چگونه فیلتر هوای کولر گازی را تمیز کنیم؟

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
چگونه فیلتر هوای کولر گازی را تمیز کنیم؟

تمیز کردن فیلتر کولر گازی، یکی از کارهای مهمی است که در افزایش کارایی کولر گازی بسیار موثر است؛ در واقع فیلتر کولر گازی بر روی کویل پنل کولر قرار می‌گیرد و وظیفه فیلتر کردن هوا و جلوگیری از ورود گرد و غبار به محیط داخلی را دارد. از آنجایی که فیلتر کولر گازی کار تمیز کردن هوای ورودی به کویل را انجام می‌دهد پس مدام کثیف می‌شود و ممکن است شما شاهد درست کار نکردن این دستگاه باشید.

پس بهتر است که زودتر از سرویس دوره ای اسپلیت، فیلترها را تمیز کنید. در این مقاله ما به بررسی و شرح مرحله به مرحله تمیز کردن فیلتر کولر گازی و همچنین نحوه تمیز کردن کویل کولر گازی پرداخته ایم.

 

مراحل تمیز کردن فیلتر کولر گازی

در ادامه، قدم به قدم، نحوه تمیز کردن فیلتر کولر گازی اسپلیت را برای شما شرح می‌دهیم، انجام این کار اصلا سخت نیست و شما با خواندن مراحل زیر، می‌توانید به راحتی این کار را انجام دهید؛ اما اگر فردی فنی نیستید، می‌توانید از یک متخصص سرویس کولر گازی برای شستن فیلتر کمک کنید.

لازم به ذکر است که سرویسکار، هنگام سرویس اسپلیت این کار را انجام می‌دهد، اما از آنجایی که آلودگی زیاد است لازم است این کار زودتر و بیشتر از سرویس دوره ای انجام شود. در ادامه مراحل کلی شستن فیلتر کولر گازی، که یکی از مراحل سرویس کولر گازی تهران و سایر شهرهای دیگر است را بررسی می‌کنیم.

 

مرحله اول تمیز کردن فیلتر کولر گازی

قبل از هر چیز، باید برای ایمنی در حین کار، کولر گازی را خاموش کنید. معمولا کولر گازی به یک فیوز وصل است که با زدن دکمه آن فیوز، برق کولر گازی، قطع می‌شود. برای تمیز کردن فیلتر کولر باید قاب و پنل کولر گازی را باز کنید.

دو طرف کولر گازی، دو فرو رفتگی قرار دارد که به شما برای باز کردن قاب کمک می کند. پیشنهاد می‌کنیم ابتدا یک طرف پنل را به سمت بیرون بکشید و پس از خروج آن، طرف دیگر آن را بکشید. البته پنل‌ها با کمی سفتی در جای خودشان قرار گرفته‌اند که با کمی زمان گذاشتن، از جای خود در می‌آیند. 

 

تمیز کردن فیلتر کولر گازی clogged air filter cleaning

 

مرحله دوم، باز کردن فیلتر کولر گازی

بعد از برداشتن قاب، شما فیلترها را به راحتی می بینید، کافی است که لبه‌ی پایینی فیلتر را به سمت خودتان بکشید؛ فیلتر به راحتی از جای خودش خارج می‌شود، درست مانند شکل زیر. توجه کنید که 2 فیلتر درون کولر گازی  قرار داردف پس هر دو را برای تمیز کردن خارج کنید.

 

تمیز کردن فیلتر کولر گازی

 

مرحله سوم، شستن فیلتر کولر گازی

بعد از خارج کردن فیلترها، آن‌ها را با کمی موارد شوینده و یک برس و با فشار زیاد آب، مثل شکل زیر، بشویید. می‌توانید از مسواک قدیمی خودتان برای این کار استفاده کنید، تا تمامی لکه ها و گرد و غبارهای روی فیلتر کاملا تمیز شود. پس از شستشوی فیلتر هوای کولر گازی، بگذارید آب آن‌ها برود و کاملا خشک شوند.

 

فیلتر کولر گازی

 

مرحله چهارم، قرار دادن فیلتر در کولر گازی

اینک، بالای فیلتر را و سپس پایین فیلتر کولر گازی را در جای خودش قرار دهید،  یعنی جا زدن فیلتر به این صورت است که از عقب فیلتر شروع کرده، اول بخش انتهایی را در سر جای خود قرار می‌دهید و بعد قسمت جلویی فیلتر (برای درک بهتر، به تصویر زیر توجه کنید). بعد از آن مثل مرحله اول درب پنل یا همان قاب کولر گازی را جای بزنید. 

در نهات برق کولر گازی را مجددا وصل و کولر گازی را روشن کنید. حالا وقت آن است که تفاوت هوای کولر را قبل از تمیز کردن فیلتر کولر گازی و بعد از آن را مشاهده کنید و از هوای مطبوع لذت ببرید.

 

تميز كردن فيلتر كولر گازي

 

استفاده از اسپری تمیز کننده، برای تمیز کردن فیلتر کولر گازی

اگر انجام مراحل بالا، برای شما دشوار است، می‌توانید از اسپری های تمیز کننده فیلتر استفاده کنید. استفاده از این نوع اسپری‌ها، برای تمیز کردن فیلتر کولر گازی این روزها بسیار رواج دارد. با استفاده از اسپری تمیز کننده کولر اسپلیت و اسپری شستشوی اسپیلت گرد و غبار و چربی‌های جمع شده روی فیلتر زدوده می‌شود و تا حدودی کار شما را راه می‌اندازد.

برای استفاده از آن، کافی است که مانند مراحل بالا قاب کولر گازی را باز کنید و با کمک اسپری، فیلترها را تمیز کنید.

 

بهترین زمان تمیز کردن فیلتر کولر گازی

شاید برایتان این سوال پیش بیاید که چه زمانی فیلتر هوا کولر اسپلیت را تمیز کنیم؟ زمان تمیز کردن فیلتر کولر گازی با توجه به مکان استفاده از کولر و میزان گرد و خاک هوا منطقه‌ای است که در آن ساکن هستید. اگر در جایی پر گرد و خاک باشد، بهتر است هر دو سه روزی یک بار تمیز شود. در غیر اینصورت 1 تا 2 هفته‌ یکبار باید تمیز شود که حداکثر زمان آن، ماهی یک بار می باشد.

پس از تمیز کردن فیلتر به کویل پنل، که شبیه رادیاتور ماشین است، نگاهی می‌اندازیم و در صورت کثیف بودن باید آن را نیز تمیز کنیم. در قسمت بعدی نحوه شستن کویل کمپرسور کولر گازی را توضیح خواهیم داد.

(محتوای پیشنهادی: تست کمپرسور کولر گازی)

 

تمیز کردن کویل کمپرسور کولر گازی

 

تمیز کردن کویل کولر گازی

برای تمیز کردن کویل کولر گازی مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. ابتدا باید دستمالی داشته باشیم، ازجنسی که پرز نداشته باشد و تمیز باشد و فقط مخصوص این کار باشد.
  2. یک اسپری پاک کننده با کیفیت که از حداقل مواد شیمیایی (گاز پاک کن) بهره برده باشد تهیه می کنیم به دلیل اینکه کویل ها بسیار حساس هستند سعی شود تمام اصول رعایت شود.
  3. ابتدا روی کویل آب ریخته و میگذاریم خیس بخورد.
  4. مواد پاک کننده روی کویل اسپری شود و با دستمال روی آن کشیده تا تمام چربی ها برداشته شود و راه کویل باز شود سپس بگذارید تا خشک شود. در باز کردن دریچه کولر دقت کنید زیرا در هر کولر نحوه باز شدن آن تفاوت جزئی می کند (که اکثر کولر ها همان طور که گفتیم است) پس بهتر است که قبل از باز کردن دریچه آن ابتدا دفترچه آن را نیز مطالعه کنید زیرا به دلیل نداشتن آگاهی احتمال اینکه به کولر صدمه بزنید می باشد.

برای تمیز کردن دریچه کولر می توانید به مطلب چگونه دریچه کولر خانه را تمیز کنیم؟ مراجعه کنید.

 

چگونه فیلتر کولر گازی را تمیز کنیم

 

دلیل تمیز کردن کویل کولر گازی

کار کویل گرفتن هوای گرم درون اتاق و جایگزین کردن هوای خنک به جای هوای گرم می باشد که بعد از در آوردن فیلتر کولر گازی (Gas air filter) و مشاهده کردن کویل در صورت کثیف بودن باید آن را تمیز کرد چراکه در صورت کثیف بودن کویل کولر گازی، کولر عملکرد درستی نخواهد داشت.

 

سرویس سالیانه فیلتر و کویل کولر گازی

آخرین توصیه ما به شما، سرویس سالیانه کولر گازی است که یکی از مزایای آن کاهش مصرف برق کولر گازی است. بررسی قطعات و تمیز کردن فیلتر کولر گازی کاریست که حداقل یک یا دو بار در سال و مخصوصاً قبل از استفاده در ابتدای فصل تابستان، باید انجام شود.

اهمیت تمیز کردن فیلتر کولر گازی را تا به اینجا برایتان بیان کردیم. اگر می‌دانید برای تمیز کردن کولر گازی و اسپلیت تجربه کافی ندارید، بهتر است سرویس سالیانه کولر گازی خود را که شامل تمیز کردن فیلتر کولر هم می‌شود، به دست متخصص بسپارید. 

(بیشتر بدانید: علت آب دادن کولر گازی)

 

از بین بردن آلودگی سیستم تهویه مطبوع خانگی هوا بسیار بااهمیت است؛ چراکه وجود آلودگی در آن منجر به گسترش آلودگی و عوامل حساسیت زا در هوای کل خانه می‌شود. دقت کنید که پس از زدودن غبار و تمیز کردن فیلتر کولر گازی، مراقب تمیز کردن کویل اسپلیت هم باشید تا دستگاه بیشترین بازده را داشته باشد.

امیدواریم نکاتی که درباره نحوه تمیز کردن فیلتر کولر گازی بیان کردیم، به کارتان بیاید. برای یافتن متخصصین باتجربه برای سرویس کولر گازی و سرویس کولر آبی می توانید از سایت یا اپلیکیشن "خدمت از ما" کمک بگیرید.

سرویس کولر گازی و اسپلیت
برای سرویس سرویس کولر گازی و اسپلیت از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading