علت دون دون شدن رنگ چیست؟ + راهکارهای مقابله با آن

ثبت درخواست " نقاشی ساختمان "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
علت دون دون شدن رنگ چیست؟ + راهکارهای مقابله با آن

اگر تا به امروز در زمینه رنگ‌آمیزی ساختمان تجربه‌ای داشته باشید، احتمالا با مشکل رایج رنگ دون دون دیوار یا به اصطلاح رنگ پوست پرتقالی، آشنا هستید. پوست پرتقالی شدن رنگ، یکی از رایج‌ترین مشکلات در فعالیت نقاشی ساختمان بوده که باعث پایین آمدن کیفیت رنگ‌آمیزی و کاهش زیبایی رنگ دیوار می‌شود. 

در اینجا سوالی مطرح می‌شود که علت دون دون شدن رنگ با غلطک چیست؟ چه عواملی باعث بروز این اتفاق می‌شوند؟ رنگ پوست پرتقالی معمولا به دلیل اجرای غیر اصولی بروز کرده و در رنگ روغن بیشتر از رنگ‌های دیگر به چشم می‌خورد. اگر به دنبال توضیحات بیشتر در خصوص علت دون دون شدن رنگ پلاستیک یا رنگ روغن هستید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که  در بخش‌های بعدی با ما همراه باشید و با کسب اطلاعات دقیق، با این مشکل رایج خداحافظی کنید. 

چه عواملی باعث بروز رنگ پوست پرتقالی می‌شود؟

در ابتدای مطلب اشاره کردیم که علت دون دون شدن رنگ با غلطک، به نحوه رنگ‌کاری نادرست باز‌می‌گردد‌. در بیان ساده‌تر، شما در هنگام نقاشی ساختمان، با رنگ‌آمیزی به شیوه‌های نادرست، باعث بروز دانه‌های ریزی بر روی رنگ می‌شوید. ما در این بخش قصد داریم شما را با شیوه صحیح و اصولی رنگ‌آمیزی آشنا کنیم و نکاتی که باعث جلوگیری از رنگ دون دون دیوار می‌شوند را بررسی کنیم. 

 

رنگ غلیظ، تاثیرگذار در رنگ پوست پرتقالی

شاید برایتان جالب به نظر برسد که رنگ غلیظ یکی از علت دون دون شدن رنگ با غلطک به‌شمار می‌رود. هنگامی که شما از رنگ غلیظ استفاده می‌کنید، رنگ جلوه واقعی خود را از دست می‌دهد و بر روی آن دون دون‌های پوست پرتقالی پدید می‌آید. در صورتی که شما با استفاده از رنگ رقیق، علاوه بر کاهش بروز رنگ پوست پرتقالی، سرعت خشک شدن رنگ را هم کاهش داده و فرصت بیشتری برای اصلاح کار پیدا می‌کنید. همچنین رنگ رقیق رد قلم مو و لکه‌ها را کمتر نشان می‌دهد.

 

علت دون دون شدن رنگ با غلطک

 

(نقاشی ساختمان متری چند؟!!! کلیک کنید)

 

توده رنگ، اصلی‌ترین عامل دون دون شدن

یکی از دیگر مواردی که رنگ دون دون دیوار را با خود به همراه دارد، لایه‌های بیش از حد رنگ است. به طور معمول در فعالیت نقاشی ساختمان، یک دیوار چند بار مورد رنگ‌آمیزی قرار می‌گیرد؛ اما بسیاری از مواقع، افراد تازه‌کار و مبتدی، به دلیل استفاده بیش از حد رنگ و ایجاد‌ توده‌ای عظیم از رنگ، باعث پوست پرتقالی شدن رنگ دیوار می‌شوند. برای جلوگیری از این اتفاق، به شما پیشنهاد می‌کنیم در هنگام رنگ‌کاری با رنگ رقیق، یک دیوار را تنها دو الی سه بار نقاشی کنید.

 

با رعایت نظافت از رنگ پوست پرتقالی جلوگیری کنید

از دیگر علت دون دون شدن رنگ پلاستیک با غلطک که قصد داریم به آن بپردازیم، پایین بودن سطح نظافت محیط و ابزار آلات است. در بسیاری از موارد، افراد تازه‌کار، غلطکی که تازه خریداری شده را بدون شستشو، همراه با گرد و خاک فراوان استفاده می‌کنند. همچنین در مواردی دیگر افراد، بدون تمیز کردن سطح کار و پاک کردن مواد شیمیایی و گرد و خاک به رنگ‌آمیزی ساختمان می‌پردازند. انجام این موارد سبب بروز رنگ دون دون دیوار شده و از جلوه رنگ کم می‌کند. پس قبل از پرداختن به نقاشی ساختمان، علاوه بر شستشو غلطک با آب و صابون، به تمیز کردن دیوارها بپردازید.

 

(محتوای پیشنهادی: نقاشی ساختمان با غلطک طرح دار)

 

دمای اتاق، مناسب برای نقاشی ساختمان

شاید برایتان عجیب بنظر برسد که حتی میزان دمای هوا هم یک علت دون دون شدن رنگ با غلطک به‌شمار می‌رود. جالب است بدانید که پیوند مولکولی رنگ در دمای سرد و گرم با تغییراتی روبه‌رو شده و ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی مانند پرتقالی شدن رنگ شود. از همین رو فراموش نکنید که حتما رنگ‌آمیزی را در دمای 23 الی 30 درجه سانتی‌گراد انجام دهید. 

 

جریان هوا را ثابت نگه‌دارید!

هیچ می‌دانستید که جریان هوا هم در پوست پرتقالی شدن رنگ بی‌تاثیر نبوده و بادهای شدید می‌توانند باعث بروز این مشکل شوند. پس برای جلوگیری از مشکل رنگ دون دون دیوار، فراموش نکنید که پس از پایان رنگ‌آمیزی ساختمان، تمامی درب پنجره‌ها را بسته و هوای محیط را ثابت نگه‌ دارید.

 

علت دون دون شدن رنگ پلاستیک با غلطک

 

چگونه رنگ پوست پرتقالی را از بین ببریم؟

تا به اینجا با علت دون دون شدن رنگ با غلطک آشنا شدیم و نحوه جلوگیری از آن را بررسی کردیم. حال سوالی پیش می‌آید که آیا رنگ پوست پرتقالی قابل رفع است؟ در جواب این سوال باید بگوییم که برخلاف تصور از بین بردن رنگ پوست پرتقالی، فعالیتی آنچنان دشوار به‌شمار نمی‌رود و با یک سمباده و مقداری رنگ و تینر عملی است.

برای از بین بردن رنگ پوست پرتقالی شده تنها نیاز است که سطح را با یک سمباده نرم صیقل دهید، سپس مجددا آن قسمت را رنگ کنید. به شما پیشنهاد می‌کنیم که برای ساخت رنگ از تینر با درصد تبخیرشوندگی پایین استفاده کنید؛ دیر تبخیر شدن تینر باعث شکل‌گیری اتصالی بهتر بین مولکول‌های رنگ شده و پیوند آن‌ها را قوی‌تر می‌کند. در ادامه اگر دوباره با بروز رنگ دون دون دیوار مواجه شدید، همین فرایند را تکرار کنید تا در نهایت به نتیجه مطلوب برسید. 

به عنوان جمع‌بندی نهایی باید اشاره کنیم که در این مطلب به انواع علت دون دون شدن رنگ با غلطک پرداختیم و در خصوص جلوگیری و رفع آن، اطلاعاتی مفید کسب کردیم. اگر تصور می‌کنید که جلوگیری از رنگ پوست پرتقالی، فعالیتی چالش‌برانگیز است، از یک فرد متخصص برای رنگ‌آمیزی ساختمان کمک بگیرید.

امیدواریم که مطالب امروز مفید واقع شده و به میزان مناسبی به سوالات شما پاسخ داده باشد. البته شاید شما هم تجربه ای در زمینه پوست پرتقالی شدن رنگ داشته باشید، اگر برای رفع دون دون شدن رنگ روی دیوار به مشکل برخوردید، همین حالا یک سفارش رایگان نقاشی در وب سایت یا اپلیکیشن "خدمت از ما" ثبت کنید و با بهترین نقاشان شهرتان مشورت کنید.

4.2 امتیاز از 1249 رای


نقاشی ساختمان
برای سرویس نقاشی ساختمان از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین