تعویض لاستیک درب ماشین لباسشویی مدل های مختلف

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
تعویض لاستیک درب ماشین لباسشویی مدل های مختلف

تعویض لاستیک درب ماشین لباسشویی چگونه است؟

ماشین لباسشویی هم مانند سایر وسایل برقی ممکن است نیاز به تعمیرات جزئی داشته باشد. چه بهتر که بتوانید خودتان این تعمیرات جزئی را انجام دهید. تعویض لاستیک درب ماشین لباسشویی یکی از آن کار‌هایی است که خودتان می‌توانید از عهده آن برآیید.

لاستیک ماشین لباسشویی ممکن است بعد از مدتی استفاده پوسیده شود و یا از جای خود در رود که در این حالت نیاز به تعویض دارد. تعویض لاستیک و جا انداختن فنر درب ماشین لباسشویی از مواردی است که با کمی دقت می توانید خودتان در منزل انجام بدهیم. در ادامه راهنمای گام به گام تعویض لاستیک برای انواع برند ها و مدل های لباسشویی را توضیح داده ایم.

 

 

لاستیک درب ماشین لباسشویی چه کاربردی دارد؟

یکی از اجزای مهم ماشین‌های لباسشویی هوشمند و غیر هوشمند، لاسیتک درب آن‌هاست. لاستیک درب ماشین لباسشویی، فضای خالی بین بدنه و دیگ ماشین لباسشویی را پر می‌کند و اجازه نمی‌دهد محتویات ماشین لباسشویی بیرون بریزد.

مهمترین وظیفه لاستیک درب ماشین لباسشویی، گرفتن لرزش دیگ و حذف آلودگی صوتی ناشی از چرخش آن و همین طور ممانعت از آبریزی ماشین لباسشویی در حین فرآیند شستشو است. وجود این لاستیک مانع از حرکت ماشین لباسشویی مثل واگنی پر سر و صدا می‌شود. همچنین از حرکت کردن درب شیشه‌ای ماشین و آسیب رسیدن به آن جلوگیری می‌کند.

 

تعویض لاستیک درب ماشین لباسشویی

 

انواع لاستیک درب ماشین لباسشویی

بطور کلی سه نوع لاستیک دور درب ماشین لباسشویی وجود دارد:

 

نوع اول: لاسیتک دور درب ماشین لباسشویی ساده

این نوع لاستیک ساده و معمولی است و شیاری روی آن وجود ندارد. از مزایای این لاستیک این است که تعویض و تعمیر آن از لاستیک‌های دیگر آسانتر است. این نوع لاستیک ها به دلیل نداشتن شیار به راحتی دور درب جا میروند و مشکلی از نظر تعویض برای ان مدل لاتیک وجود ندارد.

نوع دوم: لاستیک دور درب تک سوراخ

تفاوت این نوع لاستیک با مدل قبلی در شیاری است که بر‌ روی آن تعبیه شده است. کارکرد اصلی این شیار برای گردش آب و ریختن آب بر روی لباس‌هاست. در واقع سیستم شستشوی گردشی در این نوع لاستیک به این صورت است که لاستیک به‌وسیله یک شیلنگ(طریقه نصب شلنگ تخلیه لباسشویی) به محفظه جاپودری ماشین لباسشویی متصل است و در زمان کار ماشین لباسشویی از این شیار بر روی لباس‌ها آب ریخته می‌شود.

 

تعویض لاستیک دور درب لباسشویی از برندهای مختلف

 

نوع سوم: لاستیک دور درب چراغدار

این نوع لاستیک درب ماشین لباسشویی از دو مدل قبل گران قیمت‌تر است. قیمت بالای آن به‌دلیل دو شیاری است که بر روی آن وجود دارد. همین ویژگی موجب شده که اندازه این لاستیک نسبت به سایر لاستیک‌ها بزرگتر باشد. هر کدام از این شیار‌ها برای کارکرد‌های متفاوتی تعبیه شده‌اند. یکی از این شیار‌ها برای سیستم گردش آب و دیگری برای لامپ ماشین لباسشویی کاربرد دارد. با توجه به اینکه این لاستیک جز جدیدترین و بروز‌ترین مدل لاستیک ماشین لباسشویی به‌شمار می‌رود، نصب آن آسان نیست و پیشنهاد می‌کنیم برای تعویض لاستیک درب ماشین لباسشویی نوع چراغدار این مدل حتما از یک تعمیرکار حرفه‌ای کمک بگیرید.

لاستیک دور درب حتما باید تمیز باشد

برخی از لوازم خانگی مثل ماشین لباسشویی، یخچال و ماشین ظرفشویی، لاستیک دور درب دارند. یکی از نکات ساده ولی بسیار پر اهمیت در افزایش طول عمر و بازدهی این لوازم تمیز نگهداشتن و تعویض لاستیک درب ماشین لباسشویی است. بطور کلی لاستیک درب ماشین لباسشویی یک قطعه از جنس پلاستیک نرم است که ممکن است دچار آسیب‌هایی مثل سوراخ شدن و یا پارگی شود. نکته قابل توجه این است که با مراقبت، تمیز نگهداشتن و در صورت نیاز به تعویض واشر درب ماشین لباسشویی، می‌توان از این آسیب‌ها جلوگیری کرد و از شر بوی بد ناشی از کثیفی لاستیک درب ماشین لباسشویی نیز خلاص شد.

ممکن است تصور کنید که بوی بد ماشین لباسشویی ناشی از دیگ ماشین لباسشویی است؛ اما کافیست یکبار با کمی سرکه و جوش شیرین لاستیک درب ماشین لباسشویی را تمیز کنید به راحتی با رفع بوی بد ماشین لباسشویی مواجه شوید.

 

چه زمانی نیاز به تعویض لاستیک درب ماشین لباسشویی است؟

این لاستیک همواره در معرض آسیب‌های فیزیکی و شیمایی محیط داخل و بیرون ماشین لباسشویی است. برای رفع آلودگیهای شیمیایی گاهی می‌توان از موادی مانند جوش شیرین و سرکه استفاده کرد؛ اما آسیب‌های فیزیکی اغلب به این راحتی جبران نمی‌شوند. برای مثال اگر لاستیک درب ماشین لباسشویی شما پاره یا سوراخ شده است، توصیه می‌کنیم حتما به‌فکر تعویض لاستیک درب ماشین لباسشویی باشید.

 

تعویض لاستیک درب ماشین لباسشویی

 

به صورت کلی لاستیک ماشین لباسشویی تا حد زیادی در معرض خرابی و آلودگی قرار دارد. از این رو شما باید تمیز کردن این قسمت را تا حد زیادی جدی بگیرید که از خرابی‌ها دور بماند و زمان تعویض آن در صورت نیاز به تعویق بیفتد. در واقع یکی از مواقعی که نیاز به تعویض لاستیک درب ماشین لباسشویی احساس می‌شود، خرابی به دلیل وجود آلودگی‌های مختلف و تجمع جرم در این قسمت است. از این رو هر بار بعد از شست‌وشو و تخلیه لباس‌ها، این قسمت را با دستمال، تمیز کنید.

از دیگر مواقعی که باید برای تعویض این لاستیک اقدام کنید، می‌توانیم به وجود پارگی و یا شل شدگی اشاره‌کنیم. باوجود نگهداری و مراقبت‌های اصولی، باز هم به مرور زمان ممکن است به دلیل خاصیت ارتجاعی لاستیک، شل شده و از حالت ایده آل خود خارج شود. از آنجایی که این لاستیک از سیلیکون ساخته شده، این حالت کاملا طبیعی بوده و جای نگرانی وجود ندارد. در چنین موقعیتی نیز لازم است تا اقدامات لازم را برای تعویض آن انجام دهید.

 

مراحل تعویض لاستیک درب ماشین لباسشویی

لاستیک دور درب وظیفه دارد تا در میان دیگ و بدنه ماشین لباسشویی، فاصله ایجاد کند تا در زمان چرخش، صدای ناهنجاری تولید نشود. برای اینکه لاستیک دور درب به خوبی عوض شده و لاستیک جدید جای خود قرار بگیرد، باید مطابق با مراحل زیر این کار انجام شود.

 •  در اولین قدم باید ماشین لباسشویی را از برق بکشید تا از وارد شدن آسیب‌های احتمالی به صورت کامل جلوگیری شود.
 • بعد از باز کردن پنل جلویی، درب، میکرو سوییچ و سایر قسمت‌های گفته شده، می‌توانید به لاستیک که به بدنه ماشین لباسشویی متصل شده است دسترسی داشته باشید. کافی است با باز کردن سیم و فنر دور لاستیک، آن را خارج کرده و لاستیک جدید را جایگزین کنید.
 • بدنه قسمت بالایی ماشین با دو پیچ بسته شده است با پیچ گوشتی آن‌ها را باز کنید و بدنه را بردارید.
 • پنل جلوی ماشین را با احتیاط باز کنید تا به برد ماشین ضربهای وارد نشود.
 • محفظه جاپودری را بیرون آورده و به سمت بالا بکشید تا خار متصل به آن رها شود و به سهولت آزاد شود. سپس پیچهای تعبیه شده در زیر محفظه پودر را با پیچ گوشتی باز کنید.
 • در این قسمت سیمهای متصل به برد را با احتیاط طوری که برد آسیب نبیند، جدا کنید و پس از جدا کردن خارها از هم قسمت جلوی ماشین لباسشویی را بردارید.
 • یک درب در پایین ماشین لباسشویی برای تخلیه و فیلتر تعبیه شده است که باید پیچ‌های آن را باز کنید.
 • در این مرحله لاستیک درب ماشین لباسشویی را باید جدا کنید. لاستیک دور درب توسط فنر و یک سیم به ماشین لباسشویی متصل شده است. یک قسمت لاستیک به بدنه ماشین لباسشویی و قسمت دوم به دیگ شستشو وصل است. در این جا باید قسمتی را که به بدنه وصل می‌باشد را با باز کردن فنر و رها سازی لاستیک آزاد کنیم.
 • برای آزاد شدن قاب جلو در این قسمت پیچ میکرو سوییچ که به درب متصل است را باز کرده و کابل اتصالی را آزاد کنید.
 • اکنون با باز کردن سیم و فنر، دور درب لاستیک را از قسمتی که به دیگ متصل است، خارج کنید و لاستیک جدید خریداری شده را(در هنگام خرید به اندازه لاستیک و نوع آن توجه کنید) را جایگزین لاستیک آسیب دیده کنید.
 • قبل از اینکه لاستیک جدید را نصب کنید، لازم است تا با یکپارچه تمیز، تمام جرم و کپک‌های انباشته شده در این ناحیه را به صورت کامل تمیز کنید.
 • بعد از قرار دادن لاستیک جدید در مکان خود، باید تمام قطعات جداشده را مجددا سر جای خود نصب کنید.
 • در نهایت تمام مراحل بالا برای تعویض لاستیک درب ماشین لباسشویی را به صورت معکوس انجام دهید.

 

توجه: هنگام جا انداختن لاستیک جدید از وسایل نوک تیز استفاده نکنید زیرا باعث پاره شدن و آسیب لاستیک دور درب خواهد شد. 

 

بهترین زمان تعویض لاستیک دور درب ماشین لباسشویی

 

تعویض لاستیک برندهای مختلف لباسشویی

میدانیم که این روزها ماشین‌های لباسشویی مختلفی از برندهای گوناگون در بازار وجود دارند. در بسیاری از مواقع ویژگی‌ها و برنامه‌های موجود بر روی این دستگاه‌ها با یکدیگر متفاوت بوده، اما بسیاری از ساختارها فیزیکی مربوط به بدنه آن‌ها یکسان است. بر همین اساس می‌توانیم نتیجه بگیریم که نحوه تعویض لاستیک درب ماشین لباسشویی برندهای مختلف به یک صورت انجام شده و تفاوت چندانی با یکدیگر ندارد. تکنسین‌های مجرب در این زمینه به راحتی می‌توانند این کار را برای برندهای مختلف انجام داده و به نتیجه مطلوبی دست پیدا کنند.

 

نکات مربوط به فنر درب لباسشویی

فنر ماشین لباسشویی تأثیر چندانی در عملکرد دستگاه ندارد، اما اختلال در وضعیت و کارایی فنر، می‌تواند باعث ایجاد سروصدای اضافی و اذیت کننده توسط دستگاه شود. به صورت کلی فنر وظیفه دارد تا در دورهای شدید آبکشی، حرکت دیگ ماشین لباسشویی را کاهش داده و آن را در وضعیت مناسبی نگه دارد. فنر ماشین لباسشویی در چارچوب اصلی و به صورت کلی به صورت چسبیده به بدنه خارجی است.

 

مراحل تعویض لاستیک دور درب ماشین لباسشویی

 

در صورتی که هر مشکلی برای فنر ماشین لباسشویی پیش آید، مانند ضربه دیدن، ضعیف شدن و ... در مراحل آبکشی و خشک کردن دستگاه صدای زیادی را نسبت به قبل تولید می‌کند. چنانچه نسبت به خرابی فنر بی‌توجه باشید، ماشین لباسشویی درگیر مشکلات بیشتری خواهد شد. از این رو توصیه می‌کنیم که در صورت وجود هرگونه اختلال و صدای اضافی ناشی از فنر، سریعا برای تعمیر یا تعویض آن اقدامات لازم را انجام دهید. فرایند تصویر و تعویض فنر، باید توسط یک متخصص مجرب در این زمینه انجام شود تا هیچ‌گونه آسیبی به بخش‌های دیگر دستگاه وارد نشود.

 

تعمیرکار‌های حرفه‌ای را اینجا پیدا کن!

برخی افراد بطور ذاتی علاقه زیادی به کار‌های فنی دارند، برخی هم نه! اگر شما هم جز دسته دوم هستید و ترجیح می‌دهید تعمیرات لوازم برقی را به یک تعمیرکار با تجربه بسپارید، سایت "خدمت از ما" در پیدا کردن بهترین تعمیرکاران به شما کمک قابل توجه‌ای خواهد کرد. شما می‌توانید به‌رایگان از چندین تعمیرکار قیمت بگیرید و با مقایسه امتیازات و نظرات سایر افراد مناسب‌ترین را انتخاب کنید.

4.5 امتیاز از 1654 رای


تعمیر ماشین لباسشویی
برای سرویس تعمیر ماشین لباسشویی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین