واکسن هاری سگ

ثبت درخواست " تربیت سگ "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
واکسن هاری سگ

واکسن هاری سگ

بیماری هاری یک بیماری خطرناک بوده که از طریق حیوانات به خصوص سگ به انسان منتقل می‌شود. برای از بین رفتن بیماری هاری در حیوانات به آن‌ها واکسن تزریق می‌کنند. واکسن هاری سگ باید حتما توسط دامپزشک تزریق شود و تشخیص نیاز به واکسن نیز باید حتما در دامپزشکی انجام شود. واکسن هاری سگ خانگی معمولا در زمان 6 تا 8 هفته پس از تولد تزریق می‌شود. همراه واکسن هاری سگ خانگی 4 نوع واکسن دیگر نیز تزریق می‌شود که البته باید حتما نوع ومیزان تزریق توسط دامپزشک تایین شود تا به سگ آسیب وارد نشود. تزریق غیر اصولی واکسن هاری سگ گاهی موجب مرگ حیوان می‌شود.

نحوه تزریق واکسن هاری

بیماری هاری انسانی و هاری حیوانی مراحل درمان متفاوتی دارد. البته به گفت سازمان سلامت 90 درصد گزیدگی‌های که توسط سگ انجام می‌شود خطری ندارد ولی افراد باید حتما به دکتر مراجعه بکنند. نحوه تزریق واکسن هاری حیوانات که توسط دامپزش انجام می‌شود معمولا به پای حیوان تزریق می‌شود. اگر واکسن هاری بین 6 تا 8 هفته پس از تولد تزریق نشود باید در دو نوبت به فاصله 4 هفته تزریق شود.

نحوه تزریق واکسن هاری به انسان متفاوت است. در بیشتر مواقع پزشکان توصیعه می‌کنند که پس از گزیدگی توسط حیوان محل گزیدگی را بخوبی با صابون بشویید و سپس با مواد ضدعفونی میکروب زدایی بکنید و بعد از آن سریعا به بیمارستان مراجعه کرده و واکسن هاری را تزریق کنید. واکسن هاری انسان باید حتما به صورت عظلانی تزریق شود و حتما در عضله دلتوئید بازو تزریق شود. در کودکان کمتر از 2 سال باید واکسن هاری در عضلات ناحیه فوقانی و کناری ران تزریق شود.

 

واکسن هاری سگ خانگی

 

واکسن هاری چند نوبت تزریق می‌شود؟

واکسن‌هاری چند نوبت مختلف برای تزریق دارد. پس از گزیدگی حیوان باید اولین واکسن تزریق شود و سپس 3 روز پس از گزیدگی واکسن دوم تزریق می‌شود. برای تزریق واکسن سوم باید هفت روز پس از گزیدگی یا 4 روز بعد از تزریق آمپول دوم به دکتر مراجعه کنید. واکسن‌های نوبت بعد را باید به ترتیب 7، 14 و 30 روز پس از گزیدگی تزریق کنید.

 

واکسن هاری سگ و سایر واکسن‌ها

همانگونه که گفته شد سگ‌ها در 6 تا 8 هفتگی باید 5 واکسن تزریق بکنند که یکی از آن‌ها واکسن‌ هاری سگ است. در ادامه 4 واکسن ضروری را توضیح می‌دهیم.

1- واکسن هپاتیت حیوانات

2- واکسن پارا آنفولانزا

3- واکسن پارو ویروس

برخی نژادها امکان ابتلا به بیماری پارا ویروس را بیشتر از سایر نژادها دارند مانند نژاد ژرمن و روتوایلر که در این نژادها باید در دو نوبت واکسن تزریق شود.

4- واکسن دیستمپر

این واکسن‌ها معمولا به صورت ترکیبی تزریق شده و تا یک سال پس از تزریق نیاز به واکسن دیگه‌ایی نمی‌باشد و پس از یکسال این واکسن‌ها بایستی دوباره تکرار شوند. به عنوان مثال  برای تزریق سه واکسن دیستمپر، هپاتیت و پاراآنفولانزا یک واکسن به نام DHPP تزریق می‌شود.

 

برنامه واکسیناسیون هاری

 

دستور العمل جدید واکسن هاری

واکسن هاری که با نام rabies نیز شناخته می‌شود باید تا پایان عمر سگ به صورت دوره‌ایی و هر سال یک بار تزریق شود. البته تزریق واکسن هاری سگ بستگی به نژاد و منطقه آب و هوایی ممکن است متفاوت باشد.

4 الی 5 روز قبل و بعد از واکسن زدن‌های دوره‌ایی سگ را از خانه بیرون نبرید و از ارتباط با سایر سگ‌ها جلوگیری کنید.

برخی واسکن‌ها با توجه به شرایط آب و هوایی توسط دامپزشک تجویز می‌شوند. یکی از واکسن‌ها پلی والان نام دارد که برای سگ‌ها بیشترشامل بیماری های دیستمپر،پاروا ویروس ، لپتوسپیروز، پارا آنفلوانزا ، آدنو ویروس و هپاتیت است. این واکس برای نمونه‌های دیگری از حیوانات مانند دام‌ها نیز وجود دارد که ترکیب متفاوتی دارد. تزریق این نمونه واکسن باید توسط دامپزشک تشخیص داده شود.

 

واکسن هاری چند نوبت

 

4.5 امتیاز از 1618 رای


تربیت سگ
برای سرویس تربیت سگ از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین