تعمیر برد کولر گازی

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
تعمیر برد کولر گازی

تعمیر برد کولر گازی نمونه‌ای از خدماتی است که در تعمیر کولر گازی ارائه می‌شود. یکی از بخش هایی که ممکن است باعث اختلال در عملکرد و یا روشن نشدن کولر گازی شما شود، برد کولر گازی می‌باشد. برد کولر گازی هدایت کننده سیستم سرمایشی و عملکردی قطعات در این وسیله است و تعمیرات آن از حساسیت بالایی برخوردار است. 

از آنجایی که قیمت برد کولر گازی به دلیل اهمیت بالایی که در کولر گازی دارد به نسبت دیگر قطعات بیشتر است، بنابراین بهتر است برای تعمیر برد کولر گازی، از یک تعمیرکار و متخصص کاربلد کمک بگیرید.

اما از آنجایی که بعضی افراد فنی هستند و تمایل دارند این کار را خودشان انجام دهند، ما در این محتوا به بررسی کامل برد کولر گازی و نقش این قطعه در عملکرد این وسیله سرمایشی پرداخته ایم و همچنین  اجزای آن و  نحوه عیب یابی و تعمیر آن را شرح داده ایم.

 

برد کولر گازی چیست؟

برد کولر گازی یکی از اصلی ترین بخش‌های کولر گازی است که مثل مغز عمل می‌کند؛ در واقع وظیفه دستور و فرمان برای هر کار، و هماهنگی و کنترل بخش‌های مختلف بر عهده برد کولر گازی می‌باشد. همین اهمیت و وظیفه آن باعث می‌شود که کوچکترین اخلال در آن باعث از کار افتادن کل دستگاه و خاموش شدن کولر گازی شود.

برد کولر گازی از قطعات کوچکتری تشکیل شده است که ایراد و خرابی در هر کدام از آنها باعث اختلال در برد و نهایتا کاهش عملکرد کولر گازی می‌شود. گاهی اوقات با تعمیر برد کولر گازی، مشکل دستگاه حل می‌شود؛ اما گاهی اوقات خرابی قطعات و برد به اندازه ای است که نیاز به تعویض برد می‌باشد.

 

وظیفه برد کولر گازی چیست؟

برد کولر گازی، در واقع دو وظیفه کلی دارد. که به شرح زیر می‌باشد.

 • وظبفه برق رسانی: وظیفه برق‌رسانی به بخش‌های مختلف، بر عهده برد کولر گازی می‌باشد؛ به این صوت که جریان برق شهری (220 ولت) که وارد کولر گازی می‌شود، توسط برد دریافت می‌شود و پس از تغییر ولتاژ به تمامی بخش هایی که برای عملکرد خود نیاز به برق دارند، ارسال می‌شود.
 • تجزیه و تحلیل دستورات: در واقع تمامی دستوراتی که شما به واسطه کنترل دستگاه به کولر گازی می‌دهید، اول توسط برد تجزیه و تحلیل می‌شود و سپس به قطعات مرتبط، برنامه های لازم را ارسال می‌کند.

 

برد کولر گازی

 

علائم خرابی و نیاز به تعمیر برد کولر گازی

همیشه خرابی برد کولر گازی، با نشانه هایی همراه است، که به دلیل هزینه زیاد برد، بهتر است در کمترین زمان اقدام به تعمیر برد کولر گازی کنید. یکی از مواردی که از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری می‌کند، سرویس کولر گازی به صورت دوره ای است. زیرا تمامی بخش های کولر گازی، توسط سرویسکار بررسی می‌شود. از علائم خرابی برد کولر گازی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کولر گازی روشن نمی‌شود : البته یکی از دلایل اصلی روشن نشدن کولر گازی، به دلیل خرابی برد آن است.
 • خاموش شدن ناگهانی کولر گازی
 • روشن نشدن دستگاه از طریق کنترل: بعد از بررسی کنترل، کار نکردن دستگاه به دلیل خرابی برد است.
 • خراب شدن کمپرسور کور گازی
 • سزما و یا گرمای بیش از حد

 

عیب یابی قطعات و تعمیر برد کولر گازی

گاهی اوقات خرابی برد کولر گازی، مربوط به خرابی یکی از قطعات آن می‌باشد که باید عیب یابی و برطرف شود. در ادامه شما را با خرابی بخش های مختلف برد کولر گازی آشنا می‌کنیم که خودتان بتوانید به راحتی، برد را عیب یابی و تعمیر کنید.

 

خرابی رله در برد کولر گازی

یکی از اصلی ترین قطعات برد کولر گازی، رله آن است که در شکل ها و اندازه های مختلفی موجود می‌باشد. خرابی رله باعث اختلال در عملکرد کمپرسور و فن کولر می‌شود. برای اطمینان از سالم بودن این قطعه، باید آن را تست کنید. برای این کار قطعه را از برد جدا کنید و به کمک یک آمپرمتر آن را بررسی کنید. در صورت خراب بودن باید رله برد را تعویض کنید. 

 

خرابی آی سی رگولاتور

زمانی که برد کولر گازی، نیاز به یک ولتاژ ثابت دارد از آی سی رگولاتور استفاده می‌شود. گاهی اوقات آی سی بیش از اندازه داغ می‌شود و می سوزد؛ به همین دلیل بعد از بررسی رله برد، بهتر است از سالم بودن آن مطمئن شوید. برای اطمینان از سلامت آی سی رگولاتور، می‌توانید از کمپرسور کمک بگیرید. در صورت سوختن آی سی لازم است که این قطعه به طور کامل تعویض شود.

 

تعمیر برد کولر گازی

 

سوختن ترانسفورماتور برد کولر گازی

وظیفه دو قطعه ترانسفورماتور و رگولاتور در برد کولر گازی، تبدیل برق با ولتاژ 220 ولت شهری به ولتاژی بین 12 تا 24 ولت می‌باشد. فرض کنید که این قطعات دچار خرابی شوند، پس تبدیل ولتاژ به درستی انجام نمی‌شود و در نهایت برق رسانی به بخش های مختلف دستگاه هم دچار اختلال می‌شود.

ابتدا باید این قطعه را بررسی کنید و بعد از مطمئن شدن از خرابی آن، به کمک لحیم آن را از برد جدا کنید و یک ترانسفورماتور جدید را جایگزین کنید.

 

تعمیر برد کولر گازی به کمک سیم مادون قرمز

کنترل از راه دور دستگاه به کمک مادون قرمز کار می کند و دستورات را به کولر گازی منتقل می کند. مادون قرمز، در بخش جلویی پنل کولر گازی قرار دارد و به کمک یک سیم که متصل به برد است، اطلاعات دریافتی را جهت تجزیه و تحلیل به برد می‌فرستد.

گاهی اوقات سیم رابط بین مادون قرمز و برد شل و یا قطع می‌شود؛ بهتر است برای تعمیر برد کولر گازی، ابتدا این سیم را بررسی کنید و در صورت قطع بودن آن را وصل کنید.

 

خرابی مقاومت های برد کولر گازی

مقاومت ها در برد کولر گازی این وظیفه را دارند که، با کنترل ولتاژ برق، مانع از سوختن قطعات کولر و همچنین خود برد شوند؛ به همین دلیل مهم است که شما به صورت دوره ای کولر گازی خود را سرویس کنید و از سالم بودن مقاومت ها مطمئن شوید.

حالا اگر متوجه خرابی یکی از مقاومت ها شدید، بهتر است هرچه سریعتر ان را تعویض کنید.

 

بررسی خازن ها در تعمیر برد کولر گازی

ممکن است هنگام مشاهده برد کولر، تعداد زیادی خازن ببینید، خرابی هر کدام از آنها باعث اختلال در عملکرد برد می‌شود. به همین دلیل علاوه بر مقاومت، بررسی خازن ها در هنگام سرویس کولر گازی، اهمیت زیادی دارد. برای بررسی سالم بودن خازن، کافی است از یک اهم متر کمک بگیرید، در صورتی که اهم متر هیچ تغییری نداشت، خازن خراب است و لازم است که آن را تعویض کنید.

 

تعمیر برد کولر گازی

 

علت خرابی برد کولر گازی

از مهمترین دلایلی که باعث اختلال در عملکرد و خرابی برد کولر گازی می‌شود، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نوسانات برق:
 • نصب نادرست کولر گازی :
 • عدم سرویس به موقع کولر گاری : از مهمترین دلایل خرابی برد، سرویس نکردن کولر گازی می‌باشد. سرویسکار تمامی قطعات و نوسانات برقی را بررسی می کند و پیش از بروز مشکل، ایرادات احتمالی را رفع می‌کند.
 • سیم کشی نامناسب : سیم کشی نامناسب، می‌تواند باعث خرابی تمامی قطعات از جمله برد کولر گازی شود.
 • استفاده نادرست از کابل ها : این ایراد به نصاب کولر گازی برمی‌گردد، به همین دلیل اهمیت دارد کاز یک نصاب و متخصص خوب و ماهر کمک بگیرید.

 

سوختن برد کولر گازی بر اثر نوسانات برق

برد قطعه ای است که به طور مستقیم با برق کار می‌کند، به همین دلیل نوسانات برق، باعث تغییر در ولتاژ و آسیب رساندن به برد کولر گازی می‌شود. اولین دلیل عمده سوختن برد کولرهای گازی را می‌توان نوسانات برق دانست.

بردها از مدارهای الکترونیکی تشکیل‌شده‌ و همچنین قطعات نصب‌شده بر روی برد به مقدار مشخصی ولتاژ نیاز دارد و اگر به هر دلیلی این ولتاژ کم یا زیاد شود باعث آسیب به برد شده و ممکن است برد کاملاً دچار سوختگی شود و نیاز به تعویض و یا تعمیر برد کولر گازی داشته باشید.

 

نصب نادرست کولر گازی

دومین دلیل که جزو شایع‌ترین دلایل سوختن بردهای الکترونیکی کولرگازی است رعایت نکردن نکات مهم و ایمنی در هنگام نصب کولر گازی است.نصب نادرست دستگاه و سیم های مرتبط با آن علاوه بر خرابی برد، باعث آسیب رسیدن به قطعات دیگر هم می‌شودغ بنابراین برای نصب و رفع مشکلات بیان شده در ازتباط با برد کولر گازی بهترین اقدام، راهنمایی و مشورت گرفتن از افراد متخصص و ماهر است.

 

برد کولر گازی

 

مزایای تعمیر برد کولر گازی

یکی از نکات مهمی که همواره باید به آن توجه داشت این است که تمامی وسایل برقی به سرویس و بازدید در فواصل زمانی منظم برای بیشتر شدن طول عمر دستگاه و بازدهی مناسب و بیشتر نیاز دارند. در واقع مزیت اصلی سرویس به موقع برد کولر گازی بالا رفتن راندمان آن است.

یکی دیگر از مزیت‌های اصلی سرویس و تعمیر برد کولر گازی، آن هم به موقع این است که، شما با این کار احتمال خرابی کولر گازی را به شدت کم می‌کنید و مجبور نمی‌شوید که برای عیب یابی و تعمیر کولر گازی یا حتی تعویض آن هزینه گزافی را خرج کنید. این را بدانید که هزینه تعمیر برد کولر گازی نسبت به هزینه تعویض و تعمیر کلی کولر گازی بسیار ناچیز است.

 

تعویض برد کولر گازی

گاهی اوقات آنقدر خرابی برد زیاد است که دیگر تعمیر برد کولر گازی، جوابگو نیست و بهتر است که برد را به طور کامل عوض کنید. برای تعویض برد می‌توانید با رعایت نکات ایمنی، مراحل زیر را انجام دهید:

 1. ابتدا بدنه بخش داخلی (furance) کولر گازی را باز می‌کنید. پس از باز کردن بدنه، با دریچه ای که از برد کنترل در برابر گرد و غبار محافظت می‌کند رو به رو می شوید. پیچ‌های این دریچه را با پیچ گوشتی باز کنید. تا به برد کنترل و سیم‌های متصل به آن برسید.
 2. قبل از جدا کردن سیم‌ها، از وضعیت اتصال سیم‌ها عکس بگیرید چون ممکن است محل اتصال سیم‌ها را فراموش کنید
 3. در کنار برد کنترل کولر گازی، پنج کانکتر که با حروف G، C، R، Yو W مشخص شده اند دیده می‌شوند. این کانکترها از قسمت‌های اصلی برد کنترل محسوب می‌شوند. آن‌ها را با پیچ گوشتی مناسب باز کنید.
 4. سیم‌های متصل به برد کنترل کولر گازی را با دم باریک از آن جدا کنید. سوکت سیم‌های رنگی که به بالای برد متصل شده‌اند را نیز از آن بیرون بکشید.
 5. پیچ‌هایی که برد کولر گازی را سر جای خود نگه داشته اند را باز کنید و برد کنترل را از جای خود خارج کنید.
 6. برد جدید را از قبل تست کنید و از سالم بودن آن مطمئن شوید، سپس مطابق با اتصالات برد قبلی، آن را در محل مورد نظر متصل کنید و از روی عکسی که گرفته اید، سیم ها را وصل کنید.

ولی به یاد داشته باشید که اگر تخصص لازم را نداشته باشید ممکن است باعث ایجاد عواقب بدتری برای کولر گازی خود شوید. شما می‌توانید برای تعویض و تعمیر برد کولر گازی، از متخصصین فعال در "خدمت از ما" کمک بگیرید.

 

قیمت برد کولر گازی

 

قیمت برد کولر گازی و تعمیر آن

تعیین هزینه تعمیر برد کولر گازی و یا تعویض انواع برد و مدارهای الکترونیکی به نوع خرابی موجود در آن بستگی دارد. در واقع ممکن است برای سرویس و تعمیر برد کولر گازی خدماتی نظیر، تست کمپرسور، تست سنسور دما، عیب یابی ارورها، تست و کنترل دریچه، تست فن و ... باشد.

در صورتی که امکان تعمیر برد کولرگازی وجود نداشته باشد، تعمیرکار ناچار به تعویض آن با یک نمونه اورجینال و شرکتی است که این روند باعث افزایش هزینه خدمات ارائه شده می‌شود. به یاد داشته باشید که هدف همیشگی بازار آنلاین "خدمت از ما" این است که با قیمت مناسب و شفاف و کیفیت خدمات رسانی بالا رضایت مشتریان عزیز را جلب نماید.

 

سوالات متداول پیرامون تعمیر برد کولر گازی

در ادامه به سوالات متداولی که پیرامون تعویض و تعمیر برد کولر گازی و همچنین نحوه دسترسی به خدمات "خدمت از ما"، زیاد پرسیده می‌شود پاسخ می‌دهیم.

 

چگونه می‌توانیم خدمات تعمیر برد کولر گازی را سفارش دهیم؟

شما می‌توانید از طریق سایت و اپلیکیشن "خدمت از ما" درخواست تعمیر کولر آبی را ثبت کند و به سوالات اولیه پیرامون نوع خدمات مورد نیاز، که می تواند تعویض و یا تعمیر برد کولر گازی باشد، پاسخ دهید. پس از ان 5 متخصص قیمت پیشنهادی خود را برای شما ارسال می کنند و شما می توانید با بررسی پروفایل هر یک، بهترین فرد را انتخاب کنید.

 

خدمات تعمیر برد کولر گازی برای چه برندهایی انجام می‌شود؟

کولر گازی شما از هر برند و مدلی که باشد در آخر تکنسین‌های مجرب "خدمت از ما" از پس تعمیرشان بر می‌آیند. تعمیر برد کولر گازی سامسونگ، اجنرال، ال جی، گری، دوو و همچنین تعمیر برد کولر گازی پرتابل و دیگر مدلها و برندهای موجود در بازار. این راه هم بدانید که تعمیر انواع برندها و تعمیر برد کولر گازی کار هرکسی هم نیست. چون تعمیر هر برند تخصص خودش را می‌طلبد.

 

دلایل نیاز به سرویس و تعمیر برد کولر گازی؟

یکی از رایج ترین مشکلات کولر گازی، روشن نشدن کولر است که دلایل زیادی هم دارد. که اصلی ترین آن هم می‌توان به خرابی برد کولر گازی اشاره کرد که برای جلوگیری از این رخداد باید همت را جزم کرد و قبل از آمدن فصل گرما دست به کار شد و به سرویس و عیب یابی برد کولر گازی پرداخت. درست است که تمامی برندهای کولر گازی تقریبا مشکلات مشابه دارند، اما در بعضی موارد، علت ها می‌تواند کمی متفاوت باشد.

برای مثال می‌توانید علت روشن نشدن کمپرسور کولر گازی جنرال و دیگر موارد را در محتوای مربوطه مطالعه و بررسی کنید.

 

سرویس دوره‌ای و تعمیر برد کولر گازی در روند عملکرد این قطعه تاثیر بسزایی دارد. توجه به مشکلات پیش آمده در کارکرد قطعات وابسته به برد کولر گازی در جلوگیری از آسیب به برد کولر گازی موثر است. 

 

قیمت برد کولر گازی جنرال

 

متخصصین ما علاوه بر تعمیر برد کولر گازی، چه خدماتی ارائه می‌دهند؟

متخصصین ما علاوه بر بررسی برد، به رفع مشکلاتی نظیر روشن نشدن کمپرسور کولر گازی، سرد یا گرم نشدن، به چرخش درنیامدن فن کولر گازی، اختلال در سنسور دما و دریچه‌ها و ... می‌پردازند. خوشبختانه تمامی تکنسین‌های ما با دانش بالای خود در مورد انواع ارورهای کولر گازی، می‌توانند کل مشکلات برد کولر را برطرف کنند و خیال شما را در تابستان گرم راحت کنند.

لازم به ذکر است هنگامی که کولر گازی شما دچار مشکل و نقص فنی شد از دستکاری کردن بی مورد آن خودداری کرده و از تحویل دستگاه به تعمیرگاه‌های غیر مجاز پرهیز کنید.

در این محتوا به شرح کامل وظیفه برد کولر گازی و عیب یابی و روش های بررسی و تعمیر برد کولر گازی پرداختیم، امیدواریم که به کمک این محتوا بتوانید مشکل و ایراد کولر گازی خود را برطرف کنید. لازم به ذکر است که اگر شما فردی فنی نیستید، می‌توانید برای از متخصصین "خدمت از ما" کمک بگیرید.

4.5 امتیاز از 1740 رای


تعمیر کولر گازی و اسپلیت
برای سرویس تعمیر کولر گازی و اسپلیت از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین