علت کم شدن پرتاب باد کولر گازی چیست؟

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
علت کم شدن پرتاب باد کولر گازی چیست؟

علت کم شدن پرتاب باد کولر گازی چیست؟ پیدا کردن علت کاهش پرتاب باد کولر گازی از دغدغه‌های که صاحبان کولر گازی پس از چند سال استفاده از آنهاست. چه در حالت گرمایش و چه در حالت سرمایش، علت کاهش پرتاب باد کولر گازی و یا علت کم و زیاد شدن باد کولر گازی هر چه که باشد، عدم رسیدگی به علت کم و زیاد شدن باد کولر اسپیلت می‌تواند باعث مشکلات جدی در دستگاه شود. در این مطلب علت کم شدن پرتاب باد کولر پنجره ای را به‌طور دقیق بررسی خواهیم کرد تا ببینیم علت کم شدن پرتاب باد کولر گازی چیست؟

 

علت کم شدن پرتاب باد کولر گازی چیست؟

 

علت کم شدن پرتاب باد کولر گازی چیست؟

پیش از اینکه بپرسید علت کم شدن پرتاب باد کولر گازی چیست و برای پیدا کردن علت کم شدن پرتاب باد کولر پنجره ای آچار به دست شوید، تنظیمات کولرتان را چک کنید. مطمئن شوید که کولر گازی را در دمای مناسب و با شدت پرتاب باد مناسب تنظیم کرده اید. اگر تنظیمات دستگاه مشکلی نداشت، علت کاهش پرتاب باد کولر گازی و روش رفع آن را در موارد زیر جستجو کنید:

 

1. مشکل در بلوورها و علت کم شدن پرتاب باد کولر گازی

اصلی‌ترین علت کاهش پرتاب باد کولر گازی، علت کم و زیاد شدن باد کولر اسپیلت و پاسخ علت کم شدن پرتاب باد کولر گازی چیست، مشکلات بلوور است. بلوور کولر در یونیت داخلی قرار دارد، و از جمله مشکلات آن که می‌تواند علت کم و زیاد شدن باد کولر گازی باشد عبارت‌اند از:

  1. جرم بالا در سطح پره‌های بلوور

  2. وجود مشکل در موتور بلوور

 

رفع علت کاهش پرتاب باد کولر گازی

 

رفع علت کم شدن پرتاب باد کولر گازی پنجره ای در صورت مشکلات بلوور

برای برطرف کردن علت کم شدن پرتاب باد کولر گازی پنجره ای دستگاه را خاموش، و موتور بلوور را بررسی کنید. در صورت حجم بالای آلودگی روی موتور و پره‌ها، آن را با مسواک و یا برس کوچک تمیز کنید. این کار را به آرامی و با دقت انجام دهید چرا که سطح پره ها بسیار تیز است.

دستگاه را روشن کنید. اگر شدت باد همچنان کم است، از یک تعمیرکار برای یافتن پاسخ علت کم شدن پرتاب باد کولر گازی چیست کمک بگیرید. در این حالت، موتور بلوور به بررسی بیشتری پیش از رفع علت کم و زیاد شدن باد کولر اسپیلت نیاز دارد.

2. کثیفی فیلترهای هوا و علت کاهش پرتاب باد کولر گازی

کولر گازی شما به همان میزان که هوا را به داخل کویل‌های خود می‌کشد، می‌تواند باد را تولید و پرتاب کند. بنابراین، کثیف بودن فیلترهای هوا می‌تواند پاسخ علت کم شدن پرتاب باد کولر گازی چیست باشد. کثیفی فیلترهای هوا موجب کاهش حجم هوای ورودی به دستگاه شده و علت کم شدن پرتاب باد کولر گازی پنجره ای آن خواهد بود.

 

رفع علت کم شدن پرتاب باد کولر پنجره ای در صورت کثیفی فیلتر

بهترین راه برای رفع علت کاهش پرتاب باد کولر گازی سرویس مرتب کولر گازی برای بررسی فیلترهای هوا و تمیز کردن آنها در صورت نیاز است. در حالت عادی، هر 3 ماه یکبار این فیلترها را تمیز کنید. اگر کولر گازی شما در فضای کاری یا آشپزخانه نصب شده است، این زمان را به هر 2 هفته یکبار کاهش دهید تا نیاز به رفع علت کم و زیاد شدن باد کولر اسپیلت را به حداقل برسانید.

 

علت کم و زیاد شدن باد کولر اسپیلت

 

3. یخ زدگی کویل های اواپراتور و علت کم و زیاد شدن باد کولر گازی

در ادامه علت کم شدن پرتاب باد کولر گازی چیست، به کویل‌های خنک کننده اواپراتور کولر می‌رسیم که در داخل ساختمان و در یونیت داخلی آن قرار دارند. اگر این کویل ها یخ بزنند، مانع جریان هوا به خارج از دستگاه (باد) می‌شوند، و علت کم شدن پرتاب باد کولر پنجره ای یا علت کم و زیاد شدن باد کولر گازی خواهند بود.

 

رفع علت کم و زیاد شدن باد کولر اسپیلت به دلیل یخ‌زدگی کویل‌ها

علت کم و زیاد شدن باد کولر گازی به خاطر یخ زدگی کویل‌های اواپراتور دلایل متفاوتی دارد. به همین دلیل، برطرف کردن علت کم شدن پرتاب باد کولر گازی پنجره ای در این شرایط مراحل مختلفی دارد. این دلایل عبارت اند از:

  1. کثیفی فیلترهای هوا
  2. کثیفی و انسداد در کویل‌های اواپراتور
  3. کم بودن میزان گاز دستگاه

حالا که میدانیم در این شرایط علت کم شدن پرتاب باد کولر گازی چیست، ابتدا باید کویل های اواپراتور را بررسی کنید. اگر کویل‌ها یخ زده‌اند، برای رفع  علت کم و زیاد شدن باد کولر اسپیلت ترموستات فن کولر را در حالت روشن قرار دهید (به جای حالت خودکار) تا به ذوب یخ کمک کند. در ادامه، برای رفع علت کم شدن پرتاب باد کولر پنجره ای فیلترهای هوا را تعویض، و کویل‌ها را با یک برس نرم به آرامی کاملا تمیز کنید.

اگر علت کم و زیاد شدن باد کولر گازی برطرف نشد و کویل‌ها باز هم یخ زدند، با یک تعمیرکار با تجربه تماس بگیرید تا لوله‌های حمل گاز دستگاه را بررسی و علت کم شدن پرتاب باد کولر پنجره ای را رفع کند. او میزان شارژ گاز کولر را اندازه‌گیری می‌کند و اگر مقدار آن کمتر از حد معین باشد، پاسخ علت کم شدن پرتاب باد کولر گازی چیست احتمالا نشتی لوله‌ها خواهد بود. جهت رفع علت کاهش پرتاب باد کولر گازی، محل نشتی پیدا شده و گاز دستگاه مجددا شارژ می‌شود.

 

علت کم شدن پرتاب باد کولر پنجره ای

 

نادیده گرفتن علت کاهش پرتاب باد کولر گازی

حتما برای یافتن علت کم شدن پرتاب باد کولر گازی چیست و علت کم شدن پرتاب باد کولر پنجره ای اقدام کنید. زیرا در صورت وجود چنین مشکلی شما برای دمای دلخواه، سرعت و دمای کولر گازی را بیشتر خواهید کرد. این موضوع فشار زیادی به دستگاه آورده و دست کم باید منتظر داغ کردن کمپرسور و افزایش مصرف برق باشید. پس در پیدا کردن علت کم و زیاد شدن باد کولر اسپیلت تعلل نکنید. در ادامه علت کم شدن پرتاب باد کولر ماشین (پراید و ...) را بررسی می‌کنیم.

 

علت کم شدن پرتاب باد کولر ماشین پراید

 

علت کم شدن پرتاب باد کولر ماشین

علاوه بر علت کم شدن پرتاب باد کولر گازی چیست، علت کم شدن پرتاب باد کولر ماشین (از جمله علت کم شدن پرتاب باد کولر ماشین 405، علت کم شدن پرتاب باد کولر 206، علت کم شدن پرتاب باد کولر پراید و ...) نیز از سوالات رایج افراد است. در اینجا به راه‌های رفع علت کم شدن پرتاب باد کولر ماشین اشاره کوتاهی می‌کنیم:

  1. سلامت اجزای تشکیل دهنده کولر خودرو برای رفع علت کم شدن پرتاب باد کولر ماشین
  2. تمیز کردن دریچه‌های پرتاب باد کولر جهت رفع علت کم شدن باد کولر ماشین
  3. کاهش ورود گرما به داخل کابین خودرو (پارک نکردن در آفتاب و...)
  4. تمیز و تعویض کردن فیلترهای تصفیه هوای تهویه خودرو

همان‌طور که ملاحظه می‌کنید، علت قطع شدن پرتاب باد کولر ماشین و یا کم شدن باد آن را می‌توان با رعایت نکات ساده‌ای رفع کرد. اگر این نکات به رفع علت قطع شدن پرتاب باد کولر ماشین، علت کم شدن پرتاب باد کولر پراید و ... کمکی نکرد، با یک تعمیرکار مشورت کنید.

تعمیر کولر گازی و اسپلیت
برای سرویس تعمیر کولر گازی و اسپلیت از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading