصویر تلویزیون باز نگشت، علت این مشکل چیز دیگری می‌تواند باشد و باید موارد دیگر را بررسی کنید.

 

از علت های تصویر نداشتن تلویزیون، مشکل در آنتن و سیگنال دهی است

 

بررسی ورودی HDMI

علت عدم نمایش تصویر در تلویزیون گاهی مربوط به ورودی HDMI است. برخی مواقع علاوه بر این که تلویزیون تصویر ندارد، صدایی هم از آن پخش نمی‌شود. در چنین وضعیتی بهتر است که ورودی HDMI تلویزیون خود را تغییر دهید. با توجه به این که HDMI انتقال دهنده صدا و تصویر است، در صورت وجود مشکل در تصویر و صدا احتمالاً خازن‌های آن آسیب دیده‌اند.

 

اتصال دستگاه‌های جانبی

در پاسخ به این سؤال که چرا تلویزیون تصویر ندارد؟ باید گفت که همیشه مشکل از خود تلویزیون نیست و گاهی دستگاه‌های جانبی که به آن‌ها وصل می‌کنیم، موجب می‌شوند تا تصویر تلویزیون قطع شود. زمانی که تصویر تلویزیون دچار مشکل می‌شود، ممکن است تصور شما این باشد که اشکال از خود دستگاه است و دیگر به وسایل جانبی که به آن متصل هستند توجه نکنید.


به طور مثال یکی از دستگاه‌های جانبی که ممکن است به تلویزیون وصل کنید، گیرنده‌های دیجیتال هستند. زمانی که این گیرنده‌ها را خاموش و روشن کنید، تصویر تلویزیون هم همراه با آن قطع و وصل می‌شود. اما این که چگونه تشخیص دهید که مشکل از تلویزیون است یا دستگاه جانبی متصل شده به آن یکی از سؤالاتی به شمار می‌رود که برای اغلب افراد پیش می‌آید.

در این مواقع برای تشخیص علت نداشتن تصویر در تلویزیون ال جی، سامسونگ یا دیگر برند‌ها منو را بزنید. اگر منو نمایش داده شد، نشان می‌دهد که اشکال از تلویزیون نیست و علت آن دستگاه‌های جانبی متصل هستند؛ بنابراین باید دستگاه جانبی که دچار مشکل شده است را پیدا کنید تا به این وسیله علت تصویر نداشتن تلویزیون را بر طرف نمایید.

برای این کار لازم است ابتدا تلویزیون را خاموش کنید و بعد دستگاه‌های جانبی متصل شده را از آن جدا نمایید. پس از آن تلویزیون را روشن کرده و اگر مشکل آن بر طرف شده بود، مجدداً دستگاه‌های جانبی را یکی یکی به تلویزیون وصل کنید. این گونه دستگاه آسیب دیده را پیدا خواهید کرد. به این نکته توجه داشته باشید که اتصال دستگاه جانبی خراب به تلویزیون می‌تواند به مین برد آن آسیب وارد کند؛ بنابراین پس از شناسایی دستگاه آسیب دیده هرگز آن را به تلویزیون وصل نکنید.

 

بررسی دستگاه های جانبی برای حل مشکل قطعی تصویر تلویزیون

 

آسیب دیدن مین برد از دلایل تصویر نداشتن تلویزیون با وجود صدا

یکی دیگر از مشکلاتی که به خاطر آن تلویزیون فقط صدا دارد و تصویری را مشاهده نخواهید کرد، خرابی مین برد دستگاه است. مین برد اجزای مختلفی از جمله CPU و آی سی فلش دارد و یک قطعه مهم در تلویزیون محسوب می‌شود که به تمامی بخش‌ها مرتبط است. در واقع اگر این قطعه دچار آسیب شود روی عملکرد کلی تلویزیون تأثیر می‌گذارد و می‌تواند سبب قطع تصویر آن شود. خرابی مین برد گاهی موجب می‌شود که شاهد روشن و خاموش شدن خودکار دستگاه باشید.
علاوه بر آن ممکن است رنگ‌های تصویر دچار بهم ریختگی شوند و یا این که صفحه تلویزیون روی لوگو هنگ کند.

 

هزینه تعمیر و بر طرف کردن علت تصویر نداشتن تلویزیون

یکی از مهم ترین مسائل برای افراد هنگام مواجه شدن با مشکلات خرابی تلویزیون مانند عدم نمایش تصویر، هزینه های تعمیر دستگاه است. بهتر است بدانید این هزینه ها با توجه به شرایط خرابی و قطعه آسیب دیده می تواند متفاوت باشد. هر قطعه با در نظر داشتن نیاز به تعمیر یا تعویض هزینه مخصوص به خود را دارد. یک تکنیسین ماهر پس از تشخیص علت تصویر نداشتن تلویزیون و بررسی دستگاه می تواند هزینه های آن را به شما اعلام کند.

 

برای رفع مشکل تصویر نداشتن بهتر است به تعمیرکار تلویزیون مراجعه کنید

 

دلایل نداشتن تصویر در برند‌های مختلف تلویزیون

ساختار اغلب تلویزیون‌هایی که امروزه در بازار به فروش می‌رسند، مشابه است و تنها در یکسری جزئیات با هم تفاوت دارند. با توجه به این موضوع می‌توان گفت که اشکالاتی مانند نداشتن تصویر در همه برند‌ها می‌تواند وجود داشته باشد. با این حال در ادامه ما علت این که چرا تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد را در برخی برند‌ها مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

تلویزیون ال جی صدا دارد ولی تصویر ندارد

عوامل مختلفی می‌توانند در خرابی تصویر تلویزیون‌های ال جی نقش داشته باشند. گاهی خراب شدن برد پاور یا برد مین سبب این اتفاق می‌شود. اما از جمله علل رایجی که خرابی تصویر را به همراه دارد، آسیب دیدن بک لایت داخل تلویزیون است. خرابی بک لایت در تلویزیون‌های 42 اینچ سبب سیاه شدن کل صفحه خواهد شد که نیاز به عیب یابی تلویزیون ال جی به صورت دقیق دارد.
اما در تلویزیون‌های ال جی 47 تا 55 اینچ که دارای دو سری بک لایت هستند، ممکن است تلویزیون دارای تصویری چشمک زن باشد. گاهی ممکن است حتی در ابتدا پس از روشن کردن تلویزیون لوگوی ال جی را مشاهده کنید، اما بعد از مدت کوتاهی تصویر به طور کلی سیاه شود.

عدم نمایش تصویر در تلویزیون سامسونگ

علت تصویر نداشتن تلویزیون برند سامسونگ در اکثر موارد خراب شدن بک لایت آن است. در تلویزیون‌های سامسونگ از دو سری بک لایت استفاده شده است، البته در مدل‌های 32 تا 40 اینچ تنها یکسری بک لایت وجود دارد که خرابی آن‌ها باعث می‌شود تصویر تلویزیون سیاه شود. در برخی مدل‌ها خرابی بک لایت نه تنها علت تصویر نداشتن تلویزیون سامسونگ است، بلکه صدا را هم در این تلویزیون‌ها قطع می‌کند.

خرابی بک لایت مدل های جدید تلویزیون سامسونگ موجب خاموش شدن تلویزیون خواهد شد. در این مدل ها برای این که مشخص شود مشکل از بک لایت است، باید تلویزیون به طور کامل توسط یک تعمیرکار متخصص مورد بررسی قرار گیرد و موارد مربوط به عیب یابی تلویزیون سامسونگ برطرف شود.

 

علت نداشتن تصویر در تلویزیون اسنوا

تلویزیون‌های برند اسنوا هم مانند سایر برند‌ها در صورت خرابی بک لایت تصویری سیاه خواهند داشت. در واقع این یکی از اصلی‌ترین دلایل خرابی تصویر آن‌ها به حساب می‌آید. اما علاوه بر بک لایت سوختن پیکسل‌ها و مشکل در پنل دستگاه هم علت نداشتن تصویر در تلویزیون اسنوا به شمار ‌می‌روند. در این شرایط بهتر است که اقدام به تعمیر تلویزیون اسنوا در منزل یا نمایندگی کنید.

 

علت نداشتن تصویر در تلویزیون صنام

گاهی بهم خوردن تنظیمات در این تلویزیون‌ها موجب بهم خوردن تصویر آن می‌شوند. اما معمولاً زمانی که تلویزیون صدا دارد ولی تصویری را در آن مشاهده نمی‌کنید، مشکل از بک لایت است. در صورت مشاهده خطوط رنگی روی صفحه به احتمال زیاد علت نداشتن تصویر در تلویزیون صنام خرابی پنل آن خواهد بود.

 

جمع‌ بندی

ما در این مطلب سعی کردیم علت تصویر نداشتن تلویزیون را بررسی کنیم. دلایلی که در این جا بیان کردیم معمولاً رایج‌ترین دلایل نداشتن تصویر در برند‌های مختلف هستند. چنان چه پس از روشن کردن تلویزیون دیدید که تلویزیون فقط صدا دارد و تصویر نشان داده نمی‌شود، بهتر است به تعمیرکاری مهار و معتبر مراجعه کنید تا مشکل تلویزیون شما را بر طرف نماید. در نظر داشته باشید که هر اقدام اشتباه و خودسرانه شما می تواند خرابی دستگاه را بیشتر کند.


تعمیر تلویزیون
برای سرویس تعمیر تلویزیون از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین