همه چیز درباره روش های تمیز کردن موی حیوانات خانگی

ثبت درخواست " نظافت منزل "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
همه چیز درباره روش های تمیز کردن موی حیوانات خانگی

تمیز کردن موی حیوانات خانگی یکی از دغدغه‌های سرپرست‌های حیوانات محسوب می‌شود. حیوانات خانگی زیبایی و آرامش زندگی را افزایش می‌دهند؛ اما به همراه خود مسئولیت بیشتری را نیز اضافه می‌کنند. یکی از نشانه‌های سرپرست مسئولیت پذیر این است که بتواند محیط زندگی حیوان و انسان را تمیز نگه دارد.

با این که موی حیوانات به خودی خود آلودگی ایجاد نمی‌کند، اما می‌تواند ظاهر خانه را به هم ریخته نشان دهد. همچنین باعث عطسه و سرفه در انسان‌ می‌شود. به همین دلیل لازم است تا با روش‌های پاک کردن موی حیوانات از فرش و سایر لوازم خانه آشنا باشید.

 

وجود موی حیوانات خانگی در خانه چه مشکلاتی ایجاد می‌کند؟

قبل از اینکه به سراغ روش‌های تمیز کردن موی حیوانات خانگی در خانه برویم، باید به این سوال پاسخ دهیم که چه نیازی به این کار وجود دارد.

آیا تنها دلیل تمیز کردن خانه از موی حیوانات، زیبایی و مرتب بودن است یا موارد بهداشتی نیز تاثیر دارند. برای پاسخ به این سوال باید مشکلاتی که موی حیوانات در خانه ایجاد می‌کنند را بررسی کنیم.

 

 • زیبایی ظاهری خانه: ریختن موی حیوانات روی فرش، مبل و دیگر وسایل خانه هنگام حضور مهمان جلوه زیبایی ندارد.
 • حفظ سلامتی حیوان: در حیواناتی مانند گربه، حضور مو در منزل به این معنا است که احتمالا آن را می‌خورند و تبدیل به گلوله مویی می‌شود. بنابراین لازم است تا خانه را از حضور موی اضافی تمیز کنید.
 • افزایش عمر وسایل خانه: با تمیز کردن موی حیوانات، وسایل خانه مانند فرش و مبل که الیاف دارند، تمیزتر باقی می‌مانند.
 • سلامت انسان‌ها: تجمع زیاد موهای حیوانات ممکن است باعث عطسه، سرفه و حساسیت شود.

 

موی حیوانات خانگی روی لباس

 

روش‌های متنوع برای تمیز کردن موی حیوانات خانگی از سراسر خانه

با توجه به دلایلی که بالاتر به بررسی آن‌ها پرداختیم، لازم است تا از روش‌های مختلف موی حیوانات خانگی را از سراسر سطوح خانه تمیز کنیم. قبل از اینکه به سراغ معرفی روش‌ها برویم، باید به یک نکته دقت کنید.

استفاده زیاد از مواد شیمیایی زمانی که حیوان خانگی یا بچه کوچک دارید، توصیه نمی‌شود. بنابراین از بین روش‌های زیر مواردی که با شرایط شما متناسب‌تر است را انتخاب کنید.

 

1- جاروبرقی کشیدن به صورت مداوم

یکی از بهترین روش‌ها برای تمیز کردن موی حیوانات خانگی، جاروبرقی است. اگر امکان خرید جاروی رباتیک را دارید، لحظه‌ای تردید نکنید. مسئولیت جاروکشی خانه را از روی دوش شما برمی‌دارد.

در غیر این‌صورت، جاروبرقی‌های معمولی گزینه بسیار خوبی هستند. با توجه به شدت ریزش مو، می‌توانید هر روز یا یک روز در میان منزل خود را جارو کنید. اگر این کار را زود به زود انجام دهید، تقریبا هیچ مویی به ریشه فرش نمی‌چسبد.

 

جاروبرقی کشیدن

 

2- استفاده هفتگی از بخارشوی

اگر در منزل بخارشوی دارید، هفته‌ای یکبار از آن برای تمیز کردن موی سگ در خانه استفاده کنید. البته بخارشوی جایگزین جاروبرقی نیست، بلکه مکملی خوب و کاربردی محسوب می‌شود.

می‌توانید در هفته یک بار بعد از جارو کشیدن، بخارشوی را روشن کرده و تمام سطوح زمین، فرش و مبلمان را به طور کامل تمیز کنید.

 

جمع کردن موی گربه و سگ با استفاده از بخارشوی

 

3- رول پرزگیر پلاستیکی یا فلزی

یکی دیگر از روش‌هایی که به شما در جدا کردن موی گربه از فرش و مبل کمک می‌کند، پرزگیر است. پرزگیرها به شکل فلزی یا رول پلاستیکی در بازار موجود هستند.

رول پلاستیکی به خوبی تمام موهای سطح را به خود جذب می‌کند؛ اما دو ایراد مهم دارد:

 • مصرف پلاستیک زیاد می‌شود
 • یکبار مصرف است

منظور از یکبار مصرف بودن این است که برای تمیز کردن هر قسمت باید یک لایه چسب استفاده کنید. وقتی سطح چسب از مو پر شد،‌ باید آن را جدا کرده و لایه چسب جدیدی استفاده کنید.

این در حالی است که پرزگیر فلزی چند بار مصرف است اما نمی‌توان از آن برای سطوح نرم و حساس استفاده کرد. به عنوان مثال می‌توانید برای تمیز کردن مبل، فرش، پتو یا کوسن از آن استفاده کنید، اما برای جمع کردن مو از روی لباس مناسب نیست.

 

پاک کردن مو سگ و گربه از مبل با استفاده از رول پرزگیر

 

4- استفاده از دستکش پلاستیکی

یک روش دیگر برای تمیز کردن موی گربه در خانه این است که به سراغ دستکش‌های پلاستیک بروید. این دستکش‌ها باعث ایجاد بار الکتریکی روی سطح می‌شوند. در نتیجه موی حیوانات خانگی را راحت‌تر جمع می‌کنند.

البته این دستکش‌ها با نمونه‌های معمول در خانه‌ها تفاوت دارد. برای خرید احتمالا باید به پت شاپ یا ابزار فروشی‌ها مراجعه کنید. دستکش را پوشیده و سطح آن را کمی مرطوب می‌کنیم. حالا تمام موهای سطح را به سرعت تمیز می‌کند.

 

5- استفاده از ژیلت یکبار مصرف

برای پاک کردن موی حیوانات از فرش یا هر الیاف مقاومی می‌توانید از ژیلت یکبار مصرف استفاده کنید. این وسیله تقریبا در همه خانه‌ها وجود دارد و استفاده از آن بسیار راحت است.

برای کار باید یک ژیلت تمیز را برداشته و سطح مورد نظر را انتخاب کنید. به عنوان مثال قصد دارید تا کوسن‌های مبلمان را تمیز کنید. ژیلت را به آرامی روی سطح کوسن کشیده و مشاهده می‌کنید که موهای بسیاری را جمع می‌کند.

بعد از اتمام کار ژیلت را بشویید و اجازه دهید خشک شود تا برای دفعات بعدی باز از آن استفاده کنید. تا مادامی که تیغه آن کند نشده باشد، امکان استفاده مجدد را دارید. فقط فراموش نکنید روی لباس‌های نرم و حساس از این وسیله استفاده نکنید.

 

6- اسکاچ و اسفنج ظرفشویی

برای تمیز کردن موی سگ در خانه، در صورتی که هیچ یک از وسایل بالا را در اختیار ندارید؛ اسکاچ به کمک شما می‌آید. می‌توانید یک اسفنج یا اسکاچ تمیز را به خیس کرده و آن را روی سطوح مختلف بکشید.

در نتیجه مشاهده می‌کنید که تمام موهای سطح به آن می‌چسبد. تنها نقطه ضعف این روش این است که موهای چسبیده شده به راحتی جدا نمی‌شوند. بنابراین نمی‌توانید از آن اسفنج دوباره استفاده کنید.

 

کاهش ریزش موی حیوانات خانگی

 

چگونه موی حیوانات خانگی را از روی لباس پاک کنیم؟

علاوه بر فرش و مبلمان، مشکل دیگری که صاحبان حیوانات خانگی با آن روبرو هستند؛ چسبیدن مو به لباس‌ها است. بسته به اینکه حیوان شما چه رنگی است، پوشیدن برخی لباس‌ها چالش زیادی دارد.

به عنوان مثال اگر حیوان خانگی شما رنگ روشنی دارد، برای پوشیدن لباس‌های تیره با مشکلات فراوانی روبرو هستید. برای حل این مشکل چند راهکار کلیدی وجود دارد:

 • خرید لباس‌های همرنگ با حیوان: شاید خنده‌دار به نظر برسد اما تا حد زیادی مشکل شما را برطرف می‌کند. بهتر است در بازه رنگی پوست حیوان خانگی خود، لباس بخرید تا موها کمتر به چشم بخورند.
 • استفاده مداوم از رول پرزگیر:‌ همیشه باید در خانه و ماشین خود رول پرزگیر داشته باشید. برای تمیز کردن موی گربه در خانه و از روی لباس‌ها، رول پرزگیر بسیار مفید عمل می‌کند.
 • استفاده از نرم کننده برای شستشو: در مرحله پایانی آبکشی لباس‌ها، مقداری نرم کننده داخل ماشین لباسشویی بریزید. البته می‌توانید به همراه آن یک یا چند عدد لوف داخل ماشین بیندازید تا موهای اضافه را به خود جذب کند.

 

چطور ریزش موی حیوانات خانگی را کاهش دهیم؟

ریزش موی حیوانات خانگی برای اغلب افراد خانه‌دار مسئله دردسرسازی است و همیشه به دنبال پیدا کردن راهی هستند تا بتوان به شکل راحت‌تری این موهای ریخته شده را از سطح خانه جمع‌آوری کرد.

اگر برای شما هم سوال شده که چگونه موی گربه را از روی لباس پاک کنیم،‌ بهترین پاسخ این است که باید کاری کرد تا ریزش موی این حیوانات کاهش پیدا کرده و از این رو زحمت ما نیز کمتر می شود.

 

 • شانه زدن منظم: شانه و تمیز کردن موی حیوانات خانگی برای خود حیوان اهمیت اساسی داشته و از طرفی کمک می‌کند موهای آماده ریزش زودتر برداشته شوند. این کار را باید به صورت روزانه انجام داده و کم‌کم به یکی از روتین‌های همیشگی خود تبدیل کنید.

 

شانه زدن موی حیوان خانگی

 

 • توجه به آب و غذای مصرفی: میزان مصرف آب مخصوصا در فصول گرم سال برای حیوانات اهمیت زیادی پیدا کرده و در صورتی که به آن توجه نکنید،‌ ریزش مو افزایش چشمگیری خواهد داشت. غذاهایی با میزان ویتامین‌های بیشتر در کاهش ریزش موی و در ادامه به تمیز کردن موی سگ در خانه کمک زیادی می‌کند.

 

 • فراهم کردن شرایط محیطی بهتر: نبود تهویه مناسب، سرد یا گرم بودن بیش از حد و حتی نگهداری از آن‌ها در قفس باعث می‌شود دچار مشکل ریزش موی شده و هرچه این زمان بیشتر شود، میزان سختی جدا کردن موی گربه از فرش و مبل نیز افزایش خواهد یافت.

 

حفظ آرامش محیطی حیوان خانگی

 

 • کاهش استرس: سروصداهای مداوم، دعوا و شلوغی، صدای بلند تلویزیون و ضبط، مهمانی‌های پرجمعیت و... از جمله عواملی است که به ریزش موی حیوانات دامن می‌زند. بهتر است تا جای ممکن به حریم شخصی او احترام گذاشته و موارد استرس‌زا را حذف کنیم.

 

 • وقت گذراندن و بازی: بهتر است در روز وقت بیشتری با آن‌ها سپری کرده و بازی‌های پر تحرک انجام دهید تا متابولیسم بدن آن‌ها بهتر کار کند. رعایت همین موضوع ساده می‌تواند تا حد زیادی جلوی ریزش موی آن‌ها را گرفته و تنها یک‌بار در هفته باید اقدام به تمیز کردن موی حیوانات خانگی در خانه کنید.

 

 • کوتاه کردن موی بدن: برخی گربه و سگ‌ها از نژاد موی بلند به حساب آمده و رشد بیش از اندازه این موها باعث می‌شود در سراسر خانه آلودگی را مشاهده کنید. یک راهکار موثر برای تمیز کردن موی گربه در خانه این است که با مراجعه به آرایشگر مخصوص حیوانات خانگی، قد موها را کوتاه کنید و بعد از آن مشاهده می‌کنید که تا چه حد ریزش موی این بچه‌ها کاهش پیدا می‌کند.

 

 • مراجعه به دامپزشک متخصص: ممکن است این عضو کوچک خانواده دچار مشکلات پوستی و یا بیماری‌های نگران‌کننده‌ای شده باشد و با انجام چند روش ساده، نتوانید جلوی ریزش موی آن را بگیرید. پس نشانه‌ها را جدی گرفته و به یک دامپزشک متخصص مراجعه کنید. با انجام چند آزمایش دلیل ریزش موی مشخص شده و در صورت لزوم با مصرف دارو کنترل خواهد شد.

 

 • شستشوی موی حیوانات خانگی: گربه‌ها کمتر به این موضوع نیاز پیدا می‌کنند اما بهتر است که سگ خود را به شکل مرتب شسته و از شامپوهای باکیفیت استفاده کنید. تمیز شدن موی بدن آن‌ها در کاهش ریزش تاثیر مستقیمی داشته و جمع کردن موی سگ از روی مبل و فرش به خاطره‌ای تبدیل خواهد شد.

 

نکته مهم در تمیز کردن موی حیوانات خانگی

در قسمت‌های قبلی روش‌های مختلفی برای تمیز کردن موی حیوانات خانگی از سطح خانه مطرح شد. با این حال ممکن است انجام آن‌ها برای شما کارساز نبوده و نتوانید به خوبی از پس جدا کردن موی گربه از فرش و مبل بر بیایید.

 • بهترین کار این است که از چند روش به صورت هم زمان و تلفیقی استفاده کنید و اثربخشی آن را بیشتر کنید.
 • به دلیل ادامه‌دار بودن ریزش موی برخی حیوانات خانگی، تعداد دفعات تمیز کردن خانه را باید افزایش داده تا حجم زیادی از این نوع آلودگی جمع نشود. مخصوصا جمع کردن موی سگ از روی مبل و فرش باید به صورت دو روز یکبار انجام شود واگرنه تمیز کردن آن وسایل به کاری طاقت فرسا تبدیل خواهد شد.
 • در صورتی که به روش‌های پیشگیری از ریزش موی حیوانات دقت کنید، پس از مدتی مشاهده خواهید کرد که پاک کردن موی حیوانات از فرش بسیار ساده شده و عملا موی زیادی وجود ندارد که بخواهید آن را جمع آوری کنید.

 

جدا کردن موی سگ از فرش و مبل با جارو

 

بهترین روش برای تمیز کردن موی حیوانات خانگی در خانه

در شرایطی ممکن است که تمیز کردن موی سگ در خانه کار بسیار سختی به حساب آید و نتوانید به تنهایی با یکی از روش‌های گفته شده محیط زندگی را تمیز کنید. بیماری، نداشتن زمان کافی و یا نزدیک شدن به تاریخ یک مهمانی مهم ممکن است از جمله این موارد باشد.

در این شرایط می‌توانید از کارشناسان مخصوص پاک‌سازی منزل از موی حیوانات خانگی کمک بگیرید. حتی شاید به یک سفر چند روزه رفته‌اید و بعد از برگشت می‌بینید که حجم موی جمع شده آن‌قدر زیاد بوده که تمیز کردن موی گربه در خانه به کاری غیر ممکن تبدیل شده است.

تمیز کردن خانه با استفاده از خدمات نظافتی یکی از سریع‌ترین و راحت‌ترین گزینه‌های ممکن برای افرادی است که از سگ و گربه نگهداری می‌کنند.

 

پاک کردن موی حیوانات از فرش

با روش‌های مختلف تمیز کردن موی حیوانات خانگی در خانه آشنا شدیم. با همه این موارد، مهم‌ترین مساله این است که این موضوع را بپذیرید و حساسیت زیادی بابت آن نداشته باشید. داشتن حیوان خانگی لذت و آرامش فراوانی دارد،‌ اما جز جدانشدنی آن مو در سطح خانه است.

می‌توانید از راهکارهای بالا برای کاهش ریزش مو یا تمیز کردن بیشتر استفاده کنید. با این حال حساسیت بیش از حد می‌تواند آزاردهنده باشد.


نظافت منزل
برای سرویس نظافت منزل از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین