قیمت نگهداری باغچه در بازار چقدر است؟

برای اطلاع از "هزینه نگهداری باغچه" با پاسخ به چند سوال کوتاه، از متخصصان به رایگان قیمت بگیرید

متوسط قیمت (اجرت کار)
در حال بروز رسانی قیمت ...

شما در کدام شهر به نگهداری باغچه نیاز دارید؟

نگهداری باغچه را به متخصصش بسپار

اگر علاقه‌ی زیادی به نگهداری باغچه، درختکاری و پرورش گل و گياهان دارید، بنابراین پست زیر را مطالعه نمایید، تا پاسخ تمام سوالات شما درباره نگهداری باغچه بر‌طرف شود. قبل از اقدام به ساختن یک باغچه خانگی کوچک به این فکر کنید كه، چه كاری و چه سبک از نگهداری از گل و گیاهان را می‌خواهيد انجام دهيد. 

باید گفت که برای نگهداری باغچه، پرورش گل و گياه در خانه، نیاز به خاک مناسب باغچه خانگی خود دارید. برای دریافت پاسخ اینکه از کجا خاک باغچه تهیه کنیم و یا نحوه آماده سازی خاک باغچه و حتی بهترین کود برای باغچه را از کجا تهیه کنید، با "خدمت از ما" همراه باشید. به طور کلی می‌توان گفت باغبانی و نگهداری باغچه، علاقه به طبيعت در درون ما نهفته شده و حال ما را خیلی خوب می‌كند.

 

نگهداری باغچه

 

 

وسایل اولیه برای نگهداری باغچه

اول کار باید وسايل باغبانی لازم را تهيه كنيد. بيلچه، کلنگ و قيچی باغبانی از لزومات برای نگهداری باغچه هستند و بهتر است از انواع عالی تهيه شوند. کندن و شخم زدن انبوهی از خاك باتجهیزاتی كه شما را خسته می‌کند شما را از باغبانی و نگهداری باغچه پشیمان می‌کند. شایان ذکر است پيش از خريد نهال‌ها و گياهان بهتر درباره سلامت آن‌ها تحقيق كنيد. با كسانی كه در حوزه کشاورزی، باغداری، نگهداری گياهان و نگهداری باغچه خانگی سابقه و تجربه دارند، مشورت بگیرید.

 

مکانی را برای نگهداری از گل و گیاهان و نگهداری باغچه خود طراحی کنید.

ساخت و ایجاد مکان نگهداری از گل و گیاهان بستگی به اين دارد كه شما كدام يك از اين امكانات را در اختيار داريد. اگر حیاط داريد، و مکانی نسبتا مناسب دارید و مکان شما بزرگ است می‌توانيد باغچه خود را به دلخواه طراحی کنید به پرورش درختان بپردازید. ولی اگر فقط گوشه‌ای از اتاق و یا پله‌ای را داريد بايد به فكر پرورش گياهان گلدانی و بوته‌ای يا فقط انواع گل‌های آپارتمانی باشيد.

همچنین شما می‌توانيد به شيوه‌های خلاقانه و جالب هم فكر كنيد. می‌توانید يك يا چند موزاييك كف حياط را برداشت و قسمتی را کنده و يك باغچه كوچك ایجاد کنید . گلدان‌ها را از نظر اندازه و جنس از انواعی انتخاب كنيد كه مناسب مكان استقرار و همچنين نوع گياهانی باشد كه قصد داريد درون آن‌ها بكاريد. گلدان‌های فلزی، سفالی، پلاستيكی، فيبری و پيتی هر يك مزايا و معايبی دارند كه برای نوع خاصی از گياهان و شيوه نگهداری آن‌ها مناسب هستند. همچنین گلدان‌ها را می‌توان در هر جايی از بالكن تا یک جای کوچک از پاركينگ خانه، راه پله و حتی گوشه ای از خانه قرار داد. 

ولی باید میزان نور وارد شده به گیاهان را در نظر گرفت مثلا گياهان آپارتمانی در مقابل نور زياد يا وزش باد و ريزش باران مقاوم نيستند. برای هرچیزی که می‌‌خواهید از آن نگهداری کنید از قبل هدف خود را مشخص کنید.و بسته به هدف خود باغچه یا گل و گیاهان و درختانی تهیه کنید.

 


خاک مناسب باغچه خانگی

باید در نظر داشته باشید که خاک مناسب باغچه خانگی، خاکی است که دارای ترکیب مناسبی از ماسه، رس و کود است. در خاک‌های ماسه‌ای یا سبک، نگهداری آب به سختی صورت می‌گیرد. از طرفی در خاک‌های رسی که ظرفیت بالایی برای نگهداری آب دارند زهکشی یا خروج آب‌های اضافی با مشکل روبه رو می‌شود. مخلوط مناسب این دو نوع خاک (شنی و رسی) و استفاده از کود حیوانی یا خاکبرگ ترکیب بسیار عالی و اثر بخشی است که موجب حاصلخیزی زمین می‌شود.

 

سبزی کاری کنید

 شما همچنین می توانيد سبزيجاتی مانند شاهی، تره، انواع ترب‌ها را در باغچه بکارید و به صورت روزانه حتی برای مصرف خانگی خود از آن‌ها استفاده كنيد. سبزيجاتی نظير ريحان به سرعت رشد میكنند هم میتوان برگ‌های تازه آن‌ها برای خوردن استفاده کرد و هم به دلیل سرسبز شدن آن‌ها در باغچه، منظره‌ی بسیار زیبایی ایجاد نمود.

 

علف‌های هرز را از بین ببرید

بعد از اینکه زمین را بطور کامل آماده کردید و کاملا خاک و مکان آن تهیه شد چند کار دیگر وجود دارد که قبل ازکاشت انجام دهید. اول باید تمام آن چمن‌ها و علف‌های هرز کنده شده را از بین ببرید. برای اینکه کار بطور کامل انجام شود، بایستی ریشه‌ها و علف‌ها را کاملا از خاک بیرون بکشید. دسته‌ای از گیاهان پس از مدتی شروع به از بین رفتن می‌کنند.

 پس انجام دو کار باید صورت گیرد: اول اینکه خط رقابت باغ خود در آینده از بین ببرید، و در مرحله دوم،به خاک خود مواد آلی و کود اضافه کنید.

 

خاک مناسب باغچه خانگی و کود دهی

اگر گل و یا گیاه جدیدی خریداری کردید و یا گلدان گیاه خود را عوض کرده‌اید در ابتدا مکان مناسب را برای آن فراهم کرده و سپس تا یک ماه صبر کنید، و پس از آن کود دهی را شروع کنید. شایان ذکر است که بهترین موقع برای دادن کود به گیاهان فصل بهار و تابستان می‌باشد. چرا که کود بیش از حد در تابستان، گیاهان را تشنه تر خواهد کرد.

کودهای کامل دارای عناصری همچون فسفر (P)، نیتروژن (N) و پتاسیم (k) می‌باشند. هر سه عناصر نامبرده شده در گیاهان وظیفه خاصی را عهده دار خواهند شد. فسفر در رشد ریشه‌ها و گیاهانی با گل‌های بیشتر و با کیفیت بیشتر، تاثیر گذار است؛ از طرفی پتاسیم در تولید گل، رشد ریشه، رنگ بهتر گل‌ها و میوه‌ها، قوی تر شدن ساقه گیاهان و افزایش آمادگی گیاه برای مقابله با بیماری‌ها و خطرات دوران استراحت موثر می‌باشد. نیتروژن نیز در رشد عمومی گیاه و برگسار مضاف بر تحریک رشد برگ و ساقه و سبزی گیاه تاثیر دارد.

 


عوامل موثر بر هزینه نگهداری باغچه

نگهداری باغچه یکی دیگر از خدماتی است که توسط "خدمت از ما" ارائه شده است و مخصوص اشخاصی است که در محل کار یا زندگی خود می‌‌خواهند تغییر و تحول اساسی بدهند؛ و عاشق گل وگیاه هستند. هزینه باغچه کاری به عوامل متعددی بستگی دارد که می‌توان به نوع گل و گیاه کاشته شده و مساحت فضا اشاره‌کرد.

بسیاری از باغبان‌ها پروژه‌های نگهداری باغچه را به صورت ساعتی قیمت‌گذاری می‌کنند. بنابراین هزینه نگهداری باغچه در صورتی که باغچه‌‌ای دست نخورده‌ داشته‌باشید با زمانی که خودتان به باغچه کمی رسیدگی کرده‌اید متفاوت است. مدل دیگر قیمت دهی برای نگهداری باغچه، بر اساس متراژ است. در این گونه موارد پس از به توافق رسیدن بر سر نوع درخت، گل یا فضای سبزی که تصمیم به پیاده سازی آن گرفته می‌شود هزینه برآورد می شود.

 

خاک مناسب باغچه خانگی

 

نگهداری از باغچه در تابستان داغ

گاهی اوقات در روزهای داغ تابستان افزايش بسیار بالای دما و كاهش بيش از حد آب اتفاق می‌افتد؛ بنابراين علاوه بر استفاده‌های شخصی از آب ممكن است برای آبياری باغچه يا گلدان هايتان مشکلی ایجاد شود. اما بهتر است بگوییم که شما می‌توانید جلوی این مشکلات را بگیرید، کافی است به موارد زیر دقت کنید.

 

نگهداری مواد معدنی خاک:

مقدار کود لازم برای گیاه در خاك مهم است؛ زياد بودن آن باعث تشنگی بيش از حد گياه شده و گياه در طول روز بيشتر به آب نیاز پیدا می‌کند.

 

هيچ گاه برگ‌های پائينی گياه را قطع نكنيد:

معمولا پنج سانتی متری بالای زمين، حالت رطوبت هوا را برای گياه ايجاد میكند.

 

گذاشتن تعدادی سنگ در خاک:

گذاشتن چند سنگ در باغ به كاهش مصرف آب كمك می كند. با يك تكه سنگ میتوان آب را به آرامی به سمت ريشه‌های گياه هدايت كرد. و از تبخیر سریع آن جلوگیری کنید.

 

زمان آب دهی به گل‌ها را مشخص كنيد:

 بهترين موقع برای آبياری اثر بخش زمانی است كه خورشيد غروب كرده يا هنوز طلوع نكرده است ولی هوا رو به روشنی میزند.

 

آبياری قطره‌ای:

 در مناطق گرم و خشك بهتر است فواصل آب دهی كوتاه و مقداری آب برای آبياری كم باشد.

 

 استفاده از گياهانی كه آب را در خود نگه می دارند:

استفاده از این گیاهان (مثل خزه و جلبك) باعث ديرتر از بين رفتن گل و گياه می شوند. زيرا در مواقع خشكی آب را به بيرون پس داده و محيط اطراف را مرطوب و خنك نگه می‌دارند.

 

جمع آوری آب:

می‌توانيد باغچه را طوری طراحی كنيد كه آب حاصل از آبياری يا باران كمتر به هدر رود. و در هدر رفتن آب صرفه جویی کنید. به اين ترتيب كه ابتدا باغچه را 1 تا 2 متر بكنيد، در زير باغچه خاك نسبتا سخت بريزيد و بعد سنگريزه و شن و خاك را بریزید

 

كودهای دامی:

برای بهبود قابليت خاك و حفظ رطوبت در فصل تابستان و هم چنين تأمين مواد غذايی گياه ضروری است. كودهای دامی، با توجه به مواد موجود در ساختمانشان، آب را جذب میكنند .

 


از کجا خاک باغچه تهیه کنیم؟

برای ارتقا خاک خود بهتر است که از کلنگ استفاده کنید تا مطمئن شوید تمامی کلوخ‌ها، سنگ‌های اضافی و گلوله‌های علف‌های هرز از‌بین رفته است. هدف ما این است خاک را به جایی برسانیم که بتوان در آن شیارهایی ایجاد کنیم. شن کش خود را بردارید و در زمین مورد نظر خود بایستید سپس شروع به حفر شیار در خاک کنید تا به تلی از خاک در فاصله‌های مشخص برسید. کاشت گیاه درون این شیارها کار آبرسانی را راحت تر می‌کند. در حین این کار اگر به علف هرز یا قسمتی از گیاه برخورد کردید آن را خارج کنید.

 

خاک چه مشکلاتی می‌تواند داشته باشد؟

مشکل كمبود آهن در خاك يك مشكل عمومی محسوب میشود. موضوع ديگر كاهش قدرت جذب آهن در خاك است كه موجب میشود اضافه كردن انواع كودهای شيميايی آهن نيز سرسبزی و طراوت را به گياهان بازگرداند. آهن عنصری است كه سبزی و طراوت گياهان را موجب میشود. اگر باغچه‌ای داريد كه رنگ درختانش زرد شده است حتما به فكر تامين آهن خاك باشيد.

 

چه زمانی کار آماده سازی خاک را شروع کنیم؟

بهترین زمان برای آماده سازی خاک فصل پائیز و قبل از اقدام برای کاشت است، بعد از زمان رشد گیاه نیز می‌تواند وقت مناسبی باشد ولی باید مراقب یخ زدن زمین بود.ا گر شما این زمان‌ها را از دست داده‌اید ناامید نشوید چرا که به محض گرم شدن زمین در بهار می‌توانید اقدام کنید.

 


تزئین و نگهداری باغچه به روش خلاقانه

 

تزئین باغچه با لاستیک رنگ شده

شما می توانید با استفاده از یک تایر ماشین کهنه یکی باغچه‌ی زیبا درست کنید.

 

تزیین با چکمه‌های رنگی

شما می‌توایند با استفاده از چکمه‌های که دیگر لازم ندارید، یک باغچه‌ی با مزه و زیبا درست کنید تنها کاری که باید انجام دهید، رنگ کردن چکمه‌ها و کاشت گل داخل آن می‌باشد، تا با هربار نگاه کردن به باغچه کوچک‌تان نهایت لذت را از زندگی ببرید.

 

تزئین باغچه با دوچرخه

می‌توانید از دوچرخه‌ای قدیمی خود برای زیبا سازی باغچه و محلی برای رشد گیاهان پیچشی و رونده استفاده نمایید و زیبایی جالبی به باغچه‌ی خود ببخشید و یک باغچه‌ی با طراوت داشته باشید.

5.0 امتیاز از 2067 رای

بهترین متخصصان نزدیک به خود را پیدا کنید
نگهداری باغچه

نظرات

سینا ملاح
سینا ملاح
5.0 (از 11 نظر)
7 خدمت موفق
نگهداری باغچه
علی بیگدلو

پیگیر بودند کار را نیه تمام ول نکردند و متعهد شدن در آینده پیگیر آفت گیاه باشن و مشکل را تا برطرف کردن کامل انجام بدن

مرتضی فرامرزی
مرتضی فرامرزی
5.0 (از 19 نظر)
36 خدمت موفق
نگهداری باغچه
ایمان حمیدی

خیلی ماهر هستند و مهمتر اینکه مودب و منظم هستند ، با سرعت و دقیق کار را انجام دادند. بیشتر از حد انتظارم بودند . تشکر

امیر قوام دوست
امیر قوام دوست
5.0 (از 106 نظر)
116 خدمت موفق
نگهداری باغچه
حسین بیرامی

واقعا انسان خوش اخلاق و مهارت و تجهیزات پیشرفته داشتند و حتی در هرس ترون خیلی تمیز کار کردن و راضی هستیم

در این شهرها می توانید سفارش نگهداری باغچه را ثبت کنید: