کولر گازی اینورتر (inverter) چیست؟ + مزایا و معایب

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
کولر گازی اینورتر (inverter) چیست؟ + مزایا و معایب

یکی از مشکلاتی که در استفاده از کولر گازی وجود دارد، مصرف بالای برق این کولرها می‌باشد. امروزه مدل‌های جدید از کولر گازی به بازار معرفی شده که به اسم کولر گازی اینورتر قابل شناسایی است. میزان مصرف برق کولر گازی اینورتر بسیار کمتر از کولر گازی‌های معمولی بوده از این رو با استقبال ویژه‌ای مواجه شده است.

کولر گازی اینورتر (Inverter) با بهره‌مندی از طراحی کمپرسور دور متغیر متناسب با رسیدن به دمای دلخواه به جای خاموش و روشن کردن موتور دور آن را کاهش می‌دهد. این عملیات در کاهش مصرف برق کولر گازی و انرژی و همین طور افزایش کارکرد و عمر کولر گازی تاثیر دارد.

 

کولر گازی اینورتر چیست

در کولر گازی اینورتر (کولر گازی کم مصرف)، به جای کمپرسورهای دور ثابت از کمپرسورهای متغیر استفاده شده است. این طراحی با هدف کاهش مصرف انرژی و بالا بردن عمر استفاده از کولر گازی در نمونه‌های جدید این وسیله سرمایشی گنجانده شده است. 

 

کولر گازی اینورتر چیست؟

برای درک بهتر این تغییرات اعمال شده در کمپرسور این نوع کولر، لازم است که نگاهی به عملکرد کمپرسورهای ثابت و متغیر داشته باشیم.

 

کمپرسورهای دور ثابت

کمپرسورهای دور ثابت با رصد کردن دمای محیط، به محض مغایرت آن با دمای ثبت شده توسط کاربر، موتور کولر گازی را روشن کرده و با یک شوک بزرگ شروع به پمپاژ هوای سرد به محیط می‌کنند. همچنین به محض رسیدن به دمای مورد نظر، فرمان خاموش شدن موتور را صادر کرده و مجددا به پیمایش دمای محیط مشغول خواهند بود.

 

کمپرسورهای دور متغیر

در کمپرسورهای دور متغیر، با رسیدن دمای محیط به میزان مورد نظر؛ موتور کولر خاموش نشده و تنها دور فعالیت آن کاهش می‌یابد. بدین صورت با فاصله گرفتن از دمای دلخواه و نیاز به فعالیت مجدد موتور کولر گازی، نیازی به روشن شدن دوباره نیست و تنها دور موتور بالا می‌رود.

کمپرسورهای دور ثابت در کولرهای گازی معمولی و قدیمی‌تر مورد استفاده بودند؛ و یکی از عوامل افزایش قیمت برق در استفاده از این نوع کولرها به حساب می‌آمدند؛ اما با ظهور کمپرسورهای دور متغیر و به کار بردن آن‌ها در کولرهای گازی اینورتر یا کم مصرف؛ با کاهش مصرف برق و بهینه سازی مصرف، روبرو هستیم.

 

کولرگازی اینورتر چگونه کار می‌کند؟

نحوه عملکرد کولر گازی کم مصرف، با دستگاه اینورتر داخلی آن، ارتباط مستقیم دارد. این دستگاه که وظیفه تبدیل جریان DC به AC را برعهده دارد، دور موتور کولر را نیز تنظیم کرده؛ و نیاز به روشن و خاموش شدن مداوم و متناوب آن را برطرف می‌سازد. همین موضوع باعث کاهش مصرف برق و کم مصرف شدن این کولر گازی می‌گردد.

با روشن کردن کولر گازی اینورتر، دمای خاصی را برای آن تنظیم خواهید کرد. به طور مثال شاید شما بخواهید دمای محیط روی ۲۲ درجه سانتی گراد تنظیم باشد. موتور کولر گازی شروع به فعالیت کرده و باد خنک متناسب با این دما، به محیط وارد می‌شود؛ سپس با رسیدن محیط به دمای ۲۲ درجه سانتی گراد، اینورتر دور موتور را کاهش داده و از قدرت آن می‌کاهد.

 

اینورتر کولر چیست

 

در این فاصله کمپرسور متغیر دمای محیط را در اختیار داشته و به محض مغایرت آن با ۲۲ درجه سانتی گراد، اینورتر مجددا جریان برق بیشتری به موتور کولر وارد کرده و دور آن افزایش می‌یابد. سپس دوباره با رسیدن به دمای ۲۲ درجه سانتی گراد، اینور جریان برق ورودی به موتور را کاهش داده و دور آن را پایین می‌آورد.

 

مزایای کولر گازی اینورتر

علاوه بر موارد اشاره شده در مقدمه مطلب کولر گازی اینورتر مزایای دیگری نیز می‌توان برای استفاده از این مدل کولر گازی ارائه کرد. در ادامه با مزایای کولر گازی اینورتر آشنا خواهید شد.

 

کم مصرف بودن کولر گازی اینورتر

همان طور که گفتیم؛ از آن جایی که کولر گازی اینورتر دارای کمپرسور دور متغیر و اینورتر داخلی آن، قادر به تنظیم جریان برق است؛ مصرف برق کاهش می‌یابد. در واقع تنظیم دور موتور به جای خاموش و روشن کردن متناوب آن، باعث کاهش مصرف برق و حفظ سلامت دستگاه می‌شود.

 

کولر گازی اینورتر

 

در نظر داشته باشید که نمی‌توان درصد و عدد دقیقی برای این کاهش مصرف برق، اعلام کرد. این موضوع در زمان‌های مختلف سال و نسبت به وضعیت درجه حرارت هوا، متغیر خواهد بود. پیشنهاد می کنیم مقاله کولر گازی قابل حمل را نیز بخوانید.

 

صدای کم کولر گازی کم مصرف یا اینورتر

با توجه به طراحی جدید و کاهش و افزایش دور موتور، به جای روشن و خاموش شدن؛ صدای اضافی کمتری از این کولرهای کم مصرف دریافت خواهید کرد. به واقع صدای کارکرد آن‌ها ضمن پایین بودن، یکنواخت بوده و روشن شدن ناگهانی و بالطبع صدای آن را به همراه نخواهد داشت.

 

 

معایب کولر گازی اینورتر

در بخش قبلی، با مزایای کولر گازی اینورتر آشنا شدیداما این وسیله سرمایشی همانند دیگر مدل‌ها از معایبی نیز برخوردار بوده که در این بخش به مهمترین آنها به شرح ذیل اشاره خواهیم داشت. 

 

تعمیرات کولر گازی اینورتر

این کولرهای گازی کم مصرف دارای طول عمر بالاتری نسبت به سایر کولرهای گازی هستند؛ اما در صورت نیاز به تعمیرات، فرآیند پیچیده‌تری در انتظارتان خواهد بود. معمولا هیچ گونه دخالت شخصی در تعمیر و راه اندازی مجدد این کولرها، پاسخگو نبوده و حتما باید از سرویس کار ماهر و معتبر بهره‌مند شوید.

 

کولر اینورتر چیست

 

قیمت بالای کولر گازی اینورتر

با توجه به فناوری مدرن تری که در طراحی و ساخت کولرهای گازی اینورتر به کار گرفته شده است، باید انتظار قیمت بالاتری برای خرید آن ها را نیز داشته باشید. البته با در نظر گرفتن نوع عملکرد و کاهش مصرف برق در این کولرهای گازی، قیمت بالاتر آن‌ها با توجیه اقتصادی همراه خواهد بود.

نکته مهم در خرید کولر گازی اینورتر

اگر قصد خرید کولر گازی اینورتر را دارید، حتما خرید خود را از تامین کنندگان و شرکت‌های معتبر انجام دهید. همین طور توصیه می‌شود که به برچسب فنی کولر گازی کم مصرف، کاملا دقت کرده و توضیحات آن را مطالعه نمایید؛ و پیش از اقدام به خرید، از مدل‌های مختلف کولر گازی اطلاعات کسب کنید و می‌توانید راهنمای خرید کولر گازی بخوایند.

 

اینورتر کولر گازی چیست

 

از آن جایی که تعمیرات کولرهای گازی اینورتر پیچیده و سخت تر از انواع معمولی آن است، توصیه می‌شود که خرید خود را از برندها و شرکت های دارای گارانتی و خدمات پس از فروش انجام دهید.در غیر این صورت برای تعمیرات و تنظیمات احتمالی کولر گازی خریداری شده، باید از سرویس کارهای متفرقه و بیرونی استفاده نمایید.

4.5 امتیاز از 1633 رای


نصب کولر گازی و اسپیلت
برای سرویس نصب کولر گازی و اسپیلت از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین