هدست واقعیت مجازی چیست؟ Virtual Reality

هدست واقعیت مجازی چیست؟ Virtual Reality

واقعیت مجازی یا (Virtual Reality (VR

پس از حضور تلویزیون‌ها 4k و خمیده در بازار نیاز به کیفیت بالا تر و لذت مشاهده تصاویر زنده‌تر باعث گسترش چشم گیر تکنولوژی واقعیت مجازی شد. کمپانی‌های بسیاری شروع به ساخت فیلم‌های سینمایی و همچنین بازی‌هایی مختلف مناسب با تکنولوژی واقعیت مجازی کردند. همچنین سایت‌هایی مانند یوتیوب نیز برای ویدیوهای خود قابلیت پخش با واقعیت مجازی را قرار دادند. نمایشگرهای واقعیت مجازی که بر روی صورت قرار می‌گیرند در دونوع همراه با صفحه نمایشگر و بدون صفحه نمایشگر عرضه شده اند که در نمونه بدون صفحه نمایشگر شما می‌توانید از گوشی همراه‌خود برای مشاهده تصاویر استفده کنید. در ادامه به روش کار و کاربردهای مختلف عینک و یا هدست واقعیت مجازی می‌پردازیم.

 

 

عینک یا هدست واقعیت مجازی چیست؟

یک هدست واقعیت مجازی (VR) دستگاهی است که آن را مانند یک عینک به چشم می‌زنید. این هدست مانع عبور نورهای خارجی از آن و رسیدن نور به چشم‌های شما می‌شود. در عوض تصویری که بر روی صفحه نمایشگری که داخل هدست جاسازی شده است را می‌بینید. هدف استفاده از هدست واقعیت مجازی غرق شدن فرد در یک محیط مجازی شبیه‌سازی‌شده با کامپیوتر است.

اغلب از عینک واقعیت مجازی هنگام اجرای بازی‌های ویدئویی استفاده می‌شود. در چنین بازی‌هایی زاویه دید شما همان زاویه دید کاراکتر بازی است. بیش‌تر هدست های واقعیت مجازی حرکات سر را ردیابی می‌کنند و هنگامی‌که سر خود را می‌چرخانید می‌توانید محیط اطراف بازی را ببینید. چنین ویژگی این احساس را به شما می‌دهد که انگار داخل بازی حضور دارید.

 

img-fluid

 

شیوه استفاده از هدست واقعیت مجازی

هدست واقعیت مجازی به کابلی که به سیستم کامپیوتری یا کنسول بازی متصل است وصل می‌شود. به‌عنوان‌مثال هدست Oculus Rift به یک کامپیوتر وصل می‌شود و هدست Sony Morpheus را باید به پلی‌استیشن وصل نمود. نحوه اجرای بازی کامپیوتری با هدست واقعیت مجازی به این‌گونه است که دسته بازی را در دست‌های خود می‌گیرید و به کمک آن حرکات کاراکتر را کنترل می‌کنید. جوی استیک را به سمت جلو فشار می‌دهید تا کاراکتر به جلو حرکت کند و دکمه‌ای را می‌زنید تا با اسلحه شلیک کنید. ازآنجاکه زاویه دید شما همان زاویه دید کاراکتر است و با حرکت سر آنچه کاراکتر می‌بیند را کنترل می‌کنید، بازی کامپیوتری بسیار واقعی به نظر می‌رسد و قدرت بینایی و شنوایی شما را کاملاً تحت پوشش خود قرار می‌دهد.

 

هدست واقعیت مجازی چگونه کار می‌کند؟

هدف برندهای معروف هدست واقعیت مجازی مثل Oculus Rift و PlayStation VR خلق یک محیط مجازی سه‌بعدی در ابعاد واقعی است که محدودیت‌های نمایشگرهای تلویزیونی و کامپیوتری را نداشته باشد. تفاوت واقعیت مجازی با واقعیت افزوده در این است که در واقعیت افزوده شما به دنیای واقعی نگاه می‌کنید و تصاویر گرافیکی به دید شما از دنیای واقعی اضافه می‌شوند.

در هدست های واقعیت مجازی تصاویر ویدئویی از طریق یک کابل HDMI از کامپیوتر یا کنسول بازی به کیس هدست متصل می‌شوند. هدست های VR از یک صفحه نمایشگر برای هر دو چشم یا دو صفحه نمایشگر هر کدام برای یک چشم تشکیل‌شده‌اند. همچنین لنزهایی در فاصله میان چشم‌های شما و پیکسل‌های صفحه نمایشگر وجود دارد که هدست را شبیه به دوربین‌های دوچشمی می‌کند.

این لنزها تصاویر را برای نمایش ماقبل چشم‌ها بزرگنمایی و تنظیم می‌کنند به‌طوری‌که با زاویه دادن به دو تصویر دوبعدی که هر کدام از چشم‌ها می‌بینند یک تصویر سه‌بعدی شبیه‌سازی شود. برای درک بهتر کارکرد این لنزها هنگام استفاده از هدست یک چشم خود را ببندید تا ببینید که چگونه تصاویر به‌صورت تکی از گوشه‌ای به گوشه دیگر حرکت می‌کنند.

 

فیلم واقعیت مجازی

 

میدان دید و نرخ فریم در هدست واقعیت مجازی

روش  مهمی که هدست های VR احساس غوطه‌ور شدن در محیط را افزایش می‌دهند افزایش میدان دید (میزان گسترده بودن تصویر) است. یک صفحه نمایشگر ۳۶۰ درجه بسیار گران و غیرضروری است. بنابراین بیشتر هدست های پیشرفته میدان دیدی برابر با ۱۰۰ یا ۱۱۰ درجه را ایجاد می‌کنند که کافی است.

درنهایت برای تولید یک تصویر باکیفیت، نرخ فریم حداقل برابر با ۶۰ فریم در ثانیه لازم است تا بیننده دچار سرگیجه نشود. امروزه پیشرفته‌ترین هدست های واقعیت مجازی این مرز را رد کرده‌اند. هدست Oculus نرخ فریمی برابر با ۹۰ فریم در ثانیه و هدست PlayStation VR تا ۱۲۰ فریم در ثانیه را پوشش می‌دهد.

 

معرفی انواع هدست های واقعیت مجازی

PlayStation VR

این هدست به‌جای رایانه با دستگاه پلی‌استیشن ۴ کار می‌کند. سیستم PlayStation VR می‌تواند تصاویر صفحه نمایشگر هدست را روی صفحه تلویزیون هم نمایش دهد.

Samsung Gear VR

یک هدست واقعی مجازی که به‌جای صفحه نمایشگر باید گوشی تلفن هوشمند خود را درون آن قرار دهید و تصاویر روی صفحه نمایشگر گوشی به تصویر درمی‌آیند. این سیستم که با گوشی‌های رده‌بالای Galaxy کار می‌کند، با همکاری با Oculus VR ساخته‌شده است.

 

مقاله واقعیت مجازی

 

Oculus Rift

یک سیستم مبتنی بر کامپیوتر است که تکنولوژی حرکت در فضای سه‌بعدی را در سطح پیشرفته دارد. به‌طوری‌که به کاربر اجازه می‌دهد با کمک دکمه‌های کنترلی و چرخاندن سر در فضای واقعیت مجازی حرکت کند. اولین بار این محصول توسط استارتاپ Oculus VR که کمپین کیک استارتر موفقی را برگزار کرد، به جهان معرفی شد.

HTC Vive

این هدست درصورتی‌که به یک کامپیوتر گیمینگ قدرتمند متصل شود عملکرد واقعی خود را نشان خواهد داد. کاربران هدست واقعیت مجازی HTC Vive می‌توانند با کمک استیشن‌های دوگانه در یک منطقه ۵ در ۵ متر آزادانه حرکت کنند. HTC این سیستم را به کمک Portal یک شرکت نرم‌افزار بازی‌های ویدئویی توسعه داد.

Microsoft Hololens

یک هدست واقعیت مجازی مستقل است که خود شامل صدای شبیه‌سازی‌شده به‌صورت سه‌بعدی، وای فای، دوربین حساس به حرکت با میدان دید ۱۲۰ درجه، ژیروسکوپ، شتاب سنج و یک صفحه نمایشگر شفاف برای هرکدام از چشم‌ها است.

 

واقعیت مجازی دیجی کالا

 

در بازار آنلاین "خدمت از ما" برای تمامی خدمات، از چند متخصص به رایگان قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading