علت نشت آب از ماشین لباسشویی و روش های تعمیر

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
علت نشت آب از ماشین لباسشویی و روش های تعمیر

نشتی آب از زیر ماشین لباسشویی می‌تواند بسیار خطرناک باشد. علاوه بر آسیب به بدنه ماشین لباسشویی، خطر برق گرفتگی را نیز به همراه دارد. علت نشت آب از ماشین لباسشویی می‌تواند به پارگی شیلنگ، مشکل در پمپ لباسشویی یا سایر بخش ها باشد. اما بهتر است علت آن دقیق‌تر بررسی شود.

 چرا در زیر ماشین لباسشویی خاموش آب جمع می‌شود؟ علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی چیست؟ نشت آب از جاپودری لباسشویی به چه علت است؟ علت تخلیه شدن آب ماشین لباسشویی یا همان نشتی لباسشویی چه عواملی است؟ چه عواملی باعث آبریزی ماشین لباسشویی می‌شود؟ برای پاسخ به این دسته از سوالات که یکی از متداول ترین دلایل تعمیر ماشین لباسشویی بوده در ادامه همراه مجله خدمت از ما باشید.

 

نشت آب از ماشین لباسشویی را جدی بگیرید

نشتی آب از ماشین لباسشویی، ممکن است در طول مدت زمان استفاده طولانی یا نحوه کار نادرست با لباسشویی و یا بسیاری موارد دیگر اتفاق بیفتد.تاثیر مستقیم این ایراد در قطعات ماشین لباسشویی آبریزی ماشین لباسشویی را به یکی از موارد پرتکرار در تعمیرات ماشین لباسشویی آبسال، عیب یابی و تعمیر ماشین لباسشویی ارج و سایر برندها تبدیل کرده است.

در واقع نشتی آب لباسشویی یکی از موارد خرابی این وسیله می‌باشد که به دلیل قرار گرفتن آب در کنار برق می‌تواند برای کسی که با ماشین لباسشویی در تماس است خطرساز شود. رفع نشتی آب در دیگر لوازم برقی مانند یخچال و سایر موارد بسیار پر اهمیت است. لذا صرفه نظر از اینکه آبریزی از ماشین لباسشویی کم است یا زیاد سریعا نسبت به تعمیر آن باید اقدام فرمایید.

 

علت نشت آب از ماشین لباسشویی

 

دلیل آب دادن ماشین لباسشویی و عیب یابی دقیق آن

 • نشتی، پارگی یا گرفتگی در شیلنگ های لباسشویی می‌تواند دلیل نشت آب از ماشین لباسشویی باشد.
 • بررسی پمپ تخلیه و شلنگ تخلیه لباسشویی، برای علت آب دادن ماشین لباسشویی ضروری است.
 • بررسی دریچه ورودی آب برای مشکلات آبریزی
 • اگر مشکلی در لاستیک دور درب به وجود بیاید می‌تواند دلیل نشت آب از زیر لباسشویی باشد. پس باید به تعمیر لاستیک ماشین لباسشویی بپردازید.
 • یافتن علت آبگیری مداوم ماشین لباسشویی و همین طور علت آبگیری نکردن ماشین لباسشویی به دلیل تجهیزات وابسته تاثیر گذار در آبریزی ماشین لباسشویی
 • بررسی دیگ، کاسه نمد و بلبرینگ در لباسشویی
 • مشکلات جاپودری می‌تواند منجر به نشت آب در لباسشویی باشد که با جرم گیری ماشین لباسشویی و رسوب زدایی آن قابل رفع است.
 • خرابی سوئیچ ماشین لباسشویی منجر به آب دهی لباسشویی می‌شود.
 • تراز نبودن یا بیش از حد پر بودن لباسشویی در مدل‌های درب از بالا
 • شل شدن درب دستگاه و لولا(های) آن
 • جلو بردن تایمر ویژگیِ آبکشی با اسپری به صورت دستی
 • استفاده بیش از حد از مایع لباسشویی و نرم‌کننده
 • خراب شدن کوپلر دستگاه
 • گرفتگی فیلتر ماشین لباسشویی با ذرات ریز به مرور زمان

در ادامه به طور دقیق تر به سراغ این 13 علت نشت و آبریزی از ماشین لباسشویی خواهیم رفت.


 

دلایل نشت آب از ماشین لباسشویی و راهکارهای هر کدام

قبل از تعمیر مشکل نشت آب از ماشین لباسشویی، تعمیر لاستیک لباسشویی و ... توجه داشته باشید اگر تخصصی در تعمیرات ندارید از یک تعمیر کار لباسشویی کمک بگیرید. حال اگر دستی بر این آتش دارید، با هم به سراغ هر علت نشت آب از زیر ماشین لباسشویی بپردازیم تا بدون پرداخت هزینه عیب یابی و رفع مشکل آبریزی ماشین لباسشویی را انجام دهید.

 

1. شیلنگ‌ها

اگر ماشین لباسشویی نشتی دارد، اولین چیزی که باید چک کنید شیلنگ‌ها هستند. داخل ماشین لباسشویی، انواع مختلفی هست که معمول‌ترین آن‌ها شیلنگ تخلیه و ورودی آب هستند. چک کنید که اتصال این دوشیلنگ به درستی با لباسشویی برقرار است و شیلنگ علت نشت آب از زیر ماشین لباسشویی نیست. همچنین برای اطمینان از پارگی و سایش شیلنگ، صفحه بالایی لباسشویی را بلند کنید.

ماشین لباسشویی‌ها همچنین دارای شیلنگ‌های داخلی هستند که شیر برقی را به مخزن جاپودری وصل می‌کنند. اگر این شیلنگ معیوب باشد در حین آب‌گیری لباسشویی نشتی آب خواهید دید.

 

علت آب دادن لباسشویی در حالت خاموش

 

2. خرابی پمپ لباسشویی

خرابی پمپ تخلیه آب، یکی از شایع‌ترین دلایل نشت آب از ماشین لباسشویی است. این پمپ می‌تواند تسمه‌ای، درایو مستقیم و یا الکتریکی باشد. اگر در طول چرخه شستشو نشتی آب را شاهد باشید می‌توان متوجه شد که معیوب شدن پمپ تخلیه باعث آب دهی و نیامدن اب داخل لباسشویی است. بنابراین باید پمپ تخلیه و شیلنگ های متصل به آن و در صورت نیاز تسمه ماشین لباسشویی در قسمت پمپ را بررسی کنید. با باز کردن قسمت جلویی به راحتی می‌توانید پمپ را بررسی و در صورت خرابی آن را تعویض کنید.

توجه: قبل از اقدام به بررسی بخش های مختلف لباسشویی و چک کردن پمپ، برق دستگاه را قطع کنید.

 

3. دریچه ورودی آب از مشکلات نشت آب لباسشویی

سومین علت نشت آب از زیر ماشین لباسشویی، دریچه ورودی آب است. این دریچه، وظیفه کنترل ورود آب گرم و سرد به داخل لباسشویی را دارد. این شیر در پشت ماشین لباسشویی قرار دارد که شیلنگی به آن متصل شده است که از پنل عقب وارد دستگاه می‌شود. دقت داشته باشید که باید دریچه و شیلنگ متصل به آن فاقد ترک خوردگی و آسیب دیدگی باشند تا باعث آبدهی لباسشویی نشود.

علت نیامدن اب داخل لباسشویی، علت تخلیه شدن آب ماشین لباسشویی می‌تواند به همین دلیل باشد. توجه کنید که قبل از بررسی این قسمت حتما برق دستگاه را قطع کنید.

 

دلیل نشتی آب از زیر ماشین لباسشویی

 

4. بررسی دیگ ماشین لباسشویی

یکی دیگر از دلایل، مشکل در تراز بودن دیگ است. چون عدم تراز بودن دستگاه در حین کار باعث تکان خوردن و در نهایت ضربه به دستگاه می‌شود که شکاف و سوراخ ایجاد می‌کند. همچنین اگر ماشین لباسشویی هنگام پر کردن آب و چرخاندن مخزن نشتی دارد علت ممکن است به کاسه نمد مربوط باشد. پس بیایید برای تحقیق نشتی آب از شفت، قاب پشتی ماشین لباسشویی را در آورید و اجازه دهید که ماشین لباسشویی کامل آبگیری کند. به قسمتی که بلبرینگ قرار دارد نگاه کنید و ببینید آب خارج می‌شود. اگر کاسه نمد باید عوض شود، باید کل ماشین لباسشویی از هم باز شود.

توجه: ریختن حجم بسیاری از لباس در لباسشویی به مرور زمان دچار اختلال کار در کاسه نمد و بلبرینگ می‌شود که در نهایت می‌تواند منجر به نشت آب شود.

 

5. بررسی مشکل آبدهی از جاپودری لباسشویی

رسوب گرفتن جاپودری ماشین لباسشویی، از دیگر علت نشت آب از ماشین لباسشویی است. در واقع در مواردی به دلیل جرم گرفتن منافذ تعبیه شده در جای پودر ماشین لباسشویی فشار آب ورودی از شیر برقی به مخزن پودر ماشین لباسشویی باعث پاشش آب به خارج از جاپودری میشود. همچنین اگر جاپودری ماشین لباسشویی ترک بخورد نیز باعث آب دادن ماشین لباسشویی می‌شود. نشت آب از جاپودری ماشین لباسشویی بیشتر به همین علت یعنی ترک خوردگی آن است.

 

6. بررسی لاستیک دور درب ماشین لباسشویی

به دلیل استفاده زیاد و روزانه از ماشین لباسشویی، لاستیک دور درب ممکن است معیوب شود. بدین منظور باید سریعا به سراغ تعمیر لاستیک لباسشویی و نسبت به تعمیر و جا انداختن فنر دور لاستیک لباسشویی در قسمت درب اقدام کنید.رفت. یکی از دلایل دیگر که مخصوص به نشت آب از درب لباسشویی است، قفل نشدن آن است که با مواجه شدن با این مورد باید قفل درب را تعویض کنید.

 

علت نشت آب از درب ماشین لباسشویی

 

7. خرابی سوئیچ فشار و هیدرواستات

در واقه سوئیچ فشار برای کنترل میزان آب در دیگ لباسشویی استفاده می‌شود. با پر شدن دیگ از آب به اندازه مناسب و رسیدن فشار هوا به نقطه تنظیم، سوئیچ باز می شود و شیر برقی را قطع می‌کند تا از ورود بیشتر آب به داخل دیگ جلوگیری کند. در صورت بروز مشکل در هر کدام از این قطعات باید نسبت به تعمیر شیر برقی و تجهیزات وابسته اقدامات لازم صورت گیرد.

 

8. تراز نبودن یا بیش از حد پر بودن لباسشویی (درب از بالا)

علت نشت آب از درب ماشین لباسشویی‌های درب از بالا می‌تواند به سادگیِ تراز نبودن دستگاه یا بیش از پر شدن آن باشد. مطمئن شوید تمام پایه‌های لباسشویی روی سطحی صاف محکم شده‌اند، و میزان لباس‌های بارگیری‌شده هم بیش از ظرفیت دستگاه نباشد.

 

9. شل شدن درب دستگاه

بالاتر دیدم که معیوب شدن لاستیک دور درب، می‌تواند منجر به نشت آب از اطراف آن شود. اما اگر درزگیر سالم باشد ولی درب در جای خود محکم نباشد (با وجود بسته شدن قفل‌اش)، نشت آب باز هم می‌تواند اتفاق بیفتد. با بررسی لولا(های) درب و اطمینان از محکم بودن آن می‌تواند راه نشت آب را ببندید.

 

10. استفاده بیش از حد از مایع لباسشویی و نرم‌کننده

علت آب دادن لباسشویی همیشه خرابی قطعات نیست. گاهی این اتفاق صرفا به دلیل استفاده بسیار زیاد از مواد شوینده (به ویژه آنها که به شدت کف‌زا هستند) اتفاق می‌افتد. این مسئله در حالتی که سختی آب زیاد باشد و از نرم‌کننده آب استفاده کنید، شدیدتر هم می‌شود.

 

دلیل نشت آب از ماشین لباسشویی

 

11. جلو بردن تایمر ویژگیِ آبکشی با اسپری

اگر دستگاه شما از مدل‌های درب از بالاست و از سیستم شست‌وشو یا آبکشی با اسپری (Spray Rinse) هم بهره می‌برد، بهتر است تایمر آن را به حال خودش بگذارید.

چرا؟ چون اگر با جلو بردن تایمر به صورت دستی در چرخه تداخل ایجاد کنید، ممکن است ناخواسته به علت نشتی آب از در ماشین لباسشویی تبدیل شوید. دستی جلو بردن تایمر معمولا باعث می‌شود که چرخه آبکشی طولانی، و آب سرریز از درِ دستگاه شود.

 

12. خراب شدن کوپلر

اگر دنبال علت نشتی آب از زیر ماشین لباسشویی هستید، خوب است این احتمال را هم در نظر داشته باشید.

بسیاری از ماشین‌های لباسشویی یک مهر و موم لاستیکی یا پلاستیکی دارند که پایین درام قرار می‌گیرد، و به آن کوپلر می‌گویند. این بخش ممکن است هرازگاهی خراب شود، اما در واقع به عنوان یک پروتکل ایمنی شکسته می‌شود. اگر این قطعه بشکند، آب به کف لباسشویی نشت می‌کند.

 

13. گرفتگی فیلتر ماشین لباسشویی

فیلتر لباسشویی از پمپ در برابر تجمع پرز و سایر رسوبات محافظت می‌کند، و مسدود شدن آن می‌تواند علت آب دادن لباسشویی باشد. علت نشت اب از فیلتر لباسشویی این است با گذشت زمان، پرز لباس‌ها، مایع لباسشویی (وقتی بیش از حد استفاده شود)، مو و دستمال کاغذی در آن جمع می‌شود.

فیلتر پمپ ماشین لباسشویی باید هر سه‌ماه یکبار بررسی و تمیز شود، تا از انسداد و نشتی جلوگیری شود.

 

علت نشت اب از فیلتر لباسشویی

 

علت نشت آب از ماشین لباسشویی در برندهای مختلف

دلایل آب دادن هر ماشین لباسشویی، در مدل‌ها و برندهای مختلف، خارج از مواردی که بررسی کردیم نیست. اینجا قصد داریم رایج‌ترین دلایل آب دادن دستگاه‌های هر برند را مرور کنیم. 

 

علت نشت آب از ماشین لباسشویی ال جی

اگر آب از زیر دستگاه نشت می‌کند، بهتر است ابتدا احتمالات زیر را بررسی کنید:

 • شل شدن اتصال شلنگ تخلیه یا حتی افتادن آن
 • معیوب شدن مهر و موم دیگ لباسشویی
 • هرگونه ایرادِ درزگیر درب
 • خرابی سوئیچ فشار
 • انسداد فیلتر لباسشویی
 • ایراد بهم زدن کوپلر
 • خرابی پمپ تخلیه
 • شل شدن شیر ورودی آب ماشین لباسشویی

علت نشت آب از درب لباسشویی ال جی (مدل‌های درب از جلو) هم معمولا خرابی واشر گشکت یا همان لاستیک دور درب است.

 

علت نشت آب از ماشین لباسشویی سامسونگ

توجه به محل نشتی، پیدا کردن دلیل آن را ساده‌تر و سریع‌تر می‌کند. اما آن‌طور که از گزارش کاربران مشخص است، علت نشت آب از ماشین لباسشویی سامسونگ معمولا یکی از این موارد است:

 • معیوب بودن شیلنگ ورودی آب
 • مشکل داشتن پمپ تخلیه
 • گرفتگی فیلتر تخلیه
 • آسیب دیدن درزگیر درب
 • مسدود شدن شیلنگ پخش‌کننده مایع لباسشویی

علت آب دادن لباسشویی در حالت خاموش هم معمولا خرابیِ شیر ورودی آب است که باعث می‌شود راه آب به داخل دیگر باز شود. شیر پشت دستگاه را بررسی کنید و ببینید آیا نشتی وجود دارد یا خیر.

 

علت نشت آب از ماشین لباسشویی سامسونگ

 

علت نشت آب از زیر ماشین لباسشویی دوو

در این حالت هم مشابه سایر برندها، بهتر است ابتدا از سلامت شیر ورودی آب و پمپ تخلیه مطمئن شوید. همچنین، خراب بودن و یا وجود سوراخ در شیلنگ و سایر اتصالات را چک کنید.

اما اگر به جای علت نشت آب از زیر ماشین لباسشویی دوو می‌خواهید ببینید چرا آب و کف از درب آن نشت می‌کند، با دقت سلامت درزگیر و لولای درب را چک کنید. مایع شوینده هم نباید بیشتر از میزان مجاز باشد.

 

علت نشت آب از درب لباسشویی پاکشوما

مانند سایر مارک‌های بین‌المللی و وطنی، نشت آب از زیر دستگاه‌های این برند هم اتفاق می‌افتد (و دلایل احتمالی‌اش هم با آنها همپوشانی دارد). اما آن‌طور که تقاضای کاربران نشان می‌دهد، بیشتر افراد معمولا می‌خواهند بدانند چرا آب از درب آن بیرون می‌زند.

علت نشت آب از درب لباسشویی پاکشوما بیشتر خراب بودن لاستیک دور درب، تجمع آشغال‌های ریز در آن یا  خراب شدن قفل درب ماشین لباسشویی است.

 

علت نشت اب از زیر ماشین لباسشویی اسنوا

از آنجایی که دستگاه‌های اسنوا سیستم و عملکردی مانند نمونه‌های خارجی دارند، برای پیدا کردن دلیل این مشکل می‌توانید از نکاتی که بالاتر گفتیم استفاده کنید.

اگر به طور خاص می‌خواهید علت نشت اب از زیر ماشین لباسشویی اسنوا را بدانید، ابتدا مطمئن شوید که دستگاه تراز است. متعادل نبودن دستگاه باعث می‌شود که آب از طریق کاسه نمد و بلبرینگ نشت کند. همچنین، بررسی کنید که دستگاه را بیش از اندازه بارگیری نکرده باشید.

در پایان

امیدواریم حالا دید واضح‌ترین از علت نشت آب از جاپودری ماشین لباسشویی، درب یا زیر آن داشته باشید. اگر هنوز دلیل این مشکل را پیدا نکرده‌اید یا عیب‌یابی و رفع آن از زمان و تخصص شما فراتر می‌رود، به شما کمک می‌کنیم بین صدها و حتی هزاران تعمیرکار و نمایندگی فعال در شهرتان، بهترین را برای تعمیر دستگاه‌تان پیدا کنید.

کافی‌ست درخواست‌تان را بدون پرداخت هزینه در اپ یا وبسایت «خدمت از ما» ثبت کنید. هزینه‌ها را مقایسه کنید، مدارک و سوابق را ببینید، نظرات و امتیازها را بسنجید و برترین نمایندگی، تعمیرگاه مجاز یا تعمیرکار مستقل را استخدام کنید.

4.5 امتیاز از 1300 رای


تعمیر ماشین لباسشویی
برای سرویس تعمیر ماشین لباسشویی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین