چگونه فیلتر هوای کولر گازی را تمیز کنیم؟

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
چگونه فیلتر هوای کولر گازی را تمیز کنیم؟

تمیز کردن فیلتر کولر گازی، که وظیفه فیلتر هوا را بر عهده دارد، در افزایش کارایی کولر گازی بسیار موثر است. در واقع فیلتر کولر گازی بر روی کویل پنل کولر قرار دارد که فیلتر کولر گازی کار تمیز کردن هوای ورودی به کویل را انجام می‌دهد. کویل کولر گازی شبیه رادیاتور ماشین می باشد و برای تولید هوای مطلوب و صرفه جویی در انرژی، فیلتر هوا باید هوای ورودی آن را فیلتر کند، تا عاری از گرد و غبار باشد.

در اینجا شما را با مراحل تمیز کردن فیلتر کولر گازی آشنا می‌کنیم و دلیل نیاز به تمیز کردن کویل و همچنین نحوه تمیز کردن کویل کولر گازی را به شما آموزش می‌دهیم.

تمیز کردن فیلتر هوا کولر گازی

در ادامه، قدم به قدم، نحوه تمیز کردن فیلتر هوا کولر اسپلیت را برای شما شرح می‌دهیم:

 1. ابتدا کولر گازی را خاموش کنید. معمولا کولر گازی به یک فیوز وصل است که با زدن دکمه آن فیوز، برق کولر گازی، قطع می‌شود. 
 2. اینک باید پنل کولر را باز کنید. پیشنهاد می‌کنیم ابتدا یک طرف پنل را به سمت بیرون بکشید و پس از خروج آن، طرف دیگر آن را بکشید. البته پنل‌ها با کمی سفتی در جای خودشان قرار گرفته‌اند، که با کمی زمان گذاشتن، از جای خود در می‌آیند. 
 3. لبه‌ی پایینی فیلتر را به سمت خودتان بکشید. فیلتر به راحتی از جای خودش خارج می‌شود. توجه کنید، 2 فیلتر قرار دارد. هر دو را خارج کنید. 
 4. آن‌ها را با کمی موارد شوینده و یک برس، زیر آب بشویید. می‌توانید از مسواک قدیمی خودتان برای این کار استفاده کنید. 
 5. پس از شستشوی فیلتر هوای کولر گازی، بگذارید آب آن‌ها برود و کاملا خشک شوند. 
 6. اینک، بالای فیلتر را در جای خودش قرار دهید و سپس پایین فیلتر را. 
 7. درب پنل را جای بزنید. 
 8. برق کولر گازی را مجددا وصل کنید.
 9. کولر گازی را روشن کنید و از هوای مطبوع لذت ببرید.

 

تمیز کردن فیلتر کولر گازی clogged air filter cleaning

 

استفاده از اسپری تمیز کننده کولر گازی برای تمیز کردن فیلتر کولر گازی

استفاده از اسپری تمیز کننده کولر گازی برای تمیز کردن فیلتر کولر گازی این روزها بسیار رواج دارد. با استفاده از اسپری تمیز کننده کولر اسپلیت و اسپری شستشوی اسپیلت گرد و غبار و چربی‌های جمع شده روی فیلتر زدوده می‌شود. 

 

زمان تمیز کردن فیلتر کولر گازی

شاید برایتان این سوال پیش بیاید که کی فیلتر هوا کولر اسپلیت را تمیز کنیم؟ زمان تمیز کردن فیلتر های هوا با توجه به مکان استفاده از کولر و میزان گرد و خاک هوا منطقه‌ای است که در آن ساکن هستید. اگر در جایی پر گرد و خاک باشد، بهتر است هر دو سه روزی یک بار تمیز شود. در غیر اینصورت 1 تا 2 هفته‌ای یکبار باید تمیز شود که حداقل آن نیز ماهی یک بار می باشد.

پس از تمیز کردن فیلتر به کویل پنل، که شبیه رادیاتور ماشین است، نگاهی می‌اندازیم و در صورت کثیف بودن باید آن را نیز تمیز کنیم. در قسمت بعدی نحوه شستن کویل کمپرسور کولر گازی، روش تست کمپرسور کولر گازی و پلاک خوانی کمپرسور کولر گازی را توضیح خواهیم داد.

 

آموزش نحوه تمیز کردن فیلتر کولر گازی کثیف بودن فیلتر هوای کولر گازی تمیز کردن کویل کمپرسور کولر گازی

 

تمیز کردن کویل کولر گازی

برای تمیز کردن کویل کولر گازی مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. ابتدا باید دستمالی داشته باشیم، ازجنسی که پرز نداشته باشد و تمیز باشد و فقط مخصوص این کار باشد.
 2. یک اسپری پاک کننده با کیفیت که از حداقل مواد شیمیایی (گاز پاک کن) بهره برده باشد تهیه می کنیم به دلیل اینکه کویل ها بسیار حساس هستند سعی شود تمام اصول رعایت شود.
 3. ابتدا روی کویل آب ریخته و میگذاریم خیس بخورد.
 4. مواد پاک کننده روی کویل اسپری شود و با دستمال روی آن کشیده تا تمام چربی ها برداشته شود و راه کویل باز شود سپس بگذارید تا خشک شود. در باز کردن دریچه کولر دقت کنید زیرا در هر کولر نحوه باز شدن آن تفاوت جزئی می کند (که اکثر کولر ها همان طور که گفتیم است) پس بهتر است که قبل از باز کردن دریچه آن ابتدا دفترچه آن را نیز مطالعه کنید زیرا به دلیل نداشتن آگاهی احتمال اینکه به کولر صدمه بزنید می باشد.

برای تمیز کردن دریچه کولر می توانید به مطلب چگونه دریچه کولر خانه را تمیز کنیم؟ مراجعه کنید.

 

دلیل تمیز کردن کویل کولر گازی

کار کویل گرفتن هوای گرم درون اتاق و جایگزین کردن هوای خنک به جای هوای گرم می باشد که بعد از در آوردن فیلتر کولر گازی (Gas air filter) و مشاهده کردن کویل در صورت کثیف بودن باید آن را تمیز کرد چراکه در صورت کثیف بودن کویل کولر گازی، کولر عملکرد درستی نخواهد داشت.

 

سرویس سالیانه فیلتر و کویل کولر گازی

آخرین توصیه ما به شما، سرویس سالیانه کولر گازی است که یکی از مزایای آن کاهش مصرف برق کولر گازی است. بررسی قطعات و تمیز کردن فیلتر هوای کولر گازی کاریست که حداقل یک یا دو بار در سال و مخصوصاً قبل از استفاده در ابتدای فصل تابستان، باید انجام شود. اهمیت تمیز کردن فیلتر کولر گازی را تا به اینجا برایتان بیان کردیم. اگر می‌دانید برای تمیز کردن کولر گازی و اسپلیت تجربه کافی ندارید، بهتر است سرویس سالیانه کولر گازی خود را که شامل تمیز کردن فیلتر کولر می‌شود، به دست متخصص بسپارید. 

از بین بردن آلودگی سیستم تهویه مطبوع خانگی هوا بسیار بااهمیت است؛ چراکه وجود آلودگی در آن منجر به گسترش آلودگی و عوامل حساسیت زا در هوای کل خانه می‌شود. امیدواریم نکاتی که درباره نحوه تمیز کردن فیلتر هوای کولر گازی بیان کردیم، به کارتان بیاید. دقت کنید که پس از زدودن غبار یا کثیفی فیلترهای هوای کولر اسپلیت، مراقب تمیز کردن کویل کولر گازی هم باشید تا دستگاه بیشترین بازده را داشته باشد.

برای یافتن متخصصین باتجربه برای سرویس کولر گازی و سرویس کولر آبی می توانید به این مقاله ها مراجعه نمایید.

 

 

 

 

 

سرویس کولر گازی و اسپلیت
برای سرویس سرویس کولر گازی و اسپلیت از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading