صفر تا صد بازسازی سقف خانه‌های قدیمی

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
صفر تا صد بازسازی سقف خانه‌های قدیمی

بازسازی خانه می‌تواند علاوه بر افزایش ایمنی خانه به ایجاد تنوع نیز کمک کرده و محیطی آرام و دلنشین برای شما ایجاد کند. بازسازی سقف خانه‌های قدیمی از مواردی است که توسط شرکت‌ها و افراد متخصص در این زمینه صورت می‌گیرد. به این صورت با انجام تغییرات ظاهری زیبا و تمیز ایجاد شده و حال و هوای تازه‌ای به خانه خود می‌بخشید.

روش‌های مختلفی برای بازسازی سقف خانه وجود دارد. در گذشته بیشتر از گچبری‌ها و آذین بندی‌ها در نمای سقف خانه استفاده می‌شد. اما امروزه استفاده از سقف‌های مدرن و ساده مانند سقف کاذب و کناف استفاده می‌شود که بسیار زیباتر و شیک‌تر هستند. در ادامه روش‌های رایج و بازسازی سقف معرفی شده‌اند.

 

روش‌های بازسازی سقف خانه

سقف از مهم‌ترین اجزای هر خانه و ساختمانی است که علاوه بر کاربردهایی مانند جداکننده طبقات، ورودی از گرما و سرما به داخل و ... بر نمای داخلی ساختمان نیز تأثیر می‌گذارد. سقف‌ها انواع مختلفی دارند که هر کدام کاربردها و مزایای و معایب خاص خود را دارند. اگر قصد بازسازی فضای داخلی خانه خود را دارید، یکی از مهم‌ترین گزینه‌ها سقف است. انتخاب درست و مناسب سقف تغییر چشمگیری در خانه ایجاد می‌کند.

 

انواع سقف‌ها برای بازسازی خانه

سقف‌ها انواع مختلفی دارند و از گذشته تاکنون تغییرات بسیار چشمگیری داشته‌اند. رایج‌ترین انواع سقف‌ها به صورت زیر هستند:

  • سقف طاق ضربی: یکی از قدیمی‌ترین سقف‌ها که به دلیل وزن بالا و مقاومت کم مورد استفاده قرار نمی‌گیرند.
  • سقف نیازیت: در این نوع سقف از ترکیب تیرچه فلزی و آرماتور استفاده می‌شود و دیگر نیازی به استفاده از بتن وجود ندارد.
  • سقف کامپوزیت: کامپوزیت نوع دیگری از سقف است که به صورت ترکیبی از فولاد و بتن ساخته می‌شود. این سقف محدودیت‌هایی برای اجرا دارد، به همین دلیل نمی‌توان در هر محیطی از آن استفاده نمود. از دیگر معایب آن این است که نمی‌توان تأسیسات مختلف را از درون آن عبور داد.
  • سقف دال بتنی: انی نوع سقف‌ها نیز وزن بالایی داشته و هزینه اجرای آن‌ها نسبت به نمونه‌های دیگر زیاد است.
  • سقف تیرچه بلوک: در این سقف‌ها از تیرچه، بلوک، آرماتور و بتن استفاده می‌شود. همچنین دارای فضایی بسیار مفید برای عبور تجهیزات و لوله‌های تأسیساتی هستند.

 

انواع سقف‌های کاذب

قبل از استفاده از سقف‌های کاذب ممکن است سقف خانه به گچکاری احتیاج داشته باشد تا پس از نصب سقف کاذب ظاهر زیبایی در خانه ایجاد شود. انواع مختلفی از سقف‌های کاذب وجود دارد که در ادامه معرفی شده‌اند.

سقف کاذب کناف

سقف کناف، نوعی پوشش پارچه‌ای بدون درز است که وزن بسیار پایینی داشته و نصب آن نیز بسیار ساده و راحت در زمان کم انجام می‌شود. از پر طرفدارترین سقف‌های کاذب که بسیار زیبا و کاربردی است و از جنس‌های بسیار مرغوبی تهیه می‌شود. این نوع سقف در مقابل حوادثی مانند آتش سوزی، زلزله، رطوبت و ... بسیار مقاوم و مستحکم است. اولین گزینه پیشنهادی برای بازسازی سقف خانه‌های قدیمی، سقف کاذب کناف است.

سقف کاذب گچی

یکی دیگر از مدل‌های سقف کاذب، نوع گچی است که به صورت پیش ساخته آماده شده و معمولا در محیط‌های اداری و تجاری بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. داشتن ظاهری بسیار زیبا و جذاب، همچنین قابلیت ضد آب و رطوبت بودن از ویژگی‌های مهم این نوع سقف کاذب است.

نصب راحت و قابلیت دسترسی آسان از دیگر ویژگی‌های این سقف است. به این صورت می‌توان از انواع مختلف نورپردازی‌ها نیز در این سقف استفاده کرد تا نمای فوق العاده زیبایی در آن ایجاد شود.

 

بازسازی سقف کاذب گچی

 

سقف کاذب رابیتس

رابیتس نوع دیگری از سقف کاذب است که نمای بسیار زیبایی دارد، اما در مقایسه با سقف‌ها دیگر دارای وزن بیشتری است. این سقف‌ها تنوع بسیار بالایی نیز دارند و از نظر قیمتی از مدل‌های دیگر ارزان‌تر هستند. به همین دلیل اگر به دنبال سقفی با قیمت مناسب برای بازسازی سقف خانه‌های قدیمی هستید، این نوع سقف پیشنهاد می‌شود. این سقف بسیار قدیمی است اما کیفیت آن باعث شده تا همچنان در لیست سقف‌های پر استفاده وجود داشته باشد.

سقف کاذب شیشه‌ای

یکی از زیباترین و جذاب‌ترین سقف‌های کاذب، سقف شیشه‌ای است. البته این نوع سقف بیشتر جنبه تزئینی دارد و در محیط‌هایی به منظور مصرف برق کمتر و روشن‌تر شدن خانه استفاده می‌شود. تنوع بالای طرح و رنگ در این سقف باعث می‌شود تا فرد متناسب با طراحی و دکوراسیون خانه خود از آن استفاده کرده و نمایی جذاب در خانه ایجاد کند.

 

بازسازی سقف کاذب شیشه ای

 

روش‌های مختلف بازسازی سقف خانه‌های قدیمی

معماری مورد استفاده در خانه‌های قدیمی بسیار متفاوت است. این موضوع می‌تواند در روش بازسازی تأثیرگذار باشد. همچنین میازن خسارت و آسیبی که در سقف وجود دارد، روش بازسازی را تعیین می‌کند. مهم‌ترین روش‌های بازسازی به صورت زیر هستند:

بازسازی حفاظتی: در این روش بازسازی ابتدا وضعیت سقف به طور کامل بررسی شده تا میزان خسارت وارد شده مشخص شود. سپس با توجه به آن بهترین روش را برای انجام بازسازی انتخاب می‌کنند. هرچه خسارت بیشتر باشد، بازسازی عمیق‌تر است.

بازسازی سبکی: در این روش با توجه به سبک دکوراسیون خانه و همچنین سلیقه صاحب خانه، سبکی انتخاب و بازسازی بر اساس آن صورت می‌گیرد. در بازسازی سبکی تغییرات باید با فضای داخلی خانه کاملا هماهنگ باشد.

 

بازسازی سقف خانه قدیمی

 

مراحل بازسازی سقف خانه

برای بازسازی سقف خانه‌های قدیمی باید بر اساس اصول و استانداردهای موجود مراحل زیر را دنبال کنید.

  • در اولین مرحله میزان خسارت‌های وارد شده به سقف را مشخص کنید تا بتوانید به کمک آن سبک بازسازی را مشخص نمایید.
  • پیمانکار یا استادکار باتجربه و حرفه‌ای در این زمینه پیدا کنید تا بتواند مراحل کار را با دقت و مهارت بالا انجام دهد. همچنین بازسازی باید با توجه به میزان کار انجام شده مقرون به صرفه بوده و در زمان مشخص به اتمام برسد.
  • با پیمانکار صحبت کرده و شرایط لازم را برای شروع کار فراهم کنید. می‌توانید صفر تا صد کار را به پیمانکار سپرده یا برای کاهش هزینه‌ها برخی از فعالیت‌های جانبی را خودتان انجام دهید.
  • در نهایت تعمیرات موردنیاز انجام شده و نتیجه نهایی برای بررسی به صاحب ملک تحویل داده می‌شود.

سخن آخر

بازسازی سقف خانه‌های قدیمی می‌تواند از تخریب کامل و ساخت سقف جدید بسیار کم هزینه‌تر و عقلانی‌تر به نظر برسد. در صورتی که بافت اصلی سقف آسیب جدی ندیده باشد، می‌توانید با روش‌های مختلف و استفاده از مدل‌های مختلف سقف‌ها ازجمله سقف‌ها کاذب تغییرات چشم گیری در سقف ایجاد کنید تا هم از نظر ساختاری و هم نما، محکم و زیبا باشند.

در این مقاله روش‌های مختلفی برای بازسازی سقف و انواع مختلفی از سقف‌ها معرفی شد که می‌توانید با توجه به نوع ساختمان و سلیقه خود برای بازسازی سقف در نظر بگیرید.

4.0 امتیاز از 747 رای


تعمیر و بازسازی ساختمان
برای سرویس تعمیر و بازسازی ساختمان از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین