بررسی وضعیت خط تلفن

ثبت درخواست " سیم کشی تلفن "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
بررسی وضعیت خط تلفن

بررسی وضعیت خط تلفن به منظور بررسی وضعیت خط تلفن ثابت و کیفیت آن برای دریافت اینترنت روی خط تلفن، و خرید بسته‌­های مختلف انجام می‌­شود. در این مطلب روش­‌های بررسی وضعیت خط تلفن را به شما آموزش می‌­دهیم، و همچنین به این سوال رایج پاسخ می‌دهیم که چه جوری بفهمیم خط تلفن ما کشش چه سرعت اینترنتی را دارد؟

تفاوتی ندارد سرویس‌­دهنده اینترنت‌تان چه شرکتی باشد؛ شما می­‌توانید از روش‌­های یادشده در این مطلب برای بررسی وضعیت خط تلفن ثابت خود استفاده کنید. اگر هم صرفا قصد دارید درباره روش(های) استعلام خط تلفن ثابت برای اینترنت اطلاعات بیشتری کسب کنید، به کمک فهرست زیر می‌توانید یکراست به بخش مربوطه بروید.

 

بررسی وضعیت خط تلفن ثابت

برای بررسی وضعیت خط تلفن دو روش کلی پیش روی شماست: یکی به کمک سرویس­‌دهنده اینترنت، و دیگری به کمک مودم. در ادامه هریک از این روش­‌ها برای بررسی وضعیت خط تلفن را توضیح می‌­دهیم:

 

1. بررسی وضعیت خط تلفن به کمک سرویس‌­دهنده

یکی از ساده­‌ترین روش­‌ها برای استعلام خط تلفن ثابت برای اینترنت مخابرات تماس با واحد پشتیبانی است، تا آنها بررسی وضعیت خط تلفن شما را انجام دهند.

در مواردی نیز با مراجعه به وبسایت سرویس‌­دهنده اینترنت و وارد کردن کد شهر و شماره تلفن­‌تان می‌­توانید از بررسی پوشش‌­دهی منطقه‌ای اینترنت پرسرعت نیز مطلع شوید.

 

2. بررسی وضعیت خط تلفن به کمک مودم

برای بررسی وضعیت خط تلفن ثابت در این روش ابتدا باید به به پنل تنظیمات مودم خود وارد شوید. سپس، در بخش Status، سرعت آپلود (Upstream Data Rate) و سرعت دانلود اینترنت (Downstream Data Rate) را بررسی کنید.

عددی که نمایش داده می­‌شود باید متناسب با سرعت سرویس دریافتی باشد. توجه داشته باشید که این دو گزینه در برخی از مودم‌­ها با نام‌­های Download Speed و Upload Speed مشخص می­‌شود.

همچنین، با مشاهده مقادیر مربوط به SNR Margin که نشان‌­دهنده سیگنال به نویز خط است، می‌­توانید وضعیت نویز خط را نیز بررسی کنید. در صورتی که SNR بالای ۸ باشد، خط ظرفیت افزایش پهنای باند را دارد. برای این منظور بایستی با واحد پشتیبانی سرویس‌­دهنده اینترنت خود تماس بگیرید.

 

بررسی وضعیت خط تلفن ثابت

 

چه جوری بفهمیم خط تلفن ما کشش چه سرعت اینترنتی را دارد؟

امروزه تعداد بیشتری از سرویس­‌دهنده­‌های اینترنت شروع به ارائه اینترنت با سرعت بالاتر کرده‌اند. این مسئله این امکان را در اختیار ما قرار داده است تا با سرعت‌های کیلوبایتی و کیلوبیتی مثل ۱۲۸ یا ۲۵۶ خداحافظی کنیم.

اکنون که با روش بررسی وضعیت خط تلفن ثابت آشنا شده‌­ایم، می‌­خواهیم ببینیم چه جوری بفهمیم خط تلفن ما کشش چه سرعت اینترنتی را دارد؟

با ارائه سرویس‌های اینترنت پرسرعت، بسیاری از کاربران مشتاق هستند تا سرویس اینترنت خود را به این سرویس‌های جدید ارتقا دهند تا سرعت و کیفیت بالاتری را تجربه کنند؛ برای مثال، سرویس ۲ مگابیت بر ثانیه خود را به ۱۶ مگابیت در ثانیه ارتقا دهند.

اما در بسیاری از موارد، کاربران پس از خرید این سرویس‌ها تفاوت فاحشی را در سرعت و کیفیت اینترنت خود احساس نمی­‌کنند. در بیشتر موارد، این اتفاق به این دلیل رخ می‌­دهد که خط تلفن منزل یا محل کار شما کیفیت و قابلیت دریافت این سرعت بالا را ندارد؛ برای مثال، به جای ۱۶ مگابیت بر ثانیه، توانایی کشش سرعت ۲ مگابیت بر ثانیه را دارد.

 

1. بررسی وضعیت خط تلفن برای سرعت اینترنت در مودم TP-LINK

اگر مودم TP-LINK داشته باشیم، چه جوری بفهمیم خط تلفن ما کشش چه سرعت اینترنتی را دارد؟ در مرحله اول، مرورگر اینترنت خود را باز کنید. عبارت ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ را در بالای صفحه و در نوار آدرس تایپ کنید وEnter  را فشار دهید.

سپس، در هر دو کادری که نمایش داده می­‌شود، عبارت admin و admin را وارد و تایید کنید تا وارد قسمت تنظیمات مودم شوید.

 

حالت اول

اگر مودم TP-LINK شما از مدل‌های ساده‌تر و قدیمی‌تر است، کافیست از بالای صفحه گزینه Status و سپس از سمت چپ، گزینه Device Info را انتخاب کنید. پس از ورود به صفحه، به پایین آن دقت کنید و مقدار نوشته‌شده جلوی عبارت Max Rate را بخوانید. این مقدار، حداکثر سرعت اینترنتی را که خط تلفن شما می­‌تواند تحمل کند، به صورت تقریبی به شما نشان می‌­دهد.

برای مثال، فرض می­‌کنیم این مقدار برای دانلود ۱۰۸۱۶ کیلوبیت بر ثانیه، و برای آپلود ۱۱۸۰ کیلوبیت بر ثانیه است. اگر این اعداد را بر ۱۰۲۴ تقسیم کنید، سرعت بر حسب مگابیت بر ثانیه به دست می‌آید که به ترتیب ۱۰.۵۶ و ۱.۱۵ مگابیت بر ثانیه است.

 

حالت دوم

اگر مودم TP-LINK شما از مدل‌های جدید‌تر و پیشرفته‌تر است، در صفحه باز شده ابتدا روی Status در منوی سمت چپ آن کلیک کنید. سپس، روبه­‌روی گزینه (Kbps Mak Rate) را نگاه کنید که چه عددی نوشته شده است.

مانند مثال قبل، وقتی این عدد را بر ۱۰۲۴ تقسیم کنید، حداکثر سرعت اینترنتی را که خط تلفن شما می‌­تواند تحمل کند بر حسب مگابیت بر ثانیه نمایش داده می‌شود.

 

بررسی وضعیت خط تلفن

 

2. بررسی وضعیت خط تلفن برای سرعت اینترنت در مودم D-Link

آیا یک مودم D-Link دارید و می‌­پرسید چه جوری بفهمیم خط تلفن ما کشش چه سرعت اینترنتی را دارد؟ در این حالت ابتدا بایستی مرورگر سیستم خود را باز و عبارت ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ را در نوار آدرس تایپ کنید.

پس از فشردن Enter، پنجره‌ای با دو کادر باز می‌­شود. در صورتی که چنین پنجره‌­ای باز نشد، به جای عبارت قبل عبارت ۱۰.۰.۰.۲ را وارد کنید.

پس از باز شدن دو کادر، در هر دو کادر عبارت admin را وارد و تایید کنید. از بالای صفحه گزینه Status، و سپس از منوی سمت چپ صفحه گزینه Statistics را انتخاب کنید.

در ادامه، گزینه Attainable Rate را پیدا کنید و مقدار نوشته شده روبه‌­روی آن را بخوانید. این عدد را به ۱۰۲۴ تقسیم کنید تا حداکثر سرعت اینترنتی که خط تلفن شما می‌­تواند پشتیبانی کند را بر حسب مگابیت بر ثانیه به دست آورید.

 

استعلام خط تلفن ثابت برای اینترنت

 

استعلام خط تلفن ثابت برای اینترنت

خوشبختانه استعلام خط تلفن ثابت برای اینترنت را می‌توانید خیلی سریع‌تر و ساده‌تر از بررسی وضعیت خط تلفن که درباره آن صحبت کردیم، انجام دهید.

برای استعلام خط تلفن ثابت برای اینترنت کافیست به سامانه‌های استعلام آنلاین وارد شوید، شماره تلفن ثابت خود را (با پیش‌شماره شهرتان) وارد کنید، و با زدن روی دکمه مربوطه نتیجه را ببینید.

برگه نتیجه ضمن نمایش اطلاعات پایه‌ای مانند استان، شهر و شماره تلفن، اطلاعات دیگری از جمله نام مرکز مخابراتی شما، محدودیت پورت و وضعیت فعلی خط را نشان خواهد داد.

برخی شرکت‌های سرویس‌دهنده هم چنین سیستمی را برای استعلام خط تلفن ثابت برای اینترنت به کاربران ارائه می‌دهند.

در این مطلب روش­‌های بررسی وضعیت خط تلفن ثابت برای اینترنت از طریق سرویس‌­دهنده و مودم را توضیح دادیم. همچین به زبان ساده و مرحله به مرحله بررسی کردیم که چه جوری بفهمیم خط تلفن ما کشش چه سرعت اینترنتی را دارد؟

امیدواریم با استفاده از نکات گفته‌شده در این مطلب، پس از استعلام خط تلفن ثابت برای اینترنت و راه­‌اندازی اینترنت روی خط تلفن قادر باشید از اتصالی با ثبات و سرعت بالا به شبکه جهانی برای کارهای مختلف­‌تان لذت ببرید!

4.5 امتیاز از 1406 رای


سیم کشی تلفن
برای سرویس سیم کشی تلفن از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین