سختی گیر آب چیست؟

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
سختی گیر آب چیست؟

ممکن است مدام برای فشار آب مشکل داشته باشید یا همیشه لوله آب و ماشین لباسشویی یا ظرفشویی شما گچ میگیردT و برای شستشو با مشکل مواجه میشوید . شاید از خود بپرسید دلیل آن چیست؟ دلیل آن نبود سختی گیر آب در منزل شماست . ما در این مطلب درباره این موضوع مینویسیم.

 

سختی گیر آب خانگی 

سختی گیر آب چیست؟ سختی گیر یکی از تجهیزات تصفیه آب است یه خصوص در سیسیتم لوله کشی آب ساختمانی باید درتمام موتوخانه ها وجود داشته باشد. که مواد معدنی که باعث سختی آب میشود مانند: املاح معدنی کلسیم و منیزیم را حذف میکند. منحنی آب باعث مشکل گرفتگی در لولههای آب و کم شدن طول عمر ماشین لباسشویی ، ظرفشویی و... میشود. و در لولهها باعث کم فشار شدن آب میشود . باید بدانی که هرچه دمای آب برای شستشو بیشتر باشد رسوبات ناشی از سختی آب هم افزایش مییابد. 9روش مختلف باری سختی گیری آب وجود دارد که به 4 دسته تقسیم میشوند. سختی گیری مکانیکی ، فیلترهای آب، سختیگیری فیزیکی و سختی گیری شیمیایی یکی از علائم سختی آب تمیز نشدن لکه های کثیف روی لباس هنگام شستشو در لباسشویی است.

 

ک

 

سختی گیری رزینی چیست؟

سختی گیری منبعی است که در آن سیلیس و رزین های تبادل یونی وجود دارد . درون سختی گیر رزینی توسط در دریچه یکی دربالای سختی گیر و دیگری در پایین سختی گیر قرار دارد. که شکل لوله کشی زیر سختی گیر مسیر ورودی و خروجی و مسیر آب نمک مسیر تخلیه شستشو و مسیر احیا و بک واش قرار دارد. در کنار سختی گیر یک منبع  نمک برای احیای سختی گیر قرار دارد، که توسط لوله مسیر آب نمک به منبع اصلی متصل است. یک دروازه در بالای منبع اصلی سختی گیر قرار دارد که وظیفه آن نمایش فاشر آب درون سختی گیر و همجنین محاسبه افت فاشد است. درمحفظه سختی گیری چندین شیر تعبیه شده که شیر اصلی سلوئید ولو نام دارد و چندین شیرکوچک در اطراف آن قرار دارد که عبارت است از شیرهواگیری که در بالای سختی گیر قرار و دارد و شیر ورودی که بر وری مسیر ورودی قرار دارد . ریشه خروجی که در مسیر خروجی است. و شیر نمونه برداری که قبل از شیرخروجی سختی گیر قرار دارد. از دیگر شیرهای که در مسیر اب نمک و بک واش برای تخلیه وجود دارند میتوان اشاره کرد. سختی گیر های رزینی نیاز به تعویض رزین در کوتاه مدت ندارند .

نحوه عملکرد سختی گیر آب رزینی

اگر در بویلرها سختی گیری آب استفاده نشود باعث ایجاد رسوب درون بویلر میشود، و باعث کاهش انتفال حرارت میشود. یکی از عملکردهای سختی گیری رزینی ، سختی گیری آب قبل از ورود آب به بویلر است. بعد از ورود آب به بویلر آر ار به بخار تبدیل میکند. بعد از عملیات مقداری از آب بخار شده و بعد از سرد شدن دوباره به آب تبدیل میشود و در صورت بسته بودن چرخه بویلر دوباره به بویلر باز میگردد. 
حتما قبل از رسیدن آب به بویلر باید تاحد امکان سختی گیری انجام بگیرد و سختی آب نزدیک به صفر برسد تا از تشکیل رسوب جلوگیری کند. 
بهترین روش تبدیل آب سخت به آب نرم استفاه از دستگاه های سختی گیری رزینی و یا سختی گیرهای تبادل یونی است، که به کمک آنها میتوان تمام املاح معدنی را از آب حذف کرد.
انواع مختلفی از سختی گیرها در بازار وجود دارد. انواع اتوماتیک، نیمه اتوماتیک و دستی که رایج ترین آنها نیمه اتوماتیک است.
مناسب ترین روش حذف سختی آب هایی که TDS آن ها پایین تر از  آن ها پایین تر از 700ppm باشد استفاده از سختی گیرهای رزینی است.

 

فیلتر های سختی گیر آب رزینی

از مجموعه فیلتر هایی که در آب از آن استفاده میشود فیلترهای کربن فعال است بزرگترین عیب این فیلترها این است که برخلاف سختی گیرهای آب رزینی قابل احیا نیستند، و فیلتر ذغال چوب آنها نیز به تعویض مدام احتیاج دارد. همچنین در این روش راهی برای حذف رسوبات آهک وجود ندارد.

 

مخزن آب نمک سختی گیر آب

مخزن آب نمک یک مخزن پلی اتیلن است که نسبت به مخزن نگهداری رزین ارتفاع کمتری دارد و درآن محلول بسیار غلیظی از آّ نمک درون آن قرار دارد. که برای احیا رزین سختی گیر این آب نمک غلیظ از شیر سختی گیر شروع به عمل احیا میکند. این کار کمک به سختی گیری و حذف بهتر املاح از آب میشود.

 

سخت گیری آب، مخزن نمک

 

4.5 امتیاز از 1526 رای


تعمیر و نصب دستگاه تصفیه
برای سرویس تعمیر و نصب دستگاه تصفیه از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین