اساس کار ترموستات چیست؟

ثبت درخواست "سرویس و تعمیر پکیج "
اساس کار ترموستات چیست؟

ترموستات چیست از جمله سوالات متدوال در زمینه آشنایی با این سبک تجهیزات در لوازم مختلف است. داشتن اطلاعات کافی در خصوص اینکه کاربرد و اساس کار ترموستات چیست در هنگام استفاده از لوازم تجهیز شده با انواع ترموستات بسیار اهمیت دارد. ترموستات در لوازم گوناگون بعنوان یک کنترل کننده دما ایفای نقش می‌کند. آشنایی با نحوه عملکرد این قطعه در وسایل مختلف در قالب سوالاتی مانند ترموستات ماشین چیست، ترموستات دیجیتال چیست و در نهایت کاربرد ترموستات در وسایلی مانند یخچال به چه صورت می‌باشد، مورد بررسی قرار گرفته است. تحقیق و کسب دانش کافی درباره کاربرد ترموستات چیست امری ضروری در برای یافتن اصل کار ترموستات و یک راهنمای مناسب برای نحوه عملکرد این قطعه در دستگاه و لوازم مختلف می‌باشد.

علاوه بر معرفی کامل انواع ترموستات و مزیت‌های کاربردی ترموستات پرداختن به این موضوع که اگر ترموستات نباشد چه اتفاقی در عملکرد دستگاه رخ می‌دهد از نکات مهم در مبحث ترموستات چیست و کاربرد آن می‌باشد. در این مطلب علاوه بر آشنایی کامل با قطعه ترموستات محور‌های کاربردی ترموستات و نحوه عملکرد آن را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

 

اساس کار ترموستات چیست

 

ترموستات چیست و انواع آن

در پاسخ سوال ترموستات چیست؟ بطور قاطع می‌توان این قطعه را یک کنترل کننده الکتریکی خودکار برای تنظیم دما در فضای بسته معرفی کرد. قطعه ترموستات را بر اساس ویژگی نامبرده به دستگاه‌های گرم و یا سرد کننده برای تثبیت دمای تنظیم شده در هنگام قطعی و وصلی این دستگاه‌ها وصل می‌کنند. در واقع ترموستات با رسیدن به نقطه دمای تنظیم شده و معین مدار برقی دستگاه را قطع کرده و در هنگامی که دما با افت مواجه شده و به 3 الی 5 درجه از نقطه دمای ثابت پایین تر برود، دوباره جریان مدار را وصل و دستگاه را روشن می‌کند.

 

ترموستات چیست و انواع آن

 

نقش ترموستات در نگهداری دما در افت و افزایش آن در هنگام کارکرد دستگاه بسیار اهمیت دارد. ترموستات به روش‌های مختلف و با قابلیت کاربرد انواع سنسور برای تنظیم و سنجش دما تهیه و مورد استفاده قرار گرفته است.

 

ویژگی‌های مهم در تعیین انواع ترموستات

ترموستات چیست و انواع آن بر اساس ویژگی‌هایشان در دسته‌های مختلفی قابل بررسی هستند. این امر به این شکل است که ترموستات بر اساس محل نصب، نحوه کارکرد، فصل سالی، نوع سنسور به کار رفته، تعداد مرحله‌های انجام کار و حرارت در دسته‌های مختلفی قرار گرفته اند.

  • از نظر محل قرارگیری و نصب: انواع ترموستات اتاقی، کانالی، مستغرق و جداری
  • انواع ترموستات بر اساس عملکرد: ترموستات قطعی و وصلی و تدریجی
  • انواع ترموستات بر اساس کنترل دما: ترموستا‌ت‌های حرارتی و برودتی
  • انواع ترموستات بر اساس رده و رنج: ترموستات‌های زیر صفر و بالای صفر
  • انواع ترموستات بر اساس دفعات کارکرد: تک مرحله‌ای ،دو مرحله‌ای، پله‌ای
  • بر اساس نوع سنسور کاربردی: ترموستات بیمتالی، فانوسه‌ای، رئوستا و دیافراگمی
  • انواع ترموستات بر اساس فصل کاربرد: ترموستات مناسب فصل‌های تابستان، زمستان و دوفصلی

 

فاکتور و ویژگی‌های مهم در تعیین انواع ترموستات

 

انواع ترموستات بر اساس ویژگی‌های کاربردی‌شان در این قسمت معرفی گردید در ادامه با انواع ترموستات بر اساس نوع تجهیزات و نحوه عملکردشان آشنا می‌شویم.

 

ترموستات الکترومکانیکی چیست؟

همانطور که از نام ترموستات الکترومکانیکی پیداست این نوع ترموستات با استفاده از دستور یک حسگر حرارتی توسط یک سری رابط مکانیکی به میکروسوئیچ، وظیفه قطعی و وصلی مدار الکتریکی را بر عهده دارد. این نوع ترموستات از عمر طولانی کاربردی برخوردار است.عملکرد ترموستات الکترومکانیکی تحت حمایت دو نوع حسگر دما صورت می‌گیرد. در واقع یک نوع ترموستات الکترومکانیکی بر اساس این تجهیزات کاربردی بر اساس اصل انبساط مایع عمل می‌کند.

 

ترموستات الکترومکانیکی چیست

 

این نوع سیستم حراراتی که تحت عنوان ترموستات مویین و با نام diastat شناخته شده است شامل تجهیزاتی مانند: سنسور یا حسگر، لوله مویین و دیافراگم است. نحوه عملکرد ترموستات به این صورت طراحی شده است که زمانی که دمای سنسور بالا می‌رود، مایع از طریق لوله مویین به داخل دیافراگم هدایت شده و شروع به عمل انبساط می‌کند. بر اساس این عمل انبساط یک کلید فنری فعال شده که قدرت باز و بسته کردن مدار را دارد. و اما نوع یگر ترموستات الکترومکانیکی توسط انبساط فلز عملکرد خود را شروع کرده؛ که ترموستات بایمتال نامیده می‌شود، در این حالت بطور مستقیم با انبساط فلز، کلید فنری فعال شده و عمل می‌کند.

 

ترموستات الکترونیکی چیست؟

همانطور که در بخش ترموستات چیست برای تعریف این قطعات اشاره داشتیم: کنترل کننده دما بصورت خودکار در وسایل مختلف را ترموستات می‌نامند. بنا به تعریف بیان شده ترموستات الکتریکی دستور دریافت شده از سنسور دمایی یا یک جریان الکترونیکی به یک رله مینیاتوری انتقال داده و سبب قطع و وصلی جریان الکتریکی در یک دمای مشخص می‌شود.

 

ترموستات الکترونیکی چیست

 

ترموستات دیجیتال چیست؟

نحوه و مراحل عملکرد ترموستات‌های دیجیتال قابل برنامه ریزی شده است. به این شکل که می‌توان با یک برنامه مشخص روشن و خاموش شدن دستگاه‌های وابسته به ترموستات را یک وسیله مثل فن کویل را برای یک هفته تنظیم کرد.

 

ترموستات دیجیتال چیست

 

کاربرد ترموستات چیست؟

در واقع ترموستات بر اساس نحوه عملکردش که به یک تنظیم کننده درجه حرارت مایعات، گازها و جامدات در دستگاه‌های مختلف گرم و سرد ساز معروف است. همین ویژگی محور‌های کاربردی انواع ترموستات را در وسایل مختلف گسترش داده است. از موارد کاربرد ترموستات می‌توان به موارد زیر اشاره داشت.

  • کاربرد ترموستات در صنعت: استفاده از انواع ترموستات در تجهیزات گلخانه‌ها، گرم خانه، انواع کوره، دیگ‌های بخار و اتوکلاوها دیده می‌شود.
  • کاربرد ترموستات در ساختمان: در تاسیسات ساختمان می‌توان به استفاده از ترموستات در شوفاژخانه‌های مرکزی، کنترل دما در سیستم‌های تهویه و هواساز و در نهایت چیلر و فن کوئل اشاره داشت.
  • کاربرد ترموستات در لوازم خانگی: در طراحی و ساخت لوازم خانگی از ترموستات برای لوازمی مثل ظرفشویی، انواع سرخ کن، سماور‌ برقی، انواع فر‌های برقی، آبگرمکن‌های برقی و گازی و در نهایت لوازمی مثل یخچال استفاده شده است.

 

کاربرد ترموستات چیست

 

چند نمونه کاربردی از ترموستات

در این قسمت به معرفی دو نوع کاربرد ترموستات در وسایل مختلف که همیشه در مبحث ترموستات چیست مطرح است می‌پردازیم.

 

نحوه عملکرد ترموستات ماشین چیست؟

نقش ترموستات در نحوه عملکرد خودرو نیز تاثیر بسزایی دارد. در واقع نوع کارکرد ترموستات ماشین به این شکل است که با قرار گرفتن بین موتور و رادیاتور خودرو، وظیفه ثابت نگهداشتن دمای حرارت موتور را در نزدیک دمای مشخص و مناسب را بر عهده دارند.

 

نحوه عملکرد ترموستات ماشین چیست

 

نحوه عملکرد ترموستات یخچال چیست؟

ترموستات نقش مهمی را کارکرد صحیح یخچال و فریزر با کنترل دما دارد. داشتن یک دمای مناسب با محیط و فصل و سازگاری دما با وسایل نگهداری شده در فریزر و یخچال تا حد زیادی به نحوه عملکرد صحیح ترموستات یخچال و فریزر بستگی دارد.

 

نحوه عملکرد ترموستات یخچال چیست

 

مزیت‌های کاربردی ترموستات در همان بخش ترموستات چیست قابل درک و مشاهده است. اما در نهایت می‌توان مواردی مثل کنترل حالت سرمایشی و گرمایشی انواع وسایل بصورت اتوماتیک و همین طور قابلیت نصب بر روی دیوارکاهش مصرف انرژی را در دسته نکات مهم و کاربردی استفاده از ترموستات در طراحی انواع لوازم و دستگاه‌ها دانست.

5.00 امتیاز از 6 رای

سرویس و تعمیر پکیج

برای سرویس سرویس و تعمیر پکیج از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

مطالب مرتبط با سرویس و تعمیر پکیج

کد خطای پکیج لورچ

مطالب مرتبط با گرمایشی

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین
loading