علت کم و زیاد شدن پرتاب باد کولر گازی و ماشین چیست؟

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
علت کم و زیاد شدن پرتاب باد کولر گازی و ماشین چیست؟

پیدا کردن علت کم و زیاد شدن باد کولر اسپیلت و کولر ماشین، از جمله دغدغه افرادی است که از کولر گازی و کولر ماشین استفاده می کنند، اما علت کم شدن پرتاب باد کولر ماشین و کولر گازی چیست؟

چه در حالت گرمایش و چه در حالت سرمایش، علت کاهش پرتاب باد کولر گازی و یا علت کم و زیاد شدن باد کولر گازی هر چه که باشد، عدم رسیدگی به آن، می‌تواند باعث مشکلات جدی در دستگاه شود. به همین دلیل، در این مطلب به بررسی علت کم شدن پرتاب باد کولر ماشین، کولر پنجره ای و اسپیلت می پردازیم؛ تا شما هنگام روبرو شدن با چنین مشکلی، دقیقا بدانید که علت کم شدن پرتاب باد کولر گازی چیست؟

 

قبل از هر چیز بهتر است با نحوه عملکرد و باد دهی کولر گازی آشنا شویم تا بهتر دلایل و علت کم و زیاد شدن باد اسپیلت را درک کنیم. 

 

نحوه عملکرد کولر گازی

نحوه عملکرد کولر گازی به این صورت است که، گرمای محیط را دریافت می‌کند و هوای گرم را از روی کویل های خود عبور می‌دهد و به کمک سیکل سرمایشی خود، هوای گرم را به هوای خنک تبدیل کرده و دوباره به محیط برمی‌گرداند. این کار تا زمانی که دمای محیط به آن دمای مشخص شده برسد، ادامه پیدا می‌کند.

گاهی اوقات در انجام این پروسه، با کم شدن یا کم و زیاد شدن باد کولر اسپیلت روبرو می‌شوید و این به این معنی است که کولر گازی، عملکرد و وظیفه خود را به درستی انجام نمی‌هد. در چنین مواقعی است که پیدا کردن علت کم و زیاد شدن باد کولر اسپیلت اهمیت پیدا می‌کند.

 

علت کم شدن پرتاب باد کولر گازی پنجره ای

 

علت کم و زیاد شدن باد کولر اسپیلت چیست؟

دلایل و علت کم و زیاد شدن باد کولر اسپیلت زیاد است. اما گاهی اوقات این دلایل ساده و راحت است و شما می تواتید با بررسی و تشخیص علت کم شدن پرتاب باد کولر گازی، به راحتی خودتان در منزل این مشکل را بر طرف کنید. مثلا کافی است مطمئن شوید که کولر گازی را در دمای مناسب و با شدت پرتاب باد مناسب تنظیم کرده اید.

اما گاهی اوقات علت کاهش پرتاب باد اسپیلت، به دلایل دقیق‌تر و فنی‌تر است، به همین دلیل لازم است که برای رفع آن از یک متخصص تعمیرات کولر گازی کمک بگیرید. اگر تنظیمات دستگاه مشکلی نداشت، علت کاهش پرتاب باد کولر گازی و روش رفع آن را در موارد زیر جستجو کنید:

 

 خرابی بلوورها، علت کم شدن پرتاب باد کولر گازی

اصلی‌ترین علت کم و زیاد شدن باد کولر اسپیلت مربوط به مشکل و ایراد در قطعه بلوور کولر گازی است. بلوور کولر در یونیت داخلی قرار دارد و وظیفه آن کشیدن هوای گرم موجود در محیط به داخل پنل داخلی و چرخش هوا است. بلوور کولر گازی، با گردش محوری خود این کار را انجام می‌دهد.

حالا اگر مشکلی در این قطعه بوجود بیاید، میزان مکش هوای محیط کم میشود و در نتیجه، مقدار و میزان پرتاب باد خنک تولید شده هم کاهش می‌یابد. از جمله مشکلات این قطعه که می‌تواند علت کم و زیاد شدن باد کولر اسپیلت باشد عبارت‌اند از:

  • جرم بالا در سطح پره‌های بلوور
  • وجود مشکل در موتور بلوور

 

علت نوسان باد کولر گازی

 

نحوه رفع مشکلات بلوور کولر گازی

برای برطرف کردن علت کم شدن پرتاب باد کولر گازی پنجره ای، به دلیل خرابی بلوور، دستگاه را خاموش، و موتور بلوور را بررسی کنید. در صورت حجم بالای آلودگی روی موتور و پره‌ها، آن را با مسواک و یا برس کوچک تمیز کنید. این کار را به آرامی و با دقت انجام دهید چرا که سطح پره ها بسیار تیز است.

دستگاه را روشن کنید. اگر شدت باد همچنان کم است، از یک تعمیرکار برای یافتن پاسخ علت کم و زیاد شدن باد کولر اسپیلت کمک بگیرید. در این حالت، موتور بلوور به بررسی بیشتری پیش از رفع علت کاهش باد کولر گازی نیاز دارد.

 

کم و زیاد شدن باد کولر اسپیلت به دلیل کثیفی فیلترها

یکی دیگر از دلایل افزایش و علت کاهش باد کولر اسپیلت، به دلیل کثیفی و گرفتگی فیلترهای آن است. کولر گازی شما به همان میزان که هوا را به داخل کویل‌های خود می‌کشد، می‌تواند باد را تولید و پرتاب کند. بنابراین هرچقدر که میزان هوای دریافتی از محیط کم باشد، در نتیجه، میزان پرتاب باد هم به محیط کم می‌شود. 

کثیفی فیلترهای هوا موجب کاهش حجم هوای ورودی به دستگاه شده و علت کم شدن پرتاب باد کولر گازی پنجره ای خواهد بود، پس قبل از هرچیز، فیلترهای اسپیلت را بررسی کنید و در صورت کثیف بودن آنها را تمیز کنید. برای تمیز کردن فیلترها، می توانید به محتوای کامل نحوه تمیز کردن فیلتر کولر گازی مراجعه کنید.

 

رفع کثیفی فیلتر کولر گازی

بهترین راه برای رفع مشکل کثیفی فیلترها، سرویس کولر گازی به صورت دوره ای می‌باشد، که بهتر است سالی 2 بار این کار انجام شود. اما، علاوه بر سرویس کولر گازی، بهتر است که شما در بازه زمانی کوتاهتری اقدام به تمیز کردن فیلترها کنید، به خصوص زمانی که کولر گازی شما، به بخش هایی از منزل، مثل آشپزخانه نزدیک است و هوا و چربی ها، بیشتر و راحت تر وارد فیلتر می‌شوند و مناف آن را پر می‌کنند.

در حالت عادی، هر 3 ماه یکبار این فیلترها را تمیز کنید. اگر کولر گازی شما در فضای کاری یا آشپزخانه نصب شده است، این زمان را به هر 2 هفته یکبار کاهش دهید تا شاهد کم و زیاد شدن باد کولر اسپیلت نباشید. 

 

علت کم و زیاد شدن باد کولر اسپیلت

 

یخ زدگی کویل های اواپراتور و علت کم و زیاد شدن باد کولر اسپیلت

در ادامه علت کم شدن پرتاب باد کولر، به بررسی کویل‌های خنک کننده اواپراتور کولر می‌رسیم که در داخل یونیت داخلی آن قرار دارند. اگر این کویل ها یخ بزنند، مانع جریان هوای وارد شده به دستگاه شده و در نتیجه میزان هوای خنک شده برای خروج از دستگاه به خارج کم می‌شود و روند عملکرد طبیعی اسپیلت دچار مشکل می‌شود. برای رفع علت کم و زیاد شدن باد کولر اسپیلت به دلیل یخ زدن کویل ها، می‌توانید موارد زیر را بررسی کنید.

علت کم و زیاد شدن باد کولر گازی به خاطر یخ زدگی کویل‌های اواپراتور دلایل متفاوتی دارد. این دلایل عبارت اند از:

  • کثیفی فیلترهای هوا
  • کثیفی و انسداد در کویل‌های اواپراتور
  • کم بودن میزان گاز دستگاه

 

رفع علت یخ‌زدگی کویل‌ها

حالا که میدانیم در این شرایط علت کم و زیاد شدن پرتاب باد کولر اسپبلت چیست، ابتدا باید کویل های اواپراتور را بررسی کنید و اگر کویل‌ها یخ زده‌اند، برای رفع  این مشکل، ترموستات فن کولر را از حالت خودکار به حالت روشن قرار دهید.( از حالت Auto به حالت ON) تا به ذوب یخ کمک کند. در ادامه، برای رفع علت کم شدن پرتاب باد کولر پنجره ای فیلترهای هوا را تعویض، و کویل‌ها را با یک برس نرم به آرامی کاملا تمیز کنید.

اگر مشکل کم و زیاد شدن باد کولر گازی برطرف نشد و کویل‌ها باز هم یخ زدند، با یک تعمیرکار با تجربه تماس بگیرید تا لوله‌های حمل گاز دستگاه را بررسی و مشکل را رفع کند. مورد بعد بررسی  میزان شارژ گاز کولر  می‌باشد.

اگر بعد از بررسی متوجه شدید که مقدار آن کمتر از حد معین است، باید علت آن را پیدا و سپس اقدام به شارژ گاز کولر گازی کنید. علت کم شدن گاز کولر گازی، می‌تواند به دلیل نشتی لوله‌ها باشد.

 

علت کم شدن پرتاب باد کولر پنجره ای

 

کاهش پرتاب باد کولر، به دلیل خراب شدن برد 

برد کولر گازی، بخشی است که وظیفه تجزیه و تحلیل فرمان ها و انتقال آنها به بخش مورد نظر را دارد، کوچکترین اختلال در روند کار برد، باعث اشکال در نحوه عملکرد کولر گازی می‌شود. گاهی اوقات به دلیل خراب بودن برد کولر گازی و عدم تجزیه و تحلیل درست فرمان، شما شاهد کم و زیاد شدن باد کولر اسپیلت هستید.

در نتیجه، اگر بعد از موارد بالا، مشکلی در کولر گازی ندید، بهتر است به سراغ برد آن بروید و از سالم بودن تمام قطعات آن مطمئن شوید. پیشنهاد ما به شما این است که این کار را به یک تعمیرکار بسپارید، زیرا بررسی قطعات برد کاری کاملا تخصصی می‌باشد. اما اگر شما فردی فنی هستید، میتوانید از محتوای کامل "تعمیر برد کولر گازی" کمک بگیرید.

 

مشکل نوسانات برق و خرابی محافظ برق

همیشه قرار نیست که علت کم و زیاد شدن باد کولر گازی را در خرابی قطعات پیدا کنید. گاهی اوقات این مشکل به دلیل نوسانات برق بوجود می آید و شما شاهد کاهش و افزایش باد کولر گازی هستید، اگر در جایی زندگی می کنید که نوسانات برق زیاد است، بهتر است برای رفع مشکل کم شدن باد کولر گازی، از محافظ برق کمک بگیرید.

علاوه بر بررسی نوسانات برق، اگر از قبل از دستگاه محافظ برق استفاده می‌کردید، مشکل می‌تواند از خرابی و عملکرد نادرست آن باشد. پس هنگام مواجه شدن با مشکل کاهش پرتاب باد کولر، قبل از هرچیز، این دو مورد را بررسی کنید.

 

انسداد  و نشتی در لوله کشی اسپیلت

از آنجایی که هوای خنک تولید شده در کولر گازی، از لوله کشی اسپیلت گذشته و به فضای خانه وارد می‌شود، اگر این مسیر دچار گرفتگی و نشتی باشد، طبیعتا میزان هوای کمتری به داخل خانه وارد می‌شود و شما شاهد نوسانات و کم و زیاد شدن باد کولر گازی خواهید بود.

بررسی و عیب یابی این مشکل، نیاز به تخصص و مهارت دارد، پس بهتر است از یک متخصص تعمیر کولر گازی کمک بگیرید.

 

اهمیت رفع علت نوسان باد کولر گازی

حتما برای یافتن علت کم و زیاد شدن پرتاب باد کولر گازی و کولر پنجره ای اقدام کنید؛ زیرا در صورت وجود چنین مشکلی شما برای دمای دلخواه، سرعت و دمای کولر گازی را بیشتر خواهید کرد. این موضوع فشار زیادی به دستگاه آورده و دست کم باید منتظر داغ کردن کمپرسور و افزایش مصرف برق باشید. پس در پیدا کردن علت کم و زیاد شدن باد کولر اسپیلت تعلل نکنید. در ادامه علت کم شدن پرتاب باد کولر ماشین (پراید و ...) را بررسی می‌کنیم.

 

علت کم شدن پرتاب باد کولر ماشین پراید

 

در بالا به بررسی علت کم و زیاد شدن باد کولر اسپیلت پرداختیم، اما علاوه بر اینکه این مشکل در کولر گازی وجود دارد، شما در بسیاری از مواقع شاهد کم و زیاد شدن باد کولر خودرو نیز هستید. به همین دلیل در ادامه به بررسی علت کم شدن پرتاب باد کولر ماشین می‌پردازیم.

 

علت کم شدن پرتاب باد کولر ماشین چیست؟

علاوه بر علت کم شدن پرتاب باد کولر گازی، علت کم شدن پرتاب باد کولر ماشین ، از جمله علت کم شدن پرتاب باد کولر ماشین 405، 206، پراید و ... نیز از سوالات رایج افراد است. برطرف کردن این علائم و رسیدی زودهنگام به آنها، مانع خراب شدن بیشتر قطعات و جلوگیری از هزینه های گزاف می‌شود. از دلایل عمده آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

مسدود شدن سیستم کولر ماشین با قارچ و کپک

زمانی که رطوبت در داخل سیستم کولر ماشین زیاد شود، مکان مناسبی برای رشد قارچ و کپک می‌شود. در نتیجه مسیر خروج باد کولر را می‌بندد و همین موضوع علت کم شدن پرتاب باد کولر ماشین می‌شود.

برای جلوگیری از این مشکل، بهتر است هر از گاهی اواپراتور کولر ماشین را تمیز کنید و فرایند یخ زدایی را برای خشک نگه داشتن سیستم داخلی کولر ماشین انجام دهید.

 

شل و گشاد شدن بست های کولر خودرو

شل شدن و گشاد شدن هر گونه بست در سیستم سرمایشی خودرو، به خصوص ایراد و مشکل در بست بلوور کولر ماشین، باعث می‌شود که میزان پرتاب باد کولر ماشین کاهش یابد. در نتیجه برای رفع این مشکل بهتر است، که تمامی بست ها را بررسی و چک کنید و در صورت دیدن هر گونه پارگی و شکستی در بست، آن را تعویض کنید.

 

کثیف بودن فیلترها، علت کم شدن پرتاب باد کولر ماشین

یکی دیگر از دلایل قطع شدن باد کولر خودرو و یا کم و زیاد شدن آن، به علت گرفتگی و کثیفی فیلترهای کابین ماشین است. همانطور که میدانید، به دلیل نوع عملکرد فیلترها، که وظیفه تمیز کردن هوا و انتقال آن به کابین ماشین را دارند و همچنین میزان زیاد آلودگی هوا و وجود ذرات گرد و غبار و کثیف در هوا، امکان گرفتگی فیلترها زیاد است.

در نتیجه شما شاهد کم شدن پرتاب باد کولر ماشین می‌شوید. یه همین دلیل لازم است که هر 20.000 کیلومتر یک بار، این فیلترها تعویض شوند.

 

راه های رفع علت کم شدن پرتاب باد کولر ماشین

درادامه به راه‌های رفع علت کم شدن پرتاب باد کولر ماشین اشاره کوتاهی می‌کنیم تا از خرابی بیشتر و هزینه های گزاف جلوگیری کنیم.

  • سلامت اجزای تشکیل دهنده کولر خودرو را بررسی کنید.
  • تمیز کردن دریچه‌های پرتاب باد کولر جهت رفع علت کم شدن باد کولر ماشین
  • کاهش ورود گرما به داخل کابین خودرو (پارک نکردن در آفتاب و...)
  • تمیز و تعویض کردن فیلترهای تصفیه هوای تهویه خودرو

همان‌طور که ملاحظه می‌کنید، علت قطع شدن پرتاب باد کولر ماشین و یا کم شدن باد آن را می‌توان با رعایت نکات ساده‌ای رفع کرد. اگر این نکات به رفع مشکل قطع شدن پرتاب باد کولر ماشین، علت کم و زیاد شدن پرتاب باد کولر پراید و ... کمکی نکرد، با یک تعمیرکار مشورت کنید.

در این محتوا به بررسی کامل علت کم و زیاد شدن باد کولر اسپیلت پرداختیم و راهکارهای لازم برای رفع این مشکل را شرح دادیم. در ادامه چند  علت کم شدن پرتاب باد کولر ماشین را بررسی کردیم. امیدواریم با خواندن این مطلب، به راحتی مشکل کولر گازی و ماشین خود را عیب یابی کنید.

4.5 امتیاز از 1458 رای


برچسب‌ها:
تعمیر کولر گازی و اسپلیت
برای سرویس تعمیر کولر گازی و اسپلیت از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین