تميز كردن فيلتر كولر گازي

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
تميز كردن فيلتر كولر گازي

کم‌ترین فایده تميز كردن فيلتر كولر گازي، جلوگیری از مسدود شدن جریان عادی هوای دستگاه و ارتقای کارایی آن است. بسته به شرایط مختلف، سرویس کولر گازی به طور اساسی لازم نیست و کار ساده‌ای مانند شستن فیلتر کولر گازی می‌تواند عملکرد آن را به حالت اول برگرداند.

با ما همراه باشید تا ببینیم چگونه فیلتر کولر گازی را تمیز کنیم، با نکات ریز اینکار آشنا شویم و همچنین ببینیم که هرچند مدت یکبار باید آنها را شست‌وشو داد و تعویض کرد.

 

چگونه فیلتر کولر گازی را تمیز کنیم؟

گام به گامِ تمیز کردن فیلتر کولر گازی‌های اسپلیت را با تمیز نگه داشتن فیلتر سیستم تهویه مطبوع خانگی خانه شما بوی بهتری خواهد داشت، گردوغبار کمتر می‌شود و حتی آلرژن‌ها کاهش هم می‌یابد.

وقتی فیلترها مسدود شوند، ممکن است به اندازه گذشته باد مطبوع و قدرتمند هم نباشد. در نتیجه مدام درجه را پایین‌تر می‌آورید و کولر هم سخت‌تر کار می‌کند، اما نتیجه‌ای حس نمی‌شود. در نتیجه می‌توان گفت اینکار حتی می‌تواند به کاهش مصرف برق کولر گازی هم کمک کند.

مراحل اینکار را در ادامه می‌بینید:

 

1. دستگاه را در حالت Dry قرار دهید

اگر پیش از اینکه تصمیم به شستن فیلتر کولر گازی بگیرید، در حال استفاده از آن بوده‌اید، پس در سیستم رطوبت وجود دارد. رطوبتی که پیش از دست به کار شدن باید خشک شود و از بین برود.

برای اینکار، کافی‌ست دستگاه را روی حالت فن قرار دهید. حدود 30 تا 40 دقیقه طول می‌کشد تا رطوبت موجود در کولر گازی کاملا تبخیر شود.

 

2. کولر گازی را خاموش کنید

وقتی رطوبت دستگاه از بین رفت، پیش از انجام هرکار دیگری آن را برای ایمنی بیشتر خاموش کنید. به همین خاطر، توصیه می‌کنیم برای شستشوی فیلتر کولر گازی روزی را انتخاب کنید که خاموش کردن آن برای مدت کوتاهی آسایش شما را بهم نزند.

 

3. پوشش یونیت داخلی را باز کنید

لبه پایینی درب یونیت داخلی را به آرامی بلند کنید تا باز شود (برخی پنل‌ها هم کنار خود یک قفل دارند که باید آن را باز کنید.). داخل آن دو فیلتر هوای پلاستیکی را خواهید دید که بالای کویل‌های اواپراتور قرار گرفته‌اند.

همین‎‌جا می‌توانید میزان گردوغبار و آلودگی فیلترها را مشاهده کنید، ببیند تميز كردن فيلتر كولر گازي لازم است یا خیر.

نکته: برای اینکه بدون کمترین دردسر متوجه شوید چطور باید پوشش پنل را باز کنید، به دفترچه راهنمای محصول سر بزنید.

 

نحوه تمیز کردن فیلتر کولر گازی

 

4. فیلترهای هوا را به آرامی بیرون بیاورید

دو طرف فیلترهای هوا شیارهایی هست که آنها را در جای خود نگه می‌دارد. معمولا با فشار دادن از پایین به بالا و خارج، فیلترها آزاد می‌شوند و می‌توانید به آرامی آنها را بیرون بیاورید. مراقب باشید گردوغبار فیلتر (که در مراحل بعد باید تمیز شوند) را تکان ندهید.

نکته: چون دستگاه خاموش است می‌توانید پوشش یونیت را باز بگذارید.

 

5. فیلترها را تمیز کنید

حالا می‌خواهیم ببینیم دقیقا چگونه فیلتر کولر گازی را تمیز کنیم. نحوه تمیز کردن فیلتر کولر گازی اتفاقا بسیار ساده است.

همه جای فیلترها و گوشه و کنار آنها را زیر شیر آب بگیرید (اگر شیر آب حالت اسپری داشته باشد، چه بهتر) تا تمام گردوغبار و آلودگی‌هایی که فیلترها جمع کرده‌اند در عرض چنددقیقه شسته شوند. اگر کثیفیِ سرسختی دیدید، با دست یا اسفنج به آرامی آن را پاک کنید.

سپس آنها را روی آب‌چکان بگذارید تا کاملا خشک شود. البته جای آن خیلی تفاوتی نمی‌کند، فقط زیر نور مستقیم خورشید خشک‌شان نکنید.

همچنین می‌توانید از جاروبرقی (با سری برس‌دار) برای پاک کردن گردوغبار جمع‌شده استفاده کنید. اما این روش چندان توصیه نمی‌شود، چون مکش زیاد جاروبرقی یا زمختی برس آن می‌تواند به فیلترها آسیب بزند. اتفاقی که هنگام تميز كردن فيلتر كولر گازي با فشار معقول آب نمی‌افتد.

نکته: برخی مدل‌ها فیلترهای باکتریایی هم دارند که باید تمیز شوند. برای شست‌وشوی آنها می‌توانید طبق نحوه تمیز کردن فیلتر کولر گازی عمل کنید.

 

6. فیلترها را نصب و کولر را روشن کنید

پس از خشک شدن کمال فیلترها، می‌توانید دوباره آنها را نصب کنید. وقتی مطمئن شدید که به درستی در جای خود قرار گرفته‌اند، درب یونیت داخلی را ببندید. حالا می‌توانید دستگاه‌تان را دوباره روشن کنید و ببینید آیا به درستی کار می‌کند یا خیر.

 

چگونه فیلتر کولر گازی را تمیز کنیم

 

نکات تميز كردن فيلتر كولر گازي

  • همیشه هنگام تمیز کردن فیلترها از ماسک استفاده کنید، چون استنشاق ذرات گردوغبار و آلودگی می‌تواند برای سلامتی شما مضر باشد یا برای شما حساسیت ایجاد کند.
  • هنگام تمیز کردن فیلترهای اسپلیت در خانه، مطمئن شوید که کف یا هرچیزی زیر یونیت داخلی را بپوشانید، چون ممکن است ذرات گرد و غبار روی آن(ها) بریزند.
  • اگر بعد از اینکه فیلترها را به درستی تمیز کردید، اما مشکل همچنان ادامه داشت (مثلا قدرت نداشتن باد)، شاید پنل خارجی مشکلی داشته باشد. برای عیب‌یابی و تست کمپرسور کولر گازی با یک تعمیرکار خبره ارتباط بگیرید.

 

هرچند وقت یکبار فیلتر کولر گازی را تمیز کنیم؟

در حالت ایده‌آل، معمولا توصیه می‌شود که فیلتر یا فیلترهای سیستم تهویه مطبوع خود را هرماه یا حداکثر هر دوماه تمیز یا تعویض کنید. البته اگر کولر در محلی عمومی نصب شده باشد، تميز كردن فيلتر كولر گازي حداکثر هر یک‌هفته یکبار توصیه می‌شود (حالت مطلوب هر دو روز یکبار است).

اگر کولر گازی دائما استفاده می‌شود، یعنی به طور میانگین روزانه بیشار از 8 ساعت)، گردوغبار محیط زیاد است یا اینکه حیوان خانگیِ خزدار در خانه دارید، احتمالا باید به تمیزی فیلترها بیشتر توجه کنید.

 

نحوه تعویض فیلتر کولر گازی

اگر فیلتر آسیبی دیده باشد (یا مثلا هنگام شست‌وشو دچار پارگی شد)، بهتر است آن را تعویض کنید. آنطور که متخصصان توصیه می‌کنند، در حالت ایده‌آل و برای بهترین بازدهی بهتر است هر 90 روز فیلترهای هوای دستگاه را عوض کرد؛ البته اگر آلرژی نداشته باشید، وگرنه بازه کوتاه‌تری پیشنهاد می‌شود.

برای خرید فیلتر جدید، حتما فیلتر قبلی را با خود داشته باشید یا مدل و برند کولر گازی را یادداشت و به فروشنده اعلام کنید. پس از تهیه فیلتر جدید کافی است آن را در جای خود داخل پنل داخلی قرار دهید و تمام، دستگاه آماده روشن شدن است.

 

شستن فیلتر کولر گازی

 

ترجیح می‌دهید شستن فیلتر کولر گازی را به متخصص بسپارید؟

اگر همیشه از کولر گازی‌تان استفاده می‌کنید، حتما باید فیلترهای هوا آن را به صورت دوره‌ای تمیز کنید تا دستگاه همیشه در سطح بهینه کار کند. علاوه بر این، در کنار شستشوی فیلتر کولر گازی، می‌توانید کویل‌های یونیت داخلی را با جاروبرقی بدون استفاده از اسپری بدون آب تمیز کنید.

تمیز کردن و نگهداری از کولر گازی یکی از راه‌های افزایش طول عمر دستگاه و همچنین کنترل مصرف انرژی خانه است. این موضوع برای دستگاه‌های مطبوع ساده‌تر و قدیمی‌تر هم صدق می‌کند. همان‌طور که سرویس کولر آبی هم لازم است، یا اینکه باید بدانیم چگونه دریچه کولر خانه را تمیز کنیم؟

اگر مدت‌هاست که دستگاه‌تان سرویس نشده، احتمالا به چیزی فراتر از تميز كردن فيلتر كولر گازي احتیاج دارید تا نفس آن تازه شود. برای پیدا کردن متخصصان سرویس کولر گازی تهران و بیش از 50 شهر دیگر می‌توانید روی «خدمت از ما» حساب کنید تا دستگاه شما را سرویس کنند، علت آب دادن کولر گازی را پیدا کنند و ...

درخواست خود را رایگان در اپلیکیشن یا وب‌سایت ما ثبت کنید؛ مبالغ پیشنهادی متخصصان را ببینید؛ سوابق، امتیازات و نظرات ثبت‌شده برای هریک را بررسی و بهترین گزینه را استخدام کنید.

4.5 امتیاز از 1729 رای


برچسب‌ها:
سرویس کولر گازی و اسپلیت
برای سرویس سرویس کولر گازی و اسپلیت از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین