شما در کدام شهر به سیم کشی ساختمان نیاز دارید؟

سیم کشی ساختمان را به متخصصش بسپار

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های ساختمان، سیم کشی ساختمان است که هنگام برق کشی نقش مهمی را ایفا می‌کند. در این مرحله، سیم کشی کامل یک واحد مسکونی انجام می‌شود و سیم‌های برق، تلفن، آنتن و غیره از لوله‌های مختلف عبور داده می‌شود. اتصالات الکتریکی بايد از استحكام مکانیکی و هدايت الکتریکی خوب برخوردار باشد. همچنین سیم کشی کامل یک ساختمان دارای مراحل متعددی است که هر مرحله از کار طی زمان خاصی انجام می‌شود. بدین معنی که تمام مراحل را در یک زمان و پشت سرهم انجام نمی‌شود؛ زیرا باید شرایط برای ادامه کار شما آماده باشد.

در ادامه به بررسی عوامل موثر بر قیمت سیم کشی ساختمان و دیگر پرسش‌ها در زمینه سیم کشی برق ساختمان می‌پردازیم.

 

سیم کشی ساختمان

 

قیمت سیم کشی ساختمان چگونه تعیین می‌شود؟

قیمت سیم کشی ساختمان در بازار برق کاری، متناسب با متراژ کار و ساختمان، خدمات سیم کشی، مواد و متریال موردنیاز برای برق کشی و ... توسط برق کار تعیین می‌شود. در بازار آنلاین "خدمت از ما" قیمت برق کاری و سیم کشی ساختمان را می‌توانید به رایگان از متخصصان بگیرید. با ثبت جزییات درخواست خود به متخصصان کمک کنید تا بتوانند تخمین دقیقی از پروژه داشته باشند. در صورتی که نیاز باشد قیمت گذاری به صورت پروژه‌ای انجام شود، برقکار باید از پروژه بازدید کند.


 

خدمات سیم کشی ساختمان شامل چه مواردی می‌شود؟

  • کابل کشی کل ساختمان
  • سیم کشی برق کولر
  • سیم کشی لوستر و روشنایی
  • سیم کشی تلفن، آنتن، آیفون
  • سیم کشی و نصب کلید و پریز
  • سیم کشی جعبه تقسیم و فیوز برق

 

سیم کشی برق ساختمان

 

عوامل موثر بر هزینه سیم کشی ساختمان

 

نقشه

قبل از هر کاری سیم کشی ساختمان به یک نقشه یا طرح کلی از ساختمان نیاز است که این نقشه می تواند از سوی مهندس برق ارائه شود. شروع به کار از روی نقشه می‌تواند به کار یک برقکار سرعت و ظرافت ببخشد و یک ساختمان را کاملا اصولی و بر اساس استانداردها برق کشی نمائید. ممکن است برقکار برای ارائه نقشه برق کشی هزینه‌ای جداگانه دریافت کند.

 

برق کاری ساختمان

 

اندازه و خط تراز

پس از تعیین نقشه باید برای کلیدها و پریزها جهت آماده کردن برای کنده کاری خط تراز کشیده شود. طبق استاندارهای برق ساختمان فاصله‌ی کلیدها و پریزها از کف اندازه گیری و به وسیله شیلنگ تراز (البته امروزه از لیزر هم برای این کار استفاده می شود) دو سر هر دیوار را نشانه گذاری می‌شود. به این ترتیب اندازه‌ها دقیق و کلیدها و پریزها هر کدام در سطحی کاملا استاندارد روی دیوار قرار می‌گیرند. این کار نیازمند دقت و زمان گذاشتن است از این رو بر هزینه سیم کشی ساختمان تاثیر می‌گذارد.


 

کنده کاری

هنگامی که نقشه و طرح کلی شما آماده و خط تراز اجرا شد مکان هایی که باید لوله گذاری شود باید کنده شود. این کار به روش سنتی با استفاده از تیشه‌های برقکاری و چکش و قلم انجام می‌گرفت. ولی اکنون با پیشرفت صنعت دستگاه‌های پیشرفته ایی برای این کار تولید شده‌اند. شیار زن و بتن کن یا هیلتی نمونه‌های مختلفی نیز از این دستگاه در بازار موجود است.


 

قوطی گذاری

در این مرحله باید قوطی های برق که مخصوص نصب کلید و پریز در آینده هستند روی دیوار نصب شوند. طبق نقشه و یا ایده کلی خودتان مکان هایی را که برای نصب کلیدها و پریزها و جعبه فیوز روی دیوار در نظر گرفته ایم قوطی گذاری کرده و محکم می‌کنیم. این محکم کردن می‌تواند بوسیله گچ انجام شود. در انجام این کار باید دقت شود که قوطی‌ها با دیوار در یک سطح قرار داده شوند.

 

نحوه سیم کشی ساختمان

 

لوله گذاری

عبور سیم برق از لوله‌ها امکان پذیر نیست مگر اینکه از یک وسیله مخصوص به نام فنر سیم کشی استفاده شود و به این شکل عمل می‌شود. نمونه‌های فلزی و نوع مرغوب پلاستیکی فنرها در بازار موجود است. لوله‌های برق معبر سیم های برق تلفن و آنتن به مکان های مختلف ساختمان می باشند و پس از قوطی گذاری باید لوله های برق در جای خود محکم شوند. تعداد و روش لوله گذاری به نقشه اصلی بستگی دارد. انواع مختلفی از لوله های برق موجود می باشند که می توان به لوله های فلزی، گالوانیزه و همچنین فراگیرترین آنها یعنی لوله های P.V.C اشاره کرد. لوله‌های برق طبق استانداردهای برق ساختمان برای ارتباط با نقاط مختلف از کف ساختمان عبور می کنند و همچنین از لوله های خرطومی نیز در برخی جاها جهت لوله کشی هایی با مسیر کوتاه استفاده می‌شود. هنگامی که بخواهیم لوله ای را به یک مسیر عمودی امتداد دهیم از زانو های 90 یا 45 درجه استفاده می‌کنیم.


 

سیم بندی

پس از سیم کشی ساختمان باید سیم ها را تقسیم بندی کرد و به هر کلید و یا پریز برق رساند و سیم های روشنایی ها را در قوطی مربوطه قرار داد که به این مرحله سیم بندی می گویند. سیم بندی ها بسیار مهم می باشند. زیرا اگر در این مرحله اشتباهی صورت گیرد باعث اتصالی و اشکال در سیستم خواهد شد.


 

نصب سیم کشی ساختمان

مرحله نهایی سیم کشی برق ساختمان نصب آن است. در این مرحله کلیدها، پریزها، سرپیچ ها، آیفون و فیوزها نصب و برای برق دادن به واحد مسکونی اماده می شوند. در این مرحله باید سعی شود تمامی نصبیات با دقت و ظرافت نصب شوند زیرا این کار در مهارت و سلیقه کار نزد مشتری بسیار موثر خواهد بود. در این مرحله برای نصب حبابی ها، چراغ‌های دیواری، فن‌ها، آیفون باید از دریل استفاده شود.


 

چگونه بهترین برق کار را برای سیم کشی ساختمان انتخاب کنیم؟

شاید مهم‌ترین سوالی که هنگام برق کاری و سیم کشی ساختمان برایتان پیش می‌آید، این است که چگونه سیم کش ساختمان را انتخاب کنیم تا بهترین نتیجه را بگیریم؟ شما در بازار "خدمت از ما" می‌توانید با مشاهده پروفایل متخصصان شهر خودتان و خواندن نظرات دیگر مشتریان، فرد مناسب را انتخاب کنید. پس همین الان سفارش خود را ثبت کنید و قیمت سیم کشی ساختمان را به رایگان بگیرید.

 

تذکرات مهم هنگام سیم کشی ساختمان

1. تا حد امکان از شلوغ کردن دیوارها و قوطی گذاری های اضافی خود داری کنید.

2. در هنگام لوله گذاری از لوله های شکسته استفاده نکنید و در صورت بلند بودن مسیر از بوش برای اتصال لوله ها به یکدیگر استفاده کنید و توسط لنت محکم به هم ارتباط دهید.

3. برای یک اتاق خواب یک روشنایی و یک شب خواب کافیست.

4. سعی کنید لامپ ها را در مرکز اتاق ها و در حال وپذیرایی در امتداد یکدیگر باشند.

5. اندازه ها را در هر مورد حتما رعایت کنید که موجب خرابی و ظاهر بد نشوند.

6. رنگ پیچ کلیدها نباید اشتباهی متصل شود.


 

رنگ عایق سیم در سیم کشی ساختمان

در سیم کشی ساختمان برای جلوگیری از بروز اشتباه به هنگام سیم کشی و عیب یابی مطابق استاندارد رنگ عایق سیم ها به صورت زیر انتخاب می شود. فاز اول: رنگ قرمز فاز دوم: رنگ زرد

فاز سوم: رنگ سیاه نول: رنگ آبی کمرنگ رنگ فاز مربوطه با خط سفید و در برگشت: ترجیحا صورت عدم امکان رنگ خاکستری زمین: رنگ زرد با خط سبز.