نحوه سرویس کولر گازی ایستاده و تعمیرات آن

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
نحوه سرویس کولر گازی ایستاده و تعمیرات آن

قطعا شما هم اسم اسپیلت یا کولر گازی ایستاده را شنیده‌اید، یا یکی از آنها را در محل کار خود یا منزل دارید. باید بگوییم که سرویس و تعمیر کولر گازی ایستاده نسبت به سایر مدل‌های دیگر، کمی پیچیده تر است؛ آن هم به دلیل این است که این نوع کولر توان کاری بالایی دارد.

ماند سایر مدل‌های دیگر اسپیلت، توجه به سرویس کولر گازی ایستاده به صورت دوره ای و تعمیر به موقع آن در صورت مشاهده علائم و مشکلات، به بهبود عملکرد و افزایش راندمان کولر کمک شایانی می‌کند.

به همین دلیل در این محتوا از مجله "خدمت از ما" به بررسی و آموزش نحوه سرویس کولر گازی ایستاده و علائمی که نشان دهنده نیاز به تعمیرات اسپیلت ایستاده است، پرداخته ایم؛ پس تا انتهای محتوا با ما باشید.

 

اسپیلت یا کولر گازی ایستاده چیست؟

کولر گازی یا اسپلیت ایستاده، نوعی از کولر گازی است که از نظر ظاهری به صورت ایستاده قرار دارد و لوله ها و اتصالات آن به صورت توکار در زمین است، البته قابل ذکر است که اگر در قسمت پایین کولر گازی ایستاده چرخ هایی برای حمل و نقل موجود باشد، به این مدل، کولر گازی پرتابل می‌گویند.

کولر گازی ایستاده از نظر عملکرد، شباهت زیادی به اسپیلت های دیواری دارد؛ مانند آنها از دو قسمت پنل داخلی و خارجی تشکیل شده است، در واقع تفاوت اسپیلت ایستاده با مدل دیواری، در میزان توان کاری و ظرفیت بسیار بالای آن است (ظرفیتی بین 36000 تا 80.000) و اینکه این نوع کولرها، با برق 3 فاز کار می‌کنند.

 

تعمیر کولر گازی ایستاده

 

به همین دلیل از کولر گازی ایستاده برای فضاهایی با متراژ بالا مثل مکان های صنعتی، فروشگاه ها، بیمارستان ها، مساجد و ... استفاده می‌شود.

 

اجزای تشکیل دهنده کولر گازی ایستاده چیست؟

قطعا برای تعمیر و سرویس اسپلیت ایستاده، لازم است که با تمام بخش‌ها و اجزای این دستگاه آشنا باشید. همانطور که گفتیم، کولر گازی ایستاده هم، از دو بخش پنل داخلی و پنل خارجی تشکیل شده است.

 • پنل داخلی کولر گازی ایستاده: وظیفه دریافت گرما از محیط و تبدیل آن به هوای خنک را دارد و در فضای داخلی ساختمان نصب می‌شود.
 • پنل خارجی اسپیلت ایستاده: این بخش از دستگاه که در فضای باز نصب می‌شود، در واقع طی فرآیندی، گرمای گرفته شده را به فضای بیرون انتقال می دهد.

اما اگر بخواهیم به صورت کلی با اجرای تشکیل دهنده کولر گازی ایستاده آشنا شویم. باید یگوییم که اجزای تشکیل دهنده آن به دو دسته قطعات مکانیکی و قطعات الکتریکی تقسیم می‌شوند، آشنایی با این قطعات به شما در سرویس و تعمیر کولر گازی ایستاده کمک زیادی می‌کند.

 

قطعات الکتریکی اسپیلت ایستاده

قطعات الکتریکی، قطعاتی هستند که، که در هنگام تعمیر و سرویس کولر گازی ایستاده باید به بررسی و باز و بسته کردن آنها توجه ویژه ای شود و اکثر مشکلات و خرابی اسپیلت های ایستاده به دلیل مشکل در این قطعات است. این قطعات شامل:

 • برد کولر گازی ایستاده: وظیفه تجزیه و تحلیل فرمانها و ارسال آنها به بخش مرتبط را دارد.
 • خازن در بخش داخلی و خارجی
 • سنسور دمای اسپلیت ایستاده
 • الکتروموتور فن و پروانه
 • اورلود یا فیوز حرارتی کولر: که وظیفه کنترل و جلوگیری از سوختگی قطعات دیگر را دارد.

 

قطعات مکانیکی اسپلیت ایستاده

قطعات مکانیکی این نوع کولر گازی شامل:

 • گاز مبرد یا اصطلاحا گاز کولر: وظیفه گرفتن گرمای هوای دریافتی را دارد.
 • کندانسور کولر گازی ایستاده
 • کمپرسور یا موتور کولر گازی
 • اواپراتور که به آن تبخیر کننده هم می‌گویند.

 

چه زمانی نیاز به تعمیر کولر گازی ایستاده می‌باشد؟

زمانی که شما به تعمیرات کولر گازی ایستاده نیاز پیدا می‌کنید، قطعا از قبل شاهد علائم و نشانه هایی بوده اید، که شاید کمتر به آنها توجه کرده باشید. کولر گازی ایستاده هم مانند سایر وسایل برقی، ناگهان دچار مشکل نمی‌شود و از قبل، علائمی را از خود نشان می‌دهد.

در ادامه بعضی از این نشانه‌ها و مشکلات را شرح داده ایم، تا در صورت روبرو شدن با آنها، بهتر بتوانید از خدمات تعمیر و سرویس کولر اسپیلت ایستاده استفاده کنید.

 • کولر گازی ایستاده روشن نمی‌شود.
 • شدت باد کولر گازی ایستاده کم است.
 • خاموش و روشن شدن دستگاه
 • با اینکه اسپیلت روشن است، اما باد گرم می زند
 • شنیدن صداهای غیر طبیعی از اسپیلت ایستاده
 • یخ زدن و برفک لوله های کولر گازی
 • پیچیدن بوی نامطبوع در فضای داخلی

 

سرویس کولر گازی ایستاده

 

در ادامه به بررسی چندین مشکل رایج در کولرهای گازی ایستاده می‌پردازیم، تا در صورت روبرو شدن با آنها، به راحتی بتوانید مشکل را عیب یابی کنید و تعمیرات کولر گازی ایستاده را به درستی انجام دهید.

 

 تعمیر کولر گازی ایستاده، به دلیل روشن نشدن

هنگامی که کولر گازی روشن نمی‌شود، قبل از کمک گرفتن از یک متخصص برای تعمیر کولر گازی ایستاده، ابتدا موارد زیر را خودتان بررسی کنید.

 • فیوز برق را چک کنید، ممکن است فیوز پریده باشد.
 • دوشاخه برق که کولر گازی ایستاده را در آن می‌زنید بررسی کنید و مطمئن شوید که برق دارد.
 • ممکن است که تنظیمات ترموستات کولر گازی، دچار مشکل شده باشد. زیرا این قطعه وظیفه دارد که هنگامی که دمای محیط به میزان مشخص شده رسید، کولر را خاموش کند.

اگر بعد از بررسی موارد بالا، کولر گازی روشن نشد، قطعا مشکل از خرابی و ایراد در قطعات داخلی آن مثل کمپرسور، برد و... است به همین دلیل لازم است که برای تعمیر کولر گازی ایستاده از یک متخصص کمک بگیرید.

 

کولر گازی ایستاده باد گرم می‌زند

یکی از اصلی ترین دلایل و علت باد گرم کولر گازی ایستاده، به خاطر کثیف بودن فیلترها می ‌باشد. علاوه بر آن کمبود گاز کولر گازی، نامناسب بودن ظرفیت اسپلیت ایستاده برای فضای مورد نظر، خرابی و نیم سوز شدن فن و موتور کولر گازی و تابش مستقیم آفتاب روی پنل خارجی کولر گازی، از جمله مواردی است که باعث می‌شود باد خروجی گرم باشد.

در صورت خراب بودن فن و موتور و همچنین تمام شدن گاز کولر، لازم است که از یک متخصص برای تعویض قعات و تعمیر کولر گاز ایستاده کمک بگیرید.

 

تعمیرات کولر گازی ایستاده، به دلیل صدای زیاد

از مهمترین دلایل سر و صدا در کولر گازی ایستاده، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد، که لازم است آنها را بررسی کنید و درصورت نیاز اقدام به تعمیر یا سرویس کولر اسپلیت ایستاده کنید.

 • عدم سرویس کولر گازی ایستاده به صورت دوره ای و به موقع
 • تراز نبودن پنل خارجی اسپیلت ایستاده، که هنگام نصب کولر گازی، باید به این کورد توجه شود.
 • قاپ پنل داخلی اسپبلت به درستی وصل نشده است.
 • عدم روغن کاری قطعات
 • گیر کردن جسم خارجی در کندانسور کولر
 • باز شدن و شل شدن پیچ ها و اتصالات درون پنل داخلی و خارجی کولر گازی ایستاده.

 

 نشت آب از کولر اسپیلت ایستاده

یکی از مشکلات رایجی که در کولرهای گازی ایستاده رخ می‌دهد، نشت و سرازیر شدن آب از اسپیلت است، که در اکثر مواقع، به دلیل مسدود شدن راه آب خروجی می‌باشد.

 

بوی نامطبوع از کولر گازی ایستاده

ممکن است که هنگام روشن شدن کولر گازی ایستاده، متوجه بوع نامطبوع در فضا باشید، یکی از اصلی ترین دلایل آن مربوط به کپک و قارچ در کولر است، که به دلیل رطوبت زیاد در کولر گازی، نشت آب و یا فرسوره شدن فیلترها بوجود می‌آید.

علاوه بر موارد بالا هنگام عیب یابی و تعمیر اسپیلت ایستاده برای رفع این مشکل، می‌توان به وجود، لاشه حیوانات در کولر، سوختن فن و بیش از اندازه گرم شدن موتور کولر و همچنین داغ شدن و آب شدن قطعات پلاستیکی در اثر مشکلات داخلی اشاره کرد.

 

فرایند عیب یابی و تعمیر کولر گازی ایستاده به چه صورت است؟

فرایند عیب یابی و سپس تعمیر کولر گازی ایستاده ، بسیار مهم است، به همین دلیل لازم است که از یک متخصص کاربلد و ماهر کمک بگیرید. کوچکترین اشتباه در عیب یابی اسپیلت، می‌تواند باعث صرف هزینه و وقت زیادی شود و همچنین قطعاتی را تعمیر کنید که لاز نبوده است.

به طور کلی فرآیند تعمیر کولر گازی به این صورت است که ابتدا باید پنل داخلی و خارجی و تمامی قطعات مکانیکی و الکتریکی بررسی شود تا علت و مشکل به درستی عیب یابی شود. پس از مشخص شدن ایراد اقدام به تعمیر کولر گازی ایستاده و در صورت لزوم به تعویض قطعات پرداخته می‌شود.

همچنین بسیاری از متخصصین به تمامی ارورهای کولرهای گازی ایستاده مسلط هستند و با بررسی این ارورها، می‌توانند در کمترین زمان، مشکل موجود را شناسایی کنند.

 

سرویس کولر اسپیلت ایستاده

 

چه خدماتی در سرویس کولر گازی ایستاده ارائه می‌شود؟

همانطور که گفتیم سرویس کولر گازی ایستاده باید حتما به صورت دوره ای و قبل از استفاده از آن انجام شود. در واقع  این کار به بهبود عملکرد، افزایش راندمان و بیشتر شدن قدرت خنک کنندگی اسپیلت کمک زیادی می‌کند. در سرویس کولر اسپیلت ایستاده، خدمات مختلفی، توسط متخصصین ارائه می‌شود که در زیر به آنها اشاره می کنیم:

 • بررسی و تمیز کردن فیلترها و تعویض آنها در صورت نیاز
 • روغن کاری کردن قطعات داخلی
 • بررسی برد کولر گازی ایستاده و مطمئن شدن از سالم بودن تمامی قطعات برد.
 • شستن پنل داخلی کولر گازی و همچنین پنل خارجی آن.
 • شارژ گاز کولر گازی ایستاده
 • بررسی تمامی قطعات و اقدام به تعمیر و تعویض هر کدام در صورت نیاز

 

نحوه سرویس کولر گازی ایستاده، به چه صورت است؟

برای دانستن مراحل و آموزش سرویس کولر گازی ایستاده، باید بدانید که متخصصین به این صورت عمل می‌کنند که، ابتدا پنل داخلی را باز می‌کنند و بعد از بیرون آوردن فیلترها، اقدام به شستشوی آنها و سایر قطعات دیگر می‌کند تا چربی و آلودگی هایی که مانع خنک کنندگی اسپلیت می‌شود را از بین ببرند.

بعد از آن نوبت به پنل خارجی و چک کردن و مطمئن شدن از سالم بودن موتور، فن ها و تراز بودن پنل می‌شود. همچنین در صورت نیاز و جهت جلوگیری از آفتاب مستقیم روی پنل خارجی، اقدام به نصب سایبان کولر هم می کنند.

 

بهترین زمان برای تعمیر و سرویس اسپلیت ایستاده؟

آز آنجایی که از کولر های اسپلیت هم برای سرمایش و هم برای گرمایش استفاده می‌شود، بهتر است دو بار در سال، سرویس کولر گازی ایستاده را انجام دهید، یک بار قبل از شروع فصل گرما، که بهترین زمان آن اردیبهشت ماه است و دیگری با شروع فصل پاییز انجام شود.

برای تعمیر کولر گازی ایستاده، هیچ زمان مشخصی وجود ندارد. شما باید با مشاهده کوچکترین نشانه و علائم، کولر را خاموش کنید و در کوتاهترین زمان، از یک متخصص تعمیرات کولر گازی، برای عیب بایبی و تعمیر آن کمک بگیرید.

 

آیا امکان سرویس و تعمیر کولر گازی ایستاده در محل می‌باشد؟

بله، از آنجایی که ابعاد کولر های ایستاده، بزرگ است و دارای وزن زیادی هستند، قطعا حمل و نقل آنها به تعمیرگاه کولر گازی، هم دشوار و هم هزینه بر است.

متخصصین فعال در "خدمت از ما" امکان سرویس و تعمیر کولر گازی ایستاده در محل شما را، فراهم کرده اند. کافی است که با ثبت سفارش رایگان در بازار آنلاین "خدمت از ما" به نزدیکترین متخصص در محل خود متصل شوید.

در این محتوا به بررسی نحوه و مراحل سرویس کولر گازی ایستاده پرداختیم و تمامی مشکلات و مواردی که باعث می‌شوند شما نیاز به تعمیر کولر گازی ایستاده داشته باشید را به صورت کامل شرح دادیم. در صورت نیاز به یک متخصص کاربلد و ماهر، می‌توانید از سایت یا اپلیکیشن "خدمت از ما" کمک بگیرید.

4.3 امتیاز از 1698 رای


سرویس کولر گازی و اسپلیت
برای سرویس سرویس کولر گازی و اسپلیت از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین